Постанова від 22.01.2014 по справі 241/1539/13-а

Головуючий у 1 інстанції - Скудін В.Є.

Суддя-доповідач - Ханова Р.Ф.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2014 року справа № 241/1539/13-а

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі:

головуючого: Ханової Р.Ф.

суддів: Гайдара А.В.

Яковенко М.М.

розглянувши у порядку письмового провадження

апеляційну скаргу

Управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області

на постанову

Першотравневого районного суду Донецької області

від

23 грудня 2013 року

по адміністративній справі

№ 241/1539/13-а (суддя Скудін В.Є.)

за позовом

ОСОБА_3

до

Управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області

про

визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ :

Постановою Першотравневого районного суду Донецької області від 23 грудня 2013 року частково задоволені позовні вимоги ОСОБА_3 (надалі позивач у справі) до Управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області (надалі управління, відповідач у справі), внаслідок чого:

- скасоване рішення управління № 826/516 від 17 жовтня 2013 року про відмову в перерахунку пенсії ;

- зобов'язано управління провести з 17 жовтня 2013 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати які враховуються при обчислені пенсії та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції яка діяла на час призначення пенсії позивачу (арк. справи 65-67)

Не погоджуючись з висновком суду першої інстанції, відповідач в апеляційній скарзі просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти постанову про відмову в задоволені позовних вимог, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права (арк. справи 69-73).

Апелянт доводить, що матеріальна допомога є одноразовою виплатою та не є складовою заробітної плати у розумінні частини другої статті 33 Закону України «Про державну службу» та згідно постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31 травня 2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» суми матеріальної допомоги також не входить до складу заробітної плати.

У відповідності до пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

ОСОБА_3 (позивач у справі) ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку управління з 10 серпня 2006 року та отримує пенсію державного службовця за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» (арк. справи 4, 9).

Позивач звернулась 17 жовтня 2013 року до управління (відповідача у справі) із заявою про перерахунок пенсії по заробітку з включенням до середньої заробітної плати сум, які при призначенні пенсії, не ввійшли до її розрахунку, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, індексацію заробітної плати відповідно до довідки від 9 жовтня 2013 року № 2435/10/05-40-05-013, виданої Мангуською ОДПІ з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, як складових заробітної плати, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (арк. справи 6-7).

Звертаючись до управління позивач надала зазначену довідку про складові заробітної плати (за останні 24 календарних місяців роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи перед зверненням за пенсією), складеною за формою затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1.

Колегія суддів зазначає, що у межах спірних відносин йдеться про порушення допущені при призначенні пенсії, внаслідок надання позивачем неповної довідки, виправлення наведених нею відомостей стало можливим шляхом надання уточнюючої довідки від 9 жовтня 2013 року.

Рішенням заступника начальника управління від 17 жовтня 2013 року № 826/516 про відмову в перерахунку пенсії з додаванням заробітної плати позивачу відмовлено в перерахунку пенсії з підстав того, що зазначені види виплат не включаються в заробітну плату при розрахунку пенсії (арк. справи 5).

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що всі отримані позивачем та враховані судом види матеріального забезпечення входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці державного службовця.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Відтак рішення управління не узгоджуються з нормами матеріального права і правомірно скасовані судом першої інстанції.

Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, яка викладена в постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, яка є обов'язковою для управління в силу положень частини першої статті 244-2 КАС України.

Стосовно строку перерахунку, колегія суддів зазначає, що відповідно до частини четвертої статті 45 Закону України 1058, за якою у разі виникнення права на підвищення пенсії перерахунок призначеної пенсії, здійснюється з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано після 15 числа. Оскільки заява подана позивачем 17 жовтня 2013 року, право на перерахунок позивач має з 1 листопада 2013 року. У цій частині постанова підлягає зміні, відповідно до пункту 1 частини першої статті 201 КАС України.

Колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з помилковим застосуванням норм матеріального права.

Керуючись статтями 11, 24, 89, 94, 184, 195, 196, 198, 201, 205, 207, 211, 212, 244-2, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області на постанову Першотравневого районного суду Донецької області від 23 грудня 2013 року по справі № 241/1539/13-а - задовольнити частково.

Постанову Першотравневого районного суду Донецької області від 23 грудня 2013 року по справі № 241/1539/13-а - змінити.

В абзаці третьому резолютивної частини постанови Першотравневого районного суду Донецької області від 23 грудня 2013 року по справі № 241/1539/13-а слова «з 17 жовтня 2013 року» замінити словами «з 1 листопада 2013 року».

Постанова складена та підписана 22 січня 2014 року.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі.

Постанова може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя Р.Ф. Ханова

Судді А.В. Гайдар

М.М. Яковенко