Україна
Донецький окружний адміністративний суд
14 січня 2014 р. Справа № 805/17892/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Чекменьова Г.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Макіївського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів, виплачених як матеріальне забезпечення на випадок безробіття у сумі 1679,03 грн., -
Макіївський міський центр зайнятості звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів виплачених як матеріальне забезпечення на випадок безробіття у сумі 1679,03 грн.
В обґрунтування позову вказав, що до Донецького міського центру зайнятості 08.08.2012 року звернулась ОСОБА_1 за сприянням у працевлаштуванні. 15.08.2012 року їй наданий статус безробітної та була призначена виплата допомоги по безробіттю відповідно до ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
В ході обміну інформацією між Державною податковою інспекцією та Пенсійним фондом України встановлено, що ОСОБА_1 в період отримання матеріального забезпечення на випадок безробіття зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності.
Відповідно до п. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття» сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та наданих соціальних послуг.
На підставі даних про виконані платежі, незаконно отримана допомога по безробіттю складає 1679, 03 грн. Тому просить стягнути з відповідача на їх користь незаконно отриману ОСОБА_1 допомогу по безробіттю в сумі 1679,03 грн.
Представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином, причин неявки суду не повідомив. Заяв про відкладення розгляду справи від нього не надходило. На адресу суду повернулися конверти з повістками з відміткою «за закінченням терміну зберігання». Відповідно до ст. 35 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином. За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Відповідно до вимог ч. 6 ст. 128 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» Донецький міський центр зайнятості контролює правильність витрат за страхуванням на випадок безробіття та проводить розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення.
Розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних Пенсійного фонду України та Державної податкової адміністрації України, а в разі необхідності - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 08.08.2012 року звернулась до Донецького міського центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні та була зареєстрована, як така, що шукає роботу (а.с. 8).
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» зайнятість - це діяльність громадян, пов'язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що приносить доход у грошовій або іншій формі.
Згідно з п.п. б п. 3 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» в України до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах та самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців.
Згідно ч. 2 Закону України «Про зайнятість населення» безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Відповідно до вимог статті 2 Закону України «Про зайнятість населення», ст.ст. 22, 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» відповідачу 15.08.2012 року було надано статус безробітного та призначена виплата допомоги по безробіттю. (зворотній бік а.с. 8).
Згідно ч. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення на надання соціальних послуг.
Відповідно до ч. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття» сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та наданих соціальних послуг.
В заяві про надання статусу безробітного від 15.08.2012 року відповідач зазначила, що вона не зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності (а.с.7).
Спеціалістами центру зайнятості здійснено перевірку факту працевлаштування під час перебування на обліку, в результаті якої встановлено, що ОСОБА_1 в період отримання матеріального забезпечення на випадок безробіття отримувала винагороду за цивільно-правовим договором, про що було складено відповідний акт № 189 від 06.11.2013 року (а.с. 11). Вказані відомості підтверджені листом ДП "Цептар Інтернаціональ Україна" (а.с.10).
Відповідно до п. 6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 307 від 20.11.2000 року, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин.
За період перебування на обліку у службі зайнятості безробітній відповідачеві була нарахована та сплачена допомога по безробіттю у розмірі 1679,03 грн. Вказана сума повернута не була.
З метою досудового урегулювання спору Макіївським міським центром зайнятості відповідачу направлено лист від 13.11.2013 року № 04-11/7762, яким було встановлений п'ятнадцятиденний термін для добровільної сплати суми незаконно отриманої допомоги по безробіттю, але до теперішнього часу відповіді на лист не надійшло та суму боргу на момент подачі позову не сплачено (а.с. 14).
Враховуючи викладене, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі і з відповідача на користь позивача необхідно стягнути незаконно отриману допомогу по безробіттю у сумі 1679,03грн.
Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати з відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 7, 17, 86, 94, 158-163, 254 КАС України, суд
Задовольнити позов Макіївського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів виплачених як матеріальне забезпечення на випадок безробіття у сумі 1679,03 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 (86156, АДРЕСА_1, ІНН НОМЕР_1) на користь Макіївського міського центру зайнятості (ЄДРПОУ 13543682) незаконно отриману допомогу по безробіттю у сумі 1679 (одна тисяча шістсот сімдесят дев'ять) грн. 03 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до адміністративного суду апеляційної інстанції через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Чекменьов Г.А.