Ухвала від 28.01.2014 по справі 421/4620/13-а

Головуючий у 1 інстанції - Русанова Т.Т.

Суддя-доповідач - Казначеєв Е.Г.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 січня 2014 року справа №421/4620/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Казначеєва Е. Г., суддів Яманко В. Г., Васильєвої І. А., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Первомайську Луганської області на постанову Первомайського міського суду Луганської області від 13 грудня 2013 р. у справі № 421/4620/13-а (головуючий І інстанції Русанова Т.Т.) за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м.Первомайську Луганської області про визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулась до Первомайського міського суду Луганської області з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області про визнання дії УПФУ в м. Первомайську Луганської області неправомірними з відмови у перерахунку пенсії з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, сум надбавки за вислугу років фактично нарахованої у розмірі 40 відсотків, на які в свій час відповідно були нараховані страхові внески на загальнодержавне пенсійне страхування з 01 жовтня 2013 року, зобов'язання УПФУ в м. Первомайську Луганської області провести перерахунок пенсії з урахування нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, сум надбавки за вислугу років фактично нарахованої у розмірі 40 відсотків, на які в свій час відповідно були нараховані страхові внески на загальнодержавне пенсійне страхування з 01 жовтня 2013 року.

Постановою Первомайського міського суду Луганської області від 13 грудня 2013 року позовні вимоги задоволені частково. Суд першої інстанції визнав дії УПФУ в м: Первомайську Луганської області неправомірними з відмови у перерахунку ОСОБА_2 пенсії з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, сум надбавки за вислугу років фактично нарахованої у розмірі 40 відсотків, на які в свій час відповідно були нараховані страхові внески на загальнодержавне пенсійне страхування з 01 жовтня 2013року, зобов'язав УПФУ в м. Первомайську Луганської області провести ОСОБА_2 перерахунок пенсії з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, сум надбавки за вислугу років, фактично нарахованої у розмірі 40 відсотків, на які в свій час відповідно були нараховані страхові внески на загальнодержавне пенсійне страхування, з 01 жовтня 2013року у тому відсотку до заробітної плати, який діяв на момент виникнення у неї права на пенсію.

Відповідач в апеляційній скарзі просив скасувати постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволені позову. Апеляційна скарга обґрунтована тим, що матеріальна допомога, індексація заробітної плати та сум надбавки за вислугу років не входять до складу заробітної плати державних службовців, та не можуть враховуватися при обчисленні пенсій державного службовця.

Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_2 з 21.09.2010 р. перебуває на обліку в УПФУ в м. Первомайську Луганської області та одержує пенсію за віком державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу».

Загальний стаж роботи склав 36 років 6 місяців 20 днів, з яких економічний стаж склав 26 років 5 місяців 22 дня, держаної служби 15 років 10 місяців 19 днів. Посада з якої позивач пішов на пенсію державного службовця є заступник начальника відділу документальних перевірок юридичних осіб Державної податкової інспекції в м. Первомайську, яка згідно довідки №1824/12-10/050-24 від 10.10.2013 року реорганізована у Первомайську об'єднану Державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Луганській області.

При призначені пенсії 21.09.2010 року Пенсійним Фондом України в м. Первомайську Луганської області не взято до нарахування матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, на оздоровлення, індексація заробітної плати та з урахуванням 25 % надбавок за вислугу років, а не фактично отримуваної 40 % винагороди за вислугу років.

30 серпня 2013р. позивачка звернулась до Первомайської ОДПІ із заявою про надання відповідних довідок, в яких просила вказати суми матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, сум надбавки за вислугу років фактично нарахованої у розмірі 40 відсотків.

27.09.2013 року звернулася до відповідача з проханням здійснити перерахунок пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, сум надбавки за вислугу років фактично нарахованої у розмірі 40 відсотків, на які в свій час відповідно були нараховані страхові внески на загальнодержавне пенсійне страхування. Для перерахунку були надані довідки про складові заробітної плати №1478/12-10/050-24 від 12.09.2013 року, №1628/12-10/050-24 від 20.09.2013 року, за формою затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.11р. №5-1.

Відповідно до зазначених довідок позивачка працюючи в ДПІ отримувала заробітну плату, яка серед іншого, включала суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, на оздоровлення, індексацію заробітної плати та 40% надбавки за вислугу років, які згідно законодавства, є складовими заробітної плати і з яких відчислялися внески до пенсійного фонду.

Управління Пенсійного фонду України в м.Первомайську Луганської області листом від 10.10.2013 №219/М-11. було відмовлено в перерахунку пенсії з посиланням на ст. 33 Закону України «Про державну службу».

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що перерахунок пенсії позивачу повинен здійснюватися з усіх сум заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Колегія суддів погоджується із таким висновком суду, виходячи з наступного.

Відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, .

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно ч. 5 ст. 33 Закону України «Про державну службу» надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки 10, понад 5 років 15, понад 10 років 20, понад 15 років 25, понад 20 років 30, понад 25 років 40 відсотків.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12 вересня 1997 року № 1013 затверджено Порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, відповідно до положень якого винагорода за вислугу років виплачується посадовим особам органів державної податкової служби залежно від стажу роботи і обчислюється у відсотках, виходячи з посадового окладу та надбавки за спеціальне звання. Нарахування та виплата винагороди за вислугу років провадяться щомісяця за фактично відпрацьований час у межах встановленого фонду оплати праці. Винагорода за вислугу років враховується при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що всі отримані позивачем та враховані судом види матеріального забезпечення входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці державного службовця.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, яка викладена в постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, яка є обов'язковою для управління в силу положень частини першої статті 244-2 КАС України.

Як вбачається з довідок Первомайської об'єднаної Державної податкової інспекції про складові заробітної плати №1478/12-10/050-24 від 12.09.2013 року, №1628/12-10/050-24 від 20.09.2013 року, на всі виплати включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду про обґрунтованість позовних вимог щодо здійснення перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням індексації заробітної плати та матеріальної допомоги та надбавки за вислугу років фактично нарахованої у розмірі 40 відсотків, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та отримувались позивачем.

З огляду на викладене, колегія суддів зазначає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, постанова прийнята судом першої інстанції з дотриманням вимог матеріального та процесуального права, тому апеляційна скарга залишається без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.

Керуючись статтями 184, 195, 196, 197, 198, 200, 205, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Первомайську Луганської області на постанову Первомайського міського суду Луганської області від 13 грудня 2013 р. у справі № 421/4620/13-а залишити без задоволення.

Постанову Первомайського міського суду Луганської області від 13 грудня 2013 р. у справі № 421/4620/13-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя Е.Г.Казначеєв

Судді В.Г.Яманко

І.А.Васильєва