Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"29" квітня 2009 р. Справа № 50/38-09
вх. № 2957/2-50
Суддя господарського суду Усатий В.О.
при секретарі судового засідання
за участю представників сторін:
позивача - Лесик О.І., дов. № ХОЦЗ-02-9203 від 31.12.2008 р. відповідача - не з"явився
розглянувши справу за позовом Фонд загальнообов'язкового державного страхування України на випадок безробіття в о. Харківського обласного центру зайнятості населення м. Харків
до 1) Дергачівська мііська рада, м. Дергачі
2) Комунальне підприємствотехнічної інвентаризації "Інвенрос", м.Дергачі
про визнання права власності
Позивач просить суд визнати право державної власності щодо адміністративної будівлі та гаражу по вул. 1-ого Травня, 8а в м. Дергачі з правом оперативного управління цим об'єктом за Харківським обласним центром зайнятості - робочим органом виконавчої дирекції Фонду зальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття та зобов"язати Комунальне підприємство “Технічної інвентаризації “Інвенрос” зареєструвати у встановленому порядку право державної власності на вказані об"єкти за Харківським обласним центром зайнятості - робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
В судове засідання відповідач не з"явився, однак позивач через канцелярію суду надав лист відповідача, в якому зазначено, що ним отриманий позов Фонду загальнообов'язкового державного страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості населення, проти задоволення якого Дергачівська міська рада не заперечує та просить розглянути справу без участі її представника.
В дане судове засідання представник третьої особи також не з"явився, однак через канцелярію суду надав клопотання про розгляд справи без його участі.
Дослідивши матеріали справи, враховуючи, що відповідно п.1.3 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 07.02.2002 р., державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно здійснюють підприємства бюро технічної інвентаризації у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць на підставі відповідних рішень виконавчих органів місцевого самоврядування, а також приймаючи до уваги, що позивач просить суд зобов"язати безпосередньо комунальне підприємство “Технічної інвентаризації “Інвенрос” зареєструвати право власності на спірне майно, яке ознайомлено з матеріалами позовної заяви, суд вважає за необхідне виключити з числа 3-іх осіб Комунальне підприємство “Технічної інвентаризації “Інвенрос” та залучити його до участі у справі у якості другого відповідача, відповідно ст.24 ГПК України.
Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи та надані документи, суд зазначає наступне.
Положеннями Законів України "Про планування і забудову територій", "Про основи містобудування" визначено певний порядок набуття права на будівництво, реконструкцію, тощо об'єктів містобудування та набуття права на початок виконання будівельних робіт.
Відповідно до ст.23 Закону України “Про планування і забудову територій”, забудова територій передбачає здійснення нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, впорядкування об'єктів містобудування, розширення та технічного переоснащення підприємств. Будівництво об'єктів здійснюється згідно з законодавством, державними стандартами, нормами та правилами, регіональними і місцевими правилами забудови, містобудівною та проектною документацією.
Правові, економічні, соціальні та організаційні засади містобудівної діяльності в Україні визначені в Законі України “Про основи містобудування”.
Відповідно до ст. 22 Закону України “Про основи містобудування”, забудова земельних ділянок, які надаються для містобудівних потреб, здійснюється після виникнення права власності чи права користування земельною ділянкою в порядку, передбаченому цим законом, та отримання дозволу на виконання будівельних робіт.
Згідно ст.5 цього Закону при здійсненні містобудівної діяльності повинні бути забезпечені: розробка містобудівної документації, проектів конкретних об'єктів згідно з вихідними даними на проектування, з дотриманням державних стандартів, норм і правил, регіональних і місцевих правил забудови.
21.02.2005 р. рішенням Дергачівської міської ради надано Харківському обласному центру зайнятості в постійне користування земельну ділянку загальною площою 0,1406 га для будівництва адміністративного приміщення Дергачівського районного центру зайнятості по вул. 1 Травня, 8а міста Дергачі.
Право постійного користування позивачем землею посвідчено державним актом на право постійного користування земельною ділянкою від 21.06.2005 р. серія ЯЯ № 305899.
На замовлення позивача ТОВ “Буд-Модерн” була розроблена відповідна документація, а саме: робочий проект “Будівництво адміністративної будівлі Дергачівського районного центру зайнятості за адресою: м. Дергачі, вул. 1-го Травня, 8А."
27.09.2004 р. отримано Експертний висновок № 04-В-20-25-00-1823 про відповідність об'єкта нормативним актам з питань енергозбереження Територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Харківській області, в якому зазначено, що проект узгоджено без зауважень.
Дергачівською санітарно-епідеміопогічної станцією надано висновок № 16 від 02.04.2005р. про погодження вищевказаного проекту.
Відповідно експертного висновку № 530 від 29.07.2004р. № 030/142/5047 у проектів кошторисній документації на будівництво адміністративного будинку в м. Дергачі порушень вимог пожежної безпеки не виявлено.
25.02.2004 р. позивачем укладено договір підряду № 2019 з ТОВ “Союз”, відповідно якого розпочато будівництво будівлі Дергачівського районного центру зайнятості.
06.11.2006 р. позивачем укладено договір підряду № 24/10/06/1 з ТОВ “ГрандбудУкраїна” щодо завершення будівництва спірного об"єкту строком дії до 06.11.2007 р. та 19.11.2007 р. укладено аналогічний договір підряду № 19/11/01 з тим же підрядником.
Інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю позивачу надано дозвіл № 1-47 від 03.08.2007р. на виконання вищевказаних будівельних робіт ТОВ “ГрандбудУкраїна”.
09.07.2007 р. начальником ДП “Східний експертно-технічний центр” затверджено висновок експертизи № 63.2-01-1786.07 про відповідність проектної документації на будівництво інженерної інфраструктури об'єкту соціально-культурного призначення вимогам нормативно-правових актів з охорони праці.
10.04.2007р. згідно рішення Дергачівської міської ради № 42/20 позивачем одержано дозвіл на газифікацію спірного об"єкту.
Експертним висновком № 07-В-20-25-00-2846-2642 Територіального управління державної інспекції з енергозбереження визначено, що проектна документація “Робочий проект “Газифікація відокремленого приміщення Дергачівського районного центру зайнятості по вул. 1 Травня у м..Дергачі” відповідає вимогам нормативним актів з енергозбереження та дозволено будівництво.
Об'єкт газопостачання побудованого приміщення зареєстровано державною інспекцією промислової безпеки та охорони праці у нафтогазовому комплексі та хімічній промисловості.
Приймання виконаних підрядних робіт здійснювалось замовником - Харківським обласним центром зайнятості, про що свідчать відповідні акти приймання виконаних робіт та довідки про вартість виконаних робіт.
Кошти на будівництво вищевказаного об'єкту переховувались підрядчику обласним центром зайнятості, що підтверджується довідкою про перерахування коштів.
Фінансування будівництва здійснювалось Харківським обласним центром зайнятості за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Статтями 10-12 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” передбачено, що управління Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття здійснюють правління Фонду та виконавча дирекція Фонду. Зокрема кошти Фонду використовуються на фінансування витрат утримання та забезпечення діяльності виконавчої дирекції Фонду та її робочих органів, управління Фондом, розвиток його матеріальної та інформаційної бази. Функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості. Харківський обласний центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, який здійснює оперативне розпорядження -фінансовими ресурсами Фонду в межах затвердженого бюджету. Діяльність державної служби зайнятості здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.
Відповідно довідки із ЄДРПОУ від 3.03.2008р. Харківський обласний центр зайнятості є державною організацією.
Відповідно до ч.5 ст.8 Закону, кошти Фонду не включаються до складу Державного бюджету України.
Пунктом 5.1 Положення про Харківський обласний центр зайнятості, яке зареєстровано розпорядженням виконавчого комітету Московської районної Ради народних депутатів №1070 І 20.12.1995р., передбачено, що Харківський обласний центр зайнятості має право розпоряджатися у встановленому порядку кошторисами на утримання органів державної служби зайнятості.
Згідно п.5 ст. 22 Господарського кодексу України держава реалізує право державної власності у державному секторі економіки через систему організаційно-господарських повноважень відповідних органів управління щодо суб'єктів господарювання, що належать до цього сектора і здійснюють свою діяльність на основі права господарського відання або права оперативного управління.
За статтями 73 та 74 Господарського кодексу України за державними підприємствами майно закріплюється на праві господарського відання чи оперативного управління; за статтями 136 та 137 Господарського кодексу України ці майнові права захищаються відповідно до положень, встановлених для захисту права власності.
За приписами ст.ст. 15, 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання; одним із способів захисту права є його визнання.
Стаття 13 Конституції України зазначає, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом.
Приписами ч.2 ст.41 Конституції України встановлено, що право власності набувається в порядку, визначеному законом.
Відповідно до статті 392 Цивільного кодексу України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до ст. 316 Цивільного кодексу України, правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Ст. 319 Цивільного кодексу України передбачено, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений в його здійсненні
Відповідно до ст. 328 Цивільного кодексу України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Статтею 331 Цивільного кодексу України право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 375 Цивільного кодексу України, власник земельної ділянки має право зводити на ній будівлі та споруди, створювати закриті водойми, здійснювати перебудову, а також дозволяти будівництво на своїй ділянці іншим особам. Власник земельної ділянки набуває право власності на зведені ним будівлі, споруди та інше нерухоме майно. Право власника на забудову здійснюється ним за умови додержання архітектурних, будівельних, санітарних, екологічних та інших норм і правил, а також за умови використання земельної ділянки за її цільовим призначенням. Правові наслідки самочинної забудови, здійсненої власником на його земельній ділянці, встановлюються статтею 376 цього Кодексу.
Частиною 5 ст. 376 Цивільного кодексу України передбачено, що на вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме йно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.
Відповідно Зведеного висновку комплексної державної експертизи по “Робочому проекту “Будівництво адміністративної будівлі Дергачівського районного центру зайнятості за адресою м. Дергачі, вул. 1 Травня. 8а” № 178-05 від 11.05.2005р. зроблено висновки про внесення виправлень та доповнень в проектно-кошторисну документацію у відповідності зі зведеним експертним висновком та запропоновано замовнику скорегувати вищевказаний проект та надати на повторний розгляд.
05.11.2008р. 2-м відповідачем виготовлені технічні паспорта на адміністративну будівлю (площа забудови - 463,3 м2; тамбур -11,6 м2. ганок- 27,7 м2 та сходи -6,30 м2) та гараж (гараж площею 53,5 м2. та оглядова яма - 5 м2.), які розташовані по вул. 1 Травня, 8А в м.Дергачі.
Відповідно до ч.1, ч. 2 ст. 182 Цивільного кодексу України, право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація прав на нерухомість і правочинів щодо нерухомості є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст. ст. 18,19 Закону України від 01.07.2004 року №1952-IV "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" (далі - Закон) державна реєстрація речових прав на нерухоме майно проводиться на підставі заяви правоволодільця (правонабувача), сторін (сторони) правочину, за яким виникло речове право, або уповноважених ними (нею) осіб, підставою для державної реєстрації прав, що посвідчують виникнення, перехід, припинення речових прав на нерухоме майно, обмежень цих прав, зокрема, рішення суду стосовно речових прав на нерухоме майно.
У відповідності з п.5 Прикінцевих положень зазначеного Закону, до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також до формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації.
Порядок оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна передбачено Тимчасовим положенням про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 року №7/5 (далі - Тимчасове положення).
Відповідно до п.1, п.п.1.3 вказаного Положення до прийняття Верховною радою України та набрання чинності Законом України про державну реєстрацію прав на об'єкти нерухомого майна бюро технічної інвентаризації здійснюють реєстрацію прав власності на нерухоме майно.
Відповідно до п.1.3 Тимчасового положення, державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно здійснюють підприємства бюро технічної інвентаризації (далі - БТІ) у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць.
Відповідно до п. 1.4 Тимчасового положення, державна реєстрація прав власності на нерухоме майна - це внесення запису до Реєстру власності на нерухоме майно у зв'язку з виникненням, існуванням або припиненням права власності на нерухоме майно, що здійснюється БТІ за місцезнаходженням об'єктів нерухомого майна на підставі право встановлювальних документів коштам особи, що звернулася до БТІ.
Пунктом 1.5 Тимчасового положення, обов'язковій реєстрації прав підлягає право власності на нерухоме майно фізичних та юридичних осіб: а також територіальних громад в особі органів місцевого самоврядування та держави в особі органів, уповноважених управляти державним майном
Підставою для проведення державної реєстрації прав власності на нерухоме майно відповідно до п. 10 додатку № 1 до Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно , затвердженого наказом Міністерства юстиції №7/5 від 07.02.2002 року є рішення судів , третейських судів про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна, про встановлення факту права власності на об'єкти нерухомого майна , про передачу безхазяйного нерухомого майна до комунальної власності.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги являються обґрунтованими, такими, що не заперечуються відповідачами, тому підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.49 ГПК України, державне мито, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати державного мита.
Приймаючи до уваги, що позивач та відповідачі звільнені у встановленому законодавством порядку від сплати державного мита, воно не підлягає стягненню.
Враховуючи наведене, керуючись Законом України “Про планування і забудову територій”, ст.ст.22,73,74 Господарського кодексу України, 15,16,182,316,328,331, 375,376,392 Цивільного кодексу України, ст.ст. 1, 4, 12, 24, 33, 43, 47-49, 82-85 ГПК України, суд -
Виключити з числа третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог напредмет спору комунальне підприємство “Технічної інвентаризації “Інвенрос”.
Залучити до участі у справі у якості другого відповідача комунальне підприємство “Технічної інвентаризації “Інвенрос” (62300, Харківська область, м.Дергачі, пров.Інвентаризаційний, 6, код 21249910).
Визнати право державної власності на адміністративну будівлю літ.А-2 загальною площею 767,5 кв.м. та гараж літ.Б площею 44,0 кв.м. по вул. 1-ого Травня, 8а в м. Дергачі з правом оперативного управління цим об'єктом за Харківським обласним центром зайнятості - робочим органом виконавчої дирекції Фонду зальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття (код 03491277, м.Харків, вул.Броненосця Потьомкіна, 1а).
Зобов"язати Комунальне підприємство “Технічної інвентаризації “Інвенрос” (62300, Харківська область, м.Дергачі, пров.Інвентаризаційний, 6, код 21249910) зареєструвати у встановленому порядку право державної власності на адміністративну будівлю літ.А-2 загальною площею 767,5 кв.м. та гараж літ.Б площею 44,0 кв.м. по вул. 1-го Травня, 8а місто Дергачі з правом оперативного управління цим об'єктом за Харківським обласним центром зайнятості - робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття (код 03491277, м.Харків, вул.Броненосця Потьомкіна, 1а).
Суддя Усатий В.О.