Постанова від 09.11.2011 по справі 2-а-3238/11

Інгулецький районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області

Справа № 2-а-3238/11

Номер провадження 2-а/416/6604/11

ПОСТАНОВА

іменем України

09 листопада 2011 року суддя Інгулецького районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області Соловйова Л.Я., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Інгулецької районної в місті ради м.Кривого Рогу про визнання дій відповідача протиправними, зобовязання до нарахувати і виплатити недоплачену суму щорічної разової допомоги до дня 5 травня, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся в суд із вказаним адміністративним позовом, посилаючись на те, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалідом 3 групи та відповідно до абзацу 3 ч.5 ст.13 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту має право на отримання щорічної разової допомоги до дня 5 травня в розмірі 7 мінімальних пенсії за віком. 19.04.2011 року йому була виплачена така допомога в розмірі 510 грн. На його письмову заяву від 12.07.2011 року щодо виплати щорічної разової допомоги до дня 5 травня за 2011 рік у розмірі відповідно до Закону відповідач відмовив. Позивач зазначає, що застосування відповідачем при нарахуванні вказаних виплат постанови КМУ від 04.04.2011 р. №341 суперечить чинному законодавству України та порушує його право на соціальну допомогу, а тому є неправомірним. Недоплачена сума щорічної разової допомоги до дня 5 травня за 2011 рік за розрахунками позивача складає 4838 грн.

Просить визнати протиправними дії УПСЗН виконкому Інгулецької районної в місті ради м.Кривого Рогу стосовно відмови виплатити щорічну разову допомогу до дня 5 травня за 2011 рік у розмірі, передбаченому ст.13 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту та зобовязати відповідача до нарахувати і виплатити на користь позивача недоплачену суму щорічної разової допомоги до дня 5 травня за 2011 рік.

Ухвалою судді Інгулецького районного суду м.Кривого Рогу Дніпропетровської області від 18 серпня 2011 року відкрито скорочене провадження по справі.

Відповідач отримав копію вказаної ухвали та подав заперечення проти позову, в яких зазначає, що виплата позивачу, як інваліду 3 групи, щорічної разової допомоги до дня 5 травня в 2011 році була проведена у розмірі 510 грн. відповідно до частини 5 ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", у розмірі відповідно до Постанови КМУ від 04.04.2011 р. №341 Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2011 році відповідно до Законів України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та Про жертви нацистських переслідувань.

Законом України Про державний бюджет України на 2011 рік інвалідам війни 3 групи, до яких відноситься позивач, передбачена виплата щорічної разової допомоги до дня 5 травня за 2011 рік у розмірі 510 грн., тим самим зупинена дія ст.13 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Закон України Про державний бюджет України на 2011 рік відносно розмірів соціальних виплат станом на сьогодні не був визнаний неконституційним.

Також фінансування витрат, повязаних з реалізацією Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, здійснюється за рахунок Державного бюджету. Відповідно до ч.1 ст.48 Бюджетного кодексу України, розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобовязання та провадять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань. Вважають, що виплата позивачу щорічної допомоги до дня 5 травня за 2011 рік проведена відповідно до діючого законодавства України, просять у задоволенні позову відмовити.

Розгляд справи проведено в порядку скороченого провадження у відповідності до ст.183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення

За результатами розгляду справи суддя приходить до наступного.

Частиною 5 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", передбачено виплату щорічної разової грошової допомоги до дня 5 травня інвалідам війни 3 групи у розмірі семи мінімальних пенсій за віком.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-ї категорії та інвалідом 3-ї групи та має право на отримання щорічної разової допомоги до дня 5 травня у розмірі семи мінімальних пенсій за віком. 19.04.2011 р. позивачу нараховано та виплачено щорічну разову допомогу до дня 5 травня у розмірі 510 грн.. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.04.2010 №341, що не відповідає розміру допомоги, визначеному законом.

Законом України Про державний бюджет на 2008 рік було внесено зміни до ст. 13 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту і викладено у такій редакції: щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.

Однак, рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року вказані зміни визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

За правилами частини другої ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Тобто, з часу прийняття рішення Конституційним судом України відновлено виплату інвалідам війни та прирівняним до них особам, щорічної разової допомоги до дня 5 травня в розмірі, встановленому Законом України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту до внесення вищевказаних змін.

Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів, не допускається звуження змісту або обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України у своєму рішенні за №26-рп/08 від 27.11.2008 р. зазначив, що закон про державний бюджет не може вносити зміни до чинних законів, зупиняти чи скасовувати або встановлювати інше правове регулювання правовідносин, які є предметом інших законів.

Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" також не уповноважено Кабінет Міністрів України зменшувати суми компенсацій і допомоги, змінювати розмір допомоги на оздоровлення, встановлений Законом. Станом на 19.04.2011 року (дату виплати позивачу щорічної разової допомоги) зміни до Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту стосовно розміру виплати допомоги до дня 5 травня іншими законами не вносились.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України виключно законами визначаються, зокрема, основи соціального захисту, а статтею 75 Конституції України встановлено, що єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент - Верховна Рада України. Конституція не надавала права парламенту делегувати свої повноваження іншим державним органам, а останнім своїми нормативно-правовими актами змінювати положення законів.

Відповідно до частини другої статті 3 Конституції України - права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Відповідно до ст.8 Конституції України діє принцип верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Виходячи з вищевикладеного, право позивача на отримання щорічної разової допомоги до дня 5 травня в розмірі, визначеному частиною 5 ст.13 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, протиправно обмежується діями відповідача по нарахуванню та виплаті допомоги у значно меншому, ніж це встановлено законом, розмірі.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач діяв не у спосіб визначений Законом, а керувався постановами КМУ, відповідно його дії щодо не виплати щорічної разової допомоги до дня 5 травня в 2011 році у розмірі семи мінімальних пенсій за віком є протиправними.

На час виникнення спірних правовідносин розмір мінімальної пенсії за віком визначався лише за ст. 28 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

На підставі вищевикладеного, вважаю за необхідне для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача вийти за межі позовних вимог, застосувавши при цьому ч. 2 ст. 11 КАС України та зобовязати Управління праці та соціального захисту населення виконкому Інгулецької районної у місті ради в м.Кривому Розі до нарахувати і виплатити позивачу суму щорічної разової допомоги до дня 5 травня за 2011 рік в розмірі семи мінімальних пенсій за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, з урахуванням тих виплат, що були одержані позивачем.

Вирішуючи питання про судові витрати, суд виходить з приписів ст. 94 КАС України, і враховує, що позивач і відповідач звільнені від сплати судового збору, а відповідно останній не підлягає стягненню на користь позивача. Судові витрати необхідно віднести на рахунок держави.

На підставі ст.ст. 22, 46, 48, 64,152 Конституції України, ч.5 ст.13 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, ч.1 ст.28 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, Закону України Про Державний бюджет України на 2011 рік та керуючись ст.ст. 9,11, 69-71, 99, 159-163, 167, 183-2 КАС України суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Інгулецької районної в місті ради м.Кривого Рогу про визнання дій протиправними, зобовязання до нарахувати і виплатити недоплачену суму щорічної одноразової допомоги до дня 5 травня за 2011 рік- задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення виконкому Інгулецької районної у місті ради м. Кривого Рогу Дніпропетровської області стосовно відмови у виплаті ОСОБА_2 щорічної разової допомоги до дня 5 травня за 2011 рік, у розмірі передбаченому ст. 13 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконкому Інгулецької районної у місті ради м. Кривого Рогу Дніпропетровської області до нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_2 суму щорічної разової допомоги до дня 5 травня за 2011 рік в розмірі семи мінімальних пенсій за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, з урахуванням тих виплат, що були одержані позивачем.

Судові витрати віднести на рахунок держави.

Постанова суду, прийнята у порядку скороченого провадження, підлягає негайному виконанню.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Інгулецький районний суд м.Кривого Рогу. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Постанова набирає законної сили у порядку встановленому ст. 254 КАС України.

Суддя