ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"16" січня 2014 р. Справа № 809/3968/13-a
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - cудді Біньковської Н.В.
при секретарі судового засідання Хоми О.В.
за участю:
представників позивача - Томащука Ю.В., Гарасимика Т.О.
представника відповідача - Грималюк Л.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом прокурора Косівського району Івано-Франківської області до Косівської районної ради Івано-Франківської області про визнання протиправним та скасування рішення № 541-21/2013 від 02.12.2013 року, -
Прокурор Косівського району Івано-Франківської області звернувся в суд з адміністративним позовом до Косівської районної ради Івано-Франківської області про визнання протиправним та скасування рішення Косівської районної ради Івано-Франківської області № 541-21/2013 від 02.12.2013 року "Про звернення до Верховної Ради України з вимогою щодо невідкладного розгляду та прийняття проекту Закону України "Про порядок імпічменту Президента України".
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач протиправно, в порушення положень Конституції України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", прийнявши оскаржуване рішення з питань загальнодержавного значення - суспільного життя, вийшов за межі компетенції, оскільки вирішив питання, яке до відання органів місцевого самоврядування не віднесено та не належить до питань місцевого значення.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав зазначених в позовній заяві. Просили позов задовольнити.
Представник відповідача позовні вимоги визнала повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, дослідивши подані докази, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог, а тому позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 02.12.2013 року на другому пленарному засіданні двадцять першій сесії Косівської районної ради Івано-Франківської області шостого демократичного скликання прийнято рішення № 541-21/2013 від 02.12.2013 року відповідно до якого, районна рада вирішила: звернутися до Верховної Ради України з вимогою щодо невідкладного розгляду та прийняття проекту Закону України "Про порядок імпічменту Президента України" (реєстраційний номер 2220 від 07.02.2013 року), ініціаторами якого є народні депутати України Яценюк А.П., Кличко В.В., Тягнибок О.Я.; рішення опублікувати в газеті "Гуцульський край" та оприлюднити на офіційному веб-сайті районної ради (а.с.11).
Зазначене рішення 04.12.2013 року оприлюднено на офіційному сайті Косівської районної ради Івано-Франківської області, а 05.12.2013 року направлене відповідачем Верховній Раді України засобами поштового зв'язку (а.с.9, 43).
Загальними засадами Конституції України, зокрема статтею 7 Основного Закону, в Україні визначено і гарантується місцеве самоврядування.
У відповідності до вимог статті 140 Конституції України, місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради.
Спеціальним Законом України, яким у відповідності до Конституції України, визначено систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування є Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні", статтею 10 якого встановлено, що обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.
Згідно положень частини 1 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Системний аналіз статті 4 Європейської Хартії місцевого самоврядування вказує на те, що органи місцевого самоврядування, в тому числі районні ради, мають право вирішувати будь-які питання, включені до їх повноважень і функцій конституцією або законами національного законодавства. Коло таких питань і компетенція встановлюється в межах, визначених відповідним законодавством.
У рішенні № 7 від 16.04.2009 року по справі № 1-9/2009 за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини 2 статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини 14 статті 46, частин 1, 10 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Конституційний Суд України вказав на те, що відповідно до Конституції України народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування. В Основному Законі України встановлено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Виходячи з цих конституційних положень у системному зв'язку з положеннями статті 6 Конституції України про те, що державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову, Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 26.03.2002 року визначив політико-правову природу органів місцевого самоврядування, які не є органами державної влади, а є представницькими органами, через які здійснюється право територіальної громади самостійно вирішувати не будь-які питання суспільного життя, а питання саме місцевого значення, тобто такі, які пов'язані передусім з життєдіяльністю територіальних громад і перелік яких визначено у Конституції і законах України.
Гарантоване державою місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи і передбачає правову, організаційну та матеріально-фінансову самостійність, яка має певні конституційно-правові межі, встановлені, зокрема, приписами статей 19, 140, 143, 144, 146 Основного Закону України. З аналізу вказаних конституційних положень слідує, що ці органи місцевого самоврядування, здійснюючи владу і самостійно вирішуючи питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції, та приймаючи рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В главі 4 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" закріплені повноваження районних і обласних рад.
Так, статтею 43 цього Закону встановлений вичерпний перелік питань, що вирішуються, в тому числі, районними радами, виключно на їх пленарних засіданнях. Перелік виключної компетенції у відповідних правовідносинах включає в себе 37 пунктів частини першої. Тобто, компетенція районних рад є правовою формою виразу їх функцій, вона водночас служить і правовим засобом їх реалізації.
Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" надає можливість районним радам розглядати і вирішувати й інші питання, віднесені до їх відання Конституцією та законами України (частина 2 статті 43). Тобто, знову ж таки Закон закріплює можливість вирішення не будь-яких інших питань, а тільки тих, які законодавчо віднесені до повноважень відповідної ради.
Оскаржуваним рішенням Косівська районна рада вирішила звернутися до Верховної Ради України з вимогою щодо невідкладного розгляду та прийняття проекту Закону України "Про порядок імпічменту Президента України".
Однак, ні Конституцією України ні будь-яким іншим законом чи підзаконним нормативно-правовим актом районним радам не надано повноважень щодо розгляду та вирішення питань звернення до Верховної Ради України з вимогою розглянути та прийняти законопроект, норми якого спрямовані на створення механізму реалізації конституційних положень, в тому числі щодо імпічменту Президента України.
Поняття депутатського звернення закріплено в статті 13 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" № 93-IV від 11.07.2002 року, із змінами та доповненнями, згідно з якою депутатське звернення - це викладена в письмовій формі вимога депутата місцевої ради з питань, пов'язаних з його депутатською діяльністю, до місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, а також керівників правоохоронних та контролюючих органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної ради, здійснити певні дії, вжити заходів чи дати офіційне роз'яснення з питань, віднесених до їх компетенції.
При цьому суд зазначає, що у випадку реалізації депутатських повноважень шляхом направлення депутатського звернення, таке звернення надсилається безпосередньо адресатам, а не виноситься на розгляд сесії районної ради. Схвалення звернення депутатів не належить до компетенції місцевої ради.
Таким чином, при розгляді і вирішення по суті заявлених позовних вимог судом встановлено, що оскаржуване рішення прийнято відповідачем поза межами наданих повноважень.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення в повному обсязі.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Косівської районної ради Івано-Франківської області № 541-21/2013 від 02.12.2013 року "Про звернення до Верховної Ради України з вимогою щодо невідкладного розгляду та прийняття проекту Закону України "Про порядок імпічменту Президента України".
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя Біньковська Н.В.
Постанова складена в повному обсязі 21.01.2014 року.