Копія
Ухвала
Іменем України
Справа № 124/10133/13-а
29.01.14 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Ілюхіної Г.П.,
суддів Лядової Т.Р. ,
Яковенко С.Ю.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АР Крим на ухвалу Центрального районного суду м. Сімферополя (суддя Заболотна Н.М. ) від 02.12.13 у справі № 124/10133/13-а
за позовом ОСОБА_2(АДРЕСА_1 Крим, 95001)
до Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АР Крим (вул. Дм. Ульянова, 10, м.Сімферополь, Автономна Республіка Крим,95013)
зацікавлена особа Відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в АРК (вул. Київська, 81, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95034)
про нарахування та виплату підвищення до пенсії "Дітям війни",
Ухвалою Центрального районного суду м. Сімферополя від 02.12.2013 у справі №124/10133/13-а заяву начальника Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в АР Крим про зміну способу та порядку виконання постанови Центрального районного суду м. Сімферополя за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.
Змінено спосіб і порядок виконання постанови Центрального районного суду АР Крим від 28.11.2011 року шляхом зміни зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя здійснити перерахунок та виплатити на користь ОСОБА_2 суму недоотриманої щомісячної державної соціальної допомоги, як дитині війни на підставі ст.6 ЗУ "Про соціальний захист дітей війни" у розмірі 30% мінімального розміру пенсії за віком, встановленого ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за період з травня 2011 по 22.07.2011, з урахуванням виплачених за цей період сум на стягнення з Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АР Крим (вул. Дм. Ульянова, 10 м.Сімферополя, АР Крим, СДРПОУ 22300458) на користь ОСОБА_2 (АДРЕСА_2, АР Крим) донарахованої суми пенсії у розмірі 410 грн. 89 коп.
Не погодившись з рішенням суду, відповідач - Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АР Крим, звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу суду першої інстанції та прийняти нове рішення по справі, яким у задоволенні заяви про зміну способу та порядку виконання рішення відмовити.
Доводи апеляції мотивовані тим, що судове рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, основні з яких полягають в тому, що згідно з частиною першою та другою статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України, кошти пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України; сума доплати не виплачена через відсутність фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України, управлінням проводиться щомісячне начислення суми, що підлягає виплаті за рішенням суду, у додаткову відомість виплати пенсії відповідного місяця; фактична виплата позивачу щомісячної державної соціальної допомоги згідно з рішенням суду стане можливою за наявності відповідного фінансування з Державного бюджету України на виконання відповідної пенсійної програми.
В судове засідання, призначене на 29.01.2014 позивач, відповідач та зацікавлена особа явку уповноважених представників не забезпечили, про дату, час та місце апеляційного розгляду повідомлені належним чином та своєчасно (арк.с. 55-59).
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Суд, керуючись положеннями пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, визнав за можливе перейти до письмового провадження по справі.
Розглянувши справу в порядку статей 195, 197 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів встановила наступне.
Постановою Центрального районного суду м. Сімферополя від 28.11.2011 зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АР Крим нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_2 щомісячну державну соціальну допомогу, у відповідності до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30% мінімального розміру пенсії за віком, встановленого частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період з травня 2011 року по 22.07.2011, з урахуванням виплачених за цей період сум.
В іншій частині позову - відмовлено (арк.с. 20).
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 22.11.2012 апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АР Крим на постанову Центрального районного суду м. Сімферополя від 28.11.11 у справі № 2а-8735/11/0122 - залишено без задоволення; постанову Центрального районного суду м. Сімферополя від 28.11.11 у справі №2а-8735/11/0122 - залишено без змін (арк.с. 16-17).
16.04.2013 позивач звернувся з заявою до Центрального районного суду м. Сімферополя про видачу виконавчого листа у справі № 2а-8735/11/0122 (арк.с. 19).
16.05.2013 позивач отримав виконавчий лист у справі №2-а-8735/11 (арк.23).
07.06.2013 Постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції міністерства юстиції України АР Крим про відкриття виконавчого провадження № 383476012011 зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АР Крим нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_2 щомісячну державну соціальну допомогу, у відповідності до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30% мінімального розміру пенсії за віком, встановленого частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за період з травня 2011 року по 22.07.2011, з урахуванням виплачених за цей період сум (арк.с. 24).
Листами Управління Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АР Крим від 13.08.2013 № 9185/09-5 та від 30.09.2013 № 11259/06-5 повідомило головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції міністерства юстиції України АР Крим про добровільне виконання постанови Центрального районного суду м. Сімферополя від 28.11.2011 по справі № 2-а-8735/11 ОСОБА_2 проведений перерахунок пенсії надбавки «Дітям війни» в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 01.05.2011 по 22.07.2011 в розмірі 410, 89 грн. Доплата за вказаний період включена в додаткову відомість за рішеннями суду липня 2013 року. У зв'язку з тим, що дана сума не виплачена з липня 2013 року по вересень 2013, зроблено чергове нарахування суми за рішенням суду в додаткову відомість жовтня 2013 року (арк..с. 25-27).
06.11.2013 (вх. № 34575/13) начальник відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в АР Крим звернувся до суду з заявою про зміну способу та порядку виконання постанови Центрального районного суду м. Сімферополя за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії (арк.с. 20-22).
Заява мотивована тим, що на виконанні у заявника знаходиться виконавче провадження, відкрите на виконання виконавчого листа № 2а-8735/2011 від 16.05.2013 р. про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим перерахувати та виплатити стягувачеві підвищення до пенсії відповідно до статті 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», у розмірі 30% мінімального розміру пенсії за віком, встановленого частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період з травня 2011 року по 22.07.2011.
Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правову оцінку обставин у справі та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а ухвала суду першої інстанції - підлягає залишенню без змін з наступних підстав.
Відповідно до статті 7 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", виплата надбавки дітям війни здійснюється за рахунок коштів з Державного бюджету України. Виплату недоодержаного розміру пенсії за вказаний період за рішенням суду, буде зроблено згідно з виділеними коштами з Державного бюджету України.
Згідно позиції Вищого адміністративного суду України, викладеної в Інформаційному листі від 13.06.2013 №846/12/13-13, відповідно до статті 2 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема, державний орган. Водночас судові рішення у справах, пов'язаних із соціальними виплатами, які мають зобов'язальний характер щодо проведення таких виплат, не належать до зазначених у згаданій статті видів рішень, що унеможливлює їх виконання без зміни його способу.
Згідно з частиною першою статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Ця норма не містить виключного переліку обставин, що є підставою для вирішення питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Суди повинні враховувати, що підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим.
Таким чином, зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, унеможливлюють їх виконання. Така обставина є підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.
Відтак, у цій категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат. Така зміна можлива лише у разі виконання боржником зобов'язальної частини рішення про нарахування соціальних виплат. При цьому адміністративний суд виходить з розміру заборгованості боржника перед стягувачем, що виникла під час виконання судового рішення.
Судом першої інстанції встановлено, що постанова Центрального районного суду м. Сімферополя від 28.11.2011 виконана частково. Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя здійснило стягувачеві перерахунок пенсії з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», за період з 01.05.2011 року по 22.07.2011 рік, відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з урахуванням фактично виплачених сум, яка складає 410 грн. 89 коп.
В частині зобов'язання виплатити дану суму постанова суду боржником не виконана з незалежних від боржника причин, а саме у зв'язку з відсутністю відповідних бюджетних асигнувань.
При викладених обставинах, в зв'язку з тим, що відповідачем виконана зобов'язальна частина рішення про нарахування соціальних виплат, також встановлене існування обставин, що роблять неможливим виконання боржником в повному обсязі постанови Центрального районного суду м. Сімферополя від 28.11.2011, колегія суддів дійшла висновку, що заяву начальник відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в АР Крим про зміну порядку та способу виконання рішення судом першої інстанції правомірно задоволено.
Отже, враховуючи те, що відповідачем виконана зобов'язальна частина рішення про нарахування соціальних виплат, а державний виконавець має право звертати стягнення на грошові кошти боржника по виконавчим провадженням тільки в тому разі, коли виконавчим документом передбачено стягнення грошових коштів, а не обов'язок боржника виконати певні дії, колегія суддів дійшла висновку, що заява начальника відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в АР Крим про зміну порядку та способу виконання рішення суду підлягає задоволенню.
Правова оцінка, яку суд першої інстанції дав обставинам справи, не суперечить вимогам процесуального і матеріального права, а доводи апеляційної скарги щодо їх неправильного застосування є необґрунтованими.
Судове рішення є законним і обґрунтованим й не може бути скасовано з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.
На підставі викладеного, судова колегія дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а ухвала суду першої інстанції - без змін.
Керуючись частиною третьою статті 24, статтями 160, 167, частиною першою статті 195, статтею 197, пунктом 1 частини першої статті 199, статтею 200, пунктом 1 частини першої статті 205, статтями 206, 212, 254, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1.Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АР Крим на ухвалу Центрального районного суду м. Сімферополя від 02.12.13 у справі № 124/10133/13-а залишити без задоволення.
2. Ухвалу Центрального районного суду м. Сімферополя від 02.12.13 у справі № 124/10133/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя підпис Г.П.Ілюхіна
Судді підпис Т.Р.Лядова
підпис С.Ю. Яковенко
З оригіналом згідно
Головуючий суддя Г.П.Ілюхіна