Постанова від 09.10.2013 по справі 270/3794/13-а

Центрально-Міський районний суд м.Макіївки

86108 Україна Донецька область м. м. Макіївка буд.111

Справа № 270/3794/13-а

Провадження № 2-а/270/98/2013

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 жовтня 2013 року Центрально-Міський районний суду м. Макіївки Донецької області

в складі: головуючого судді Яременко І.В.

при секретарі Поліщук Я.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Макіївці справу за адміністративним

позовом ОСОБА_1

до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки

Донецькій області

про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії по перерахунку пенсії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 22.04.2011 року звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки Донецькій області, про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії по перерахунку пенсії.

Позовні вимоги мотивує тим, що з 14 травня 2001 року він перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки Донецькій області та отримує пенсію за віком. 19.08.2010 року він звернувся до відповідача для перерахунку пенсії. У вересні цього року отримав пенсію на 200 гривень менше ніж завжди. 15 березня 2011 року ним була подана письмова заява відповідачу про роз'яснення причин зменшення розміру його пенсії. 29 березня 2011 року відповідачем було надано відповідь, згідно до якої невідомо чи робив відповідач перерахунок пенсії ОСОБА_1 у бік зменшення чи ні. Невідомо яким рішенням, оскільки рішення Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки про зменшення розміру пенсії позивач не отримував, жодних роз'яснень також відповідачем з цього приводу надано не було. Вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують конституційне право позивача на пенсійне забезпечення, просив визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки Донецькій області неправомірними та зобов'язати відповідача зробити перерахунок пенсії з вересня 2010 року та виплатити не нараховану пенсію. Уточнивши позовні вимоги, ОСОБА_1 наполягав на тому, що підстав у відповідача для перерахунку його пенсії в бік зменшення не було, та остаточно просив визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки Донецькій області в частині зменшення коефіцієнту заробітної плати, які потягнули за собою зменшення розміру пенсії позивача, визнати неправомірними; зобов'язати відповідача проводити розрахунок пенсії з урахуванням коефіцієнту заробітної плати, який враховувався при розрахунку пенсії в період з листопада 2003 року ( з момент у звернення за перерахунком пенсії) по серпень 2010 року (момент зменшення розміру пенсії) та сплатити незаконно зменшену суму пенсійних виплат з вересня 2010 року з урахуванням виплачених сум.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримав уточнені позовні вимоги в повному обсязі, надав пояснення в межах позовних вимог, викладених в позовній заяві, просив позов задовольнити в повному обсязі, визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки Донецькій області в частині зменшення коефіцієнту заробітної плати, які потягнули за собою зменшення розміру пенсії позивача, визнати неправомірними; зобов'язати відповідача проводити розрахунок пенсії з урахуванням коефіцієнту заробітної плати, який враховувався при розрахунку пенсії в період з листопада 2003 року ( з момент у звернення за перерахунком пенсії) по серпень 2010 року (момент зменшення розміру пенсії) та сплатити незаконно зменшену суму пенсійних виплат з вересня 2010 року з урахуванням виплачених сум.

Представник відповідача Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки Донецькій області Кукуровська Н.Є., яка діє за довіреністю, в судовому засіданні позов не визнала в повному обсязі, підтримала письмові заперечення та пояснила, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні з 16.02.1988 року та з 24.09.2002 року отримує пенсію за віком відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Обчислення розміру пенсії проведено з урахуванням заробітної плати за період з 01.01.1979 по 31.12.1983 (60 місяців) згідно довідки б/н від 20.10.2003 року виданої ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» ДП «Макіїввугілля», яку було надано ОСОБА_1 для перерахунку пенсії 13.11.2003 року. З 01.01.2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Статтею 43 цього закону було передбачено , що перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік , страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. Для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону. При цьому заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до частини другої статті 40 цього Закону із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2002 рік. Пенсія ОСОБА_1 була перерахована з 01.01.2004 року за документами наявними в пенсійній справі. Заробітна плата для розрахунку пенсії склала 1389 грн. 10 коп. При розгляді пенсійної справи ОСОБА_1 на підставі його заяви від 19.08.2010 року про перерахунок пенсії по стажу відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» було встановлено, що коефіцієнт заробітної плати визначається не за кожний місяць, як передбачено нормами ст. 40 Закону. Оскільки заробітна плата була внесена у розрізі кожного року, як того потребували норми Закону України «Про пенсійне забезпечення», коефіцієнт заробітної плати було завищено. Розрахунок заробітної плати для обчислення розміру пенсії по пенсійній справі ОСОБА_1 було приведено у відповідність до діючого законодавства, а саме суми заробітної плати за період з 01.01.1979 по 31.12.1983 (60 місяців) були внесені помісячно. Заробітна для розрахунку пенсії склала 1299,14 грн. В результаті перерахунку розмір пенсії зменшився з 01.09.2010 року зменшився, про що ОСОБА_1 було повідомлено за вих.№ 13580/03 від 26.08.2010 року та листами від 19.10.2010 вих. № 18920/03 та 29.03.2011 № 5832/03 надані додаткові роз'яснення щодо норм діючого законодавства в частині обчислення розміру пенсії. Просила відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

Суд, вислухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ Центрально-Міського району м.Макіївки з 16.02.1988 року та з 24.09.2002 року отримує пенсію за віком відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Обчислення розміру пенсії проведено з урахуванням заробітної плати за період з 01.01.1979 по 31.12.1983 (60 місяців) згідно довідки б/н від 20.10.2003 року виданої ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» ДП «Макіїввугілля», яку було надано ОСОБА_1 для перерахунку пенсії 13.11.2003 року. В подальшому пенсія ОСОБА_1 була перерахована з 01.01.2004 року за документами наявними в пенсійній справі. Заробітна плата для розрахунку пенсії склала 1389 грн. 10 коп.

Дані обставини визнаються сторонами, а також підтверджені листами Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м.Макіївки від 19.10.2010 вих. № 18920/03 та 29.03.2011 № 5832/03 (арк.с. 19-20, 22-23) та наданими у справі запереченнями відповідача (арк.с. 79-80).

Статтею 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на

підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло

раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Як встановлено в судовому засіданні та не оспорюється сторонами по справі, з 24.09.2002 року ОСОБА_1 отримує пенсію за віком відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». На підставі заяви позивача від 19.08.2010 року про перерахунок пенсії по стажу відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суми заробітної плати за період з 01.01.1979 по 31.12.1983 (60 місяців) були внесені помісячно. Заробітна для розрахунку пенсії склала 1299,14 грн. В результаті перерахунку розмір пенсії з 01.09.2010 року зменшився, що вбачається з довідки відповідача, згідно якої у серпні 2010 року пенсія позивача складала 4261,02 грн., у вересні 2010 року - 4043,45 грн. (арк.с.8) При цьому при перерахунку пенсії позивача у вересні 2010 року відповідачем були використані той самий період з 01.01.1979 по 31.12.1983 (60 місяців) та суми заробітної плати ОСОБА_1, що й при призначенні пенсії за нормами ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадян в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачені статтями 1,3, частиною 2 статті 6, статтею 8, частиною 2 статті 19, статтями 22, 23, частиною 1 статті 24 Конституції України, набуте у сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване, звужене. Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, виходячи з положень принципу верховенства права, закріпленого як статтею 8 Конституції України, так і статтею 8 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 71 КАСУ в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд приходить до висновку, що відповідач не доказав правомірність своїх дій.

Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що дії відповідача щодо виплати пенсії за віком позивачу у розмірах, менших від призначеної є протиправними.

Тому суд вважає за необхідне визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки Донецькій області в частині зменшення коефіцієнту заробітної плати ОСОБА_1, які потягнули зменшення розміру його пенсії, а також зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки Донецькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням коефіцієнта заробітної плати останнього, який враховувався при розрахунку пенсії в період з листопада 2003 року по серпень 2010 року в бік збільшення. Також, слід зазначити, що перерахунок пенсії відповідач повинен здійснити з часу звернення позивача з відповідною заявою від 15.03.2011року (арк.с. 52), тобто з 01 березня 2011 року, як встановлено ст. 45 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, з урахуванням сплачених сум його пенсії.

На підставі викладеного, ст.ст. 1,3, ч. 2 ст.ст. 6, 8, ч. 2 ст. 19, ст.ст. 22,23, ч. 1 ст. 24, ст. 50 Конституції України, Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та керуючись ст.ст. 8, 9, 10, 11, 69-72, 86, 122, 158-163, 167, КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м.Макіївки Донецької області, про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії по перерахунку пенсії задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки Донецькій області в частині зменшення коефіцієнту заробітної плати ОСОБА_1, які потягнули зменшення розміру його пенсії.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки Донецькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням коефіцієнта заробітної плати останнього, який враховувався при розрахунку пенсії в період з листопада 2003 року по серпень 2010 року в бік збільшення, починаючи з 01 березня 2011 року, з урахуванням сплачених сум його пенсії.

В задоволені решти позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Центрально-міський районній суд міста Макіївки, шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя