Ухвала від 22.01.2014 по справі 805/15620/13-а

Головуючий у 1 інстанції - Скріпнік А.І.

Суддя-доповідач - Губська Л.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2014 року справа №805/15620/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Губської Л.В.,

суддів: Арабей Т.Г., Геращенка І.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 05 грудня 2013 року в адміністративній справі за позовом Державного підприємства «Сніжнеантрацит» до управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької області про визнання протиправними та скасування рішень,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом, в якому просив визнати неправомірними та скасувати рішення УПФУ в м. Сніжне Донецької області № 556, № 557 від 29.05.2013 року «Про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску».

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 05 грудня 2013 року позовні вимоги задоволено повністю.

Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а також неповне з'ясування обставин справи, просить постанову суду скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. На обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що позивачем без поважних причин пропущений строк звернення до адміністративного суду, що є підставою для залишення позову без розгляду відповідно до ст. 100 КАС України. Крім того, на підтвердження правомірності своїх дій посилається на Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», «Порядок ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів», затверджений постановою Правління Пенсійного фону України від 27.09.2010 р. та картки особового рахунку страхувальника, згідно якої станом на 01.04.2013 р. борг з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 14 497 623,63 за спірний період ним було сплачено. Також, зауважує на тому, що постанова Донецького окружного адміністративного суду від 05.03.2013 р. набрала законної сили, однак виконавче провадження не відкривалося у зв'язку із сплатою боргу, тобто розстрочення на дату надходження до управління ухвали про розстрочку було неможливо.

Належним чином повідомлені про дату, час і місце апеляційного розгляду сторони до суду не прибули, при цьому, відповідач просив справу розглядати у відсутність його представника, тому відповідно до ч.1 ст.197 КАС України, справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Так, судом установлено і підтверджується матеріалами справи, що постановою Донецького окружного адміністративного суду від 05.03.2013 року у справі №805/2097/13-а за позовом Управління Пенсійного фонду України в місті Сніжне Донецької області до Державного підприємства «Сніжнеантрацит» про стягнення заборгованості з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 14 497 623,63 грн. позовні вимоги було задоволено в повному обсязі, ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29.03.2013 року за заявою Державного підприємства «Сніжнеантрацит» виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду 05.03.2013 року у справі №805/2097/13-а було розстрочено на п'ять років, починаючи з 01 квітня 2013 року, шляхом сплати з квітня 2013 року по березень 2014 року по 50000,00 грн. щомісячно, з квітня 2014 року по лютий 2018 року по 289533,83 грн. щомісячно, в березні 2018 року - 289533, 62 грн.

Разом з тим, 29.05.2013 року начальником Управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької області на підставі пункту 2 частини 11статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» були прийняті рішення №556 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'зкове державне соціальне страхування за період з 28.12.2012 року до 27.02.2013 року в сумі 1364083,06 грн., з яких штраф у розмірі 10% - 950328,93 грн., пеня в розмірі 0,1% на суму недоїмки - 413754,13 грн. та рішення №557 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'зкове державне соціальне страхування за період з 15.01.2013 року до 27.02.2013 року в сумі 546,70 грн., з яких штраф у розмірі 10% - 382,31 грн., пеня в розмірі 0,1% на суму недоїмки - 164,39 грн.

Вказані рішення були оскаржені позивачем в адміністративному порядку, проте, скаргу залишено без задоволення, що стало підставою для звернення позивача з даним позовом.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з наступного.

11.08.2013 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи», яким були внесені зміни до деяких нормативно-правових актів, в тому числі до тих, що регулюють спірні правовідносини, проте, приймаючи до уваги ті обставини, що спірне рішення відповідача було прийнято до набрання чинності цим Законом, суд першої інстанції правомірно керувався нормами законів та підзаконних актів в редакції, яка діяла у спірний період.

Так, згідно з пп. 2.3.3 Постанови Пенсійного фонду України від 27.09.2010 № 21-2 «Про затвердження Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів» (далі-Порядок) за документами, що надходять від судів, нараховані суми платежів вносяться працівниками органів Пенсійного фонду до карток особових рахунків платників.

Відповідно до п.п.3.2, 3.4 Порядку для обліку платежів, передбачених Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», формуються такі форми карток особових рахунків платників, зокрема як, Форма №5 «Картка обліку розстрочених сум». У картках особових рахунків платників, передбачених пунктами 3.2 та 3.3 цього розділу, відображаються дані про платника, його ознака та інформація про стан розрахунків (суми нарахованого та сплаченого платежу, суми боргу або надміру сплачені) та інше.

За приписом п.п. 4.1, 5.6 Порядку відображенню в картках особових рахунках платників підлягають нараховані: суми платежів, самостійно визначені платником; суми платежів, нараховані (зменшені, списані) відповідним органом Пенсійного фонду; розстрочені суми при розірванні договору розстрочення. Облік розстрочених сум платежів ведеться в картках особових рахунків сплати розстрочених сум, не сплачених у строки, встановлені законодавством, для відповідних платежів (боргу).

Проте, відповідачем не було включено до особової картки позивача суми розстроченого боргу за судовим рішенням.

Пунктом 2.1. Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 року №8-2, серед основних завдань управління визначено збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) та інших коштів, призначених для пенсійного забезпечення.

Відповідно до п. 3 роз. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску.

Частиною 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», в редакції, що діяла на момент прийняття спірного рішення, встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики.

Платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 28 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

Як вбачається з платіжних доручень, позивачем своєчасно було здійснено сплату єдиного внеску за період грудень 2012 та січень 2013 року із зазначенням призначення платежу, однак відповідач направив вказані кошти на погашення суми боргу за листопад-грудень 2012 року, яка була стягнута з позивача постановою Донецького окружного адміністративного суду від 05.03.2013 року у справі №805/2097/13-, а її виконання розстрочено ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29.03.2013 року.

За приписами частини 11 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» фінансові санкції до платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування можуть застосовуватись органами Пенсійного фонду України за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

За приписами вищезазначених норм Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» штрафні санкції повинні застосовуватися до платників, які не сплачують або несвоєчасно сплачують єдиний внесок.

Колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції стосовно того, що направлення управлінням Пенсійного фонду України в місті Сніжне Донецької області грошових коштів, сплачених платником єдиного внеску за поточний період, на погашення недоїмки минулого періоду, яка вже стягнута за судовим рішенням, не дає відповідачу підстав для нарахування штрафних санкцій за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи і судове рішення ухвалено у відповідності до норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, тому підстав для скасування постанови не вбачається.

З приводу доводів апелянта щодо пропуску позивачем 10-денного строку, передбаченого для оскарження спірних рішень, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно з ч.4 ст.99 КАС України, якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то для звернення до адміністративного суду встановлюється місячний строк, який обчислюється з дня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.

Як наголошувалось вище, позивач скористався своїм правом на оскарження спірних рішень до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та до Пенсійного фонду України і подав цей позов з дотриманням місячного строку з дня отримання рішення ПФУ за його скаргою (а.с.10-15).

Керуючись ст.ст.195,197,198,200,205,206,211,212,254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів,-

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 05 грудня 2013 року в адміністративній справі за позовом Державного підприємства «Сніжнеантрацит» до управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької області про визнання протиправними та скасування рішень - залишити без задоволення, а постанову суду - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду у письмовому провадженні набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий: Л.В. Губська

Судді: Т.Г. Арабей

І.В. Геращенко