10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Кравчук Т.О.
Суддя-доповідач:Кузьменко Л.В.
іменем України
"30" січня 2014 р. Справа № 817/3123/13-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Кузьменко Л.В.
суддів: Зарудяної Л.О.
Іваненко Т.В.,
при секретарі Зеліковій О.В. ,
за участю сторін:
від позивачів: не з"явились,
від відповідача Державного агентства земельних ресурсів України : Сомика Я.Я.,
Максимчука В.П. - представників за довіреностями,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного агентства земельних ресурсів України на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "09" грудня 2013 р. у справі за позовом ОСОБА_5, ОСОБА_6 до Державного агентства земельних ресурсів України, Класифікаційної комісії Державного агентства земельних ресурсів України про визнання протиправним та скасування податкового рішень ,
ОСОБА_5 (далі позивач 1), та ОСОБА_6 (далі позивач 2) звернулись до суду з адміністративними позовами до Державного агентства земельних ресурсів України та Кваліфікаційної комісії про визнання протиправним і скасування рішення та пунктів додатку до наказу.
В обґрунтування позовних вимог позивачі зазначають, що листами від 21.08.2013р. №15135/23/13-13 та №15143/23/13-13 Державне агентство земельних ресурсів України повідомило їм, що відповідно до наказу Держземагенства України від 19.08.2013 р. №338 анульовано сертифікати інженерів-землевпорядників позивача 1 та позивача 2 відповідно до вимог частини другої статті 68 та пункту "в" частини шістнадцятої статті 66 Закону України "Про землеустрій", на підставі подання Кваліфікаційної комісії від 08.08.2013 р. №16. Зазначений Наказ та Подання позивачі вважають незаконними, такими, що порушують норми чинного законодавства та права позивачів.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2013 року адміністративний позов ОСОБА_5 та ОСОБА_6 задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення Кваліфікаційна комісії Державного агентства земельних ресурсів України, оформлене протоколом засідання від 08.08.2013 р. №16 щодо внесення подання про позбавлення (анулювання) кваліфікаційного сертифіката інженера землевпорядника ОСОБА_5 та ОСОБА_6.
Скасовано наказ Державного агентства земельних ресурсів України від 19.08.2013 р. №338 в частині анулювання кваліфікаційних сертифікатів інженерів землевпорядників ОСОБА_5 (сертифікат №001148, від 03.01.2013 р) та ОСОБА_6 (сертифікат № 001117 від 03.01.2013), визначеного пунктом 79 додатку до наказу.
З постановою суду першої інстанції Державне агентство земельних ресурсів України не погодилось, подало апеляційну скаргу, в якій з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального права просить скасувати вказану постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Позивачі в судове засідання не прибули, про день, час та місце судового розгляду справи були належним чином повідомлені про що свідчать розписки про вручення поштової кореспонденції.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників відповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що обов'язковою умовою для внесення подання про анулювання кваліфікаційного сертифікату інженера-землевпорядника є встановлення факту вини особи з підстав грубого порушення вимог положень нормативно-правових актів, нормативно технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на таке.
Відповідно до наказу Державного агентства земельних ресурсів України від 03.01.2013 р. №2 ОСОБА_5 видано кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника №001148, а ОСОБА_6 - кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника №001117, якими підтверджено відповідність інженера-землевпорядника кваліфікаційним характеристикам професії та його спроможність самостійно складати окремі види документації із землеустрою та документації з оцінки земель (крім експертної грошової оцінки земельних ділянок), виконувати топографо-геодезичні і картографічні роботи, проводити інвентаризацію земель, перевіряти якість ґрунтових, геоботанічних та інших обстежень земель при здійсненні землеустрою.
Згідно п. 1 наказу Держземагенства України від 19.08.2013 р. №338 кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника від 03.01.2013 р. №001148, виданий ОСОБА_5, та кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника від 03.01.2013 р. №001117, виданий ОСОБА_6, анульовано на підставі подання Кваліфікаційної комісії від 09.08.2013 р. №6/13 ін.вих про анулювання кваліфікаційних сертифікатів інженерів-землевпорядників.
Головне управління Держземагенства у Рівненській області надало Держземагенству України інформацію (лист від 30.07.2013 р. №06-06-3040) та копії висновків державної експертизи землевпорядної документації, в тому числі і висновок від 05.07.2013 р. №495, затверджений начальником Головного управління Богатирчук-Кривко С.К.
З вказаного висновку слідує, що у червні 2013 р. ТзОВ "Науково-виробниче підприємство "Землемір" (кваліфікаційні сертифікати інженера-землевпорядника №001117 виданий ОСОБА_6 та №001148 виданий ОСОБА_5 відповідно до наказу Держземагенства України від 03.01.2013 р. №2) було розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність шляхом викупу ФОП ОСОБА_8 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі за рахунок земель житлової та громадської забудови, які перебувають у постійному користуванні Рокитнівського споживчого товариства в с.Кам "яне , вул. Центральна,25 Рокитнівського району Рівненської області.
За результатами державної експертизи такої землевпорядної документації Головним управлінням Держземагенства у Рівненській області було видано негативний висновок від 05.07.2013 р. №495.
Оскільки отримання негативного висновку державної землевпорядної експертизи унеможливлює подальше затвердження проектної документації із землеустрою та, відповідно, і реалізації заходів, передбачених цим проектом (в даному випадку неможливість виготовлення правовстановлюючих документів на землю), тому члени Кваліфікаційної комісії приймали рішення на підставі фактів порушення вимог земельного законодавства сертифікованими інженерами-землевпорядниками ОСОБА_6 та ОСОБА_5, встановленими під час проведення державної експертизи землевпорядної документації Головним управлінням Держземагенства у Рівненській області.
Відповідно до ст. 66 Закону України "Про землеустрій" передбачено, що державний контроль за проведенням землеустрою, виконанням запроектованих заходів із землеустрою і дотриманням вимог, встановлених цим Законом, законами України та іншими нормативно-правовими актами при розробці документації із землеустрою, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, центральними органами виконавчої влади, які здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель відповідно до повноважень, визначених законом.
Державне агентство земельних ресурсів України (Держземагентство України), згідно "Положення про Державне агентство земельних ресурсів України", затвердженого указом Президента України від 08.04.2011 р. № 445, є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України (далі - Міністр) , входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності.
В силу статті 26 Закону України "Про землеустрій" №5394-VI від 02.10.2012р. розробниками документації із землеустрою є юридичні особи, що володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та у складі яких працює не менше двох сертифікованих інженерів-землевпорядників; фізичні особи - підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами-землевпорядниками.
Серед іншого, відповідно пункту а) частини другої статті 28 Закону України "Про землеустрій" розробники документації із землеустрою зобов'язані дотримуватися законодавства України, що регулює земельні відносини, а також державних стандартів, норм і правил при здійсненні землеустрою.
Статтею 1 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" визначено, що державна експертиза землевпорядної документації (далі - державна експертиза) - це діяльність, метою якої є дослідження, перевірка, аналіз та оцінка об'єктів експертизи на предмет їх відповідності вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам, а також підготовка обґрунтованих висновків для прийняття рішень щодо об'єктів експертизи.
У ч. 2 ст. 7 названого Закону передбачено, що замовниками державної експертизи є органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, землевласники, землекористувачі, підприємства, установи, організації і громадяни, заінтересовані у проведенні такої експертизи, а також розробники об'єктів державної експертизи.
Згідно приписів ст. 8 цього ж Закону державна експертиза проводиться в обов'язковій, вибірковій та добровільній формах, а згідно приписів ст. 12 цього ж Закону об'єкти державної експертизи можуть передаватись на первинну, повторну та додаткову державні експертизи.
Добровільна державна експертиза проводиться за ініціативою замовника або розробника об'єкта експертизи щодо об'єктів, які не підлягають обов'язковій державній експертизі (ст. 11, ч. 3 ст. 31 Закону).
Первинна державна експертиза передбачає проведення всіх необхідних заходів у процесі підготовки обґрунтованого висновку державної експертизи щодо об'єктів державної експертизи (ст. 13 Закону).
З висновку державної експертизи землевпорядної документації від 05.07.2013 р. №495 вбачається, що замовником такої експертизи є ТзОВ "Науково-виробниче підприємство "Землемір"; форма проведення експертизи: добровільна; вид державної експертизи: первинна; підсумкова оцінка результатів державної експертизи: проект землеустрою не відповідає вимогам чинного законодавства України, оцінюється негативно.
Як вбачається з висновку державної експертизи тієї ж землевпорядної документації від 05.08.2013 р. №562, замовником якої є ТзОВ "Науково-виробниче підприємство "Землемір", проведеної у добровільній формі, вид державної експертизи: повторна, підсумкова оцінка результатів державної експертизи: проект землеустрою відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим вимогам і правилам, оцінюється позитивно після виправлення зауваження в п. 10. Контроль за виправленням зауваження покладається на Управління Держземагенства у Рокитнівському районі.
Згідно коректурного аркуша (додаток до листа замовника експертизи від 15.07.2013 р. №197), перевіреного начальником Управління Держземагенства у Рокитнівському районі 21.08.2013 р., на схемі генплану земельної ділянки в експлікації вірно вказана назва будівель, споруд та земельних угідь.
Відповідно статті 61-1 Закону України "Про землеустрій", державний нагляд у сфері землеустрою здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до підстав, визначених Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Під час здійснення заходів державного нагляду виконавців робіт із землеустрою центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, перевіряє дотримання сертифікованим інженером-землевпорядником вимог положень законів, інших нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою.
За наявності підстав для анулювання чи зупинення дії кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника акт перевірки є обов'язковим для розгляду на засіданні Кваліфікаційної комісії. За результатами розгляду акта Кваліфікаційна комісія направляє подання центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, про анулювання чи зупинення дії кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника.
На підставі подання Кваліфікаційної комісії про анулювання чи зупинення дії кваліфікаційного сертифіката центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, приймає рішення про анулювання чи зупинення дії кваліфікаційного сертифіката та повідомляє інженера-землевпорядника письмово у двотижневий строк після надходження відповідного протоколу засідання Кваліфікаційної комісії.
Основні засади роботи Кваліфікаційної комісії визначено "Порядком роботи Кваліфікаційної комісії, видачі та анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника та інженера-геодезиста", затвердженого наказом Мінагрополітики України від 28.11.2012 р. № 739р., зареєстрованого Мін'юстом України 07.12.2012 р. за № 2039/22351.
Зокрема, п.1.5 даного Порядку визначено, що до повноважень Кваліфікаційної комісії належать розгляд письмових звернень заінтересованих осіб, замовників документації із землеустрою, органів державної влади та місцевого самоврядування, саморегулівних організацій у сфері землеустрою та топографо-геодезичної і картографічної діяльності стосовно професійної діяльності сертифікованих інженерів-землевпорядників та інженерів-геодезистів, а також актів, складених за результатами здійснених заходів державного нагляду (контролю) Держземагентством України та прийняття рішень про внесення подання до Держземагентства України стосовно анулювання чи зупинення сертифіката інженера-землевпорядника та/або інженера-геодезиста у випадках, визначених законом.
Пунктом 3.19 розділу 3 Порядку визначено, що Кваліфікаційна комісія за результатами розгляду письмових звернень заінтересованих осіб, замовників документації із землеустрою, органів державної влади та місцевого самоврядування, саморегулівних організацій у сфері землеустрою вносить подання до Держземагентства України про позбавлення сертифікованого інженера-землевпорядника кваліфікаційного сертифіката (його анулювання) з таких підстав: грубе порушення сертифікованим інженером-землевпорядником вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою; рішення суду за фактами неякісного проведення землеустрою сертифікованим інженером-землевпорядником; наявність у сертифікованого інженера-землевпорядника непогашеної судимості за корисливі злочини; з'ясування факту неправомірної видачі кваліфікаційного сертифіката.
На підставі подання Кваліфікаційної комісії про позбавлення сертифікованого інженера-землевпорядника кваліфікаційного сертифіката Держземагентство України приймає відповідне рішення та повідомляє його письмово у двотижневий строк після надходження відповідного протоколу засідання Кваліфікаційної комісії.
Згідно протоколу засідання №16 від 08.08.2013 р. Кваліфікаційною комісією ухвалено звернутись до Держземагентства України про позбавлення (анулювання) кваліфікаційних сертифікатів перелічених інженерів-землевпорядників.
За наслідками розгляду направленого висновку та оформленого протоколу засідань №16 від 08.08.2013 р. Кваліфікаційною комісією Державного агентства земельних ресурсів України на адресу Державного агентства земельних ресурсів України направлено подання від 09.08.2013 р. №6/13 ін.вих про анулювання кваліфікаційних сертифікатів інженерів-землевпорядників згідно з протоколом.
З огляду на те, що на засіданні Кваліфікаційної комісії розглянуто листи Держземагентства України від 31.07.2013р. №13784/23/12-13, від 07.08.2013р. №14175/23/2-13, які оформлено протоколом засідання Кваліфікаційної комісії №16 від 08.08.2013р., суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що з вказаного протоколу засідання Кваліфікаційної комісії вини сертифікованих інженерів-землевпорядників ОСОБА_6 та ОСОБА_5 щодо допущення грубого порушення вимог нормативно-правових актів, нормативно технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою не вбачається.
Суд першої інстанції також обґрунтовано взяв до уваги той факт, що позивачі не були повідомлені про розгляд Кваліфікаційною комісією питання стосовно порушення ними вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою.
Крім того, з наданої відповідачем 2 копії протоколу засідання Кваліфікаційної комісії від 08.08.2013 р. №16 вбачається, що такий протокол не підписаний жодним з присутніх на засіданні членів Кваліфікаційної комісії, що є порушенням вимог п. 2.6 Порядку роботи Кваліфікаційної комісії, видачі та анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника та інженера-геодезиста.
Суд першої інстанції також правильно зазначив, що на момент вирішення питання про анулювання кваліфікаційних сертифікатів інженерів-землевпорядників - позивачів у справі існував повторний, позитивний висновок Головного управління Держземагенства у Рівненській області державної експертизи землевпорядної документації №562, датований 05.08.2013 р.
Відтак, в силу вимог Закону України "Про землеустрій", відсутні законодавчо визначені підстави для внесення Кваліфікаційною комісією подання від 09.08.2013р. №6/13 ін.вих щодо анулювання кваліфікаційних сертифікатів позивачів.
Згідно частини 19 статті 66 Закону України "Про землеустрій" кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника анулюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за поданням Кваліфікаційної комісії в разі встановлення факту порушення інженером-землевпорядником законодавства у сфері землеустрою відповідно до статті 68 цього Закону.
Слід зазначити, що виявлення невідповідності діяльності суб'єкта владних повноважень хоча б одному із зазначених у частині 3 статті 2 КАС України критеріїв для оцінювання його рішень, дій та бездіяльності може бути підставою для задоволення адміністративного позову, однак за умови, що встановлено порушення прав, свобод та інтересів позивача.
Таким чином, в силу імперативної вимоги закону, за умови встановлення судом протиправності рішення Кваліфікаційної комісії Державного агентства земельних ресурсів України у формі протоколу від 08.08.2013 р. №16 щодо внесення подання стосовно анулювання кваліфікаційних сертифікатів інженерів-землевпорядників ОСОБА_6 та ОСОБА_5 у Держземагенства України були відсутні правові підстави для видання наказу від 19.08.2013 р. №338 "Про анулювання кваліфікаційних сертифікатів" в частині анулювання кваліфікаційних сертифікатів інженерів-землевпорядників ОСОБА_6 №001117 від 03.01.2013 р. та ОСОБА_5 №001148 від 03.01.2013 р. Отже, оскаржуваний наказ в цій частині підлягає скасуванню у судовому порядку.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, тому підстав для її задоволення колегія суддів не вбачає.
Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що постанова Рівненського окружного адміністративного суду від 09.12.2013 року у справі №817/3123/13-а прийнята з дотриманням норм чинного процесуального та матеріального права і підстав для її скасування не виявлено.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Державного агенства земельних ресурсів України залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "09" грудня 2013 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Л.В. Кузьменко
судді: Л.О. Зарудяна
Т.В. Іваненко
Повний текст cудового рішення виготовлено "30" січня 2013 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_5 АДРЕСА_1 ОСОБА_6 АДРЕСА_2
3- відповідачу/відповідачам: Державне агенство земельних ресурів України вул.Народного ополчення,3,МСП,м.Київ,03680 Класифікаційна комісія Державного агенства земельних ресурсів України вул. Народного Ополчення,3,м.Київ,Південна Частина Києва, Київ,03680