Ухвала від 15.01.2014 по справі 872/18014/13

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" січня 2014 р. справа № 204/7127/2013-а

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Малиш Н.І.

суддів: Щербака А.А. Баранник Н.П.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України Красногвардійському районі м. Дніпропетровська на постанову Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 04 листопада 2013 року у справі №204/7127/2013-а(2а/204/185/2013) за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити певні дії ,-

ВСТАНОВИВ:

В вересні 2013 року позивачка звернулася до суду з позовом, в якому просила визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України Красногвардійському районі м. Дніпропетровська у проведенні розрахунку щомісячного довічного грошового утримання позивачу та зобов'язати відповідача здійснити розрахунок щомісячного довічного грошового утримання судді та виплачувати позивачу починаючи з вересня 2013 року в розмірі 90% грошового утримання працюючого на відповідній посаді судді без обмеження максимального розміру.

Постановою Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 04 листопада 2013 року адміністративний позов-задоволено. Визнано протиправною відмову відповідача у проведенні розрахунку щомісячного довічного грошового утримання позивачу. Зобов'язано відповідача здійснити розрахунок щомісячного довічного грошового утримання судді та виплачувати позивачу, починаючи з 01 вересня 2013 року в розмірі 90% грошового утримання працюючого на відповідній посаді судді без обмеження максимального розміру.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу в якій посилається на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати оскаржувану постанову та відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що жодним нормативно правовим актом не передбачено проведення перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, окрім суддів Конституційного Суду України.

Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи, законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, а також застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла наступних висновків

Судом встановлено, що при досягненні позивачкою 65 літнього віку Постановою Верховної Ради України № 2296-IУ від 23.12.2004 року була звільнена з посади судді апеляційного суду Дніпропетровської області у зв'язку з заявою про відставку. Наказом голови апеляційного суду Дніпропетровської області № 113 від 28 грудня 2004 року відрахована з 31.12.2004 року зі штату суду з виплатою вихідної допомоги та сплатою щомісячного довічного грошового утримання в розмірі 90% заробітної плати працюючого судді.

В вересні 2013 року позивач звернулась із заявою до відповідача про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання.

За результатами розгляду заяви позивачу відмовлено з тих підстав, що відповідно до пункту 4 статті 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» перерахунок раніше призначеного щомісячного грошового утримання здійснюється лише діючим суддям Конституційного суду України.

Частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.

Однією з гарантій забезпечення незалежності суддів, закріплених у частині першій статті 126 Конституції України, є надання їм за рахунок держави матеріального і соціального захисту, до яких, зокрема, відноситься і щомісячне довічне грошове утримання.

При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу передбачених законом гарантій самостійності судів, незалежності та правової захищеності суддів.

Зокрема, у частині 4 статті 47 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" закріплені гарантії незалежності суддів , згідно з якою незалежність судді забезпечується окремим порядком фінансування та організаційного забезпечення діяльності судів, установленим законом, належним матеріальним та соціальним забезпеченням судді.

У зв'язку з набуттям чинності Закону України "Про судоустрій і статус суддів" змінено порядок оплати праці працюючим суддям, яким виплачується суддівська винагорода.

Статтею 129 цього Закону визначено вид, склад, розмір суддівської винагороди, яка складається з грошового утримання, яке включає в себе посадовий оклад та доплати за вислугу років, перебування на адміністративній посаді в суді, науковий ступінь, роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці.

Призначення та нарахування щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці проводиться відповідно до вимог статті 138 Закону України „Про судоустрій і статус суддів" від 07.07.2010 року.

Відповідно до статті 43 Закону України „Про статус суддів" (чинного на час призначення позивачу щомісячного довічного грошового утримання) суддів у відставці, який має стаж роботи на посаді судді не менше 20 років виплачується за його вибором пенсія або звільнене від сплати податку щомісячне довічне грошове утримання в розмірі 80% заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді. За кожний повний рік роботи понад 20 років на посаді судді розмір довічного грошового утримання збільшується на дві відсотка заробітку, але не більше 90% заробітку судді. Після втрати згаданого Закону чинності на підставі Закону України „Про судоустрій і статус суддів" аналогічні положення були передбачені у тексті частини 3 статті 138 Закону, згідно з яким щомісячне довічне грошове утримання в розмірі 80% заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді. За кожний повний рік роботи понад 20 років на посаді судді розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотка заробітку, але не більше 90% заробітку судді, без обмежень граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання.

Таким чином, Закон не пов'язує визначення розміру щомісячного довічного грошового утримання суддів із розміром заробітної плати, яку суддя отримав до виходу у відставку.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що у разі підвищення розміру грошового утримання діючого судді має здійснюватись перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.

Суд першої інстанції обґрунтовано не приймає посилання відповідача на Закон України "Про судоустрій і статус суддів" та "Порядок подання документів для призначення і виплату щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України", який затверджено постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 року № 3-1, оскільки відсутність встановленого порядку проведення перерахунку не звільняє відповідача від виконання вимог Закону, яким читко встановлений порядок визначення розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.

Відповідно до частини 3 статті 138 Закону України „Про судоустрій і статус суддів" щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, який працює на відповідній посаді.

Таким чином, при визначенні розміру щомісячного довічного грошового утримання судді розрахунковою складовою є розмір грошового утримання судді, що дорівнює розміру його суддівської винагороди, який працює на відповідній посаді, та з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо відсутності застосування норми ст. ст.. 99,100 КАС України, оскільки отримавши відповідь від відповідача 16.09.2013 року до суду звернулась 27.09.2013 року, тобто в межах шестимісячного строку.

На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що постанова суду першої інстанції постановлена з дотриманням норм процесуального права, у відповідності до вимог норм матеріального права, є законною та обґрунтованою. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду. Підстави для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст.200, 205, 206 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України Красногвардійському районі м. Дніпропетровська - залишити без задоволення.

Постанову Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 04 листопада 2013 року у справі №204/7127/2013-а(2а/204/185/2013) - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: Н.І. Малиш

Суддя: А.А. Щербак

Суддя: Н.П. Баранник