ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
15 січня 2014 року № 813/9461/13-а
Львівський окружний адміністративний суд,
у складі:
головуючого-судді Ланкевича А.З.
секретар судового засідання Бравчук Д.Є.
за участі представників
позивача Клака Ю.Г.
відповідача Луківа А.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові адміністративну справу за позовом Прокурора Пустомитівського району Львівської області до Пустомитівської районної ради Львівської області про скасування рішення, -
встановив :
Позивач звернувся з позовом, з врахуванням уточнених позовних вимог, просить визнати протиправними та скасувати рішення відповідача від 16.12.2013 року № 420 «Про підтримку резолюції Євромайдану від 15.12.2013 року «Про заборону Януковичу підписувати угоду щодо приєднання України до Митного союзу».
Посилається на те, що при прийнятті оскаржуваного рішення відповідачем порушено вимоги ст.19 Конституції України та норми Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Зазначив, що до повноважень відповідача не віднесено вирішення питань щодо надання оцінки діяльності та рішень центральних органів влади України, підтримки заяв, ініціатив та інших документів будь-яких осіб та організацій, у яких такі висловлюють свою позицію та міркування з приводу питань суспільного життя, які безпосередньо не пов'язані з життєдіяльністю відповідних територіальних громад, які представляє Пустомитівська районна рада. Тому вважає, що дане рішення є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
В судовому засіданні представник позивача, позовні вимоги підтримав повністю, з обґрунтувань викладених у позовній заяві, а тому просить позов задоволити.
Відповідачем подано письмове заперечення проти позову, в якому просить в позові відмовити, посилається на те, що прийнявши оскаржуване рішення районна рада висловила волю громади Пустомитівського району. Рішення в даному випадку викладене в формі письмового звернення (зауваження) органу місцевого самоврядування депутатів районної ради, які є представниками громади, що проживають на території Пустомитівського району до Президента України та носить суто рекомендаційний характер, немає жодних правових наслідків, а тому не порушує законодавство України. А тому, вважає, що позов є безпідставним та необґрунтованим.
В судовому засіданні, представник відповідача проти позову заперечив, з підстав викладених у письмовому запереченні на позов та просить відмовити в його задоволенні.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Судом встановлено, що 16 грудня 2013 року Пустомитівською районною радою на засіданні ХХІХ позачергової сесії 6-го дем. скликання прийнято рішення № 420 «Про підтримку резолюції Євромайдану від 15.12.2013 року «Про заборону Януковичу підписувати угоду щодо приєднання України до Митного союзу».
Цим рішенням Пустомитівська районна рада вирішила: підтримати резолюцію Євромайдану від 15.12.2013 року «Про заборону Януковичу підписувати угоду щодо приєднання України до Митного союзу».
Відповідно до ст.8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу силу. Норми Конституції України є нормами прямої дії.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 140 Конституції України визначено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи. Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради. Питання організації управління районами в містах належить до компетенції міських рад.
Згідно ч.1 ст.144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 26.03.2002 року №6-рп/2002, яким визначено політико-правову природу органів місцевого самоврядування, такі є представницькими органами, через які здійснюється право територіальної громади самостійно вирішувати не будь-які питання суспільного життя, а питання саме місцевого значення, тобто такі, які пов'язані передусім з життєдіяльністю територіальних громад і перелік яких визначено у Конституції України і законах України. Такої ж правової позиції дотримувався Конституційний Суд України і при прийнятті рішення від 16.04.2009 року № 1-9/2009.
Згідно ст.3 Європейської хартії місцевого самоврядування, місцеве самоврядування означає право і спроможність органів місцевого самоврядування в межах закону здійснювати регулювання і управління суттєвою часткою суспільних справ, які належать до їхньої компетенції, в інтересах місцевого населення.
Статтею 4 вищевказаної Хартії встановлено, що головні повноваження і функції органів місцевого самоврядування визначаються конституцією або законом; органи місцевого самоврядування в межах закону мають право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування відповідно до Конституції України визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 року № 280/97-ВР (із змінами та доповненнями), далі - Закон України № 280/97-ВР.
Згідно ст.2 Закону України № 280/97-ВР місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Відповідно до ч.1 ст.5 Закону України № 280/97-ВР, система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
Згідно ч.2 ст.10 Закону України № 280/97-ВР обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.
Повноваження районних і обласних рад встановлені главою 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» № 280/97-ВР.
Перелік питань, які вирішуються виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради наведено в ст.43 Закону України № 280/97-ВР.
Отже, органи місцевого самоврядування здійснюючи владу і самостійно вирішуючи питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції, та приймаючи рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
У главі 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», як і в розділі ІХ Конституції України, до повноважень органів місцевого самоврядування не віднесено вирішення питань щодо підтримки заяв, ініціатив та інших документів (резолюцій тощо) будь-яких осіб та організацій, у яких такі висловлюють свою позицію та міркування з приводу питань суспільного життя, які безпосередньо не пов'язані з життєдіяльністю відповідних територіальних громад, які представляє Пустомитівська районна рада.
Частиною 2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач в спростування вищенаведених обставин належних та достатніх доказів суду не представив.
З урахуванням вищенаведеного, суд вважає, що оскільки відповідач, приймаючи оскаржуване рішення, вирішив питання, які не віднесені законом до його компетенції, таке рішення є протиправним та підлягає скасуванню. Тому позовні вимоги позивача є підставними та обґрунтованими і підлягають до задоволення в повному обсязі.
Відповідно до ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з сторін не стягуються.
Керуючись ст.ст.7-14, 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
Позов задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати рішення Пустомитівської районної ради Львівської області від 16 грудня 2013 року № 420 "Про підтримку резолюції Євромайдану від 15.12.2013 року "Про заборону Януковичу підписувати угоду щодо приєднання України до Митного союзу".
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий Ланкевич А.З.