Справа № 148/7498/13-а
Іменем України
27 січня 2014 року Тульчинський районний суд Вінницької області
Суддя Робак С.О., розглянувши у порядку скороченого провадження в місті Тульчині справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Тульчинському районі Вінницької області про нарахування та виплату щомісячного підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, як дитині війни,
25.01.2012 року позивач звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Тульчинському районі Вінницької області про нарахування та виплату щомісячного підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, як дитині війни. Cвої вимоги мотивує тим, що він ІНФОРМАЦІЯ_1 і відповідно до ст.1 Закону України № 2195-ІV від 18 листопада 2004 року "Про соціальний захист дітей війни" є дитиною війни. Ст. 6 вищевказаного закону передбачено, що дітям війни пенсії, або довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії підвищується на 30 % мінімальної пенсії за віком і яка йому частково не виплачувалась. Крім того, це право гарантується Конституцією України.
Відповідно до п. 12 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" було зупинено дію ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" на 2007 рік.
Проте Рішенням Конституційного Суду України № 6 рп/2007 від 09.07.2007 року положення п. 12 ст. 71 Закону Україні "Про Державний бюджет України на 2007 рік" з урахуванням ст. 111 цього Закону визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).
Відповідно до п. 41 розділу ІІ "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України" внесено зміни до ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" і дітям війни до пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни - 10% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Положення п. 41 розділу ІІ "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України" були визнані такими, що не відповідають Конституції України, згідно з Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року.
Відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, з моменту ухвалення зазначених вище рішень Конституційним Судом України відмова управління Пенсійного фонду України в Тульчинському районі Вінницької області у перерахунку та виплаті підвищення до пенсії є протиправною.
В зв'язку з цим просить визнати дії управління Пенсійного фонду України в Тульчинському районі Вінницької області щодо відмови у нарахуванні йому щомісячної доплати до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком - протиправними і зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Тульчинському районі нарахувати та виплатити йому щомісячну доплату до пенсії за віком, відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 01.08.2011 року та нараховувати в подальшому з урахуванням фактично отриманих сум.
Відповідач у встановлений ст.183-2 КАС України строк заперечення проти позову не надав.
Розглянувши позовну заяву та додані до неї докази, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити з слідуючих підстав.
Судом встановлено, що позивач є громадянином України, якому до 02.09.1945 р. було менше 18 років, тобто відповідно до ч.1 ст.1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" він є дитиною війни. Зазначені обставини визнані відповідачем.
З огляду на наведене позивач має право на отримання державної соціальної допомоги - підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ч.1 ст. 46 Конституції України громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які набули правового статусу дітей війни, основи їх соціального захисту та гарантії їх соціальної захищеності шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки визначені та закріплені в Законі України "Про соціальний захист дітей війни".
Зокрема ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.
Наявність у позивача права на призначення йому підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком є визначальною для вирішення даного спору, крім того, це право гарантується Конституцією України (ст.46).
25.01.2012 року Конституційний Суд України ухвалив рішення № 3-рп/2012, відповідно до якого Конституційним Судом України визначено, що однією з ознак України як соціальної держави є забезпечення загальносуспільних потреб у сфері соціального захисту за рахунок коштів Державного Бюджету України виходячи з фінансових можливостей держави, яка зобов'язана справедливо і неупереджено розподіляти суспільне багатство між громадянами і територіальними громадами та прагнути до збалансованості бюджету України. При цьому рівень державних гарантій права на соціальний захист має відповідати Конституції України, а мета і засоби зміни механізму нарахування соціальних виплат та допомоги - принципам пропорційності і справедливості. Повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України. Суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Кабінетом Міністрів України 06.07.2011 року прийнято постанову №745 "Про встановлення деяких витрат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", яка набрала чинності 23.07.2011 року.
А тому до набрання чинності зазначеною постановою Кабінету Міністрів України, тобто до 23.07.2011 року, при вирішенні справ цієї категорії щодо розміру щомісячної соціальної допомоги дітям війни, застосуванню підлягає положення ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни". Із 23.07.2011 року правомірність дій суб'єктів владних повноважень у зазначених категоріях справ судам необхідно перевіряти на відповідність вимогам Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" та Постанови Кабінету Міністрів від 06.07.2011 року №745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету".
Згідно ч.6 Постанови КМУ №745 "Про встановлення деяких витрат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", яка набрала чинності 23.07.2011 року дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у розмірі 49,8 гривні, що і виплачує відповідач.
А тому дії відповідача по нарахуванню та виплаті позивачу щомісячного підвищення до пенсії, як дитині війни є правомірними.
Таким чином, суд при вирішенні справи керується Конституцією України, як Основним Законом, також Законом України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" та Законом України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" та враховує прийняту 06.07.2011 року Кабінетом Міністрів України Постанову №745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", якою встановлено розміри виплат, що проводяться дітям війни.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 17, 18, 99, 161-163, 183-2, 256 КАС України, ст. 46 Конституції України, ст. 1, 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", постановою КМУ №745 "Про встановлення деяких витрат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", суд, -
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Тульчинському районі Вінницької області про нарахування та виплату щомісячного підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, як дитині війни - відмовити.
На постанову може бути подана апеляція до Вінницького адміністративного апеляційного суду протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: