ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/21905/13-а
провадження № 2-а/753/72/14
"29" січня 2014 р. Дарницький районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді - Лужецької О.Р.
при секретарі - Цибулюк М.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до інспектора дізнання з ОСП з роти ДПС ДАІ УМВС України України в Херсонській обл., прапорщика міліції Литвиненко Павла Анатолійовича про визнання дій інспектора ДАІ незаконними, скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,-
ОСОБА_2 (далі по тексту - позивач,) звернувся до суду з адміністративним позовом до інспектора дізнання з ОСП з роти ДПС ДАІ УМВС України України в Херсонській обл., прапорщика міліції Литвиненко Павла Анатолійовича про визнання дій інспектора ДАІ незаконними, скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1ст.122 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі по тексту - КУпАП) шляхом накладення штрафу в розмірі 340,00 грн.
Адміністративний позов мотивований тим, що обставини викладені в протоколі та постанові про адміністративне правопорушення не відповідають дійсності, тому постанова є незаконною та підлягає скасуванню.
Позивач в судове засідання не з'явився, надіслав до суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує повністю.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений.
Суд вважає, що справу можна розглянути у відсутність відповідача в порядку, передбаченому ч.4 ст.128 КАС України, на підставі наявних у справі доказів, оскільки його неявка не перешкоджає всебічному дослідженню обставин справи та винесенню судом законного рішення.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає встановленими наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії АГ2, № 841921 15.08.2013 року о 12 год. 38 хв. На автодорозі Харків-Сімферополь ОСОБА_2 керував автомобілем «Мітсубусі», номерний знак НОМЕР_1, рухався зі швидкістю 76 км/год, чим перевищив швидкість на 26 км/год. Швидкість вимірювалась приладом «Візир» № 0812499, тобто позивач вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 122 КУпАП України, внаслідок чого притягнутий до адміністративної відповідальності шляхом накладення на нього штрафу в сумі 340,00 грн.
За змістом ч. 1 ст. 122 КУпАП перевищення водіями транспортних засобів встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів більш як на двадцять кілометрів на годину, порушення вимог дорожніх знаків та розмітки проїзної частини доріг, правил перевезення вантажів, буксирування транспортних засобів, зупинки, стоянки, проїзду пішохідних переходів, ненадання переваги у русі пішоходам на нерегульованих пішохідних переходах, а так само порушення встановленої для транспортних засобів заборони рухатися тротуарами чи пішохідними доріжками, - тягнуть за собою накладення штрафу від п'ятнадцяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова) особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються зокрема протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами.
Згідно ч. 1 ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту - КАС України) доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Водночас ч. 2 ст. 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, враховуючи пояснення позивача , наведені у позовній заяві, а також те, що відповідачем не надано належних та допустимих доказів того, що позивач рухався зі швидкістю 76 км/год саме в зоні дії, де ця швидкість заборонена.
З наведених позивачем доводів вбачається, що згідно з п. 6 ст. 258 КУпАП адміністративне правопорушення має бути зафіксоване за допомогою працюючих в автоматичному режимі спеціальних технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису.
Крім того, відповідно до письмових пояснень позивача відповідачем було грубо порушено процедуру розгляду справ про адміністративні правопорушення та не роз'яснено права, передбачені ст.. 268 КУпАП, постанову по справі винесено до оформлення протоколу в порушення вимог ст. ст. 279, 283 КУпАП, а тому суд вважає, що надані докази свідчать про недоведеність в діях позивача складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 122 КУпАП.
Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 р. № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті»визначено, що зміст постанови у справі про адміністративне правопорушення має відповідати вимогам, передбаченим ст.ст. 283, 284 КУпАП. Зокрема, у ній мають бути наведені докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.
Відповідно до статті 293 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді скарги або протесту на постанову по справі про адміністративне правопорушення перевіряє законність і обґрунтованість винесеної постанови і приймає одне з таких рішень:
1) залишає постанову без зміни, а скаргу або протест без задоволення;
2) скасовує постанову і надсилає справу на новий розгляд;
3) скасовує постанову і закриває справу;
4) змінює захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності та співставленні, приймаючи до уваги, суд приходить до висновку про необхідність задоволення адміністративного позову про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення та закриття провадження у справі.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 38, 122, 247, 251, 293 КУпАП України, ст. ст. 2, 9, 11, 71, 86, 159, 160 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_2 до інспектора дізнання з ОСП з роти ДПС ДАІ УМВС України України в Херсонській обл., прапорщика міліції Литвиненко Павла Анатолійовича про визнання дій інспектора ДАІ незаконними, скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності - задовольнити.
Скасувати постанову серії СА № 248181 від 30.08.2013 року, складену інспектором дізнання з ОСП з роти ДПС ДАІ УМВС України України в Херсонській обл., прапорщиком міліції Литвиненком Павлом Анатолійовичем про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за ч. 1 ст. 122 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в сумі 340,00 гривень.
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 за ч. 1 ст. 122 КУпАП.
Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.
СУДДЯ: О.Р. Лужецька