Іменем України
14 січня 2014 року Справа №827/2527/13-а
місто Севастополь
16 год. 10 хв.
Окружний адміністративний суд міста Севастополя у складі:
судді Балась Т.П. при секретарі Безпрозванній В.В.,
за участю:
представника позивача - Приватного підприємства "ТС Сервіс" - Кузнєцова Олександра Анатолійовича-директор (рішення №01/09 від 19.09.2005 року);
представника відповідача - Державної податкової інспекції у Балаклавському районі Головного управління Міндоходів в м. Севастополі - Ольжича Олега Олеговича, довіреність №690/9/10-0 від 08.07.2013 року,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Приватного підприємства "ТС Сервіс" до Державної податкової інспекції у Балаклавському районі Головного управління Міндоходів в м. Севастополі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
У жовтні 2013 року Приватне підприємство "ТС Сервіс" (далі - ПП "ТС Сервіс", позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Балаклавському районі Головного управління Міндоходів в м. Севастополі (далі - ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя, відповідач) про визнання неправомірними дії відповідача по нарахуванню пені у сумі 20356 грн. 49 коп. за період з 26.12.2009 року по 21.10.2011 року при зменшенні податкових зобов'язань внаслідок подання уточнюючих податкових декларацій з орендної плати за земельні ділянки за 2009 рік №18972 від 25.12.2009 року, за 2010 рік №22072 від 28.01.2011 року та №23386 від 21.10.2011 року; зобов'язати відповідача включити нараховану пеню у сумі 20356 грн. 49 коп. за період з 26.12.2009 року по 21.10.2011 року з облікової картки платника податків позивача.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 17.10.2013 року відкрито провадження у справі № 827/2527/13-а, справу призначено до судового розгляду.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, наполягав на їх задоволенні.
Представник відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував з підстав, викладених у письмових запереченнях проти позову.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, встановивши обставини у справі, перевіривши докази та вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 27.11.2007 року між Севастопольською міською Радою та ПП "ТС Сервіс" укладено договір оренди земельної ділянки, яка розташована за адресою: місто Севастополь, вул. Комунарів, 18-А, для реконструкції цілісного майнового комплексу ділянки пилорами для виробництва виробів з кераміки та її обслуговування з віднесенням земельної ділянки до категорії земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення. Договір укладено строком на 25 років.
Також 14.07.2008 року між Севастопольською міською Радою та ПП "ТС Сервіс" укладено договір оренди земельної ділянки, яка розташована за адресою: місто Севастополь, вул. Крестовського, 54-А, для реконструкції та обслуговування виробничої бази з віднесенням земельної ділянки до категорії земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення. Договір укладено на 25 років.
30.01.2009 року за вх. № 955 позивачем до ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя була подана податкова декларація з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2009 рік, відповідно до якого зобов'язання з орендної плати за землю склало 18 478 грн. 62 коп., де щомісячній платіж-за період з січня по жовтень 1040 грн. 28 коп., за листопад 1710 грн. 98 коп., за грудень 6 364 грн. 64 коп.
29.01.2010 року позивачем була подана податкова декларація з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 рік, відповідно до якого зобов'язання з орендної плати за землю склало 333 729 грн. 03 коп., де щомісячний платіж за період з січня по червень 10 112 грн. 49 коп., за липень 32 596 грн. 45 коп., за серпень-грудень 48 091 грн. 58 коп.
30.01.2010 року за вх.№1222 позивачем подана податкова декларація з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 рік, відповідно до якого зобов'язання з орендної плати за землю склало 333 729 грн. 30 коп., де щомісячний платіж- за період з січня по червень 10112 грн. 49 коп., за липень 32596 грн. 45 коп., з серпня по листопад 48091 грн. 58 коп., та грудень 48 091 грн. 59 коп.
28.01.2011 року вх№1084 позивачем була подана податкова декларація з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік, відповідно до якого зобов'язання з орендної плати за землю склало 213678 грн. 18 коп., де щомісячний платіж- за період з січня по вересень 10 153 грн. 77 коп., за жовтень 26408 грн. 12 коп., за листопад 47943 грн. 06 коп., за грудень 48943 грн. 07 коп.
Згідно з частиною 1 статті 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Згідно п.288.1. статті 288 Податкового кодексу України визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Відповідно до статей 13, 14 Закону України "Про плату за землю" підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Згідно з пунктом 54.1. статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Так, ПП "ТС Сервіс" до ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя були подані уточнюючі податкові декларації з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2009 рік №18972 від 25.12.2009 року, за 2010 рік №22072 від 28.01.2011 року, №23386 від 21.10.2011 року.
Відповідно до пунктів 287.1, 287.4 статті 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
Податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Супровідними листами ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя від 26.07.2013 року №114/27-04-20-053, від 16.08.2013 року № 316/27-04-20-053 на адресу ПП "ТС Сервіс" надіслано акти звірок за період 01.11.2009 року-28.02.2011 року, 01.11.2009 року-28.02.2011 року.
07.10.2013 року на адресу ПП "ТС Сервіс" надійшло повідомлення ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя від 27.09.2013 року №692/8/27-04-20-054 про нарахування пені ПП "ТС Сервіс" у загальній сумі 20364 грн. 51 коп., відповідно до актів звірки за період з 01.11.2009 року по 28.02.2011 року, з 01.03.2010 року по 31.05.2013 року.
Як пояснив представник позивача, що акти звірок за періоди 01.11.2009 року-28.02.2011 року, 01.11.2009 року-28.02.2011 були надані позивачу лише у серпні 2013 році разом з супровідним листом, тому саме з цього моменту позивач дізнався, що нараховується пеня.
На підставі п.п. 129.1.1 п.129.1., пп.129.3.1 п.129.3, п.129.4 статті 129 Податкового кодексу України, пеня у сумі 20 356 грн. 49 коп. нарахована за порушення строків погашення узгодженого грошового зобов'язання за орендну плату за землю у розмірі 215 443 грн. 81 коп. за період з 26.12.2009 року по 21.10.2011 року, яке відбулося у зв'язку з наданням ПП «ТС Сервіс» уточнюючих податкових декларацій за 2009 рік: від 25.12.2009 року №18972; за 2010 рік: від 28.01.2011 року №22072, від 21.10.2011 року №23386, а також пеня у сумі 8 грн. 02 коп. за порушення строків погашення узгодженого грошового зобов'язання за орендну плату за землю у розмірі 75 грн. 62 коп. за період з 31.08.2010 року по 21.10.2011 року, яке відбулося за рахунок коштів, що поступили 21.20.2011 року від ВДВС Ленінського РУЮ в м. Севастополі за стягненням з ПП "ТС Сервіс" заборгованості за орендну плату по виконавчому провадженні №33475.
З пояснень представника відповідача вбачається, що пеня в сумі 3029 грн. 68 коп. розрахована при погашенні податкового боргу з орендної плати за землю з юридичних осіб в розмірі 28583 грн. 35 коп. по декларації №1222 від 29.01.2010 року по терміну сплати на 30.08.2010 року за рахунок зменшення податкових зобов'язань за результати надання уточнюючої декларації №23386 від 21.10.2011 року по строку 21.10.2011 року, за липень 2011 року.
Розрахунок пені 3029 грн. 68 коп. за період з 31.08.2010 року по 21.10.2011 року на суму погашеного податкового боргу згідно декларації в розмірі 28583 грн. 35 коп.
Пеня у сумі 4717 грн. 59 коп. розрахована при погашені податкового боргу з орендної плати за землю з юридичних осіб в розмірі 48091 грн. 58 коп. згідно декларації №1222 від 29.01.2010 року по строку сплати на 30.09.2010 року за рахунок зменшення податкових зобов'язань за результатами надання уточнюючої декларації №23386 від 21.10.2011 по строку 21.10.2011 роки за серпень 2011 року.
Розрахунок пені у розмірі 4717 грн. 59 коп. за період з 01.10.2010 по 21.10.2011 роки на суму погашеного податкового боргу згідно з декларації в розмірі 48091 грн. 58 коп.;
Пеня у розмірі 3899 грн. 50 коп. розрахована при погашені податкового боргу з орендної плати за землю з юридичних осіб в розмірі 43355 грн. 54 коп. згідно декларації №1222 від 29.01.2010 року по строку сплати на 30.09.2010 року за рахунок зменшення податкових зобов'язань за результатами надання уточнюючої декларації №23386 від 21.10.2011 року по строку 21.10.2011 року за вересень 2011 року.
Розрахунок пені у розмірі 3899 грн. 50 коп. за період з 02.11.2010 по 21.10.2011 роки на суму погашеного податкового боргу згідно декларації в розмірі 43355 грн. 54 коп.
Пеня у розмірі 1 грн. 86 коп. розрахована при погашені податкового боргу з орендної плати за землю з юридичних осіб в розмірі 20 грн. 65 коп. згідно декларації №1222 від 29.01.2010 року по строку сплати на 30.09.2010 року за рахунок зменшення податкових зобов'язань за результатами надання уточнюючої декларації №23386 від 21.10.2011 року по строку 21.10.2011 року за вересень 2011 року.
Розрахунок пені у розмірі 1 грн. 86 коп. за період з 02.11.2010 по 21.10.2011 роки на суму податкового боргу згідно декларації в розмірі 20 грн. 65 коп.
Відповідно до п. 126.1 ст.126 Податкового Кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Відповідно до п.п.129.1.1. п.129.1 статті 129 Податкового кодексу України пеня нараховується після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу.
Нарахування пені розпочинається:
а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;
б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом
Підпунктом 129.3.1. п.129.1 статті 129 Податкового кодексу України визначено, що нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань.
Норми п.п. 14.1.152 п.14.1 ст.14 Податкового Кодексу України визначають поняття погашення податкового боргу, як зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом.
Вищезазначені норми кореспондуються з нормами ст. 87 Податкового Кодексу України, яка визначає джерела сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платників податків. Даною нормою закону визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
З системного аналізу вищевказаних норм закону випливає, що надання уточнюючої декларації, у зв'язку з чим у платника податків зменшується грошове зобов'язання, не можна розцінювати, як саме погашення грошового зобов'язання, оскільки джерелами його погашення можуть бути виключно кошти платника податків.
Такий саме висновок міститься у постанові Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 14.05.2013 року, якою було скасовано постанову Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 12.09.2012 у справі №2а-247/12/2770, та задоволено позов Приватного підприємства "ТС Сервіс" до Державної податкової інспекції в Балаклавському районі міста Севастополя про скасування податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Таким чином, судовим рішенням встановлено факт зарахування податковим органом у якості погашення грошового зобов'язання суми, на які позивачем були зменшені податкові зобов'язання з орендної плати за землю шляхом подачі уточнюючих декларацій № 22072 від 28.01.2011 року та №23386 від 21.10.2011 року, що суперечить положенням податкового законодавства, які визначають поняття погашення податкового боргу, як зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не доведено правомірності нарахування пені у зв'язку з поданням уточнюючих податкових декларацій з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2009 рік № 18972 від 25.12.2009 року, за 2010 рік №22072 від 28.01.2011 року, №23386 від 21.10.2011 року.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1.Адміністративний позов задовольнити.
2.Визнати неправомірними дії Державної податкової інспекції у Балаклавському районі Головного управління Міндоходів в м. Севастополі по нарахуванню пені у сумі 20356 грн. 49 коп. за період з 26.12.2009 року по 21.10.2011 року при зменшенні податкових зобов'язань внаслідок подання уточнюючих податкових декларацій з орендної плати за земельні ділянки за 2009 рік №18972 від 25.12.2009 року, за 2010 рік № 22072 від 28.01.2011 року та №23386 від 21.10.2011 року.
3. Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Балаклавському районі Головного управління Міндоходів в м. Севастополі виключити нараховану пеню у сумі 20356 грн. 49 коп. за період з 26.12.2009 року по 21.10.2011 року з облікової картки платника податків - Приватного підприємства "ТС Сервіс".
4.Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного підприємства "ТС Сервіс" 203 ( двісті три) грн. 57 коп. судового збору.
Постанова набирає законної сили у порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду у порядку і строки, передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова у повному обсязі складена 22 січня 2014 року.
Суддя Т.П. Балась