про забезпечення адміністративного позову
03 лютого 2014 року м. Чернівці Справа № 824/209/14-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Боднарюк О.В., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання про забезпечення адміністративного позову в адміністративній справі за позовом прокурора Садгірського району м. Чернівці до Садгірської районної у м. Чернівцях ради, про визнання протиправними дій,-
Прокурор Садгірського району м.Чернівці звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом, в якому просить: визнати протиправними дії Садгірської у м.Чернівцях ради щодо включення до порядку денного ХІХ позачергової сесії VI скликання «Про визнання Народної Ради України як колегіального органу, уповноваженого представляти інтереси народу України» та голосування.
Одночасно з адміністративним позовом, прокурором подано клопотання про забезпечення адміністративного позову шляхом заборони голові Садгірської районної у м. Чернівцях ради, його заступнику та іншим особам підписувати рішення ХІХ позачергової сесії VI скликання Садгірської районної у м. Чернівцях ради від 31.01.2014 року №125 «Про визнання Народної Ради України як колегіального органу, уповноваженого представляти інтереси народу України»; заборони Садгірській районній у м.Чернівцях раді вчиняти дії щодо оформлення та оприлюднення рішення ХІХ позачергової сесії VI скликання Садгірської районної у м. Чернівцях ради від 31.01.2014 року «Про визнання Народної Ради України як колегіального органу, уповноваженого представляти інтереси народу України» до вирішення справи по суті.
Клопотання про забезпечення адміністративного позову прокурор обґрунтовує тим, що при винесенні вказаних рішень відповідачем було порушено вимоги Конституції України та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Прокурор зазначає, що вказане рішення може викликати суспільний резонанс, а його виконання призведе до соціальної напруги в області та підриває авторитет органів влади в Україні.
Позивач до суду не прибув, проте в клопотанні про забезпечення позову просив суд розглянути дане клопотання негайно, без повідомлення відповідача та інших осіб, що беруть участь у справі.
Відповідач до суду також не прибув, проте подав клопотання, в якому просив розглянути дане клопотання без участі його представника.
Відповідно до положень ч. 3 ст. 118 КАС України питання про забезпечення адміністративного позову, про заміну одного способу забезпечення адміністративного позову іншим або про скасування заходів забезпечення адміністративного позову, крім випадків, встановлених частинами першою і другою цієї статті, вирішується в судовому засіданні з повідомленням осіб, які беруть участь у справі. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розглядові таких питань.
Враховуючи положення ч. 3 ст. 118 КАС України, суд вважає, що відсутні перешкоди для розгляду поданого клопотання.
Суд, розглянувши клопотання про забезпечення адміністративного позову, дослідивши матеріали справи вважає, що клопотання підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно ч. 1 ст. 117 КАС України, суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Отже, процесуальним законом встановлені обставини, які можуть бути підставою для вжиття заходів забезпечення позову.
Згідно зі ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Статтею 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
До виключної компетенції сільських, селищних, міських рад належить ряд питань, що перелічені в ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Суд бере до уваги доводи прокурора про те, що прийняті відповідачем рішення можуть нести небезпеку заподіяння шкоди інтересам держави, що може виразитися у дестабілізації роботи державних установ, органів місцевого самоврядування у зв'язку з утворенням і існуванням неконституційного органу влади, а також може призвести до соціальної напруги в суспільстві.
Таким чином, суд дійшов висновку про обґрунтованість клопотання прокурора про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову до ухвалення рішення в цій адміністративній справі, шляхом заборони голові Садгірської районної у м. Чернівцях ради, його заступнику та іншим особам підписувати рішення ХІХ позачергової сесії VI скликання Садгірської районної у м. Чернівцях ради від 31.01.2014 року №125 «Про визнання Народної Ради України як колегіального органу, уповноваженого представляти інтереси народу України»; заборони Садгірській районній у м. Чернівцях раді вчиняти дії щодо оформлення та оприлюднення рішення ХІХ позачергової сесії VI скликання Садгірської районної у м. Чернівцях ради від 31.01.2014 року «Про визнання Народної Ради України як колегіального органу, уповноваженого представляти інтереси народу України» до вирішення справи по суті та набрання законної сили судовим рішенням.
Відповідно до ч. 5 ст. 118 КАС України виконання ухвал з питань забезпечення адміністративного позову здійснюється негайно. Виконання ухвал про заборону вчиняти певні дії виконуються в порядку, встановленому законом для виконання судових рішень.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 71, 117, 118 та 160 КАС України, суд, -
1. Клопотання прокурора Садгірського району м.Чернівці про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову задовольнити повністю.
2. Заборонити голові Садгірської районної у м.Чернівцях ради, його заступнику та іншим особам підписувати рішення ХІХ позачергової сесії VI скликання Садгірської районної у м. Чернівцях ради від 31.01.2014 року №125 «Про визнання Народної Ради України як колегіального органу, уповноваженого представляти інтереси народу України» до вирішення справи по суті та набрання законної сили судовим рішенням.
3.Заборонити Садгірській районній у м. Чернівцях раді вчиняти дії щодо оформлення та оприлюднення рішення ХІХ позачергової сесії VI скликання Садгірської районної у м. Чернівцях ради від 31.01.2014 року «Про визнання Народної Ради України як колегіального органу, уповноваженого представляти інтереси народу України» до вирішення справи по суті та набрання законної сили судовим рішенням.
4. Ухвала підлягає негайному виконанню.
Ухвала відповідно до ст. 185 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена повністю або частково в апеляційному порядку.
Згідно із ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня проголошення. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя О.В. Боднарюк