Постанова від 03.02.2014 по справі 812/8598/13-а

Головуючий у 1 інстанції - Кисельова Є.О.

Суддя-доповідач - Компанієць І.Д.

УКРАЇНА
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 лютого 2014 року справа №812/8598/13-а

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суду у складі колегії:

судді-доповідача Компанієць І.Д., суддів Шальєвої В.А., Бишова М.В.,

секретар судового засідання Іллінов О.Є.,

за участю представника позивача Дригваль Н.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу приватного підприємства «Енергія» на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2013 року по адміністративній справі №812/8598/13-а за позовом приватного підприємства «Енергія» до Державної служби геології та надр України про визнання протиправним та скасування наказу від 09.08.2013 № 419 в частині анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 13.06.2007 № 4278, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач просив визнати протиправним рішення Державної служби геології та надр України - наказ №419 від 09.08.2013 № 419 в частині анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 13.06.2007 № 4278 на видобування вугілля кам'яного технічних меж поля нетипової шахти №3 «Октябрь», наданого ПП «Енергія»; скасувати п.2 зазначеного наказу.

В обґрунтування позову вказав, що 16.02.2012р. Державною службою геології та надр України виданий наказ №46 «Про анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами», відповідно до п. 2 якого прийнято рішення про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами, зокрема, ПП «Енергія».

Підставою для зупинення дії спеціального дозволу стало порушення позивачем п.п.1, 5, 8 п.22 постанови КМУ від 30.05.2011 р. № 615 «Про затвердження Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами», а саме: 1) порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; 5) порушення надрокористувачем вимог законодавства у сфері надрокористування та охорони навколишнього природного середовища; 8) невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування».

Підставою для прийняття рішення про анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4278 від 13.06.2007 р. позивачу зазначено п.п.9 п.23 постанови КМУ від 30.05.2011 р. № 615 «Про затвердження Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами», тобто невжиття надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії дозволу в установлений строк.

Наказ в частині анулювання спеціального дозволу на користування надрами позивачу є протиправним, оскільки відповідач не врахував, що позивачем вжиті усі можливі, належні та своєчасні заходи для усунення причин зупинення дії дозволу на користування надрами від 13.06.2007 № 4278 й здійсненні дії, спрямовані на забезпечення оформлення земельних прав користувача надр.

Відповідачем грубо порушені положення ст. 26 Кодексу України про надра, а саме прийнято рішення про зупинення спеціального дозволу без згоди суб'єкта господарювання.

Крім цього, з наказу №419 від 09.08.2013 року не зрозуміло, за які порушення спеціальних умов спеціального дозволу ПП «Енергія» його позбавлено, не аргументовано жодним чином за не вжиття позивачем яких заходів відповідно до пп. 9 п. 23 постанови КМУ № 615 від 30.05.2011р., було анульовано спеціальний дозвіл № 4278 від 13.06.2007.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2013 року в задоволенні позову ПП «Енергія» відмовлено.

Позивач не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позову.

В обґрунтування апеляції зазначає, що зупинення спеціального дозволу на користування надрами за порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр, - можливо тільки за згодою суб'єкта господарювання, а за відсутності такої згоди - в судовому порядку. Враховуючи відсутність згоди позивача на зупинення спеціального дозволу на користування надрами відповідач не мав повноважень для прийняття наказу про анулювання спеціального дозволу.

Суд першої інстанції проігнорував практику Верховного Суду України з аналогічних спорів, що є порушенням ст.244-2 КАС України.

Також суд не звернув уваги на той факт, що позивачем вжиті всі можливі та своєчасні заходи для усунення причин зупинення дії дозволу на користування надрами №4278 від 13.06.2007 року і здійсненні дії, спрямовані на забезпечення оформлення земельних прав користувача надр.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення учасників судового процесу, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Приватне підприємство «Енергія» є юридичною особою, зареєстрованою Антрацитівською районною державною адміністрацією Луганської області 09.01.2012 за 1 362 120 0000 000284, та є платником податку на додану вартість відповідно до свідоцтва серії НБ № 324072 ( т.1 а.с. 30-32).

Для здійснення господарської діяльності з видобування кам'яного вугілля ПП «Енергія» отримало спеціальний дозвіл на користування надрами №4278 з терміном дії 15 років, акт про надання гірничного відводу №1414 з терміном дії до 13 червня 2022 року, ліцензію на видобування корисних копалин із родовищ, що мають загальнодержавне значення та включені до Державного фонду родовищ корисних копалин № 470896 з терміном дії до 13.06.2014 року, та 14.06.2007 року заключило угоду про умови користування надрами (т.1 а.с.17-28).

Державною організацією «Донецька територіальна інспекція державного геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та використанням надр проведено перевірку ПП «Енергія» з питань виконання ліцензійних умов на розробку ділянки надр, визначених ліцензією від 13.06.2007 №4278, результати якої оформлені актом від 24.06.2009 року, в якому зазначені наступні порушення:

-відсутні узгодження з Держуправлінням екоресурсів в Луганській області (екологічна картка від 16.12.2004 б/н), Мінпаливенерго від 22.12.2006 № 666/05/05-01, Держгірпромнагляду від 18.01.2005 № 5.3.-12/335 та не виконуються умови, зазначені в них; відсутні у надрокористувача правовстановлюючі документи на землю (т.1 а.с.153-154).

У період з 16.11.2011 року по 21.11.2011 року Державною організацією «Донецька територіальна інспекція державного геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та використанням надр» проведено перевірку ПП «Енергія» з питань виконання ліцензійних умов на розробку ділянки надр, визначених ліцензією від 13.06.2007 №4278, результати якої оформлені актом від 16,21.11.2011 року, в якому зазначені наступні порушення:

-відсутні узгодження з Держуправлінням екоресурсів в Луганській області (екологічна картка від 16.12.2004 б/н), Мінпаливенерго від 22.12.2006 № 666/05/05-01, Держгірпромнагляду від 18.01.2005 № 5.3.-12/335, що є порушенням пп.1 п.22 Порядку; відсутні правовстановлюючі документи на землю, що є порушенням ст.18 Кодексу України про надра, пп.5 п.22 Порядку, ст.ст. 125,126 Земельного кодексу України (т.1 а.с.156,157).

21.11.2011 року ДО «Донецька ТІДГК» видано припис про усунення ПП «Енергія» порушень законодавства про надра при видобуванні вугілля на видобування вугілля по пласту h11в у технічних межах поля нетипової шахти № 3 «Октябрь» ( на ділянці «Резервного блоку шахти «Партизанська» (спеціальний дозвіл від 13.06.2007 № 4278, виявлених під час проведення перевірки у період з 16.11.2011 року по 21.11.2011 року Державною організацією «Донецька територіальна інспекція державного геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та використанням надр» з питань виконання ліцензійних умов на розробку ділянки надр, визначених ліцензією від 13.06.2007 № 4278 (т.1 а.с.157-158).

16.02.2012 року Державною службою геології та нард України видано наказ №46 про анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами, яким вирішено зупинити дію спеціального дозволу на користування надрами, наданого ПП «Енергія», у зв'язку із порушенням пп.1,5,8 п.22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою КМУ від 30.05.2011 № 615 (т.1 а.с.159,160) та позивачу надано один місяць з моменту відправлення повідомлення для усунення порушень. Вказаний наказ направлено на адресу позивача 27.02.2012 року (т.1 а.с.161).

Державною службою геології та надр України неодноразово видавалися накази про продовження позивачу терміну усунення порушень, які стали причиною зупинення спеціальних дозволів на користування надрами (т.1 а.с.162-163,165-166,170-171,175-176).

У період з 19.02.2013 року по 21.02.2013 року Державною організацією «Донецька територіальна інспекція державного геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та використанням надр» проведено позапланову перевірку ПП «Енергія» з питань дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (металічні руди, неметалічні копалини, горючі тверді корисні копалини), результат якої оформлені актом від 21.02.2013 року №31, яким визначено такі порушення:

-не отримані дозволи на викиди, скиди шкідливих речовин і розміщення відходів виробництва, чим порушено ст. 24 Кодексу про надра;

-не отриманий позитивний висновок державної екологічної експертизи стосовно проекту відпрацювання запасу вугілля, чим порушено ст. 18 Кодексу України про надра, п.22 пп.5 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою КМУ від 30.05.2011 № 615, ст. 125,126 Земельного кодексу України;

-на час перевірки існує заборгованість про справляння відрахувань за надра складає 10,6 тис.гривень, чим порушено ст. 24 Кодексу про надра;

-має місце технічна помилка в формі 5-гр на 2011 рік в частині відображення обсягів видобування вугілля (т.1 а.с.180-182).

11.03.2013 року Державною службою геології та надр України продовжено термін усунення порушень, які стали причиною зупинення спеціальних дозволів на користування надрами ПП «Енергія» (т.1 а.с.183-184).

09.08.2013 року Державною службою геології та надр України наказом №419 анульовано спеціальний дозвіл на користування надрами з метою видобування вугілля кам'яного технічних меж поля нетипової шахти № 3 «Октябрь» ( на ділянці «Резервний блок шахти «Партизанська») від 13.06.2007 № 4278, виданий ПП «Енергія», у зв'язку з невжиттям надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії дозволу в установлений строк.

Наказ позивачем отримано 27.09.2013 року (т.1 а.с. 227,228).

ПП «Енергія» отримані попередні погодження про надання земельної ділянки для будівництва міні шахти по видобутку вугілля від Рафайлівської сільської ради № 20/9 від 25 листопада 2004 року (т.1 а.с.56), Антрацитівської районної державної адміністрації Луганської області № 683 від 8 грудня 2004 року(т.1 а.с.55).

24.12.2007 року ПП «Енергія» подано заяву голові Антрацитівської районної державної адміністрації про передачу в довгострокову оренду земельної ділянки загальною площею 0,8 га. (т.1 а.с. 58).

08.10.2008 року позивачем отримано висновок Луганського обласного управління лісового та мисливського господарства про надання згоди на вилучення земельної ділянки лісогосподарського призначення під розміщення ті будівництво промислового майданчика для міні шахти по здобичі кам'яного вугілля (т.1 а.с.63).

14.11.2008 року ПП «Енергія» подано заяву до Антрацитівської райдержадміністрації про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, загальною площею 0,8 га. (т.1 а.с. 60).

26.12.2008 року позивачем направлено заяву до Луганської обласної державної адміністрації про надання в оренду земельної ділянки загальною площею 0,8 га, в т.ч. 0,8 га лісогосподарських земель (т.1 а.с.67)

03.06.2009 року ПП «Енергія» направлено листа до Антрацитівської райдержадміністрації про розгляд питання щодо належності земельної ділянки до земель лісового фонду і прийняття рішення про віднесення земель ділянки до земель промислового значення (т.1 а.с.61).

01.09.2009 року Антрацитівською райдержадміністрацією Луганської області надано акт обстеження земельної ділянки від 25.09.2009 (земельна ділянка не вкрита лісом, на ній розташований природний відвал, фундаменти будівель та споруд (підйомних машин) та вихід стволу на поверхню (т.1 а.с.64); висновок начальника Луганського обласного управління лісового та мисливського господарства про можливість відведення земельної ділянки загальною площею 0,80 га, з них не лісові землі площею 0,80 га, (інші невикористані землі, вихід каміння на поверхню) з вилученням із складу лісового фонду і зміною цільового призначення земельної ділянки (т.1 а.с.63).

07.04.2010 року Антрацитівською районною державною адміністрацією Луганської області відкликана раніше надана згода на вилучення земельної ділянки у зв'язку із розпорядженням КМУ від 10.04.2008р. № 610-р (це питання не відноситься до компетенції районної державної адміністрації) (т.1 а.с. 68).

21.03.2011 року позивачем направлено клопотання до Луганської обласної державної адміністрації про надання у довгострокову оренду земельної ділянки для будівництва міні-шахти по видобутку вугілля та клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (т.1 а.с. 71).

22.04.2011 року Луганською обласною державною адміністрацією роз'ясненно ПП «Енергія» щодо передачі земельної ділянки площею 0,8000 га, розташованої за межами населених пунктів на території Рафайлівської сільської ради Антрацитівського району Луганської області, що з метою оформлення права оренди на земельну ділянку позивачу необхідно звернутися до обласної державної адміністрації з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із зазначенням орієнтованого розміру та цільового призначення (т.1 а.с.72).

12.07.2011 року позивачем отримано відповідь Луганської обласної державної адміністрації про відмову в задоволенні вищезазначеного клопотання та рекомендовано звернутися до КМУ для прийняття рішення про вилучення земель лісового господарства (т.1 а.с. 73).

26.02.2012 вих. № 26.02.2012р. ПП «Енергія» звернулося із заявою до Кабінету міністрів України про надання розпорядження про вилучення з постійного користування державного підприємства «Іванівське лісомисливське господарство» земельної ділянки загальною площею 0,8 га та передання її в оренду із зміною цільового призначення для розташування шахти з видобутку вугілля (т.1 а.с.74).

28.05.2012 року листом Мінагрополітики України рекомендовано ПП «Енергія» звернутися із клопотанням про надання дозволу на розробку проекту до органу, уповноваженому вилучати та надавати в користування земельні ділянки(т.1 а.с.89).

15.06.2012 позивач звернувся із клопотанням до Луганської державної обласної адміністрації про надання дозволу на розробку землеустрою, у задоволенні якого відмовлено рекомендацією звернутися до Кабінету Міністрів України(т.1 а.с. 75).

01.08.2012 року ПП «Енергія» направлено звернення до КМУ про надання дозволу на розробку проекту землеустрою(т.1 а.с.77), листом Державного агентства земельних ресурсів України запропоновано опрацювати це питання з Луганською обласною адміністрацією(т.1 а.с.77).

14.09.2012 року позивачем направлено клопотання до Луганської обласної державної адміністрації про надання дозволу на розробку проекту землеустрою(т.1 а.с.78).

05.02.2013 року Міністерством аграрної політики та продовольства України позивачу надано відповідь, що зміна цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення, що перебувають у державній чи комунальній власності, здійснюються за погодженням з Кабінетом Міністрів України (т.1 а.с.87).

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що припинення користування в позасудовому порядку можливо у випадках, коли підстави для припинення не пов'язані з неналежним користуванням користувачем надрами.

Оскільки підставою припинення визначено невиконання законних вимог контролюючого органу усунути виявлені під час перевірки недоліки, відповідач мав право самостійно, без звернення до суду, прийняти рішення про анулювання спеціального дозволу.

Проте такий висновок не ґрунтується на законі з наступних підстав.

Правовідносини, що склалися між сторонами, регламентуються Кодексом України про надра, Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою КМУ від 30.05.2011 № 615.

На підставі ст.2 Кодексу України про надра його завданням є регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охороги надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян.

Згідно ст.19 Кодексу України про надра надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам тільки за наявності у них спеціального ждозволу на користування ділянкою надр.

Статтєю 25 Кодексу передбачено, що права користувачів надр охороняються законом і можуть бути обмежені тільки у випадках, передбачених законодавством України.

Відповідно до ст. 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4,5,6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Аналіз наведеної норми права дає підстави вважати, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно або у судовому порядку.

У разі відсутності спору відповідач має право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3, 7 частини першої статті 26 Кодексу України про надра, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів це право припиняється у судовому порядку.

Таким чином, об'єднуючою ознакою цих випадків є неналежне використання права, зокрема, використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення строків виконання певних робіт тощо.

На підставі ч.3 ст.26 Кодексу України про надра законодавством України можуть бути передбачені і інші випадки припинення права користування надрами.

Такий інший випадок припинення права користування надрами передбачено п.п.9 ст.23 Порядку №615, в якому зазначено, що право користування надрами припиняється у разі невжиття надрокористувачами заходів для усунення причин зупинення дії дозволу в установлений строк.

Відповідно до наказу відповідача від 16.02.2012 року дію спеціального дозволу ПП «Енергія» було зупинено для усунення порушень вимог п.5 ч.2 ст.24 Кодексу України про надра, ст.125 Земельного Кодексу України.

Отже, з урахуванням висновків, викладених в акті перевірки від 16,21.11.2011 року та наказі від 16.02.2012 року, позивачу було запропоновано забезпечити виконання вимог Кодексу України про надра.

Право спеціального користування ПП «Енергія» припинено з підстав, передбачених п.9 п.23 Порядку №615, тобто в зв'язку з невжиттям заходів для усунення причин зупинення дії дозволу у встановлений строк.

Тобто, Порядок №615 містить додаткові підстави для припинення користування надрами, оскільки це передбачено частиною третьою статті 26 Кодексу.

Проте підзаконний нормативний акт, який встановлює додаткові підстави для припинення користування надрами, (в даному випадку Порядок №615) не може змінювати правило, відповідно до якого у разі незгоди користувачів з припиненням права на користування надрами воно може припинятися лише у судовому порядку.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 10.12.2013 року за позовом ТОВ "Науково-виробниче об'єднання "ІнЕС" до Державної служби геології та надр України про скасування наказу.

Відповідно до ст.244-2 КАС України, рішення Верховного суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Оскільки позивач ПП «Енергія» не згодний з припиненням його права на користування надрами з підстав невиконання вимог контролюючого органу щодо усунення недоліків, виявлених під час перевірки, які стали підставами для зупинення дії дозволу, тому відповідач не мав права самостійно, без звернення до суду, приймати рішення про анулювання спеціального дозволу.

На підставі викладеного, судова колегія приходить до висновку про протиправність наказу Державної служби геології та надр України від 09.08.2013 № 419 про анулювання спеціального дозволу ПП «Енергія» на користування надрами, та наявність підстав для його скасування.

Також судова колегія зазначає, що є незмістовим прийняття відповідачем наказу про анулювання позивачу дозволу на користування надрами з підстав відсутності правовстановлюючих документів на землю при наявності факту неодноразового продовження відповідачем терміну ПП «Енергія» для усунення цих порушень та прийняття позивачем можливих та своєчасних заходів на забезпечення оформлення земельних прав користувача надр.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції, ухвалюючи рішення, порушив норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення спору і є підставою для задоволення апеляційної скарги, скасування постанови з ухваленням нової про задоволення позову.

На підставі ст.94 КАС України підлягають стягненню за рахунок коштів Державного бюджету України на користь позивача судові витрати по справі, які складаються зі сплаченого судового збору за подачу позову та апеляційної скарги в загальному розмірі 68,82 грн.

Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу приватного підприємства «Енергія» на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2013 року по адміністративній справі №812/8598/13-а - задовольнити.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2013 року по адміністративній справі №812/8598/13-а - скасувати.

Прийняти нову постанову.

Позов приватного підприємства «Енергія» до Державної служби геології та надр України про визнання протиправним та скасування наказу від 09.08.2013 № 419 в частині анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 13.06.2007 № 4278 - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби геології та надр України №419 від 09.08.2013 року про анулювання приватному підприємству «Енергія» спеціального дозволу на користування надрами від 13.06.2007 № 4278.

Стягнути на користь приватного підприємства «Енергія» за рахунок Державного бюджету України судові витрати в розмірі 68 (шістдесят вісім гривень) 82 копійки.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі.

У повному обсязі постанова складена 03 лютого 2014 року.

Суддя-доповідач І.Д. Компанієць

Судді В.А. Шальєва

М.В. Бишов