Постанова від 28.01.2014 по справі 754/22536/13-а

Номер провадження 2-а/754/24/14

Справа №754/22536/13-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.01.2014 року Деснянський районний суд м. Києва в складі:

головуючого - судді - ЛІСОВСЬКОЇ О.В.

за участю секретаря - Макас Л.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України у Деснянському районі м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов"язання здійснити перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача про визнання дій неправомірними та зобов"язання здійснити перерахунок, мотивуючи свої вимоги тим, що вона має стаж державної служби, отримує пенсію, як державний службовець, однак всупереч ст. 37 Закону України "Про державну службу" при обчисленні розміру належної їй пенсії відповідачем не було враховано суму інших виплат, зокрема, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, що значно впливає на розмір пенсії. На підставі викладеного позивачка вимушена звернутися до суду з даним позовом, в якому просить суд визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Деснянському районі м. Києва щодо неврахування при обрахунку розміру пенсії державного службовця ОСОБА_1 середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, а також зобов"язати Управління Пенсійного фонду України у Деснянському районі м. Києва здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 з моменту призначення з урахуванням у складі заробітної плати середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 повністю підтримала свої позовні вимоги, просила їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала. Пояснила, що дії Управління повністю відповідають вимогам діючого законодавства, а тому підстав для перерахунку пенсії позивачці немає. На підставі викладеного просила в задоволенні позовних вимог відмовити.

Вислухавши пояснення позивачки, представника відповідача, вивчивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок по доказуванню правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

При розгляді справи встановлено, що позивачка ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Деснянському районі м. Києва та отримує пенсію на підставі Закону України "Про державну службу".

18.12.2013 року позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії з урахуванням інших виплат, зазначених в Довідці, за період з моменту призначення пенсії.

Листом від 18.12.2013 року позивачці було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, посилаючись на відсутність підстав для такого перерахунку, оскільки відповідно до вимог ст. 37 Закону України "Про державну службу" такі виплати не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії.

Відповідно до вимог ст. 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов"язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Стаття 2 Закону України "Про оплату праці" визначає структуру заробітної плати, що складається з основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Згідно Довідки Деснянської районної в м. Києві державної адміністрації від 12.11.2013 року, форма якої затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року, окрім посадового окладу, надбавок та премій протягом 2012-2013 років у зв"язку з роботою в адміністрації позивачці, як державному службовцю, було виплачено інші виплати, а саме: матеріальну допомогу для оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань на загальну суму 20617, 57 грн. З цієї ж довідки вбачається, що на всі ці виплати був нарахований єдиний внесок на загальнообов"язкове державне соціальне страхування.

Вищевикладене свідчить про те, що призначення державному службовцю пенсії здійснюється з усіх сум їх заробітку (доходу), на які нараховуються страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 року № 5 та зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 27.01.2004 року № 114/8713, що є єдиним нормальним документом, який розроблено відповідно до Закону України "Про оплату праці", матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників, індексація заробітної плати, грошова винагорода входять до складу фонду оплати праці як інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Отже, чинне законодавством як загальне так і спеціальне, відносить матеріальну допомогу до складу заробітної плати, оскільки вона належить до додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов"язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов"язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнобов"язкове державне пенсійне страхування.

Статтею 19 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" визначено, що до сум, на які нараховується збір на обов"язкове державне пенсійне страхування, віднесено суми витрат на оплату праці (грошового забезпечення), що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці".

Таким чином, суд вважає встановленим, що відповідач безпідставно відмовив ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, чим порушив її права та законні інтереси, які підлягають поновленню шляхом визнання дій відповідача неправомірними та зобов"язання перерахувати позивачці пенсію, згідно нормативних актів, що були предметом розгляду даної справи.

На підставі викладеного та керуючись ст. 2, 18, 71, 93, 99, 100, 104, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Конституцією України, Законом України "Про державну службу", Законом України "Про оплату праці", -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України у Деснянському районі м. Києва про визнання дій неправомірними та зобовязання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Деснянському районі м. Києва щодо неврахування при обрахунку розміру пенсії державного службовця ОСОБА_1 середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

Зобов"язати Управління Пенсійного фонду України у Деснянському районі м. Києва здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 з моменту призначення з урахуванням у складі заробітної плати середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Деснянський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її проголошення.

Головуючий: