Ухвала від 25.01.2014 по справі 353/92/14-а

Справа № 353/92/14-а

Провадження № 2-а/353/5/14

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 січня 2014 року м.Тлумач

Суддя Тлумацького районного суду Івано-Франківської області Луковкіна У.Ю., ознайомившись з матеріалами за адміністративним позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Петрилівської сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області, Тлумацької районної державної адміністрації Івано-Франківської області, треті особи: Головне управління Державної казначейської служби в Івано-Франківській області, Управління Державної казначейської служби в Тлумацькому районі Івано-Франківської області, про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок неправомірних дій та незаконного рішення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись до Тлумацького районного суду Івано-Франківської області з адміністративним позовом до Петрилівської сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області, Тлумацької районної державної адміністрації Івано-Франківської області, в якому відповідно до п. 4 ч. 4 ст. 105 КАС України, зазначили вимоги по стягненню з відповідачів - суб'єктів владних повноважень - коштів на відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок їх неправомірних дій та незаконного рішення. В позовній заяві зазначили, що незважаючи на наявність судових рішень щодо задоволення позовних вимог, відповідачі не провели виплати допомоги на будівництво чи придбання житла.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Згідно з ч. 2 ст. 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

Відповідно до ч. 1-2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: 1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; 2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; 3) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень; 4) спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання не чинними адміністративних договорів; 5) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених

Конституцією та законами України; 6) спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.

Відповідно до ч. 4 ст. 105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про: 1) скасування або визнання не чинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; 2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; 3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; 5) виконання зупиненої чи не вчиненої дії; 6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.

Відповідно до вимог п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам, а також адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.

Згідно ч. 2 ст. 18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.

Відповідно до ч. 3 ст. 108 КАС Україна, позовна заява повертається позивачеві, якщо дана справа не підсудна цьому адміністративному суду.

Як вбачається з матеріалів позову, позивачем заявлено вимоги в т.ч. і до Тлумацької районної державної адміністрації Івано-Франківської області про стягнення коштів на відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок неправомірних дій та незаконного рішення, тобто позов пред'явлений до суб'єкта владних повноважень.

Отже, позивачі оскаржують дії відповідача - Тлумацької РДА по невиплаті допомоги на будівництво чи придбання житла, пов'язані з реалізацією нею, як державним органом, наділеним владними повноваженнями своєї компетенції в сфері публічно-правових відносин, а також просять стягнути з неї кошти на відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок неправомірних дій та незаконного рішення, які визнані такими Івано-Франківським окружним адміністративним судом (Постанова від 20.08.2010 р. по справі № 2а-2627/10/0970).

Тлумацька районна державна адміністрація Івано-Франківської області є органом державної влади, має встановлену законодавством компетенцію та наділена владними повноваженнями у сфері публічно-правових відносин.

Отже, дана справа за суб'єктним складом її учасників, зокрема, відповідача - Тлумацької РДА, не підпадає під визначення предметної підсудності, яке надано у п. 1 ч. 1 ст. 18 КАС України.

Вказані обставини виключають можливість розгляду даної справи Тлумацьким районним судом як адміністративним судом.

Оскільки заявлені позивачами вимоги випливають з публічно-правових відносин, позовні вимоги ОСОБА_1 та ОСОБА_2 за правилами предметної підсудності не підсудні Тлумацькому районному суду, як місцевому адміністративному суду, а мають розглядатись окружним адміністративним судом, позовна заява підлягає поверненню позивачам.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 4, 5, 17,18, 108 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Петрилівської сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області, Тлумацької районної державної адміністрації Івано-Франківської області, треті особи: Головне управління Державної казначейської служби в Івано-Франківській області, Управління Державної

казначейської служби в Тлумацькому районі Івано-Франківської області, про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок неправомірних дій та незаконного рішення, повернути позивачам зі всіма доданими до нього матеріалами.

Роз'яснити позивачам їх право звернутись з адміністративним позовом за предметною підсудністю до Івано-Франківського окружного адміністративного суду.

Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом п'яти днів з часу отримання її копії, через Тлумацький районний суд Івано-Франківської області та набирає законної сили в порядку встановленому ст. 254 КАС України.

Суддя Луковкіна У.Ю.