Справа №592/14004/13-а
Провадження №2-а/592/34/14
22 січня 2014 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м.Суми в складі: головуючого - судді Котенко О.А., при секретарі - Чайка Т.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах про визнання дій незаконними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-
Позивач звернувся до суду з позовом, який обгрунтовує тим, що працював на прокурорсько-слідчих посадах в органах прокуратури Сумської області з 01.04.1973 року по 04.10.1996 року і був звільнений у зв'язку із виходом на пенсію за вислугу років. Розмір призначеної йому пенсії складав із розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати на підставі діючої на той момент редакції ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». Однак у серпні 2012 року йому було зроблено перерахунок пенсії на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», постанови КМУ від 31.05.2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов парці працівників прокуратури органів прокуратури» та довідки прокуратури Сумської області від 05.04.2013 року у розмірі 80% від суми місячної заробітної плати. Вважає що такий перерахунок пенсії погіршує його матеріальне становище тому просить суд визнати дії відповідача щодо перерахування йому пенсії у розмірі 80 % від суми щомісячного заробітку згідно довідки прокуратури Сумської області від 05.04.2013 року - незаконними та зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Сумах перерахувати з 01.07.2012 року призначену йому пенсію у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до вимог Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90 % місячного заробітку та виплатити йому різницю між фактично отриманою та належною до сплати суму пенсії за період з 01.07.2012 року до моменту здійснення перерахунку пенсії.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, надавши заперечення на позов, пояснивши, що 31.05.2012 року було прийнято постанову Кабінету Міністрів № 505 «Про впорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури», якою було підвищено заробітну плату працівників прокуратури і в серпні 2012 року ОСОБА_1 звернувся до управління для проведення перерахунку пенсії. Управлінням на підставі п.13 та п. 2 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» було проведено перерахунок пенсії в розмірі 80 відсотків. Як передбачено ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Тому вважають, що управлінням правомірно було проведено перерахунок пенсії позивачу згідно змін внесених до законодавства. Крмі того, позивач пропустив шести місячний строк звернення до суду з позовом, що є підставою для залишення позову без розгляду, про розмір своєї пенсії йому було відомо, оскільки позивач сам звертався з заявами про перерахунок.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, перевіривши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частвому задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 працював у прокуратурі Сумської області з 01.04.1973 року по 04.10.1996 року, що підтверджується копією трудової книжки. (а.с. 8-9).
З 1996 року він перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду в місті Сумах, про що зазначає і відповідач в своїх запереченнях, де йому було призначено та виплачувалася пенсія на підставі п.1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розміру 90% від суми місячного (чинного) заробітку.
31.05.2012 року було прийнято постанову КМУ №505 «Про впорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури», якою було підвищено заробітну плату працівників прокуратури і в серпні 2012 року ОСОБА_1 був проведений перерахунок пенсії. Позивачу ОСОБА_1 був зроблений перерахунок на підставі Закону України «Про заходи щодо забезпечення реформування пенсійної системи» у розмірі 80% від нового розміру заробітної плати.
05.04.2013 року прокуратура Сумської області видала ОСОБА_1 довідку №18-177-34 про заробітну плату на посаді старшого прокурора прокуратури м.Суми станом на 14 червня 2012 року (а.с.18).
12.12.2013 року позивач ОСОБА_1 звернувся до відповідача зі скаргою про здійснення перерахунку пенсії (а.с.6-7). 23.12.2013 року відповідачем була отримана відповідь Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах (а.с. 10).
Згідно ч.1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції від 23 грудня 2010 року, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
З урахуванням ч.2 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Відповідно до частини 13 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
З урахуванням наведеного, перерахунок пенсії проводиться на підставі документів пенсійної справи та документів, додатково поданих пенсіонерами.
Відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Доводи представника Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах на наявність Закону України «Про заходи щодо забезпечення реформуванн пенсійної системи», яким розмір призначеної пенсії працівникам прокуратури склав 80% від заробітної плати суд вважає необгрунтованими, оскільки позивачу була призначена пенсія згідно з нормами Закону України «Про прокуратуру», що діяли до набрання чинності зазначеним вище Законом, та передбачали право на перерахунок у разі зміни заробітної плати у розмірі 90%.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру»). Тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України - не допускається.
Крім того, відповідно до ст. ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Таким чином, до спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми Закону, які обмежень максимального розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру», не встановлюють.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами при розрахунку пенсії позивача застосуванню підлягає розмір, встановлений згідно з ч. 1 ст. 50 -1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до якого розмір пенсії позивача повинен становити 90% від суми місячного заробітку.
Позивач ОСОБА_1 звернувся з позовом до суду 30.12.2013 року. Відповідно до ч. 1 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Тобто, чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.
Згідно ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Чинними положеннями частини першої статті 100 КАС передбачено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визначення причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Отже, дотримання строку звернення з адміністративним позовом є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах.
Враховуючи дату звернення позивача до суду, шестимісячний строк на звернення до суду з позовом та період, за який позивач просить захистити його права, суд вважає, що права позивача підлягають захисту з 30.06.2013 року. В частині вимог за період з 01.07.2012 року по 29.06.2013 року позов необхідно залишити без розгляду.
Відповідачем не доведено правомірності прийнятого рішення про перерахунок пенсії виходячи із розміру 80% суми місячного заробітку, тому суд вважає необхідним визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах щодо перерахунку позивачу пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» відповідно до ч.2 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України №3668-УІ від 08.07.2011 року та зобов'язати відповідача провести позивачу перерахунок пенсії, починаючи з 30.06.2013 року, відповідно до довідки прокуратури Сумської області від 05.04.2013 року №18-177-34, виходячи з розрахунку 90% від суми місячного (чинного) заробітку згідно з ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 12.07.2001 року №2663-ІІІ та здійснити відповідні виплати з урахуванням виплачених сум.
Керуючись ст.58 Конституції України, ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 12.07.2001 року №2663-ІІІ, ст. ст. 2, 9, 10, 11, 14, 128, 159, 160, 162, 163, 167 КАС України, суд,-
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» відповідно до ч.2 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України №3668-УІ від 08.07.2011 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, починаючи з 30.06.2013 року, відповідно до довідки прокуратури Сумської області від 05.04.2013 року №18-177-34, виходячи з розрахунку 90% від суми місячного (чинного) заробітку згідно з ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 12.07.2001 року №2663-ІІІ та здійснити відповідні виплати з урахуванням виплачених сум.
Позовну заяву ОСОБА_1 за період з 01 липня 2012 року по 29 червня 2013 року - залишити без розгляду.
На постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м.Суми. При проголошенні вступної та резолютивної частини постанови згідно з ч.3 ст.160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання постанови.
Суддя О.А. Котенко