Справа № 122/23083/13-а
Провадження по справі 2-а/122/22/14
20 січня 2014 року Залізничний районний суд м. Сімферополя Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді - Злотнікова В.Я.,
при секретарі - Мехтієвій А.Ш.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Сімферополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військового комісаріату АР Крим, управління ПФУ в Центральному районі м. Сімферополя про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулась до суду у порядку адміністративного судочинства з позовом до військового комісаріату АР Крим, управління ПФУ в Центральному районі м. Сімферополя, в якому просила визнати протиправною бездіяльність військового комісаріату АР Крим щодо не включення сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які позивачка отримувала за останні 24 календарних місяців роботи в військовому комісаріаті АР Крим перед зверненням за пенсією в довідку про складові її заробітної плати, зобов'язати військовий комісаріат АР Крим виготовити та направити на адресу управління ПФУ в Центральному районі м. Сімферополя довідку про складові заробітної плати позивачки для призначення пенсійного забезпечення з включенням у довідку відомостей про суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які позивачка отримувала за останні 24 календарних місяців роботи в військовому комісаріаті АР Крим перед зверненням за пенсією, зобов'язати управління ПФУ в Центральному районі м. Сімферополя провести перерахунок розміру пенсійного забезпечення позивача з моменту призначення пенсії з урахуванням сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які позивачка отримувала за час її роботи в військовому комісаріаті АР Крим на підставі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсійного забезпечення, виготовленої військовим комісаріатом АР Крим, а також зобов'язати управління ПФУ в Центральному районі м. Сімферополя після проведеного перерахунку виплатити позивачу суму недоплаченого пенсійного забезпечення, посилаючись на те, що військовий комісаріат АР Крим безпідставно не включив у довідку про заробітну плату позивачки відомості про розмір індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, незважаючи на те, що вказані виплати входять до системи оплати праці державних службовців, у зв'язку з чим, вказані суми не були враховані при обчисленні пенсії. В окремій заяві позивач також просила визнати причину пропуску строку на звернення до суду поважною та поновити їй строк звернення до суду,
У судове засіданні позивачка не з'явилась, повідомлена належним чином, згідно письмової заяви її представник просив про розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги підтримують.
Представники відповідачів у судове засідання також не з'явилися, повідомлені належним чином, представник управління ПФУ в Центральному районі м. Сімферополя надав письмові заперечення проти позову.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази в їх сукупності, суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню по наступних підставах.
Судом встановлено, що позивачка наказом військового комісара АР Крим від 18.03.2010р. №19 звільнена з посади головного спеціаліста відділення комплектування Сімферопольського об'єднаного міського військового комісаріату у зв'язку з досягненням граничного віку проходження державної служби і виходом на пенсію (а.с.10).
Військовим комісаріатом АР Крим була підготовлена та направлена на адресу Управління ПФУ в Центральному районі м. Сімферополя довідка про заробітну плату позивачки, на підставі якої була обчислена її пенсія (а.с.18).
Проте у вказану довідку не були включені відомості про розмір індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Статтею 99 КАС України передбачено, що «Адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.»
Позивач, мотивуючи клопотання про поновлення процесуального строку зазначив, що вона дізналась про не включення сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань для обчислення призначеної їй пенсії лише після отримання відповіді ПФУ від 11.10.2013р.
Після отримання даних відомостей та відмови відповідачів перерахувати розмір пенсійного забезпечення позивач, з урахуванням вимог ч. 4 ст. 99 КАС України звернулась в адресу вищестоящих органів зі скаргами щодо спонукання Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя провести перерахунок пенсійного забезпечення з урахуванням вимог закону. Але вищі органи відмовили позивачу у задоволенні вимог її звернення, що стверджується наданими відповідями.
Отже, позивач використав можливі заходи щодо досудового вирішення спору, а, відтак, суд визнає поважними причини пропуску строків звернення до адміністративного суду.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР “Про оплату праці” (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII “Про державну службу” (далі - Закон № 3723-ХІІ) передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Конституційний Суд України у своєму рішенні від 15.10.2013р. №9-рп/2013 дійшов висновку, що кошти, які підлягають нарахуванню в порядку індексації заробітної плати та компенсації працівникам частини заробітної плати у зв'язку з порушенням строків її виплати, мають компенсаторний характер. Як складові належної працівникові заробітної плати ці кошти спрямовані на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв'язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII “Про пенсійне забезпечення” (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування” нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Таким чином, суд вважає, що заявлені позовні вимоги є обґрунтованими та заснованими на законі, у зв'язку з чим, позов підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, ст.ст. 1,2 Закону України “Про оплату праці”, ст. 33 Закону України “Про державну службу”, ст.66 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, ст. 41 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, керуючись статтями 2, 6, 7, 9-11, 17-18, 21, 87, 159, 162-163, 167, 185-186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позов задовольнити.
Визнати поважними причини пропуску ОСОБА_1 строку звернення до адміністративного суду з даним позовом.
Визнати протиправною бездіяльність військового комісаріату АР Крим щодо не включення сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які позивачка отримувала за останні 24 календарних місяців роботи в військовому комісаріаті АР Крим перед зверненням за пенсією в довідку про складові заробітної плати ОСОБА_1 .
Зобов'язати військовий комісаріат АР Крим виготовити та направити на адресу управління ПФУ в Центральному районі м. Сімферополя довідку про складові заробітної плати ОСОБА_1 для призначення пенсійного забезпечення з включенням у довідку відомостей про суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які вона отримувала за останні 24 календарних місяців роботи в військовому комісаріаті АР Крим перед зверненням за пенсією.
Зобов'язати управління ПФУ в Центральному районі м. Сімферополя провести перерахунок розміру пенсійного забезпечення ОСОБА_1 з моменту призначення пенсії з урахуванням сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які вона отримувала за час її роботи в військовому комісаріаті АР Крим на підставі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсійного забезпечення, виготовленої військовим комісаріатом АР Крим на виконання даного судового рішення.
Зобов'язати управління ПФУ в Центральному районі м. Сімферополя виплатити ОСОБА_1 суму недоплаченого пенсійного забезпечення.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у сумі 73 грн. 08 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі у 10-денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги.
Суддя