Ухвала від 29.01.2014 по справі 0907/2-а-3532/2011

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2014 року Справа № 11850/13/876

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді Судової-Хомюк Н.М.,

суддів Гуляка В.В., Коваля Р.Й.

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Львові м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 09.09.2013 року про відмову у заміні способу виконання постанови Івано-Франківського міського суду від 31.03.2011 року у справі № 2а-3532/11 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську про зобов'язання провести нарахування та виплату пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

29.08.2013 року ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою, у якій просила змінити спосіб виконання постанови Івано-Франківського міського суду від 31.03.2011 року по справі № 2а-3532/11 щодо зобов'язання Управління Пенсійного фонду в м. Івано-Франківську провести перерахунок та виплату пенсії у відповідності до вимог ст.ст. 50, 54 ч. 4 ст. 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 20.07.2010 року по 22.07.2011 року, з урахуванням виплачених сум та стягнення з управління Пенсійного фонду в м. Івано-Франківську на користь ОСОБА_1 перерахованої недоплаченої пенсії в розмірі 45019,86 грн..

В обґрунтування заяви зазначає, що листом Управління Пенсійного Фонду України в м. Івано-Франківську її повідомлено про неможливість виконання постанови суду в частині виплати перерахованої пенсії у зв'язку з відсутністю фінансування з держбюджету на виплату судових рішень. Вважає, що перерахунок недоплаченої суми пенсії не є виконавчим документом, відповідно, примусове стягнення коштів з рахунків боржника за перерахунками, в яких зазначено суми невиплаченої пенсії, є неможливим, а тому виконавчий лист, в частині зобов'язання виплатити ОСОБА_1 недоплачену суму пенсії, невиконаний.

Ухвалою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 09.09.2013 року в задоволенні заяви ОСОБА_1 про заміну способу виконання постанови відмовлено.

Не погодившись із винесеною ухвалою, її оскаржено ОСОБА_1, яка покликаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати ухвалу суду першої інстанції і винести нову ухвалу якою змінити спосіб виконання постанови Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 31.03.2011 року у справі № 0907/2а-3532/11.

В обґрунтування зазначає, що підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим. Вважає, що у даній справі зміна способу і порядку виконання судового рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплату на стягнення цих виплат , оскільки боржником виконано зобов'язальну частину рішення про нарахування цих виплат, розмір якої складає 45019,86 грн..

Особи, що беруть участь у справі, в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не поступало, апелянт заявив клопотання про розгляд справи без його участі, а тому апеляційний суд, у відповідності до ч.1 ст.197 КАС України, вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки таку може бути вирішено на основі наявних у ній доказів.

Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги у їх сукупності, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.

Відмовляючи в задоволенні заяви про зміну способу виконання судового рішення, суд першої інстанції виходив із того, що зміна способу виконання судового рішення не повинна змінювати суті резолютивної частини рішення. В даному випадку постановою суду зобов'язано Управління Пенсійного фонду України провести нарахування і виплату ОСОБА_1, пенсію у відповідності до вимог ст. 50, 54, ч. 4 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 20.07.2010 року по 22.07.2011 року, з урахуванням виплачених сум, а заявницею ставилось питання про зміну способу виконання наведеного судового рішення на стягнення конкретної суми допомоги, яка не вказана в судовому рішенні.

З матеріалів справи встановлено, що на виконанні у підрозділі примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області знаходився виконавчий лист № 2-а-3532/2011 виданий 23.02.2012 року Івано-Франківським міським судом про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України провести перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію у відповідності до вимог ст.50, 54, ч.4 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 20.07.2010 року по 22.07.2011 року, з урахуванням виплачених сум.

На виконання постанови про відкриття виконавчого провадження державного виконавця та постанови суду, боржником - Управлінням Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську здійснено перерахунок недоплаченої суми пенсії за період з 20.07.2010 року по 22.07.2011 року, згідно якого недоплата останньої становить 45019,86 грн. .

Листом від 16.08.2013 року за вих. № 143/78 боржником - Управлінням Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську повідомлено про неможливість виконання постанови суду в частині виплати перерахованих сум пенсії, у зв'язку з тим, що кошти для виконання постанови суду на даний період Управлінню Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську не виділялись. Дана доплата буде проведена при наявності фінансування доплат по рішеннях суду.

Згідно вимог ст. 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Під зміною способу і порядку виконання рішення розуміється прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.

Тобто зі змісту вказаної норми випливає, що суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів, може змінити спосіб та порядок виконання рішення суду, або ж відмовити по даному питанню, не змінюючи при цьому його змісту.

Стаття 263 КАС України не містить виключного переліку обставин, що є підставою для вирішення питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення, однак основними обставинами для цього слід вважати такі, що роблять виконання судового рішення неможливим.

З 01.01.2013 року набрав чинності Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», який встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України «Про виконавче провадження», та особливості їх виконання.

Відповідно до ст.2 цього Закону держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема, державний орган. Водночас судові рішення у справах, пов'язаних із соціальними виплатами, які мають зобов'язальний характер щодо проведення таких виплат, не належать до зазначених у згаданій статті видів рішень, що унеможливлює їх виконання без зміни його способу.

Як вбачається із матеріалів справи державним виконавцем постановою від 18.07.2013року було закінчено виконавче провадження із виконання виконавчого листа № 0907/2-а-3532/2011, виданого Івано-Франківським міським судом 23.02.2012 року в якому зазначено, що рішення суду виконано в частині здійснення перерахунку пенсії, в частині виплати перерахованих сум рішення суду не виконано, у зв'язку із відсутністю фінансування, а відтак виконавчий лист підлягає поверненню до органу який його видав.

Враховуючи наведене, апеляційний суд приходить до переконання, що неможливість виконання судового рішення яке вступило в законну силу у зв'язку із його зобов'язальним характером, є підставою для зміни способу виконання цього судового рішення, оскільки кінцевим результатом його виконання у даній справі є виплата позивачу належних йому коштів державним органом.

При цьому покликання Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську на відсутність бюджетного фінансування як на причину невиконання рішення суду не можуть прийматися до уваги, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України»).

З метою захисту прав та інтересів заявника та відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», виконання постанови суду по даній справі є можливим за умови зміни способу її виконання, зокрема шляхом стягнення з Управління ПФ України у м. Івано-Франківську на користь ОСОБА_1 недоплаченої пенсії, так як по суті значення слів «виплатити» та «стягнути» має однакове правове навантаження, а тому спосіб виконання судового рішення слід змінити, з метою захисту прав та інтересів заявника, що за ст.2 КАС України є завданням адміністративного судочинства.

Відповідно до довідки Управління ПФ України в м. Івано-Франківську від 21.11.2012р. заявнику нараховано пенсію по рішенню суду за період з 20.07.2010 року по 22.07.2011 року в суму 45019,86 грн..

Згідно із інформаційним листом Вищого адміністративного суду України № 846/12/13-13 від 13.06.2013 р. щодо трудностей, що виникли при виконання рішень, ухвалених у справах пов'язаних із соціальними виплатами, у цій категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що заяву ОСОБА_1 про зміну способу виконання рішення суду слід задоволити та змінити спосіб виконання Постанови Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області в частині зобов'язання Управління ПФ України в м. Івано-Франківську провести виплату ОСОБА_1 державної та додаткової пенсії на стягнення з Управління ПФ України в м. Івано-Франківську на користь ОСОБА_1, державної та додаткової пенсії, як інваліду III групи, захворювання якої пов'язане з роботами по ліквідації наслідків на АЕС, починаючи з 20.07.2010 року відповідно до вимог ст. ст. 50 ч.1, 54 ч.4, ст. 67 ч. 3 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали наслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч. 1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеному Законом України про державний бюджет України на відповідні роки, за мінусом частково проведених виплат основної та додаткової пенсії за визначений період, в сумі 45019,86 грн..

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що оскаржувана ухвала підлягає скасуванню як така, що прийнята з порушенням норм процесуального права, із прийняттям нової ухвали про задоволення заяви про зміну способу виконання судового рішення.

Керуючись, ст.ст. 160, 195, 197, п.1 ч.6 ст.199, ст. 200, 205, 206, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити, ухвалу Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 09.09.2013 року по справі № 344/13770/13-а провадження № 6а/344/186/13 - скасувати і постановити нову ухвалу, якою заяву ОСОБА_1 про зміну способу виконання судового рішення задовольнити.

Змінити спосіб виконання постанови Івано-Франківського міського суду від 31 березня 2011 року по справі № 0907/2-а-3532/2011 із зобов'язання Управління ПФ України в м. Івано-Франківську провести виплату ОСОБА_1 державної та додаткової пенсії на стягнення з Управління ПФ України в м. Івано-Франківську на користь ОСОБА_1, державної та додаткової пенсії, як інваліду III групи, захворювання якої пов'язане з роботами по ліквідації наслідків на АЕС, починаючи з 20.07.2010 року відповідно до вимог ст. ст. 50 ч.1, 54 ч.4, ст. 67 ч. 3 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали наслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч. 1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеному Законом України про державний бюджет України на відповідні роки, за мінусом частково проведених виплат основної та додаткової пенсії за визначений період, в сумі 45019,86 грн..

Ухвала апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до касаційної інстанції протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили.

Головуючий суддя Н.М. Судова-Хомюк

Судді В.В. Гуляк

Р.Й. Коваль