28 січня 2014 року м. ПолтаваСправа №816/7178/13-а
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Чеснокової А.О.,
за участю:
секретаря судового засідання - Шевченко О.С.,
представника позивача - Столович В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Східного територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Приватного акціонерного товариства "Будівельне управління № 9 "Полтаванафтогазбуд" про стягнення штрафних санкцій, -
19 грудня 2013 року позивач Полтавське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (нині - Східне територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, далі - Комісія, позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Приватного акціонерного товариства "Будівельне управління № 9 "Полтаванафтогазбуд" про стягнення штрафних санкцій в розмірі 2 760,00 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив несплату відповідачем у встановлені законодавством строки штрафних санкцій, застосованих за вчинені порушення на ринку цінних паперів.
У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги, просила позов задовольнити.
Відповідач явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, клопотань та заперечень на позов до суду не надав.
У судовому засіданні 28 січня 2014 року було здійснено заміну Полтавського територіального управління Національної комісії з цінних паперів на належного позивача - Східне територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, у зв'язку з проведеною реорганізацією в структурі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши залучені до матеріалів справи та зібрані судом письмові докази, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що 14 червня 2013 року уповноваженою особою Комісії у відношенні відповідача винесено постанови про порушення справ про правопорушення на ринку цінних паперів /а.с. 5, 17, 28/. Зазначеними постановами встановлено порушення відповідачем пункту 1 глави 3 розділу 2 Положення №1591, а саме: постановою за вих. №02/799 встановлено, що відповідач не розміщував в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії інформацію про одержання кредиту на суму, що перевищує 25 відсотків активів емітента, постановою за вих. №02/798 - відповідач не опубліковував у офіційному друкованому виданні інформацію про одержання кредиту на суму, що перевищує 25 відсотків активів емітента, постановою за вих. №02/800 - відповідач не подавав до Комісії регулярну річну інформацію про одержання кредиту на суму, що перевищує 25 відсотків активів емітента.
До того ж, зазначеними постановами керівника або іншого повноважного представника підприємства відповідача зобов'язано з'явитися у Комісію для підписання актів про правопорушення на ринку цінних паперів та надання письмових пояснень 25 червня 2013 року.
25 червня 2013 року уповноваженою особою Комісії складені акти №42-ПО-1-Е /а.с. 6/, №43-ПО-1-Е /а.с. 18/, №44-ПО-1-Е /а.с. 29/, в яких зазначено про порушення відповідачем приписів пункту 1 глави 3 розділу 2 "Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів", затвердженого рішенням Комісії №1591 від 19 грудня 2006 року. Розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів призначений на 04 липня 2013 року, про що прийняті відповідні постанови /а.с. 11, 22, 32/. Наведені акти та постанови направлені на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
За результатами розгляду справ про правопорушення на ринку цінних паперів та на підставі зазначених актів перевірки уповноваженою особою Комісії прийняті постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 04 липня 2013 року №45-ПО-1-Е, №46-ПО-1-Е та №47-ПО-1-Е у розмірі 1020,00 грн. відповідно до кожної з постанов. Таким чином, загальна сума застосованої штрафної санкції складає 3060,00 грн. /а.с. 13, 24, 34/.
Відповідно до статті 5 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (надалі за текстом Закон).
Згідно з пунктом 14 статті 8 цього Закону Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Згідно статті 6 Закону Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку складається з Комісії як колегіального органу та центрального апарату.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи
Пунктами 8, 10, 14 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" до повноважень комісії віднесені, зокрема, повноваження щодо здійснення контролю за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам; надсилання емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкових для виконання розпоряджень про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладення адміністративних стягнень, штрафних та інших санкцій за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників.
Відповідно до пункту 1 глави 3 Положення №1591 розкриття особливої інформації має здійснюватись шляхом оприлюднення у стрічці новин, опублікування в офіційному друкованому виданні, розміщення на сторінці в мережі Інтернет та подання до Комісії.
Проте, відповідачем всупереч зазначеним вище нормам не було подано, не опубліковано та не розміщено в загальнодоступній інформаційній базі інформацію про одержання кредиту на суму, що перевищує 25 відсотків активів емітента.
Статтею 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" визначені повноваження Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Так, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право: надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Відповідно до частини першої статті 12 вказаного Закону, уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка виявила факт вчинення юридичною особою правопорушення на ринку цінних паперів, складає акт, який разом з письмовими поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та пов'язаними з таким правопорушенням документами протягом п'яти робочих днів подає уповноваженій особі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка має право застосовувати санкцію за правопорушення на ринку цінних паперів.
Згідно з пунктами 5, 6, 7 частини першої статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", національна комісія з цінних паперів та фондового ринку за неопублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та/або опублікування недостовірної інформації; нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних папері; неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку з застосовує до юридичних осіб фінансові санкції - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне з порушень.
Відповідно до статті 12 згаданого Закону, уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка виявила факт вчинення юридичною особою правопорушення на ринку цінних паперів, складає акт, який разом з письмовими поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та пов'язаними з таким правопорушенням документами протягом п'яти робочих днів подає уповноваженій особі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка має право застосовувати санкцію за правопорушення на ринку цінних паперів.
Санкції застосовуються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду документів, що підтверджують факт правопорушення. Рішення про застосування санкції оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, до якої застосовано санкцію.
Правила розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій затверджені рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №1470 від 16 жовтня 2012 року.
Згідно пункту 2 розділу ХVІІІ Правил штраф має бути сплачений юридичною особою не пізніше ніж через п'ятнадцять днів з дати отримання ним постанови.
Постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 04 липня 2013 року надіслані відповідачу, однак, сума штрафу сплачена підприємством лише у розмірі 300,00 грн.
Документи, які б свідчили про оскарження зазначеної постанови або сплати застосованих нею санкцій в матеріалах справи відсутні.
Враховуючи вищевикладене, а також звертаючи увагу на ненадання відповідачем доказів оскарження постанов про накладення фінансових санкцій або повної сплати штрафних санкцій в добровільному порядку, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
Адміністративний позов Східного територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Приватного акціонерного товариства "Будівельне управління № 9 "Полтаванафтогазбуд" про стягнення штрафних санкцій - задовольнити.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Будівельне управління № 9 "Полтаванафтогазбуд" (місцезнаходження: вул. Шевченка, 1а, с. Терешки, Полтавський район, Полтавська область, ідентифікаційний код 01291471) на користь Східного територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (ідентифікаційний код 38115963) штраф у розмірі 2760 (дві тисячі сімсот шістдесят) грн. 00 коп. в доход Державного бюджету на рахунок одержувача: р/р №31115106700002 в ГУДКС України в Полтавській області, отримувач: УДКС України у м. Полтаві, код ЄДРПОУ 38019510, МФО 831019, код бюджетної класифікації 21081100, символ 106 "Адміністративні штрафи та інші санкції".
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено 03 лютого 2014 року.
Суддя А.О. Чеснокова