Ухвала від 29.01.2014 по справі 270/4751/13-а

Головуючий у 1 інстанції - Андрюшина Л.А.

Суддя-доповідач - Бишов М. В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2014 року справа №270/4751/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого: Бишова М.В.

суддів: Шальєвої В.А., Компанієць І.Д.

при секретарі Абушек А.С.

з участю позивача ОСОБА_2

представника відповідача Михайлець К.І.

розглянувши в відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Центрально-Міського районного суду м. Макіївки Донецької області від 17 грудня 2013 року по адміністративній справі №270/4751/13-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити певні дії мотивуючи свої вимоги тим, що він є пенсіонером за віком на пільгових умовах, що підтверджується пенсійним посвідченням і перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки. Пенсія йому була призначена відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», оскільки він протягом 22 років працював шахтарем і був повний робочий день зайнятий на підземних роботах за Списком №1. З травня 2012 року сума його пенсії щомісяця складає 2468,27 грн і залишалася незмінною до липня 2013 року.

Вважає, що відповідач протиправно зменшує йому розмір пенсії, на яку він має право відповідно з діючим законодавством.

16.09.2008 року набрав законної сили Закон України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.08.2008 року. Виходячи з положень зазначеного Закону, з жовтня 2008 року позивач повинен отримувати пенсію у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менш ніж три розміру прожиткового мінімуму.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2013 рік», прожитковий мінімум на одну особу у розрахунку на місяць складає з 1 січня по 1 грудня 2013 року 1108 грн, відповідно мінімальний розмір його пенсії з 1 січня 2013 року по теперішній час повинен бути не менш трьох розмірів прожиткового мінімуму і складати 3324 грн.

Згідно з даними офіційного сайту Державної служби статистики України середня заробітна плата шахтаря виходячи з критеріїв, визначених ст. 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», склала за січень-травень 2013 року 5467 грн, відповідно і розмір його пенсії за вказаний період повинен складати не менш 80% від 5467 грн, а саме 4373,60 грн.

Таким чином, сума його пенсії за 2013 рік повинна складати в січні-травні не менш 4373,60 грн, в червні, липні не менш 3324 грн. В зв'язку з цим, загальна сума шкоди внаслідок неправильного нарахування йому пенсії з січня по липень 2013 року склала 11238,11 грн, а тому дії УПФУ в Центрально-Міському районі м. Макіївки є протиправними, такими, що суперечать вимогам ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Внаслідок цих дій йому спричинена матеріальна шкода від неправильного нарахування пенсії на вищезазначену суму.

Просив суд визнати протиправними дії відповідача по нарахуванню йому пенсії за віком на пільгових умовах з січня по липень 2013 року в порушення вимог ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», стягнути на його користь завдану шкоду у розмірі 11238,11 грн, спричинену внаслідок недоїмки по нарахуванню пенсії та зобов'язати відповідача нарахувати йому пенсію на пільгових умовах згідно з вимогами ст. 8 вищевказаного Закону у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менш ніж три прожиткових мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Постановою Центрально-Міського районного суду м. Макіївки Донецької області від 17 грудня 2013 року позов ОСОБА_2 залишений без задоволення. При цьому суд першої інстанції дійшов висновку про відсутність законних підстав для підвищення пенсії позивачу.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в який просить скасувати постанову суду першої інстанції як необґрунтовану, прийняту з порушенням норм матеріального права та прийняти нову постанову, якою задовольнити позов у повному обсязі (а.с.37-40). Вказує, що в 2013 році він подавав заяву до відповідача з вимогою перерахунку пенсії. Ця заява повинна бути в матеріалах його пенсійної справи. Інші доводи апеляційної скарги позивача аналогічні доводам позовної заяви.

Позивач у судовому засіданні апеляційну скаргу підтримав та просив задовольнити її у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, 28.02.2006 року звернувся до УПФУ в Центрально-Міському районі м. Макіївки та на підставі його особистої заяви і відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та положень ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», йому призначена пільгова пенсія, як працівнику, зайнятому повний робочий день на роботах з особливо шкідливими та особливо тяжкими умовами за списком № 1 і він перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки (а.с.7).

ОСОБА_2 з 12.12.1994 року значиться зареєстрованим як фізична особа-підприємець.

Приписами ч. 3 ст. 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються види пенсійного забезпечення, умови та порядок пенсійного забезпечення. У статті 5 цього Закону наголошується, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим законом визначаються: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.

Згідно ст. 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди, працівників шахтобудівельних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Особливості пенсійного забезпечення цих працівників передбачені ст.8 вище вказаного Закону, відповідно до якої мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5років для жінок за Списком 1 виробництв, професій, посад і показників, затвердженим КМУ, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Позивач ОСОБА_2 просив визнати неправомірними дії відповідача по нарахуванню йому пенсії та зобов'язати відповідача провести перерахунок і виплату призначеної йому пенсії у відповідності до вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менш ніж як три прожиткових мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Наявними в матеріалах пенсійної справи доказами, підтверджено, що пенсія ОСОБА_2 з 16.09.2008 року була встановлена у розмірі 3-х прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність та склала 1446 грн.

З 01.11.2009 року за особистою заявою ОСОБА_2 від 05.11.2009 року розмір його пенсії перерахований з урахуванням додатково наданих документів про заробітну плату та склав 2392,24 грн.

З 01.05.2012 року, після проведеного перерахунку відповідно до постанови КМУ від 23.04.2012 року №327, розмір пенсії позивача встановлений у розмірі 80% заробітної плати склав 2468,27 грн.

Позивач ОСОБА_2 з відповідною заявою про перерахунок пенсії протягом 2012-2013рр. до УПФУ в Центрально-Міському районі м. Макіївки не звертався, внаслідок чого відповідачем будь-яких рішень з цього питання не приймалось.

Відповідно до вимог ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення(перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі, в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Згідно з пунктом 3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року, заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання (реєстрації), а при необхідності його законним представником(батьки або опікун(піклувальник) за місцем проживання (реєстрації) представника.

Згідно пункту 37 зазначеного Порядку, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, відстрочку часу її призначення, перерахунок та відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, при наявності в особи всіх необхідних документів. Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати приймання заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати в трьохмісячний термін з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі. Відповідно до п. 36 цього Порядку орган, що призначає пенсію, надає роз'яснення підприємствам, установам, організаціям та особам з питань призначення та виплати пенсій: у разі необхідності бланки документів : допомогу особам, зазначеним у пункті 2 цього Порядку, щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії.

Згідно ч.5 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення(перерахунок) або про відмову в призначені (перерахунку) пенсії.

В матеріалах пенсійної справи позивача відсутні відомості, що свідчать про звернення у період 2012-2013 років позивача до відповідача з заявою встановленої форми з проханням здійснити йому перерахунку пенсії відповідно до вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менш ніж 3 прожиткових мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, в зв'язку з чим рішення про перерахунок або про відмову у перерахунку пенсії відповідачем не приймалось.

Колегія суддів зазначає, що відповідач при призначенні та перерахунку пенсії позивачу діяв в межах своєї компетенції та згідно норм чинного законодавства, тому вимоги позивача про перерахунок пенсії згідно показника середньої заробітної плати шахтаря по Україні є безпідставними. Даний показник взагалі не встановлювався Державним комітетом статистики України або іншим державними органами.

Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а ухвалу без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.

Доводи апелянта не спростовують правильності прийнятого судом першої інстанції рішення.

Таким чином, судова колегія вважає, що судове рішення ухвалене суддею суду першої інстанції є обґрунтованим, прийняте з додержанням норм процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

Керуючись статтями 2, 11, 159, 160, 167, 184, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Центрально-Міського районного суду м. Макіївки Донецької області від 17 грудня 2013 року по адміністративній справі №270/4751/13-а - залишити без задоволення.

Постанову Центрально-Міського районного суду м. Макіївки Донецької області від 17 грудня 2013 року по адміністративній справі №270/4751/13-а - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складання ухвали у повному обсязі.

У повному обсязі ухвала складена 29 січня 2014 року.

Колегія суддів: М.В. Бишов

В.А. Шальєва

І.Д. Компанієць