Постанова від 21.01.2014 по справі 822/4690/13-а

Копія

Справа № 822/4690/13-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2014 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіФелонюк Д.Л.

при секретаріТимчишину В. М.

за участі:представника позивача - ОСОБА_6 за довіреністю від 12.12.2013р. представника відповідача - Куркула І.О. за довіреністю №594/06 від 10.01.2014р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про визнання дій протиправними, -

У судовому засіданні проголошено вступну і резолютивну частини постанови згідно ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_5 звернулась в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому про визнання протиправними дій щодо проведення зустрічної перевірки достовірності видачі документів про заробітну плату та стаж роботи для призначення (перерахунку) пенсії.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 03.12.2013 року на підставі направлення від 03.12.2013 року виданого управлінням Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому головним спеціалістом відділу контролю за надходженням та цільовим використанням коштів управління ПФУ у м.Хмельницькому проведена зустрічна перевірка достовірності наданих документів про заробітну плату Будинкоуправління №2, зокрема, було перевірено особові рахунки по нарахуванню заробітної плати за 1992-1996 року по ОСОБА_5. За наслідками перевірки складено акт зустрічної перевірки достовірності видачі документів про заробітну плату та стаж роботи, в якому зафіксовано факт розбіжності в довідці №59 від 20.01.2004р.. Зазначає, що зазначені висновки не відповідають дійсним обставинам справи, оскільки під час перевірки не були перевірені всі передбачені законом документи, які слугують підтвердженням нарахування та виплати заробітної плати за період, що перевірявся. Вказує, що акт зустрічної перевірки від 03.12.2013 року на узгоджується з приписами п.2 ч.1 ст.64 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яким передбачено право відповідача проводити планові та позапланові перевірки у порядку, передбаченому законом. Відтак, перевірка проведена без відповідних підстав, а висновки, викладені у акті перевірки, не ґрунтуються на законі. При проведенні перевірки суб'єкт владних повноважень вийшов за межі наданих йому законом повноважень, що є неприпустимим.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та підтвердив обставини на які посилається у позовній заяві, просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні та поданих письмових запереченнях (вх.№1301 від 16.01.2014р.) просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що ОСОБА_5 з 10.10.1998р. перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому та отримує пенсію за віком. ОСОБА_5 було надано довідку №59 від 20.01.2004 року про роботу в Будинкоуправлінні №2 за період з 1992р. по 1996р.. Відповідно до ст.64 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право проводити планові та позапланові перевірки у порядку, передбаченому законом. Згідно п.38 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005р., орган, що призначає пенсію, в необхідних випадках має право перевіряти обґрунтованість видачі документів для призначення пенсій підприємствами, установами організаціями.

Заслухавши представника позивача, представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в її взаємному зв'язку і сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не належать до задоволення на підставі наведеного нижче.

Суд встановив, що громадянка ОСОБА_5 перебуває на обліку в управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому та отримує пенсію за віком (копія розпорядження №119583 від 31.05.2010 року).

03.12.2013 року відповідно до ст.64 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з метою контролю за цільовим використанням коштів та правильністю призначення (перерахунку) пенсії, на підставі направлення від 03.12.2013 року №3101, виданого управлінням Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому, працівником УПФ України у місті Хмельницькому 3.12.13р. проведена зустрічна перевірка достовірності наданих документів про заробітну плату (стаж роботи) Будинкоуправління №2 гр.ОСОБА_5. За результатами якої складено акт зустрічної перевірки достовірності видачі документів про заробітну плату та стаж роботи для призначення (перерахунку пенсій), виданих Будинкоуправлінням №2 від 03.12.2013 року.

Відповідно до акту від 03.12.2013 року, перевіркою відомостей нарахування заробітної плати виявлено розбіжності в довідці №59 від 20.01.2004 року.

Досліджуючи правомірність висновків позивача щодо відсутності в органів Пенсійного фонду повноважень на проведення зустрічних перевірок підприємств, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.

Згідно п.1.1 розділу 1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 року №8-2 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25.02.2008 року №5-5), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.05.2002 року за №442/6730 (далі - Положення), управління Пенсійного фонду України (далі - Фонд) у районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах (далі - Управління) є органами Фонду, підпорядкованими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - регіональні управління), що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.

Серед основних завдань управління, відповідно до п.2.1 Положення, зокрема, є: забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством; ефективне та цільове використання коштів Фонду, інших коштів, призначених для виплати пенсій та щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, удосконалення методів фінансового планування, звітності та системи контролю за витрачанням коштів, призначених для пенсійного забезпечення.

Як вбачається з п.2.2 Положення, управління відповідно до покладених на нього завдань, серед іншого, контролює дотримання платниками єдиного внеску вимог законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску надходження страхових внесків, єдиного внеску та інших платежів до Фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності нарахування та сплати страхових внесків, єдиного внеску, призначення (перерахунку) і виплати пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, цільового використання коштів Фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.64 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право проводити планові та позапланові перевірки у порядку, передбаченому законом.

Згідно п.38 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за №1566/11846, орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення в трьохмісячний термін з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.

Отже, органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі, проводити відповідні перевірки, в тому числі зустрічні.

Згідно ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Суд, згідно ч.1 ст.9 КАС України, при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Зважаючи на вищевикладене, Управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому при проведенні зустрічної перевірки достовірності видачі документів про заробітну плату та стаж роботи для призначення (перерахунку пенсій) діяло на підставі та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому позовні вимоги є необґрунтованими і такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 6, 7, 8, 9, 11, 71, 86, 104, 158-163, 186, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_5 - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 25 січня 2014 року

Суддя/підпис/

"Згідно з оригіналом" Суддя Д.Л. Фелонюк