Ухвала від 29.01.2014 по справі 827/1600/13-а

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

Іменем України

Справа № 827/1600/13-а

29.01.14 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Ілюхіної Г.П.,

суддів Лядової Т.Р. ,

Яковенко С.Ю.

секретар судового засідання Бєлоглазова Ю.О.

за участю сторін:

прокурор: Шульга Олександр Геннадійович службове посвідчення № 017644 від 11.06.2013,

від відповідача (Гагарінської районної державної адміністрації м.Севастополя): Антипенко Аліна Валеріївна, довіреність № 18/05 від 08.01.14

від відповідача (Відділу освіти Гагарінської районної державної адміністрації міста Севастополя): Пустовойтова Тамара Миколаївна, довіреність № 147 від 29.01.14

розглянувши апеляційну скаргу Прокурора міста Севастополя (вул. Павліченко, 1, м.Севастополь, 99011) на постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь (суддя Майсак О.І. ) від 04.10.13 у справі № 827/1600/13-а

за позовом Прокурора Гагарінського району м. Севастополя (вул. Павла Корчагіна, 16, м.Севастополь,99014)

до Гагарінської районної державної адміністрації м. Севастополя (пр. Жовтневої Революції, 8, м.Севастополь,99038)

Відділу освіти Гагарінської районної державної адміністрації міста Севастополя (пр. Жовтневої революції, буд.8, м.Севастополь,99038)

про визнання протиправними та скасування розпорядження, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 04.10.13 у задоволенні позову відмовлено (том 2 арк.с. 15-25).

Постанова суду мотивована тим, що пунктом 50 Положення № 305, фінансово-господарська діяльність дошкільного навчального закладу провадиться на основі кошторису, який складається і затверджується відповідно до законодавства. Джерелами фінансування дошкільного навчального закладу є кошти: засновника (власника); відповідних бюджетів (для державних і комунальних дошкільних навчальних закладів) у розмірі, передбаченому нормативами фінансування; батьків або осіб, які їх замінюють; добровільні пожертвування і цільові внески фізичних і юридичних осіб та інші надходження, не заборонені законодавством; в порушення вимог статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України позивачем не доведено та не надано доказів того, що з батьків дітей у дошкільних закладах стягувались гроші на харчування дітей у примусовому порядку; суд в межах своєї компетенції оцінює правомірність щодо прийнятих рішень з боку державних органів та органів місцевого самоврядування, але не може підміняти державний орган щодо прийняття рішення, яке належить до компетенції суб'єкта владних повноважень.

Не погодившись з рішенням суду, Прокурор міста Севастополя, звернувся з апеляційною скаргою до Севастопольського апеляційного адміністративного суду , в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення по справі, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі (том 2 арк.с. 31-49).

Доводи апеляції мотивовані тим, що судове рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, основні з яких полягають в тому, що судом взагалі не обґрунтовано підстави залишення без задоволення позовної вимоги прокурора про скасування розпорядження голови Гагарінської райдержадміністрації м. Севастополя № 491-р від 28.10.2010, судом не взято до уваги, що вказаним розпорядженням, всупереч ст. 35 Закону України «Про дошкільну освіту», п. 2.6 Порядку встановлення для батьків плати за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 21.11.2002 № 667, на відділ освіти Гагарінської райдержадміністрації м. Севастополя покладено обов'язок вжиття заходів щодо забезпечення у всіх дошкільних закладах та групах, незалежно від типу та напряму спеціалізації, харчуванням дітей за рахунок батьків, за винятком пільгових категорій відповідно до законодавства. Саме на виконання вказаного розпорядження відділом освіти запроваджено незаконне стягнення плати за харчування дітей у спеціалізованих групах дошкільних навчальних закладів для дітей з вадами фізичного та (або) розумового розвитку; у п. 2.6 Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних та комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 21.11.2002 № 667 плата з батьків не справляється за харчування дітей у санаторних дошкільних навчальних закладах (групах) для дітей з малими й затухаючими формами туберкульозу, у спеціальних дошкільних навчальних закладах (групах) для дітей з малими й затухаючими формами туберкульозу, у спеціальних дошкільних навчальних закладах (групах) для дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку,вказана вимога нормативно-правового акту передбачає, що з батьків дітей, які навчаються у спеціальних групах дошкільних навчальних закладів для дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку плата за харчування не справляється взагалі, ні у примусовому порядку, ні за їх добровільною згодою; прокурор не мав доводити факту примусового стягнення грошей на харчування, при цьому сам факт незаконного стягнення плати за харчування дітей у спеціальних групах достовірно встановлено судом; для надходження благодійної допомоги у грошовій формі відділом освіти Гагарінської райдержадміністрації відкрито окремий рахунок № 35424015000342 у головному управлінні Державної казначейської служби України в м. Севастополі, батьки дітей, що навчаються у спеціальних групах дошкільних навчальних закладів для дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, сплачують за навчання на рахунок «батьківська плата за харчування дітей», а не на рахунок, передбачений для отримання благодійної допомоги, вказане свідчить про те, що батьками вноситься саме плата за харчування дітей, а не благодійна допомога, як стверджує суд; рішення батьківських зборів, на які посилається суд в обґрунтування свого рішення, жодним чином не спростовують факту незаконного стягнення плати за харчування дітей, які навчаються у спеціальних групах; нормативно-правовими актами, які визначають норми та порядок організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах є: Інструкція з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах, затверджена спільним наказом Міністерства освіти і науки України та Міністерства охорони здоров'я України від 17.04.2006 № 298/227, постанова Кабінету Міністрів України від 22.11.2004 № 1591 «Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах»; відділом освіти Гагарінської райдержадміністрації Севастополя зазначені норми харчування дітей у дошкільних навчальних задах не дотримуються через відмову від закупівлі зазначених продуктів.

В судовому засіданні 29.01.2014 прокурор підтримав апеляційну скаргу, просить її задовольнити, рішення суду першої інстанції скасувати по мотивам, викладеним в ній, представники відповідачів заперечували проти задоволення апеляційної скарги, просили в її задоволенні відмовити, вважають рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим, залишити рішення суду першої інстанції без змін, звернули увагу судової колегії, що бюджетне фіксування у всі роки менше ніж потрібно для вказаних цілей.

Розглянувши справу в порядку статей 195, 196 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів встановила наступне.

14.03.2013 за вих. № 08-183 вих. - 13 - 167окв Прокуратурою міста Севастополя на адресу прокурорів районів міста Севастополя було направлено завдання про проведення перевірок додержання законодавства щодо захисту прав дітей на безпечну для життя і здоров'я продукцію, якісне харчування (том 1 арк.с.51-53).

01.04.2013 року Прокурором Гагарінського району м. Севастополя на виконання завдання прокуратури міста Севастополя від 14.03.2013 року № 08-183 вих. - 13 - 167 окв було прийнято постанову № 45-1429 вих. - 13 про проведення перевірок середніх та дошкільних навчальних закладів Гагарінського району м. Севастополя (том 1 арк.с.54).

18.05.2013 за вих. № 45-2443 вих.-13 Прокуратурою Гагарінського району м. Севастополя на адресу голови Гагарінської районної державної адміністрації м. Севастополя було направлено подання про усунення порушень закону, причин та умов, що їм сприяли (том 1 арк.с.12-13).

Перевіркою встановлено порушення вимог чинного законодавства, а саме: в порушення ст. 35 Закону України "Про дошкільну освіту", п. 2.6. Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах, затвердженого наказом МОН України від 21.11.2002 року №667, на підставі рішення Колегії Гагарінської районної державної адміністрації від 28.12.2010 року №12.1/1 "Про проект бюджету Гагарінського району м. Севастополя на 2011 рік", у всіх дошкільних навчальних закладах (групах), незалежно від типу та напряму спеціалізації та у санаторних дошкільних навчальних закладах (групах) для дітей з малими й затухаючими формами туберкульозу, запроваджено харчування дітей за рахунок коштів батьків, у зв'язку з чим за період часу з 01.04.2010 року до 01.04.2013 року з батьків дітей, що виховуються у спеціальних групах дошкільних навчальних закладів Гагарінського району м. Севастополя незаконно стягнуто за харчування дітей, зазначеної пільгової категорії 1 569 336,00 грн.; в порушення ст. 35 Закону України "Про дошкільну освіту", п. п. 4.13, 4.14 Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах, затвердженої спільним наказом Міністерства освіти і науки України та Міністерства охорони здоров'я України від 17.04.2006 року №298/227, норм харчування у дошкільних навчальних закладах (крім санаторних) для дітей старше одного року, затверджених Постановою Кабінету міністрів України від 22.11.2004 року № 1591; під час організації харчування у дошкільних навчальних закладах, розташованих на території Гагарінського району для харчування дітей до 3-х років використовується молоко жирністю лише 2,6%, сир кисломолочний жирністю 5%; закупівля сиру твердого для харчування дітей у дошкільних навчальних закладах не здійснюється взагалі; згідно із Річним планом закупівель на 2013 рік, затвердженим рішенням комітету з конкурсних торгів від 07.12.2012 року протокол № 20, не запланована. Вказаним поданням голові Гагарінської районної державної адміністрації м. Севастополя запропоновано: вирішити питання про припинення справляння з батьків дітей, що виховуються у спеціальних групах дошкільних навчальних закладів Гагарінського району м. Севастополя грошових коштів за харчування дітей та відшкодувати кошти стягненні з батьків за період починаючи з 01.04.2010 року; вирішити питання про притягнення до дисциплінарної відповідальності начальника управління праці та соціального захисту населення Гагарінської районної державної адміністрації міста Севастополя ОСОБА_7

29.05.2013 року за вих. № 2337/17 на виконання подання від 18.05.2013 року № 45-2443 вих. - 13 про усунення порушень закону, причин та умов, що їм сприяли Гагарінська районна державна адміністрація м. Севастополя направила на адресу Прокурора Гагарінського району м. Севастополя лист про відхилення вищевказаного подання (том1 арк.с.14-15).

Відповідно до виписок з протоколів загальних батьківських зборів, рішеннями батьківських зборів встановлено порядок надання благодійної допомоги в частині харчування дітей, які виховуються у спеціальних групах для дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку (том 1 арк.с.21-36)

05.06.2013 Прокуратурою Гагарінського району м. Севастополя за вих. № 45-2843 вих.-13 направлено на адресу голови Гагарінської районної державної адміністрації вимогу відповідно до ст.ст. 8, 20 Закону України "Про прокуратуру" про надання певного переліку документів, а саме:

- розпорядження голови Севастопольської міської державної адміністрації від 22.10.2010 № 2127-р «Про затвердження плану заходів щодо складання прогнозного бюджету міста Севастополя на плановий 2011 рік і наступні два бюджетні періоди (2012-2013 роки) та підготовки головними розпорядниками бюджетних коштів планів діяльності на відповідний бюджетний період згідно із вимогами Бюджетного кодексу України» зі всіма додатками до нього;

- розпорядження голови Гагарінської районної державної адміністрації міста Севастополя від 28.10.2010 №491-р;

- рішення колегії Гагарінської районної державної адміністрації від 28.12.2010 №12.1/1 «Про проект бюджету Гагарінського району м. Севастополь на 2011 рік»;

- протоколи засідань батьківських комітетів і протоколи засідань загальних батьківських зборів на яких прийняті рішення про сплату 50% за харчування дітей у 2011-2013 роках;

- копії особистих заяв батьків дітей про сплату 50% вартості харчування;

- реквізити банківського рахунку, на який надходила батьківська плата за харчування дітей;

- виписку про рух грошових коштів на вказаному рахунку продовж 2011-2013 років;

- копії документів (листів), якими УПтСЗН Гагарінської районної державної адміністрації інформувало КЗ «Дитяча поліклініка №2» про кількість малозабезпечених сімей, які перебувають на обліку та отримують державну соціальну допомогу (арк.с.55).

22.10.2010 Розпорядженням Севастопольської міської державної адміністрації № 2127-р, затверджено План заходів щодо складання прогнозного бюджету міста Севастополь на плановий 2011 рік і наступні два бюджетні періоди (2012-2013 роки) та підготовки головними розпорядниками бюджетних коштів планів діяльності на відповідні бюджетні періоди згідно з вимогами Бюджетного кодексу України (том 1 арк.с.140-144).

28.10.2010 Розпорядженням Гагарінської районної державної адміністрації міста Севастополя № 491-р затверджено План заходів щодо складання прогнозного бюджету Гагарінського району м. Севастополя на плановий 2011 рік і наступні два бюджетні періоди (2012-2013 роки) та підготовки головними розпорядниками бюджетних коштів планів діяльності на відповідні бюджетні періоди згідно з вимогами Бюджетного кодексу України (далі - План) (том 1 арк.с.16-17).

Пунктом 9 Плану передбачено про необхідність вжиття заходів щодо забезпечення у всіх дошкільних закладах та групах, незалежно від типу та напрямку спеціалізації, харчування за рахунок коштів батьків, за винятком пільгових категорій, відповідно до чинного законодавства (том 1 зворотній арк.с.17).

28.12.2010 колегією Гагарінської районної державної адміністрації прийнято Рішення № 12.1/1 "Про проект бюджету Гагарінського району м. Севастополя на 2011 рік" (том 1 арк.с.19-20).

21.10.2011 Розпорядженням Гагарінської районної державної адміністрації № 641-р затверджено Регламент Гагарінської районної державної адміністрації; структурним підрозділам районної державної адміністрації та її апарату в організації своєї роботи керуватися цим Регламентом; керівникам структурних підрозділів районної державної адміністрації привести акти районної державної адміністрації, що регламентують її діяльність, у відповідність до затвердженого Регламенту; вважати таким, що втратило чинність розпорядження голови Гагарінської районної державної адміністрації від 01 листопада 2007 року № 962-р «Про затвердження Регламенту Гагарінської районної державної адміністрації, розпорядження голови Гагарінської районної державної адміністрації від 27 листопада 2007 року № 1060-р «Про затвердження Регламенту гагарінської районної адміністрації» (далі - Регламент) (том 1 арк.с.66-67).

Відповідно до п.п. 8.1 п. 8 Регламенту, для сприяння здійсненню повноважень районної держадміністрації її голова утворює консультативні, дорадчі ті інші допоміжні органи (ради, колегії, робочі групи тощо), служби та комісії. Завдання, функції та персональний склад таких органів визначає голова районної держадміністрації. Рішення зазначених органів оформляються протоколами.

Для узгодженого розгляду питань, що належать до компетенції районної держадміністрації, обговорення найважливіших напрямів її діяльності утворюється колегія районної держадміністрації (далі - колегія) у складі голови районної держадміністрації (голова колегії), його заступників та керівників структурних підрозділів районної держадміністрації. Засідання колегії проводяться не менше 1 разу на місяць (п.п. 8.2 п. 8 Регламенту).

Відповідно до п.п.8.3 п. 8 Регламенту, до складу колегії Гагарінської районної державної адміністрації входять: голова районної держадміністрації (голова колегії), перший заступник голови районної держадміністрації, заступники голови районної держадміністрації, керівник апарату районної держадміністрації, керівники органів державного управління, керівники структурних підрозділів районної держадміністрації, посадові особи органів місцевого самоврядування (за погодженням).

15.06.2011 Розпорядженням Гагарінської районної державної адміністрації № 380-р затверджено Положення про відділ освіти Гагарінської районної державної адміністрації (далі - Положення № 380) (том 1 арк.с.62).

Відповідно до п. 2 Положення № 380, відділ освіти Гагарінської районної державної адміністрації є юридичною особою, має зведений баланс, розрахункові рахунки в установах банків і Державного казначейства України, кошторису та утримання закладів освіти району, печатку й кутовий штамп зі своїм найменуванням.

Згідно з п. 21 Положення № 380, відділ освіти Гагарінської районної державної адміністрації здійснює в рамках установлених повноважень керівництво роботою навчальних закладів, які належить до сфери управління органів виконавчої влади і місцевого самоврядування.

Пунктом 22 Положення № 380 передбачено, що відділ освіти Гагарінської районної державної адміністрації визначає потребу у навчальних закладах, заснованих на комунальній формі власності та подає пропозиції щодо удосконалення їх мережі відповідності до соціально-економічних і культурно-освітніх потребу за наявності необхідної матеріально-технічної, науково-методичної бази, педагогічних кадрів.

Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правову оцінку обставин у справі та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, з наступних підстав.

Правовідносини сторін регулюються Конституцією України, Бюджетним кодексом України від 08.07.2010 року № 2456-VI (далі - Кодекс № 2456-VI), Законом України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року № 1789-XII (далі - Закон № 1789-XII), Законом України "Про місцеві державні адміністрації" від 09.04.1999 року № 586-XIV (далі - Закон № 586-XIV), Законом України "Про дошкільну освіту" від 11.07.2001 року № 2628-III (далі - Закон № 2628-III), Законом України "Про благодійництво та благодійні організації" від 16.09.1997 року № 531/97-ВР (далі - Закон № 531) (що діяв у перевіряємий період), Порядком складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 року № 228 (далі - Порядок № 228), Положенням про дошкільний навчальний заклад, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.03.2003 року № 305 (далі - Положення № 305).

Суд першої інстанції здійснив аналіз діючого законодавства України та дійшов вірного висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.

Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з статтею 23 Бюджетного Кодексу № 2456-VI будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Витрати спеціального фонду бюджету мають постійне бюджетне призначення, яке дає право провадити їх виключно в межах і за рахунок фактичних надходжень спеціального фонду бюджету (з дотриманням вимог частини другої статті 57 цього Кодексу), якщо цим Кодексом та/або законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) не встановлено інше.

Згідно зі ст. 22 Бюджетного Кодексу № 2456, для здійснення програм та заходів, які реалізуються за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. За обсягом наданих прав розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня. Головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути виключно: 1) за бюджетними призначеннями, визначеними законом про Державний бюджет України, - установи, уповноважені забезпечувати діяльність Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України в особі їх керівників; міністерства, Конституційний Суд України, Верховний Суд України, вищі спеціалізовані суди та інші органи, безпосередньо визначені Конституцією України, в особі їх керівників, а також Національна академія наук України, Національна академія аграрних наук України, Національна академія медичних наук України, Національна академія педагогічних наук України, Національна академія правових наук України, Національна академія мистецтв України, інші установи, уповноважені законом або Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у відповідній сфері, в особі їх керівників; 2) за бюджетними призначеннями, визначеними рішенням про бюджет Автономної Республіки Крим, - уповноважені юридичні особи (бюджетні установи), що забезпечують діяльність Верховної Ради Автономної Республіки Крим та Ради міністрів Автономної Республіки Крим, а також міністерства та інші органи влади Автономної Республіки Крим в особі їх керівників; 3) за бюджетними призначеннями, визначеними іншими рішеннями про місцеві бюджети, - місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників. Якщо згідно із законом місцевою радою не створено виконавчий орган, функції головного розпорядника коштів відповідного місцевого бюджету виконує голова такої місцевої ради. Головні розпорядники коштів Державного бюджету України визначаються відповідно до пункту 1 частини другої цієї статті та затверджуються законом про Державний бюджет України шляхом встановлення їм бюджетних призначень. Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів визначаються рішенням про місцевий бюджет відповідно до пунктів 2 і 3 частини другої цієї статті. Головний розпорядник бюджетних коштів: 1) розробляє плани діяльності на плановий та наступні за плановим два бюджетні періоди (включаючи заходи щодо реалізації інвестиційних програм (проектів)); 2) організовує та забезпечує на підставі плану діяльності та індикативних прогнозних показників бюджету на наступні за плановим два бюджетні періоди складання проекту кошторису та бюджетного запиту і подає їх центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної політики (місцевому фінансовому органу); 3) отримує бюджетні призначення шляхом їх затвердження у законі про Державний бюджет України (рішенні про місцевий бюджет); приймає рішення щодо делегування повноважень на виконання бюджетної програми розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня та/або одержувачами бюджетних коштів, розподіляє та доводить до них у встановленому порядку обсяги бюджетних асигнувань; 4) затверджує кошториси розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (плани використання бюджетних коштів одержувачів бюджетних коштів), якщо інше не передбачено законодавством; 5) розробляє проекти порядків використання коштів державного бюджету за бюджетними програмами, передбаченими частиною сьомою статті 20 цього Кодексу; 6) розробляє та затверджує паспорти бюджетних програм і складає звіти про їх виконання, здійснює аналіз показників виконання бюджетних програм (у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі); 7) здійснює управління бюджетними коштами у межах встановлених йому бюджетних повноважень та оцінку ефективності бюджетних програм, забезпечуючи ефективне, результативне і цільове використання бюджетних коштів, організацію та координацію роботи розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів у бюджетному процесі; 8) здійснює контроль за своєчасним поверненням у повному обсязі до бюджету коштів, наданих за операціями з кредитування бюджету, а також кредитів (позик), отриманих державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста), та коштів, наданих під державні (місцеві) гарантії; 9) здійснює внутрішній контроль за повнотою надходжень, взяттям бюджетних зобов'язань розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачами бюджетних коштів і витрачанням ними бюджетних коштів; 10) забезпечує організацію та ведення бухгалтерського обліку, складання та подання фінансової і бюджетної звітності у порядку, встановленому законодавством; 11) забезпечує доступність інформації про бюджет відповідно до законодавства та цього Кодексу. Розпорядник бюджетних коштів може уповноважити одержувача бюджетних коштів на виконання заходів, передбачених бюджетною програмою, та надати йому кошти бюджету (на безповоротній чи поворотній основі) в межах відповідних бюджетних асигнувань. Одержувач бюджетних коштів використовує такі кошти на підставі плану використання бюджетних коштів, що містить розподіл бюджетних асигнувань, затверджених у кошторисі цього розпорядника бюджетних коштів. Критерії визначення одержувача бюджетних коштів встановлюються Кабінетом Міністрів України з урахуванням напрямів, досвіду і результатів діяльності, фінансово-економічного обґрунтування виконання заходів бюджетної програми та застосування договірних умов.

Відповідно до ст. 13 Бюджетного Кодексу № 2456, складовими частинами спеціального фонду бюджету є: 1) доходи бюджету (включаючи власні надходження бюджетних установ), які мають цільове спрямування; 2) видатки бюджету, що здійснюються за рахунок конкретно визначених надходжень спеціального фонду бюджету (у тому числі власних надходжень бюджетних установ); 3) кредитування бюджету (повернення кредитів до бюджету з визначенням цільового спрямування та надання кредитів з бюджету, що здійснюється за рахунок конкретно визначених надходжень спеціального фонду бюджету); 4) фінансування спеціального фонду бюджету. Власні надходження бюджетних установ отримуються додатково до коштів загального фонду бюджету і включаються до спеціального фонду бюджету. Власні надходження бюджетних установ поділяються на такі групи: перша група - надходження від плати за послуги, що надаються бюджетними установами згідно із законодавством; друга група - інші джерела власних надходжень бюджетних установ.

У складі першої групи виділяються такі підгрупи: підгрупа 1 - плата за послуги, що надаються бюджетними установами згідно з їх основною діяльністю; підгрупа 2 - надходження бюджетних установ від додаткової (господарської) діяльності; підгрупа 3 - плата за оренду майна бюджетних установ; підгрупа 4 - надходження бюджетних установ від реалізації в установленому порядку майна (крім нерухомого майна).

У складі другої групи виділяються такі підгрупи: підгрупа 1 - благодійні внески, гранти та дарунки; підгрупа 2 - кошти, що отримують бюджетні установи від підприємств, організацій, фізичних осіб та від інших бюджетних установ для виконання цільових заходів, у тому числі заходів з відчуження для суспільних потреб земельних ділянок та розміщених на них інших об'єктів нерухомого майна, що перебувають у приватній власності фізичних або юридичних осіб; підгрупа 3 - кошти, що отримують вищі та професійно-технічні навчальні заклади від розміщення на депозитах тимчасово вільних бюджетних коштів, отриманих за надання платних послуг, якщо таким закладам законом надано відповідне право.

Власні надходження бюджетних установ використовуються (з урахуванням частини дев'ятої статті 51 цього Кодексу) на: покриття витрат, пов'язаних з організацією та наданням послуг, що надаються бюджетними установами згідно з їх основною діяльністю (за рахунок надходжень підгрупи 1 першої групи); організацію додаткової (господарської) діяльності бюджетних установ (за рахунок надходжень підгрупи 2 першої групи); утримання, облаштування, ремонт та придбання майна бюджетних установ (за рахунок надходжень підгрупи 3 першої групи); ремонт, модернізацію чи придбання нових необоротних активів та матеріальних цінностей, покриття витрат, пов'язаних з організацією збирання і транспортування відходів і брухту на приймальні пункти (за рахунок надходжень підгрупи 4 першої групи); господарські потреби бюджетних установ, включаючи оплату комунальних послуг і енергоносіїв (за рахунок надходжень підгруп 2 і 4 першої групи); організацію основної діяльності бюджетних установ (за рахунок надходжень підгруп 1 і 3 другої групи); виконання відповідних цільових заходів (за рахунок надходжень підгрупи 2 другої групи).

Відповідно до частини п'ятої статті 23 Закону 1789-XII у разі відхилення подання в цілому чи частково або неповідомлення прокурора про результати розгляду подання, а також якщо подання не вносилося, прокурор може звернутися до суду щодо:

1) визнання незаконним нормативно-правового акта відповідного органу повністю чи в окремій його частині;

2) визнання протиправним рішення чи окремих його положень і щодо скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень;

3) визнання протиправними дій чи бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії або утриматися від вчинення певних дій.

Відповідно до частини першої статті 6 Закону Закон № 586-XIV на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, щорічного послання Президента України до Верховної Ради України про внутрішнє і зовнішнє становище України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники структурних підрозділів - накази.

Статтею 18 Закону № 586-XIV встановлено, що місцева державна адміністрація: 1) складає відповідно до визначених у щорічному посланні Президента України до Верховної Ради України про внутрішнє і зовнішнє становище України пріоритетів і подає на затвердження ради проект відповідного бюджету та забезпечує його виконання; звітує перед відповідною радою про його виконання; 2) подає в установленому порядку до органів виконавчої влади вищого рівня фінансові показники і пропозиції до проекту Державного бюджету України, пропозиції щодо обсягу коштів Державного бюджету України для їх розподілу між територіальними громадами, розмірів дотацій і субсидій, дані про зміни складу об'єктів, що підлягають бюджетному фінансуванню, баланс фінансових ресурсів для врахування їх при визначенні розмірів субвенцій, а також для бюджетного вирівнювання виходячи із забезпеченості мінімальних соціальних потреб; 3) отримує від усіх суб'єктів підприємницької діяльності незалежно від форм власності інформацію, передбачену актами законодавства для складання і виконання бюджету; 4) здійснює фінансування підприємств, установ та організацій освіти, культури, науки, охорони здоров'я, фізичної культури і спорту, соціального захисту населення, переданих у встановленому законом порядку в управління місцевій державній адміністрації вищими органами державної та виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад, а також заходів, пов'язаних із розвитком житлово-комунального господарства, благоустроєм та шляховим будівництвом, охороною довкілля та громадського порядку, інших заходів, передбачених законодавством; 5) у спільних інтересах територіальних громад об'єднує на договірній основі бюджетні кошти з коштами підприємств, установ, організацій та населення для будівництва, розширення, реконструкції, ремонту та утримання виробничих підприємств, транспорту, мереж тепло-, водо-, газо-, енергозабезпечення, шляхів, зв'язку, служб з обслуговування населення, закладів охорони здоров'я, торгівлі, освіти, культури, соціального забезпечення житлово-комунальних об'єктів, в тому числі їх придбання для задоволення потреб населення та фінансує здійснення цих заходів; 6) здійснює в установленому порядку регулювання інвестиційної діяльності; 7) визначає і встановлює норми споживання у сфері житлово-комунальних послуг, здійснює контроль за їх дотриманням.

Закон № 2628-III визначає правові, організаційні та фінансові засади функціонування і розвитку системи дошкільної освіти, яка забезпечує розвиток, виховання і навчання дитини, ґрунтується на поєднанні сімейного та суспільного виховання, досягненнях вітчизняної науки, надбаннях світового педагогічного досвіду, сприяє формуванню цінностей демократичного правового суспільства в Україні.

Статтею 35 Закону № 2628-III передбачено, що натуральний набір продуктів для харчування дітей дошкільного віку визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, спільно з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері освіти, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Організація та відповідальність за харчування дітей у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах покладаються на Раду міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські державні адміністрації, районні державні адміністрації, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері освіти, інші центральні органи виконавчої влади, яким підпорядковані дошкільні навчальні заклади, органи місцевого самоврядування, а також на керівників дошкільних навчальних закладів. Організація харчування дітей у приватних дошкільних навчальних закладах покладається на власників та керівників дошкільних навчальних закладів. Контроль і державний нагляд за якістю харчування у дошкільних навчальних закладах незалежно від підпорядкування, типів і форми власності покладаються на засновників (власників) цих закладів, відповідні органи управління охорони здоров'я та відповідні органи управління освітою. Батьки або особи, які їх замінюють, вносять плату за харчування дітей у державному та комунальному дошкільному навчальному закладі у розмірі, що не перевищує 50 відсотків (у міській місцевості) та 30 відсотків (у сільській місцевості) від вартості харчування на день. Від сплати за харчування дитини звільняються батьки або особи, які їх замінюють, у сім'ях, в яких сукупний дохід на кожного члена за попередній квартал з урахуванням індексу зростання цін не перевищував прожиткового мінімуму. Порядок встановлення плати за харчування дитини у державному та комунальному дошкільному навчальному закладі визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Закону № 531, благодійництво - добровільна безкорислива пожертва фізичних та юридичних осіб у поданні набувачам матеріальної, фінансової, організаційної та іншої благодійної допомоги; специфічними формами благодійництва є меценатство, спонсорство і волонтерська діяльність.

Відповідно до п. 2 Порядку № 228, план асигнувань загального фонду бюджету (за винятком надання кредитів з бюджету) (далі - план асигнувань загального фонду бюджету) - це помісячний розподіл бюджетних асигнувань (за винятком надання кредитів з бюджету), затверджених у загальному фонді кошторису, за скороченою формою економічної класифікації видатків бюджету, який регламентує протягом бюджетного періоду взяття бюджетних зобов'язань та здійснення платежів відповідно до зазначених зобов'язань; план спеціального фонду державного бюджету (за винятком власних надходжень бюджетних установ та відповідних видатків) (далі - план спеціального фонду) - це помісячний розподіл бюджетних асигнувань (за винятком власних надходжень бюджетних установ та відповідних видатків), затверджених у спеціальному фонді кошторису, за скороченою формою економічної класифікації видатків бюджету або класифікацією кредитування бюджету, який регламентує протягом бюджетного періоду взяття бюджетних зобов'язань та здійснення платежів відповідно до зазначених зобов'язань, в розрізі доходів бюджету за кодами класифікації доходів бюджету, фінансування бюджету за кодами класифікації фінансування бюджету за типом боргового зобов'язання, повернення кредитів до спеціального фонду бюджету за кодами програмної класифікації видатків та кредитування бюджету і класифікації кредитування бюджету.

Абзацом 3 пункту 3 Порядку № 228 встановлено, що установа незалежно від того, чи веде вона бухгалтерський облік самостійно, чи обслуговується централізованою бухгалтерією, для забезпечення своєї діяльності складає індивідуальні кошториси, плани асигнувань загального фонду бюджету, плани надання кредитів із загального фонду бюджету, плани спеціального фонду за кожною виконуваною нею бюджетною програмою (функцією), а вищі навчальні заклади та наукові установи, заклади охорони здоров'я, що надають первинну медичну допомогу, також індивідуальні плани використання бюджетних коштів та індивідуальні помісячні плани використання бюджетних коштів.

Відповідно до п. 49 Положенням № 305, фінансово-господарська діяльність дошкільного навчального закладу провадиться відповідно до законодавства та його статуту.

Пунктом 50 Положення № 305, фінансово-господарська діяльність дошкільного навчального закладу провадиться на основі кошторису, який складається і затверджується відповідно до законодавства. Джерелами фінансування дошкільного навчального закладу є кошти: засновника (власника); відповідних бюджетів (для державних і комунальних дошкільних навчальних закладів) у розмірі, передбаченому нормативами фінансування; батьків або осіб, які їх замінюють; добровільні пожертвування і цільові внески фізичних і юридичних осіб та інші надходження, не заборонені законодавством.

Судом першої інстанції встановлено, що Відділ освіти Гагарінської районної державної адміністрації м. Севастополя в розумінні частини п'ятої статті 22 Бюджетного кодексу України є розпорядником бюджетних коштів та отримує розпис бюджетних асигнувань по джерелах формування після прийняття бюджету сесією районної ради.

Розпорядження № 491-р від 28.10.2010 року було прийнято Гагарінською районною державною адміністрацією на виконання розпорядження Севастопольської міської державної адміністрації № 2127-р від 22.10.2010 року, вимог статті 23 Бюджетного кодексу України.

Позовні вимоги щодо визнання протиправним та скасування розпорядження Гагарінської районної державної адміністрації м. Севастополя від 28.10.2010 року № 491-р в частині пункту 9 Плану заходів щодо складання прогнозного бюджету Гагарінського району м. Севастополя на плановий 2011 рік і наступні два бюджетні періоди (2012-2013 роки) та підготовки головними розпорядниками бюджетних коштів планів діяльності на відповідні бюджетні періоди згідно з вимогами Бюджетного кодексу України не підлягають задоволенню.

З урахуванням вищевикладених нормативно-правових норм, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що відповідач Гагарінська районна державна адміністрація м. Севастополя при прийнятті розпорядження № 491-р від 28.10.2010 року діяла на підставі, у межах повноважень так у спосіб, передбачений Конституцією та законами України, норм та приписів Бюджетного Кодексу України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, з урахуванням усіх обставин, що мають значення, та з дотриманням принципу рівності перед законом.

Суд вірно дійшов до висновку, що позовні вимоги про визнання протиправними дій відділу освіти Гагарінської районної державної адміністрації м. Севастополя щодо стягнення з батьків за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах, що виховуються у спеціальних групах для дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку; зобов'язання відділ освіти Гагарінської районної державної адміністрації м. Севастополя припинити стягнення з батьків дітей, що виховуються у спеціальних групах для дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку Гагарінського району коштів за харчування не підлягають задоволенню, так як не є стягненням.

Також судом першої інстанції вірно зазначено, що представником відповідача Відділу освіти Гагарінської районної державної адміністрації м. Севастополя було надано річні плани державних закупівель на 2010 рік, 2011 рік, 2012 рік з додатками до них (предмет закупівлі продукції харчової і сільськогосподарської промисловості), які підтверджують, що Відділом освіти Гагарінської районної державної адміністрації на кожний бюджетний період складався єдиний кошторис витрат.

Судом першої інстанції обґрунтовано встановлено, що рішеннями батьківських зборів встановлено порядок надання благодійної допомоги в частині харчування дітей, що підтверджується зокрема виписками з протоколів загальних батьківських зборів (том 1 арк.с.21-36).

Зокрема, вказані рішення щодо надання благодійної допомоги не є обов'язковими для виконання.

Враховуючи вищевикладене, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що вимоги позивача щодо зобов'язання відділ освіти Гагарінської районної державної адміністрації м. Севастополя припинити стягнення з батьків дітей, що виховуються у спеціальних групах для дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку Гагарінського району коштів за харчування не підлягають задоволенню у зв'язку з відсутністю факту примусового стягнення грошей з батьків і наданням доказів недостатнього бюджетного фінансування.

Суд першої інстанції вірно зазначив, що позовні вимоги про зобов'язання відділу освіти Гагарінської районної державної адміністрації м. Севастополя забезпечити дошкільні навчальні заклади Гагарінського району сиром твердим, а дошкільні навчальні заклади в яких виховуються діти у віці до 3-х років забезпечити сиром кисломолочним жирністю від 9% (напівжирний) до 18 %, молоком жирністю 3,2%, для дітей старше 3-х років - від 2,5% до 3,2% не підлягають задоволенню, оскільки повноваження щодо забезпечення дошкільних навчальних закладах Гагарінського району є виключною компетенцією відділу освіти Гагарінської районної державної адміністрації м. Севастополя як головного розпорядника бюджетних коштів.

Доводи, мотиви, обґрунтування заявника апеляційної скарги спростовуються вищевикладеним та не заслуговують на увагу.

Правова оцінка, яку суд першої інстанції надав обставинам справи, не суперечить вимогам процесуального і матеріального права, а доводи апеляційної скарги щодо їх неправильного застосування є необґрунтованими.

Судове рішення є законним і обґрунтованим й не може бути скасовано з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.

На підставі викладеного, судова колегія дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.

Керуючись частиною третьою статті 24, статтями 160, 167, частиною першою статті 195, статтею 196, пунктом 1 частини першої статті 198, статтею 200, пунктом 1 частини першої статті 205, статтями 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1.Апеляційну скаргу Прокурора міста Севастополя на постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 04.10.13 у справі № 827/1600/13-а залишити без задоволення.

2. Постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 04.10.13 у справі № 827/1600/13-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Повний текст судового рішення складений 03 лютого 2014 р.

Головуючий суддя підпис Г.П.Ілюхіна

Судді підпис Т.Р.Лядова

підпис С.Ю. Яковенко

З оригіналом згідно

Головуючий суддя Г.П.Ілюхіна