Київської області
01032, м. Київ - 32, вул. Комінтерну, 16
тел. 230-31-77
Іменем України
"22" січня 2008 р. Справа № А18/650-07
м. Київ, вул. Комінтерну, 16
(зал судових засідань № 205)
Господарський суд Київської області у складі головуючого судді А.Ю. Кошика при секретарі Веремієнко О.Л. розглянувши матеріали адміністративної справи
за позовом Іванківської міжрайонної державної податкової інспекції
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ранг"
про застосування арешту у вигляді зупинення операцій на рахунках платникаподатків
За участю представників:
Позивач - Яременко З.І.
Відповідач - не прибув
Суть спору:
До господарського суду Київської області надійшла заява Іванківської міжрайонної державної податкової інспекції (далі - позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ранг»(далі - відповідач) про застосування адміністративного арешту активів у вигляді зупинення операцій на рахунках - відповідно до підпункту 9.1.2 пункту 9.1 статті 9 та підпункту 9.3.1, 9.3.9, пункту 9.3 статті 9 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Позивач просить задовольнити заяву, оскільки Товариство з обмеженою відповідальністю «Ранг»порушує правила, визначені підпунктом 9.1.2. пункту 9.1. статті 9 Закону, а саме відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення.
Ухвалою господарського суду Київської області від 24.12.2007р. відкрито провадження у даній адміністративній справі та призначено її до розгляду на 22.01.2008 року.
Враховуючи, що представник відповідача в судове засідання не з'явився, відзиву на позовну заяву не надав, хоча про день, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином ухвалами суду, справа відповідно до частини 2 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України розглядається за наявними в ній матеріалами, без участі представника відповідача.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, суд,
встановив:
На підставі подання ВПМ ДПІ у Вишгородському районі 13.12.2007 року Іванківською міжрайонною державною податковою інспекцією прийнято рішення про наявність обставин, які є підставою для застосування до відповідача адміністративного арешту у вигляді зупинення операцій на рахунках, оскільки підприємство ухиляється від проведення планової документальної перевірки.
Відповідно до плану-графіку проведення документальних перевірок 03.12.2007 року було виписано направлення на перевірку № 271 та відповідне повідомлення відповідача від 22.11.2007 року № 39.
Як пояснив позивач, директор ТОВ «Ранг»Скалига О.А. відмовилась від отримання повідомлення про перевірку, посилаючись на визнання товариства банкрутом в судовому порядку у справі № Б14/482-07, тому вся документація знаходиться у ліквідаційної комісії.
Однак, позивач надав суду докази того, що 20.11.2007 року провадження у банкрутній справі Б14/482-07 припинено у зв'язку з відсутністю підстав для визнання його банкрутом.
Таким чином, відмова відповідача від проведення податкової перевірки необґрунтована.
Крім того, працівниками Іванівської МДПІ та ВПМ ДПІ у Вишгородському районі в ході підготовки до проведення документальної перевірки відповідача було проведено обстеження юридичної адреси підприємства та встановлено фактичну відсутність підприємства, про що складено акт № 116 від 03.12.2007 року.
Відповідно до п. 5.4. Порядку застосування адміністративного арешту активів платників податків, затвердженого наказом ДПА України від 25.09.2001 року № 386, підставою для застосування адміністративного арешту активів платника податків факт не допуску до перевірки або відсутності за місцезнаходженням має бути засвідчений відповідним актом.
Відповідно до п.3 ч.І ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»органи державної податкової служби мають право одержувати у платників податків (посадових осіб платників податків) документально обґрунтовані пояснення з питань, що виникають під час перевірок та стосуються реалізації повноважень органів державної податкової служби, встановлених цим та іншими законами України; перевіряти під час проведення перевірок у фізичних осіб документи, що посвідчують особу.
Відповідно до п.1.2 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, наказом Державної податкової адміністрації України, затвердженого від 10 серпня 2005р. №327 зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2005р. за №925/11205 планова чи позапланова виїзна перевірка здійснюється за місцезнаходженням такого суб'єкта господарювання чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Відповідно до п.5.4 Порядку застосування адміністративного арешту активів платників податків, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 25 вересня 2001р. №386 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 5 жовтня 2001р. за №865/6056 арешт активів може бути застосовано, якщо з'ясовується, що платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб податкового органу до обстеження приміщень, що використовуються для одержання доходів або пов'язані з отриманням інших об'єктів оподаткування, електронних контрольно-касових апаратів, комп'ютерних систем, що застосовуються для розрахунків за готівку або з використанням карток платіжних систем, систем та засобів штрихового кодування. У разі виникнення такої обставини слід установити факт відмови платника податку від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення, зафіксувати його Актом відмови, який складається оперативним працівником податкової міліції за місцезнаходженням такого платника податку, підписується працівником податкової інспекції, який повинен проводити перевірку, та понятими особами, а в разі незнайдення платника податку обов'язково скласти акт про факт його незнайдення.
Відповідно до «г»п.п.9.1.2 п.9.1 ст.9 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»арешт активів застосовується, якщо платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб податкового органу до обстеження приміщень, що використовуються для одержання доходів або пов'язані з отриманням інших об'єктів оподаткування, електронних контрольно-касових апаратів, комп'ютерних систем, що застосовуються для розрахунків за готівку або з використанням карток платіжних систем, вагокасових комплексів, систем та засобів штрихового кодування.
Згідно з п.п.9.3.9 п.9.3 ст.9 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» арешт коштів на рахунку платника податків здійснюється за заявою податкового органу виключно на підставі рішення суду в порядку, передбаченому законодавством. Окрім того, у листі ВГСУ від 20.08.2002 р. №06-4/943 «Про деякі питання розгляду господарськими судами подань органів ДПС про продовження строку адміністративного арешту активів платника податків»зазначено, що господарським судам слід виходити з того, що відповідно до частини другої ст.124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, які виникають у державі, а частиною шостою ст. 4 Господарського процесуального кодексу України забороняється відмова у розгляді справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини. До законодавчого врегулювання судової процедури розгляду зазначеного подання судочинство по такій категорії справ повинно здійснюватися відповідно до положень ст.129 Конституції України та Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно п.9 Порядку застосування адміністративного арешту активів платників податків, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 25 вересня 2001р. №386 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 5 жовтня 2001р. за №865/6056 арешт активів у вигляді зупинення операцій на рахунку платника податків за обставинами, визначеними в розділі 5 цього Порядку, застосовується на підставі відповідного рішення суду. Рішення про наявність обставин, які є підставою для застосування арешту у вигляді зупинення операцій на рахунку (додаток 5 до цього Порядку), є документом, що підтверджує обставини, на яких ґрунтується заява до суду про застосування арешту у вигляді зупинення операцій на рахунку такого платника. Працівник податкового органу готує заяву для застосування арешту активів у вигляді зупинення операцій на рахунку платника податків у порядку, передбаченому процесуальним законодавством України, у день прийняття рішення про наявність обставин, які є підставою для застосування арешту у вигляді зупинення операцій на рахунку. Підписана керівником податкового органу (його заступником) заява, до якої додається рішення про наявність обставин, які є підставою для застосування арешту у вигляді зупинення операцій на рахунку, того самого дня направляються до суду.
За наслідками розгляду спору судом встановлено наявність визначених законодавчо підстав для проведення податкової перевірки, від якої відповідач протиправно ухиляється.
Приписи підпункту 9.1.2 пункту 9.1 статті 9 названого Закону містять виключний перелік обставин можливості застосування арешту активів. Зокрема: підпункту «г» - платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб податкового органу до обстеження приміщень, що використовуються для одержання доходів або пов'язані з отриманням інших об'єктів оподаткування, електронних контрольно-касових апаратів, комп'ютерних систем, що застосовуються для розрахунків за готівку або з використанням карток платіжних систем, вагокасових комплексів, систем та засобів штрихового кодування.
Приписами п.п. 3.9 п. 3.9 статті 9 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено, що арешт коштів на рахунку платника податків здійснюється за заявою податкового органу виключно на підставі рішення суду в порядку, передбаченому законодавством.
Відповідно до вимог частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Враховуючи, що відповідач вимоги податкового органу не заперечив та не спростував, встановлено наявність визначених законодавчо підстав для застосування адміністративного арешту активів платника податків, господарський суд дійшов висновку про правомірність заявлених вимог та можливість їх задоволення.
Враховуючи наведене, керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 71, 94, 158 -163, Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд
постановив:
1. Заяву задовольнити повністю.
2. Застосувати адміністративний арешт активів Товариства з обмеженою відповідальністю «Ранг»(07200, Київська обл., смт. Іванків, вул. І Проскури, 11, код 30869438) шляхом зупинення операцій на рахунках на 720 годин:
- р/р №№ 26064037094002, 26000033094000, 26000033094000, в Акціонерному комерційному інноваційному банку «Укрсиббанк», м. Харків, МФО 351005;
- р/р № 26065017650043 у Філії АКІБ «Укрсиббанк», м. Київ, МФО 300733;
- р/р № 26062550989001 у ЗАТ КБ «Приватбанк»Печерська філія у м. Києві, МФО 300711.
Постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня її проголошення, якщо заява про апеляційне оскарження постанови не буде подана. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана, в двадцятиденний строк після надання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова виконується в порядку, встановленому для виконання судових рішень, та відповідно до п. 6 ст. 3, п. 4 ст. 181 Закону України «Про виконавче провадження»є виконавчим документом зі строком пред'явлення до виконання протягом 720 годин з дня набрання нею законної сили.
Суддя Кошик А. Ю.