Ухвала від 31.01.2014 по справі 261/6963/13-а

Головуючий у 1 інстанції - Сліщенко Ю.Г.

Суддя-доповідач - Бишов М. В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2014 року справа №261/6963/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Бишова М.В.

суддів Компанієць І.Д., Шальєвої В.А.

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в Петровському районі м. Донецька на постанову Петровського районного суду м. Донецька від 16 грудня 2013 року у справі №261/6963/13-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Петровському районі м. Донецька про визнання протиправним рішення та зобов'язати вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

19.11.2013 року ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Петровському районі м. Донецька про визнання протиправним рішення та зобов'язати вчинити певні дії. Свої вимоги мотивує тим, що з 30.09.2011 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Петровському районі м. Донецька та згідно із Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-XII їй призначена пенсія за віком. Позивач має стаж роботи на державній службі 10 років 11 місяців 29 днів, відсоток від заробітної плати складає 80. На час оформлення пенсії довідка про складові заробітної плахи за формою, встановленою ПФУ, не містила інформацію про матеріальну допомогу на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плахи, які позивач отримувала регулярно та з яких сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. 16.10.2013 року позивача звернулася до Управління Пенсійного Фонду України в Петровському районі м. Донецька з письмовою заявою про здійснення перерахунку призначеної їй пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плахи. Рішенням УПФУ в Петровському районі м. Донецька від 11.11.2013р. №3656 позивачу було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, посилаючись на те, що індексація заробітної плахи та матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально побутових питань не є складовими заробітної плахи, тому не можуть бути враховані при розрахунку пенсії. Позивач вважає дії відповідача протиправними, тому просила суд скасувати рішення УПФУ в Петровському районі м. Донецька про відмову в перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з 20.09.2011 року.

Ухвалою Петровського районного суду м. Донецька від 16.12.2013 року адміністративний позов ОСОБА_2 за період з 30.09.2011 року по 10.05.2013 року залишено без розгляду.

Постановою Петровського районного суду м. Донецька від 16.12.2013 року адміністративний позов ОСОБА_2 задоволений частково, внаслідок чого визнано протиправним та скасовано рішення управління Пенсійного фонду України в Петровському районі м. Донецька від 11.11.2013 р. № 3656 щодо відмови ОСОБА_2 у здійсненні перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням додаткових виплат, а саме - індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально побутових питань, зобов'язано управління відповідача здійсните ОСОБА_2 з 11 травня 2013 року перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від сукупного оподатковуваного доходу, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Управлінням Пенсійного Фонду України в Петровському районі м. Донецька подана апеляційна скарга, в якій апелянт просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову ОСОБА_2 у повному обсязі (а.с.50). Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги, відповідач вказує, що матеріальні допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань є одноразовою виплатою і не зазначені в переліку складових заробітної плати, передбачених ч.2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», тому вони не включаються до заробітку, що враховується при перерахунку пенсії державним службовцям.

Позивач та представники відповідача в судове засідання не з'явилися, хоча належним чином були повідомлені про час та місце розгляду справи, що підтверджується поштовими повідомленнями про вручення, що дає суду право розглянути справу у відсутність сторін в порядку письмового провадження на підставі ст.197 ч.1 п.2 КАС України.

Колегія суддів, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач з 30.09.2011 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Петровському районі м. Донецька та згідно із Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ їй призначена пенсія за віком.

Рішенням Управління Пенсійного Фонду України в Петровському районі м. Донецька від 11.11.2013 року від №3656 їй було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, посилаючись на те, що індексація заробітної плати та матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально побутових питань не є складовими заробітної плати, тому не можуть бути враховані при розрахунку пенсії.

Згідно довідки Управління Пенсійного фонду України в Петровському районі м. Донецька про складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» ОСОБА_2 за період з 01.09.2009 року по 31.08.2011 року були сплачені надбавки, премії та інші виплати, на які були нараховані страхові внески: сума індексація - 5955,90 грн, матеріальна допомога на оздоровлення - 3196,75 грн, матеріальна допомога для вирішень соціально-побутових питань - 10834,36 грн. На всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с.17-18)

За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу», у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, (далі - Закон №3723-XII) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадового окладу, премій, доплат за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно ч.5 ст. 33 зазначеного Закону надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби в таких розмірах: понад 3 роки -10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків.

Частина 7 ст.33 Закону України «Про державну службу» встановлює, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч.6 ст.33 Закону України «Про державну службу» державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Тобто, надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами та матеріальна допомога в розумінні статті 33 Закону України «Про державну службу» належать до додаткових видів грошового забезпечення і приймаються при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільненні зі служби після їх запровадження.

Відповідно до вимог ст.371 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95 ВР «Про оплату праці» (далі - Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

На суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань і індексацію нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що відображено у наданій довідці форми N5-1 (а.с.17-18).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Вказана правова позиція відображена у Постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012р. по справі №21-430а11 та, на підставі ст.2442 КАС України, є обов'язковою для застосування.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що пенсія позивача повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

На підставі викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення вимог позивача.

Відповідно до статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.

Під час апеляційного провадження, колегія суду не встановила таких порушень судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи по суті, які були предметом розгляду і заявлені в суді першої інстанції.

Таким чином, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийняте на підставі з'ясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухвалене з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

На підставі викладеного та керуючись ст.2, 11, 159, 160, 167, 184, 195, 1951, 196-198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в Петровському районі м. Донецька на постанову Петровського районного суду м. Донецька від 16 грудня 2013 року у справі №261/6963/13-а - залишити без задоволення.

Постанову Петровського районного суду м. Донецька від 16 грудня 2013 року у справі №261/6963/13-а - залишити без змін.

Ухвала суду за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.

Колегія суддів М.В. Бишов

В.А. Шальєва

І.Д. Компанієць