Постанова від 22.01.2014 по справі 253/13445/13-а

Головуючий у 1 інстанції - Грицаюк Н.М.

Суддя-доповідач - Міронова Г.М.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2014 року справа № 253/13445/13-а

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд в складі колегії: головуючого судді Міронової Г.М., суддів Юрко І.В., Блохіна А.А., секретаря судового засідання Куленка О.Д., за участю представника позивача ОСОБА_2, представника відповідача Сєрякової Олени Олександрівни, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області на постанову Центрально-Міського районного суду м. Горлівки Донецької області від 13 листопада 2013 року у адміністративній справі № 253/13445/13-а за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України у Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач 23.10.2013 року звернулася до суду з адміністративним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що з вересня 2013 року їй призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Позивач декілька разів зверталася до пенсійного органу з заявами про перерахунок пенсії з урахуванням всіх виплат, на які нараховувались та сплачувались страхові внески на підставі наданих довідок. Рішеннями № 162 від 03.10.2013 року та № 167 від 14.10.2013 року відповідач відмовив їй у здійсненні перерахунку пенсії. Просила суд визнати неправомірними дії та зазначені рішення пенсійного органу та зобов'язати відповідача перерахувати пенсію з урахуванням всіх виплат, на які нараховувались та сплачувались страхові внески, з моменту призначення пенсії.

Постановою Центрально-Міського районного суду м. Горлівки Донецької області від 13 листопада 2013 року позовні вимоги ОСОБА_4 задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення № 162 від 03 жовтня 2013 року Управління Пенсійного фонду України у Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області про відмову в перерахунку ОСОБА_4 пенсії державного службовця з урахуванням фактично нарахованих та сплачених сум преміальної винагороди за надання громадянам додаткових послуг правового та технічного характеру, на які нараховувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Визнано протиправним та скасовано рішення № 167 від 14 жовтня 2013 року Управління Пенсійного фонду України у Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області про відмову в перерахунку ОСОБА_4 пенсії державного службовця з урахуванням фактично нарахованих та сплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб і індексації, на які нараховувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Зобов'язано - Управління Пенсійного фонду України у Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області перерахувати ОСОБА_4 пенсію державного службовця з моменту її призначення. Включити преміальну винагороду за надання громадянам додаткових послуг правового та технічного характеру, матеріальну допомогу на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та індексацію зарплати до розрахунку її пенсії державного службовця з дати її призначення.

Відповідачем на постанову суду подано апеляційну скаргу, в якій він посилається на невірне застосування норм матеріального права, в зв'язку з чим просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову про відмову у задоволені позову.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» індексація заробітної плати, матеріальна допомога на вирішення матеріально-побутових питань не є складовими заробітної плати для обчислення пенсії. А отже, суд допустив помилку, задовольняючи позовні вимоги позивача.

Представник відповідача у судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги.

Представник позивача у судовому засіданні заперечував проти доводів апеляційної скарги.

Позивач у судове засідання не з'явився, про розгляд справи був повідомлений належним чином. З огляду на приписи ч. 4 ст. 196 КАС України його неявка не є перешкодою для розгляду справи.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, вивчивши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне постанову суду змінити з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_4 з вересня 2013 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області.

Позивач 02.10.2013 року звернулася до пенсійного органу з заявою про перерахунок пенсії із врахуванням довідки № 05.3-23/1523 від 02.09.2013 року, виданої Головним управлінням юстиції у Донецькій області (а.с. 15).

Згідно довідки № 05.3-23/1523 від 02.09.2013 року за період з 01.09.2011 року по 31.08.2013 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", заробітна плата складається з окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, надбавки за високі досягнення у праці, премії, інші виплати (преміальна винагорода).

На всі виплати, включені у довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування становить 19499,00 грн., інші виплати 26566,15 грн.

Рішенням № 162 від 03.10.2013 року відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії по заробітній платі згідно довідки від 02.09.2013 року № 05.3-23/1523 з урахуванням преміальної винагороди, оскільки преміальна винагорода не входить до складових заробітної плати для обчислення пенсії згідно ст. 33 Закону України "Про державну службу" (в редакції, що діяла до 01.01.2014 року) (а.с. 17).

Позивач 09.10.2013 року звернулась до пенсійного органу з заявою про перерахунок пенсії із врахуванням довідки № 1673/05.3-23 від 07.10.2013 року, виданої Головним управлінням юстиції у Донецькій області (а.с. 18).

Згідно довідки 1673/05.3-23 від 07.10.2013 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", заробітна плата складається з окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, премії за особистий вклад в загальні результати роботи, премії, інші виплати (преміальна винагорода), крім того позивачу сплачувалась індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, премія за сумлінну працю, зразкове виконання обов'язків та високі показники в роботі.

На всі виплати, включені у довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування становить 19499,00 грн., інші виплати (преміальна винагорода державних нотаріусів, індексація та матеріальна допомога) 44597,96 грн.

Рішенням № 167 від 14.10.2013 року відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії з урахуванням індексації і матеріальної допомоги, оскільки індексація заробітної плати та матеріальна допомога не є складовими заробітної плати для обчислення пенсії згідно ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та ст. 33 Закону України "Про державну службу" (а.с. 19).

Колегія суддів вважає вимоги, заявлені в апеляційній скарзі, такими, що підлягають частковому задоволенню з огляду на наступне.

Згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла до 01.01.2014 року), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно ст. 33 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла до 01.01.2014 року), заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

За приписами п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. N 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу" (в редакції, що діяла до 01.01.2014 року), враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95ВР "Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» в структуру заробітної плати входить додаткова заробітна плата, а це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Також згідно цього Закону до заробітної плати відносяться інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Така ж правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року, де у справі за аналогічним позовом вирішено, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

За приписами ч. 1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України є обов'язковими як для судів усіх ланок, так і для підприємств, організацій, установ.

Таким чином, доводи апеляційної скарги про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням законів № 3723-XII (в редакції, що діяла до 01.01.2014 року) та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин стаття 41 Закону № 1058-IV та стаття 66 Закону № 1788-XII.

Згідно довідок № 05.3-23/152 від 02.09.2013 року, 31673/05.3-23 від 07.10.2013 року про складові заробітної плати позивача на всі виплати, включені в довідки, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною 4 ст. 45 Закону України № 1058-VI передбачено, що перерахунок пенсії проводиться у такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву подано пенсіонером після 15 числа.

Оскільки позивачем заява про перерахунок пенсії подана 02.10.2013 року разом із довідкою про складові заробітної плати від 02.09.2013 року, то відповідно до зазначеної норми перерахунок пенсії повинен бути здійснений з 01 жовтня 2013 року.

Враховуючи наведене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції помилково зазначено дату перерахунку пенсії, оскільки на момент призначення пенсії довідка про заробітну плату позивача не містила тих даних, щодо яких виник даний спір, а тому вимоги апеляційної скарги необхідно задовольнити частково, а постанову суду першої інстанції змінити.

Керуючись статтями 195, 196, п. 2 ч. 1 ст. 198, 201, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області - задовольнити частково.

Постанову Центрально-Міського районного суду м. Горлівки Донецької області від 13 листопада 2013 року у адміністративній справі № 253/13445/13-а - змінити.

В четвертому абзаці резолютивної частини постанови виключити слова «з дати її призначення» та вказати слова та цифри «з 01 жовтня 2013 року».

В іншій частині постанову Центрально-Міського районного суду м. Горлівки Донецької області від 13 листопада 2013 року у адміністративній справі № 253/13445/13-а - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили до суду касаційної інстанції - Вищого адміністративного суду України, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

Повний текст складено 23 січня 2014 року.

Колегія суддів Г.М. Міронова

І.В. Юрко

А.А. Блохін