Миколаївський окружний адміністративний суд вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54001
м. Миколаїв
14 травня 2013 року Справа № 814/203/13-а
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мельника О. М. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомПриватного підприємства "Таврія-Н", пр. Миру, 24, кв.52, м. Миколаїв, 54034
доДержавної податкової інспекції у Ленінському районі м. Миколаєва Миколаївської області Державної податкової служби, вул. Гмирьова, 1/1, м. Миколаїв, 54028
провизнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,
Приватне підприємство "Таврія-Н" (надалі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом про визнання протиправною бездіяльності Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Миколаєва Миколаївської області Державної податкової служби (надалі - відповідач) щодо відмови у розгляді реєстраційних заяв платника податку на додану вартість і про зобов'язання відповідача зареєструвати позивача платником податку на додану вартість.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що він подав відповідачу повний пакет документів, що необхідні для реєстрації як платника податку на додану вартість, проте, відповідач, в порушення норм Податкового кодексу України, відмовив у цій реєстрації.
Відповідач заперечень проти адміністративного позову не надав.
Про дату, час і місце судового розгляду представник відповідача був повідомлений належний чином.
Згідно з частиною 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у письмовому провадженні.
Дослідивши письмові докази, суд встановив таке.
Приватне підприємство "Таврія-Н" зареєстроване як юридична особа 09.08.2012 виконавчим комітетом Миколаївської міської ради Миколаївської області, та стоїть на обліку у ДПІ у Ленінському районі м. Миколаєва Миколаївської області ДПС.
Згідно з пунктом 182.1статті 182 Податкового кодексу України якщо особа, яка відповідно до пункту 181.1 статті 181 цього Кодексу не є платником податку у зв'язку з тим, що обсяги оподатковуваних операцій відсутні або є меншими від встановленої зазначеною статтею суми(300000 грн.), вважає за доцільне добровільно зареєструватися як платник податку, така реєстрація здійснюється за її заявою.
За 2012 рік (як зазначив позивач) загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів (послуг), що підлягають оподаткуванню ПДВ становить 132500 грн.
Порядок реєстрації платника податку встановлений статтею 183 Податкового кодексу України.
Так, згідно з пунктом 183.3 Податкового кодексу України у разі добровільної реєстрації особи як платника податку або особи, яка відповідає вимогам, визначеним підпунктом 6 пункту 180.1 статті 180 цього Кодексу, реєстраційна заява подається згідно з пунктом 183.7 цієї статті не пізніше ніж за 20 календарних днів до початку податкового періоду, з якого такі особи вважатимуться платниками податку та матимуть право на податковий кредит і виписку податкових накладних.
Так з метою отримання зареєструватися платником податку на додану вартість позивачем була подана реєстраційна заява платника податку на додану вартість з додатками, складена у відповідності до вимог Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 07.11.2011 № 1394. Реєстраційна заява була підписана заявником із зазначенням дати, усі розділи заповнені з дотриманням пп.3.5.3 Положення, до заяви було додано всі необхідні документи (ар.с. 7-12).
Пунктом 183.8 статті 183 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючий орган відмовляє в реєстрації особи як платника податку, якщо за результатами розгляду реєстраційної заяви та/або поданих документів встановлено, що особа не відповідає вимогам, визначеним статтею 180, пунктом 181.1 статті 181, пунктом 182.1 статті 182 та пунктом 183.7 статті 183 цього Кодексу, або якщо існують обставини, які є підставою для анулювання реєстрації згідно із статтею 184 цього Кодексу.
Листом від 15.11.2012 № 7513/10/18-278 (ар.с. 13-14) "Щодо розгляду реєстраційної заяви платника податку на додану вартість" ДПІ повідомила позивача про відмову у розгляді заяви посилаючись на п.3.8 Положення та п.3.9 розділу ІІІ Положення, в якому зазначено, "якщо в заяві про реєстрацію не зазначені обов'язкові реквізити, надані недостовірні або неповні дані, її не скріплено печаткою заявника, не підписано заявником (для фізичних осіб), відповідальною особою заявника (для юридичних осіб) чи особою, яка має документально підтверджене повноваження щодо підпису реєстраційної заявам від особи, яка реєструється платником ПДВ, відомості про заявника не включені до Єдиного державного реєстру орган державної податкової служби керуючись Положенням звертається з проханням надати до органу ДПІ нову реєстраційну заяву платника податку на додану вартість, заповнену з урахуванням зауважень та повним пакетом документів.
Отже 06.12.2012 позивачем було направлено нову, з усіма додатками реєстраційну заяву. За результатами розгляду відповідачем повторної заяви, було направлено другий лист на адресу позивача, який не відрізняється від першого ані реченням від 13.12.2012 № 8464/10/18-278, яким також без зазначення недоліків та причин відмовлено у розгляді реєстраційної заяви.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 183.9 Податкового кодексу України встановлено, що у разі відсутності підстав для відмови у реєстрації особи як платника податку контролюючий орган зобов'язаний внести до реєстру платників податку запис про реєстрацію такої особи як платника податку з бажаного (запланованого) дня реєстрації платника податку, зазначеного у його заяві, або протягом 5 робочих днів від дати надходження реєстраційної заяви, якщо бажаний (запланований) день реєстрації у заяві не зазначено чи такий день настає раніше дати, що припадає на останній день строку, встановленого для реєстрації платника податку контролюючим органом. Якщо бажаний (запланований) день реєстрації, зазначений у заяві особи, настає після завершення 5 робочих днів від дати надходження реєстраційної заяви, контролюючий орган зобов'язаний внести до реєстру платників податку запис про реєстрацію такої особи як платника податку не пізніше бажаного (запланованого) дня реєстрації платника податку, зазначеного у його заяві.
Суд звертає увагу на те, що відповідач підійшов формально до реєстраційних заяв та відмовив з незрозумілих підстав, без зазначення конкретних недоліків як в першому так і в другому випадку, чим порушив права на реєстрацію платника податку на додану вартість в добровільному порядку відповідно до вимог Податкового кодексу України.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядку їх адміністрування, платників податків та зборів, їх прав та обов'язків, компетенції контролюючих органів, повноважень і обов'язків їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, функцій та правових основ діяльності органів державної податкової служби регулюються Податковим кодексом України (стаття 1).
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що дії відповідача не узгоджуються з положеннями Податкового кодексу України, в зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 11, 71, 128, 158 - 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Миколаєва Миколаївської області Державної податкової служби щодо відмови у розгляді заяви приватного підприємства "Таврія-Н" про реєстрацію платником податку на додану вартість.
3. Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Ленінському районі м. Миколаєва Миколаївської області Державної податкової служби зареєструвати та видати приватному підприємству "Таврія-Н" свідоцтво про державну реєстрацію платником податку на додану вартість.
Постанова набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня проголошення/отримання постанови, якщо протягом цього часу не буде подано апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постанови за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.М. Мельник