Постанова від 30.01.2014 по справі 280/65/14-а

Коростишівський районний суд Житомирської області

Справа № 280/65/14-а

Провадження № 2-а/280/18/14

ПОСТАНОВА

Іменем України

30 січня 2014 року м.Коростишів

Суддя Коростишівського районного суду Житомирської області Рибнікова М.М. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Коростишівському районі про визнання дій протиправними, зобов»язання здійснити перерахунок пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом. Свої позовні вимоги обґрунтував тим, що з 22.06.2012 року отримує пенсію за віком та на даний час розмір його пенсії складає близько 1285 грн. Позивач вказує, що за час трудової діяльності з 1982 року по 1986 рік він працював старательській артілі «Амгуема» Іультинського ГОКА, де виконував сезонну роботу та отримував за її результатами високу зарплату. Позивач, звернувшись до архівного відділу адміністрації Іультинського муніципального району Чукотського автономного округу, отримав довідку №01-16/г757 від 18.04.2012 року, де зазначено розмір доходів позивача за 1982-1985 роки. Вказану довідку позивач додав до заяви про призначення пенсії від 09.07.2012 року, однак 31.12.2013 року позивач отримав листа відповідно до якого відповідач відмовляється зараховувати вищезазначену довідку, посилаючись на відповідний Порядок визначення зарплати, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №306 від 20.04.2005 року «Про реалізацію абзацу другого пункту 2 статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Після звернення позивачем до відповідача з заявою він чекав призначення пенсії, однак працівники УПФ повідомили, що мають уточнити довідку в архівній установі Російської Федерації. Він чекав на це уточнення, але дізнався, що відповідач направив відповідний запит лише через рік після звернення. А тому, позивач лише в грудні 2013 року отримав першу письмову відповідь про неврахування його довідки. Позивач вважає, що неврахування довідки №01-16/г757 від 18.04.2012 року позбавляє права на належний йому розмір пенсії, що суперечить як Конституції України, так і законам та підзаконним актам. Тривалий час позивач не отримує належний йому розмір пенсії, а оскільки письмову відмову щодо причин неотримання йому надали лише у грудні 2013 року, тому він має право на отримання вказаних сум за весь період їх не нарахування, з часу надання відповідачу довідки. Крім того, позивач зазначає, що право на перерахунок пенсії в нього є, однак воно не визнається відповідачем, про що йому стало відомо з листа, який позивач отримав 31.12.2013 року, а тому строків звернення до суду він не пропустив. Керуючись викладеним, позивач просить визнати протиправними дії УПФ України в Коростишівському районі щодо неврахування при розрахунку позивачеві розміру пенсії довідки архівного відділу адміністрації Іультинського муніципального району Чукотського автономного округу №01-16/г757 від 18.04.2012 року. А також, забов'язати УПФ України в Коростишівському районі здійснити позивачеві перерахунок розміру пенсії з врахуванням довідки вищезазначеної довідки, в порядку, передбаченому Постановою Кабінету Міністрів України №306 від 20.04.2005 року, та виплатити йому недоплачений розмір пенсії за весь час її отримання.

Відповідач Управління пенсійного фонду України в Коростишівському районі направив до суду письмові заперечення , в яких вказав, що Порядком визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії особам, що у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2005 року № 306 "Про реалізацію абзацу другого пункту 2 статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що дія цього Порядку поширюється на таких осіб, що до 1 липня 1998 року отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць; тих, зокрема, що працювали у старательських артілях, виконували роботи (надавали послуги) за страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з п.4 вказаного Порядку документом, що підтверджує виплату працівникам старательських артілей заробітної плати (доходу) за результатами

роботи, є довідка про заробітну плату (дохід) для обчислення пенсії та трудова книжка.

Пунктом 8 Порядку передбачено, що заробітна плата (дохід), що підлягає зарахуванню до суми заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, визначається шляхом ділення суми заробітної плати (доходу), виплаченої за результатами роботи, на кількість місяців виконання такої роботи.

Відповідно до викладених норм відповідач вважає, що перерахунок пенсії на

підставі довідки, виданої архівним відділом адміністрації Іультинського

муніципального району Чукотського автономного округу №01-16/г757 від 18.04.2012 року, за період з 1982 - 1985 років, провести підстав не має, оскільки

неможливо встановити період, за результатами якого було виплачено заробітну

плату. А тому, відповідач просить у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити за безпідставністю.

Судом встановлено, що 09.07.2012 року позивач звернувся до УПФ України в Коростишівському районі із заявою про призначення йому пенсії за віком, яка була йому призначена та почала виплачуватися, з врахуванням настання пенсійного віку, з 22.06.2012 року.

Згідно довідки №01-16/г757 від 18.04.2012 року виданої архівним відділом адміністрації Іультинського муніципального району Чукотського автономного округу, встановлено, що позивач з 1982 року по 1985 рік, включно, працював у старательській артілі «Амгуема» Іультинського ГОКА, де виконував сезонну роботу та отримував за її результатами заробітну плату. Згідно вказаної довідки позивач отримував заробітну плату в 1982-1985 роках, а саме:

в 1982 році - в липні - 8468 рублів, в вересні - 1000 рублів.

в 1983 році - в травні - 9115 рублів, в червні - 275 рублів, в липні - 1000 рублів, в жовтні - 127,60 рублів.

в 1984 році - в вересні - 700 рублів, в листопаді - 10512 рублів.

в 1985 році - в травні - 69,60 рублів, в червні - 9110 рублів, в жовтні - 208 рублів, в грудні - 5815 рублів. Крім того, у довідці зазначено, що до вказаних розмірів зарплати не включені компенсації за відпустку, а зарплата нараховувалась по закінченню сезону та помісячно не розписана.

Відповідно до листа відділу Пенсійного фонду Російської Федерації в селищі Єгвекінот, направленого у відповідь на лист Відповідача 13.08.203 року за № 16-112/1334, відповідно до якого встановлено, що довідка відділу адміністрації Іультинського муніципального району Чукотського автономного округу, № 01-16г757 від 18.04.2012 року видана державною установою РФ, відповідно до вимог законодавства про відповідальність за правдивість відомостей, зазначених у виданих документах. Згідно листа, архів не має прав проводити розрахунки чи давати коментарі до інформації, яку зазначає в довідках. Також вказано, що архівними органами РФ здійснюється контроль за повнотою та якістю виконання запитів щодо соціально-правового характеру архівними установами. В листі вказано, що додана довідка № 01-16г757 від 18.04.2012 має всі необхідні реквізити, завірена підписом уповноваженої особи та печаткою, відсутні факти розбіжностей даних з довідки з іншою інформацією.

Суд вважає, що дана довідка відповідає вимогам законодавства, а тому може бути взята до уваги як доказ по справі.

15.11.2013 року від Головного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на ім'я позивача був направлений лист №1604/Г-7, відповідно до якого позивачеві було роз'яснено про підстави неможливості зарахування довідки № 01-16г757 від 18.04.2012 року.

Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Ст. 55 Конституції України передбачає, захист прав і свобод громадян судом.

Відповідно до п. 2 ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, зокрема, суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

П.1 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою КМ України від 12.08.1993 року за №637 -основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. У трудовій книжці позивача наявна відмітка про те, що він працював з 26.04.1982 року по 01.06.1986 рік у старательській артілі «Амгуема» Іультинського ГОКА им. В.І Леніна від 27.04.1982 року машиністом бульдозера.

Обмеження розміру заробітку в 5,6 разів застосовуються до заробітку за конкретний календарний місяць, про що свідчать положення п.2 ст.41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Роз'яснення цього закону містяться у Порядку визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії особам, що у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якого сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць. Цим порядком передбачено, що для обчислення пенсії із врахуванням заробітної плати, що виплачена за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць, особа звертається із заявою до відповідного управління Пенсійного фонду України з довідкою встановленого зразка в якій визначається факт того, що дійсно заробіток було виплачено не за 1 календарний місяць.

Порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2005 р. N 306 про визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії особам, що у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць передбачає, що дія цього Порядку поширюється на таких осіб, що до 1 липня 1998 року отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць: тих, що працювали в сільському господарстві, були зайняті на сезонних роботах, працювали у старательських артілях, виконували роботи (надавали послуги) за цивільно-правовими договорами та сплачували внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно п. 2 Порядку до суми заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії згідно з цим Порядком зараховується якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, термін виконання якої перевищував календарний місяць, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні, у розрахунку на кожний місяць виконання роботи. Перелік таких осіб, а також порядок визначення для них заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до змісту п.п. 4, 5, 6, 8 Порядку до заяви додаються документи, що підтверджують виплату особі заробітної плати (доходу) за результатами роботи. Документом, що підтверджує виплату особі заробітної плати (доходу) за результатами роботи є для працівників старательських артілей - довідка про заробітну плату (дохід) для обчислення пенсії та трудова книжка. У разі коли у пенсійній справі особи зберігається довідка про заробітну плату (дохід) чи інші документи, що підтверджують факт отримання заробітної плати (доходу) за результатами роботи, така довідка чи документи можуть використовуватися для перерахунку пенсії за рішенням управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі в місті. Заробітна плата (дохід), що підлягає зарахуванню до суми заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, визначається шляхом ділення суми заробітної плати (доходу), виплаченої за результатами роботи, на кількість місяців виконання такої роботи.

Окрім того, п. 17 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за №1566/11846, передбачено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї інформації.

Підставою для виплати заробітної плати за результатами виконаної роботи, що зазначаються у довідці №01-16/г757 від 18.04.2012 року, може бути законодавчий або інший нормативно-правовий акт чи положення про оплату праці, яким на момент виплати особі заробітної плати було передбачено проведення остаточного розрахунку за результатами певного періоду (квартал, півріччя, року) або після закінчення роботи.

Згідно ч.2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача.

Аналізуючи всі досліджені докази по справі в їх сукупності, суд вважає, що вимоги позивача є законними, обґрунтованими і підлягають задоволенню, оскільки довідка №01-16/г757 від 18.04.2012 року про заробітну плату є законною та такою що має бути врахована при визначенні розміру пенсії.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 46, 55 Конституції України, п. 2 ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», п.1 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою КМ України від 12.08.1993 року за №637, порядком затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2005 р. N 306, П. 17 Порядку затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, ст.ст. 10, 11, 70, 71, 86, 160-163, 183-2, 186 КАС України,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України в Коростишівському районі, щодо неврахування при розрахунку ОСОБА_1 розміру пенсії довідки архівного відділу адміністрації Іультинського муніципального району Чукотського автономного округу №01-16/г757 від 18.04.2012 року.

Забов'язати Управління пенсійного фонду України в Коростишівському районі здійснити позивачеві перерахунок розміру пенсії з врахуванням довідки архівного відділу адміністрації Іультинського муніципального району Чукотського автономного округу №01-16/г757 від 18.04.2012 року., та виплатити йому недоплачений розмір пенсії за весь час її отримання.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови через Коростишівський районний суд Житомирської області у Житомирський апеляційний адміністративний суд.

Суддя М.М. Рибнікова