22 січня 2014 року м. Київ К/800/4108/14
Суддя Вищого адміністративного суду України Стрелець Т.Г., розглянувши матеріали касаційної скарги Державного агентства земельних ресурсів України
на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2010 року
у справі № 842/10/0970
за позовом ОСОБА_1
до Державного агентства земельних ресурсів України
про визнання дій протиправними та скасування наказу,-
Відповідно до частини 5 статті 213 Кодексу адміністративного судочинства України, до касаційної скарги додається документ про сплату судового збору.
Згідно частини першої та підпункту 1, 3 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року № 3674-VI, судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду касаційної скарги на рішення суду - 70 відсотків ставки, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви (0,06 розміру мінімальної заробітної плати).
Станом на 1 січня 2014 року, згідно положень підпункту 4 пункту 2 статті 41 Бюджетного кодексу України та відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» від 06.12.2012 р. № 5515-VI, мінімальний розмір заробітної плати становить - 1218 гривень.
З огляду на наведене, судовий збір за подання до адміністративного суду касаційної скарги на рішення суду щодо спору немайнового характеру має становити 51, 16 гривень.
У порушення наведених вимог, до касаційної скарги додано квитанцію про оплату судового збору у розмірі 24, 10 гривень.
Згідно частини 3 статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України, до касаційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 213 цього Кодексу, застосовуються правила статті 108 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надсилається особі, що звернулася із позовною заявою.
Відповідно до частини 4 статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України, касаційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, встановлених статтею 212 цього Кодексу, і особа, яка її подала не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом тридцяти днів з моменту отримання ухвали про залишення касаційної скарги без руху особа має право звернутися до суду касаційної інстанції з заявою про поновлення строків або вказати інші підстави для поновлення строку.
З наявних матеріалів касаційної скарги вбачається, що касаційну скаргу подано з порушенням строків, передбачених статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України. Скаржником не порушується питання про поновлення строку касаційного оскарження та не надано належних доказів поважності пропуску вищевказаного строку.
Виходячи з наведеного, суддя-доповідач вважає, що касаційну скаргу слід залишити без руху та надати скаржнику строк для усунення недоліків, а саме: подання заяви про поновлення строків на касаційне оскарження; надання документу про доплату судового збору.
Керуючись статтями 108, 212 - 214 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Касаційну скаргу Державного агентства земельних ресурсів України - залишити без руху.
Встановити скаржнику строк для усунення недоліків касаційної скарги - тридцять днів з моменту отримання цієї ухвали.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Т.Г. Стрелець