23 січня 2014 р. м. Житомир
справа № 806/7423/13-a
категорія 6.3
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Семенюк М.М.,
з участю секретаря судового засідання Лисайчука А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3
до Реєстраційної служби Житомирського районного управління юстиції Житомирської області, Державного реєстратора Житомирського районного управління юстиції Житомирської області Наумець Ольги Григорівни, третя особа - Об'єднання садівничих товариств масиву "Тетерівський"
про визнання незаконною реєстрацію змін до статуту та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Позивачі звернулись до суду з адміністративним позовом, який уточнили в судовому засіданні (а.с.72-75) і в якому просять визнати незаконною дію Державного реєстратора Житомирського районного управління юстиції Житомирської області щодо державної реєстрації змін до установчих документів, яка була проведена 23.07.2013 року за № 12871050013000401, та скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів Об'єднання садівничих товариств масиву "Тетерівський" (далі - ОСТ масиву "Тетерівський") від 23.07.2013 року за № 12871050013000401.
В обґрунтування позову зазначають, що відповідач не мав проводити державну реєстрацію змін до установчих документів, оскільки йому були надані не всі документи, передбачені ст. 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців". Також зазначили, що в реєстраційній справі знаходиться ухвала Житомирського районного суду Житомирської області, згідно якої ОСОБА_5 заборонено подавати документи на реєстрацію щодо перетворення, злиття, ліквідації юридичної особи. В супереч ухвалі суду державним реєстратором було прийнято документи по реєстрації змін до установчих документів об'єднання садівничих товариств масиву "Тетерів" від ОСОБА_5 Крім того, позивачі вказують, що державним реєстратором в супереч п. 10, 11 Розділу V «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про громадські об'єднання» вчинено реєстраційну дію по реєстрації змін до установчих документів ОСТ масиву "Тетерівський".
Позивачі та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі з урахуванням уточнених позовних вимог.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав та просив відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що позивачі не є членами ОСТ масиву "Тетерівський", а державна реєстрація змін до установчих документів була проведена у відповідності до вимог Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".
Представник третьої особи в судовому засіданні проти вимог заперечував та просив відмовити у повному обсязі, зазначивши, що позивачі не є членами ОСТ масиву "Тетерівський".
Проаналізувавши досліджені докази у сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців регулює Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15.05.2003 року № 755-IV (далі - Закон).
Зміни до установчих документів юридичної особи підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому Законом.
Статтею 17 Закону встановлено, що відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Відповідно до ч.1 ст. 29 Закону, для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи:
- заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи;
- примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів;
- оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів;
- два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції;
- документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.
Документи, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, приймаються за описом, копія якого в день надходження документів видається (надсилається поштовим відправленням) заявнику з відміткою про дату надходження документів. Дата надходження документів для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи вноситься до журналу обліку реєстраційних дій (частина 9 статті 29 Закону).
Порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема, перевірку відсутності підстав для залишення документів, які подані, без розгляду, перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації (ст. 25 Закону).
Згідно ч. 11 ст. 29 Закону, державний реєстратор зобов'язаний залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо:
документи подані за неналежним місцем проведення державної реєстрації;
документи не відповідають вимогам, які встановлені частинами першою, другою, четвертою, п'ятою та сьомою статті 8, частиною п'ятою статті 10 цього Закону;
документи подані не у повному обсязі;
документи подано особою, яка не має на це повноважень;
до державного реєстратора надійшло рішення суду щодо заборони у проведенні реєстраційних дій.
Як вбачається з пояснень державного реєстратора, наданих ним копій документів (а.с.34-57), реєстраційної справи ОСТ масиву "Тетерівський", 23 липня 2013 року ОСОБА_5, яка, згідно запису в єдиному державному реєстрі є керівником та підписантом ОСТ масиву "Тетерівський" (а.с.120), для проведення державної реєстрації змін до установчих документів ОСТ масиву "Тетерівський" до Реєстраційної служби Житомирського районного управління юстиції Житомирської області були подані реєстраційна картка, статут ОСТ масиву "Тетерівський" в новій редакції, протокол № 2 від 25.04.2013 року чергової конференції уповноважених членів ОСТ масиву "Тетерівський", список учасників конференції ОСТ масиву "Тетерівський" від 25.04.2013 року, витяг з протоколу № 4 від 25.04.2013 року засідання Правління ОСТ масиву "Тетерівський".
23 липня 2013 року на підставі вказаних документів державним реєстратором реєстраційної служби Житомирського районного управління юстиції Житомирської області за № 12871050013000401 були зареєстровані зміни до установчих документів ОСТ масиву "Тетерівський", а саме: зміна органу управління, зміна даних про розпорядчий акт, на підставі якого внесено зміни до установчого документу, інші зміни (а.с.6-8).
Статутом ОСТ масиву "Тетерівський" від 13.12.1990 року з наступними змінами (а.с.25-33), які зареєстровані відповідним державним органом та є в реєстраційній справі ОСТ масиву "Тетерівський", передбачено, що вищим органом управління об'єднання є конференція уповноважених членів садівничих товариств, яка скликається раз на два з половиною роки; на вимогу двох третин членів об'єднання може бути скликана позачергова конференція; конференція приймає устав об'єднання; вірність рішень конференції дійсна при наявності 2/3 її делегатів. При цьому в статуті не визначено, яким чином і за якими нормами представництва садівничі товариства уповноважують своїх членів приймати участь в конференції.
Встановлені обставини справи свідчать про те, що державному реєстратору були подані не в повному обсязі документи, передбачені ч. 1 ст. 29 Закону, зокрема не було надано документу, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів, та документу, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.
Пояснення державного реєстратора про те, що йому разом з реєстраційною карткою надавалась квитанція про сплату реєстраційного збору та, на підтвердження правомочності прийняття рішення про внесення змін до установчих документів, виписки із Правил внутрішнього розпорядку та протоколу конференції уповноважених ОСТ масиву "Тетерівський" від 06.08.2005 року (а.с.121-122), однак з технічних причин не були включені в опис та долучені до реєстраційної справи, суд до уваги не приймає, оскільки вказані документи були відсутні в реєстраційній справі ОСТ масиву "Тетерівський", яка надавалась відповідачем в попереднє судове засідання, опису, передбаченого ч. 9 ст. 29 Закону, в якому б вони були вказані, суду надано не було.
Що стосується посилання державного реєстратора та представника третьої особи на те, що позивачі не є членами ОСТ масиву "Тетерівський", а тому їх права діями державного реєстратора не порушені, то суд вважає за необхідне зазначити, що вони є необґрунтованим, оскільки, як зазначив представник третьої особи, ОСОБА_3 та ОСОБА_2 були виключені з членів ОСТ масиву "Тетерівський" рішенням від 24.05.2012 року чергової конференції членів ОСТ масиву "Тетерівський" (а.с.114-116), при цьому зміни до складу засновників ОСТ масиву "Тетерівський" до єдиного державного реєстру внесені не були, а тому, відповідно до ст. 18 Закону, вказані особи є засновниками ОСТ масиву "Тетерівський" і належними позивачами.
При цьому суд вважає за необхідне зазначити, що, відповідно до наданих протоколів чергових конференцій (а.с.114-116, 49-52), чергові конференції проводились 24.05.2012 року та 25.04.2013 року, хоча статутом ОСТ масиву "Тетерівський" від 13.12.1990 року з наступними змінами (а.с.25-33) передбачено, що чергова конференція скликається раз на два з половиною роки. Вказане, на думку суду, також свідчить про неправомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів.
Враховуючи наведене, суд вважає, що на підставі наданих ОСТ масиву "Тетерівський" документів державний реєстратор не мав права проводити державну реєстрацію змін до установчих документів, а тому позов підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд, -
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Державного реєстратора Житомирського районного управління юстиції Житомирської області щодо державної реєстрації змін до установчих документів за № 12871050013000401 від 23.07.2013 року.
Скасувати державну реєстрацію за № 12871050013000401 від 23.07.2013 року змін до установчих документів Об'єднання садівничих товариств масиву "Тетерівський".
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження, якщо апеляційної скарги не було подано.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя: М.М. Семенюк
Повний текст постанови виготовлено: 28 січня 2014 р.