Постанова від 17.12.2013 по справі 250/2436/13-а

Справа №250/2436/13-а

Номер провадження2-а/250/98/13

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2013 року м. Ясинувата

Ясинуватський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді - Заріцькій О.О.,

при секретарі Яворській А.О.,

з участю представника відповідача Шапошніка І.Г.,

розглянув у відкритому судовому засіданні в приміщенні міськрайонного суду м. Ясинувата адміністративну справу за позовом обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» в інтересах виробничої одиниці «Ясинувататепломережа» до Ясинуватської міської ради про визнання недійсним та скасування рішення № 28/1083 від 17 травня 2013 року,-

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Ясинуватського міськрайонного суду Донецької області знаходиться адміністративна справа за позовом обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» в інтересах виробничої одиниці «Ясинувататепломережа» до Ясинуватської міської ради про визнання недійсним та скасування рішення № 28/1083 від 17 травня 2013 року. Позовні вимоги обґрунтовані наступним: відповідачем 17 травня 2013 року прийнято рішення № 28/1083 "Про надання згоди на відключення від систем централізованого опалення", яким надана згода на відключення від системи централізованого опалення та гарячого водопостачання окремих мешканців багатоповерхових житлових будинків міста Ясинувата. Позивач вважає зазначене рішення незаконним, оскільки воно суперечить вимогам Закону України «Про теплопостачання», Постанові КМУ від 21.07.2005 р. № 630, якою затверджені Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, а також іншим нормативно-правовим актам. У зв'язку з цим позивач просив визнати недійсним та скасувати зазначене рішення Ясинуватської міської ради.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, до суду направив заяву в якій позовні вимоги підтримав та просив задовольнити в повному об'ємі.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав та пояснив, що Наказ № 4 від 22.11.2005 р. Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства обмежує права громадян на вільний вибір товарів та послуг, в тому числі послуг теплопостачання, а тому вважає, що міська рада приймаючи спірне рішення, діяла у межах своїх повноважень у встановлених Конституцією межах та відповідно до законів України.

Суд, заслухав представника відповідача, перевірив матеріали справи і обговорив доводи адміністративного позову, встановив наступне.

Рішенням Ясинуватської міської ради про надання згоди на відключення від систем централізованого опалення № 28/1083 від 17 травня 2013 року надано дозвіл на відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання жильцям багатоповерхових житлових будинків для установки індивідуального опалення після закінчення опалювального сезону 2013-2014 р.р. згідно додатку (а.с.39).

Згідно додатку до зазначеного рішення дозвіл наданий власникам окремих квартир багатоквартирний житлових будинків у м.Ясинувата (а.с.40).

Питання відключення мереж централізованого опалення та постачання гарячої води в багатоповерхових житлових будинках регулюється Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води i водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 (далі - Правила), та Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання (далі - Порядок), який затверджено наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства від 22 листопада 2005 року № 4.

Зазначений Порядок визначає процедуру надання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання (далі ЦО i ГВП) житлового будинку при відмові споживачів від ЦО i ГВП та передбачає можливість такого відключення будинку в цілому. Зазначене рішення може бути прийняте за наявності оптимізованої схеми перспективного теплопостачання населеного пункту i у відповідності до неї. Переобладнання центральної системи опалення на індивідуальну в окремих квартирах багатоквартирних будинків заборонено.

Відповідно до п. 24-26 Правил споживачі можуть відмовитися від отримання послуг централізованого опалення та постачання гарячої води. Однак, самовільне відключення від ЦО i ГВП забороняється.

Надання дозволу на переобладнання інженерних мереж в житловому будинку, зокрема на переобладнання системи централізованого опалення на індивідуальне, належить до компетенції органів місцевого самоврядування, для чого відповідно до п. 1.2 Порядку, для реалізації права споживачів на відмову від отримання таких послуг орган місцевого самоврядування чи місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань про відключення споживачів від мереж ЦО i ГВП, призначає голову комісії i затверджує її склад, затверджує Положення про роботу комісії.

Відповідно до п. 26 постанови КМУ від 21 липня 2005 року № 630 відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм та правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

Водночас п.2.2 наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4 передбачено, що комісія, що розглядає питання щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води розглядає заяви про відключення лише за наявності затвердженої органами місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї.

Отже, відключення можливо виключно у відповідності до Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання (затв. наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 р. N 4), тобто за наявності згоди всіх власників квартир, розташованих в будинку та з урахуванням технічних можливостей газопостачання, електропостачання, водопостачання даного населеного пункту щодо забезпечення живлення запропонованої власником системи теплопостачання.

Відповідно до приписів ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч приписів частин другої та четвертої статті 71 КАС України, відповідач не надав суду доказів того, що Ясинуватською міською радою,у порядку передбаченому законодавством було затверджено схему теплопостачання, яка передбачає можливість відключення окремих квартир в багатоквартирних будинках, що є обов'язковою умовою надання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води.

Також суд звертає увагу, що відповідно до статті 2442 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

В постанові Верховного Суду України від 26.09.2012 р. по справі N 6-95цс12 роз'яснено, що питання відключення від мереж централізованого опалення регулюється Правилами N 630, які з метою захисту прав усіх мешканців багатоквартирних будинків передбачають відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води не окремих квартир багатоквартирного будинку з ініціативи їхніх власників або наймачів, а відключення цілих багатоквартирних будинків з ініціативи споживачів.

Таким чином, Верховним Судом України сформульовано наступну правову позицію: з часу набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року N 630 "Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення" у редакції зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 року N 1268, та наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року N 4 "Про затвердження Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання" у редакції зі змінами, внесеними наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 6 листопада 2007 року N 169, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28 листопада 2007 року за N 1320/14587, передбачається надання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення з ініціативи споживачів на будинок у цілому, а не на окремі квартири.

Тобто, надавши дозвіл фізичним особам на відключення окремих квартир (приміщень) від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води у багатоквартирних будинках, Ясинуватська міська рада діяла не на підставі закону та не в межах своїх повноважень.

Аналогічна правова позиція міститься у Постанові Вищого адміністративного суду України від 02.07.2013р. по справі № 02.07.2013 р.N К/9991/66582/12.

Таким чином у судовому засіданні встановлено, що Ясинуватська міська рада прийняла рішення від 17 травня 2013 року № 28/1083 "Про надання згоди на відключення від систем централізованого опалення", згідно якого мешканцям м. Ясинувата надано дозвіл на відключення від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання для встановлення автономного опалення, який наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року N 4 "Про затвердження Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання" у редакції зі змінами, внесеними наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 6 листопада 2007 року N 169.

У силу ст.162 КАС України визнання рішення суб'єкта владних повноважень протиправним має наслідком скасування такого рішення.

Таким чином, суд вважає, що рішення Ясинуватської ради від 17 травня 2013 року № 28/1083 "Про надання згоди на відключення від систем централізованого опалення" є протиправним та підлягає скасуванню.

Згідно ч. 1 ст. 267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача надати на протязі 1 місяця, з дня набрання рішенням суду законної сили, звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). Отже, сплачений позивачем при зверненні до суду судовий збір у розмірі 34,41 грн. (тридцять чотири гривні 41 копійка) підлягає стягненню з місцевого бюджету м. Ясинувата на користь позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 17, 18, 71, 86, 88, 159-163 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» в інтересах виробничої одиниці «Ясинувататепломережа» до Ясинуватської міської ради про визнання недійсним та скасування рішення № 28/1083 від 17 травня 2013 року задовольнити.

Визнати недійсним та скасувати рішення Ясинуватської міської ради від 17 травня 2013 року № 28/1083 "Про надання згоди на відключення від систем централізованого опалення".

Зобов'язати Ясинуватську міську раду надати звіт про виконання судового рішення на протязі 1(одного) місяця з дня набрання рішенням суду законної сили.

Стягнути з місцевого бюджету м. Ясинувата на користь комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» в інтересах виробничої одиниці «Ясинувататепломережа» судовий збір у розмірі 34,41 грн. (тридцять чотири гривні 41 копійка).

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду з подачею апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її оголошення. У разі застосування судом частини 3 статті 160 КАС України, а також прийняття постанови в порядку письмового провадження апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги. Якщо апеляційна скарга не була подана протягом десяти днів, постанова суду набуває чинності після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає чинності після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: О. О. Заріцька