Ухвала від 27.01.2014 по справі 2-а-3/11/1502

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня 2014 р.Справа № 2-а-3/11/1502

Категорія: 10.3 Головуючий в 1 інстанції: Гусєва Н.Д.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Зуєвої Л.Є.,

суддів Димерлія О.О. та Єщенко О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеської області на постанову Арцизького районного суду Одеської області від 06.04.2011 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеської області, ІНФОРМАЦІЯ_1 про перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

В грудні 2009 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеської області, ІНФОРМАЦІЯ_1 про перерахунок пенсії.

Постановою Арцизького районного суду Одеської області від 06.04.2011 року позов задоволено частково. Зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок пенсії та виплатити ветерану війни учаснику бойових дій ОСОБА_1 з 10 грудня 2008 року по 05 квітня 2011 року з урахуванням її підвищення на 25 процентів щомісячно в обсязі передбаченому частиною 4 ст. 12 Закону України № 3551-12 від 22.10.1993 року «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з урахуванням виплачених сум.

Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеської області в апеляційній скарзі зазначає про невідповідність висновків суду обставинам справи. При цьому апелянт вважає, що судом допущено порушення матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті. У зв'язку з чим в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції і винесення нової постанови із відмовою в задоволенні позову в повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення.

Судом першої інстанції вірно встановлено, що позивач є ветераном війни учасником бойових дій з 26 вересня 1997 року. Пенсія позивачу призначена за вислугу строків служби (вислугу років), та виплачується Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області, що підтверджується посвідченням учасника бойових дій серія НОМЕР_1 , виданим 26 вересня 1997 року, в якому, зокрема, зазначено, що пред'явник цього посвідчення є ветераном війни учасником бойових дій і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни учасників бойових дій (а.с.10).

До 31.12.2006 року позивач перебував на пенсійному обліку в Одеському обласному військовому комісаріаті, а з 01.01.2007 року на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за віком.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо правового статусу ветеранів війни, у тому числі питання щодо надання їм пільг, переваг та соціальних гарантій, визначаються Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Згідно ч. 2 ст. 4 названого Закону до ветеранів війни належать учасники бойових дій.

Відповідно до ч. 4 ст. 12 того ж Закону (в редакції до 05 жовтня 2005 року) позивач, як учасник бойових дій, має право на підвищення до пенсії в розмірі 150 процентів мінімальної пенсії за віком.

З 30 квітня 2006 року набув чинності Закон України від 05.10.2005 року «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» стосовно пільгового щомісячного підвищення пенсії учасникам бойових дій». Відповідно до зазначеного Закону, розмір пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються в розмірі 25 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Оскільки позивачеві слід визначати підвищення до пенсії виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то в разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок пенсії позивачеві повинен проводитись виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.

Згідно ст.65 Закону України "Про державний бюджет України на 2006 рік" розмір мінімальної пенсії за віком на відповідний період часу встановлений з 01.01.2007 року в розмірі 380,00 грн., з 01.04.2007 року в розмірі 406,00 грн., з 01.10.2007 року в розмірі 411,00 грн. та з 01.01.2009 року в розмірі 498,00 грн.

Як вбачається з наявних в матеріалах справи розрахунків пенсії ОСОБА_1 (а.с.11-12), надбавка до пенсії як учаснику бойових дій станом на 01.01.2007 року, 01.05.2007 року та 01.01.2009 року складала 40 грн., що не є 25 відсотками від суми прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, як передбачено Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Крім того, дані розрахунки суперечать доводам Головного управління Пенсійного фонду України в Одеської області, зазначеним в листі № 2164/Б-11 від 08.10.2009 року (а.с.16) та в апеляційній скарзі.

Разом із тим, позивач звернувся до суду за захистом свої прав лише 10 грудня 2009 року.

Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України, в редакції, яка діяла під час звернення позивача до суду за захистом своїх порушених прав, звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Тобто зазначеною нормою передбачений загальний строк звернення до адміністративного суду, який і підлягає застосуванню в даному випадку, оскільки ані іншими нормами КАС України, ані іншими законами не встановлений інший (спеціальний) строк звернення до адміністративного суду з позовом про оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо виплат ветеранам війни учасникам бойових дій.

Статтею 100 КАС України передбачено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку.

Таким чином, враховуючи, що позивач звернувся до суду з вказаним позовом 10.12.2009 р., оскаржує дії відповідачів за період з 01.01.2000р. по 31.08.2009р., тобто за межами строку, встановленого ст. 99 КАС України, то він пропустив річний строк для звернення до адміністративного суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів за період з 01 січня 2000 року по 09 грудня 2008 року, тому порушені права позивача підлягають захисту з 10 грудня 2008 року.

З огляду на викладене апеляційний суд не приймає до уваги доводи апелянта, оскільки доводи апеляційної скарги не спростовують висновків, зазначених у рішенні суду першої інстанції.

На підставі викладеного колегія суддів апеляційного суду приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення вимог апелянта.

Оскільки судом першої інстанції повно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, суд апеляційної інстанції, відповідно до ст. 200 КАС України, залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову місцевого суду - без змін.

Керуючись ст. ст. 195,197,198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеської області залишити без задоволення, а постанову Арцизького районного суду Одеської області від 06.04.2011 року - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили в порядку, встановленому частиною 5 статті 254 КАС України, і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: суддя Зуєва Л.Є.

суддя Димерлій О.О.

суддя Єщенко О.В.