Постанова від 15.04.2008 по справі А18/050-07

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Київської області

01032, м. Київ - 32, вул. Комінтерну, 16

тел. 230-31-77

ПОСТАНОВА

Іменем України

"15" квітня 2008 р. Справа № А18/050-07

м. Київ, вул. Комінтерну, 16

(зал судових засідань № 205)

Господарський суд Київської області у складі головуючого судді А.Ю. Кошика при секретарі Кантарія Д.Ю. розглянувши матеріали адміністративної справи

за позовом Спільного українсько-великобританського товариства "Нива Переяславщини"

до Переяслав - Хмельницької об'єднаної державної податкової інспекції

про скасування та визнання податкових повідомлень-рішень та акту перевірки нечинними

За участю представників:

Позивач - Павлюк О.М., Андрюшкова І.В.

Відповідач - Колесник І.О., Білановська К.М., Сукач В.В., Стахнюк Я.К.

Суть спору:

До господарського суду Київської області надійшов адміністративний позов Спільного українсько-великобританського товариства з обмеженою відповідальністю «Нива Переяславщини»(далі - позивач) до Переяслав-Хмельницької об'єднаної державної податкової інспекції (далі -відповідач) про с визнання протиправними висновків акту перевірки про завищення податкового кре диту з ПДВ № 54/23-4/25564175 від 20.11.2006 року та скасування податкових повідомлень-рішень

- від 20.11.2006р. № 0000252302\0, яким позивачеві зменшено заявлену до відшкодування суму податку на додану вартість за декларацією за серпень 2006р. на 146744 грн.;

- від 20.11.2006р. № 0000232302/0, яким позивачеві зменшено заявлену до відшкодування суму податку на додану вартість за декларацією за вересень 2006р. на 451975 грн.;

- від 20.11.2006р. № 0000242302\0, яким позивачеві визначене податкове зобов'язання зі сплати податку на додану вартість загалом на 853 грн., з яких 656 грн. складає сума основного платежу з ПДВ, а 197грн. - сума штрафних санкцій (позовні вимоги з урахування заяви про уточнення від 08.02.2007р. № 195/18-Ю).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оспорювані податкові повідомлєння-рішення є незаконними з мотивів, викладених у позовній заяві.

Відповідач - Переяслав-Хмельницька ОДПІ Київської області у запереченнях на позовну заяву та наданих поясненнях заперечує проти заявлених позовних вимог та просить відмовити в задоволенні позову. Заперечення відповідача ґрунтуються на тому, що позивач витрати по розпочатому в червні 2005р. будівництві свинокомплексу відносив у період з червня по жовтень 2005р. до податкового кредиту декларації по тваринництву. В листопаді 2005 р. у зв'язку зі зміною наміру щодо свинокомплексу позивач декларує коригування податкового кредиту за період з червня по жовтень 2005 р. зі скороченої декларації по тваринництву до загальної та з грудня 2005 р. почав заявляти бюджетне відшкодування в зв'язку з наміром реалізації свиней в живій вазі переробним підприємствам за нульовою ставкою. За попередні перевірені періоди не було підтверджено право СП ТОВ „Нива Переяславщини” на бюджетне відшкодування. В ході перевірок був зроблений висновок, що свинокомплекс використовується позивачем в господарській діяльності розведення свиней, а віднесення витрат по свинокомплексу до загальної декларації з ПДВ є порушенням пп. 7.4.1. п.7.4 ст.7 Закону України „Про податок на додану вартість”.

Також в серпні та вересні 2006р. позивачем порушено п. 2 Постанови КМУ від 12.05.1999р. № 805 „Про порядок нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі" в частині віднесення до податкового кредиту загальної декларації суми ПДВ витрат по будівництву свинокомплексу при відсутності реалізації м'яса в живій вазі переробним підприємствам з оподаткуванням за нульовою ставкою, в зв'язку з цим завищено податковий кредит загальної декларації за липень 2006р на 139804 грн., за серпень 2006 р на 431223 грн. та занижено позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту з ПДВ за серпень 2006р. на 656 грн. Даною перевіркою визначена сума податкового кредиту загальної декларації за липень, серпень 2006р. в сумі 0грн. і відповідно в порушення вимог п.п. 7.7.2. п. 7.7 статті 7 Закону України „Про податок на додану вартість" в частині заявленого у серпні-вересні 2006р. бюджетного відшкодування при відсутності від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та податкового кредиту.

Переяслав-Хмельницька ОДПІ посилаючись на п. 2 Постанови КМУ від 12.05.1999р. № 805 „Про порядок нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі" зауважує на віднесення позивачем суми ПДВ витрат по будівництву свинокомплексу до загальної декларації не реалізуючи м'ясо переробним підприємствам по договорам з оподаткуванням за нульовою ставкою.

Провадження у справі було відкрите за правилами Кодексу адміністративного судочинства відповідно до ухвали від 13.02.2007 року та призначено попереднє судове засідання на 27.02.2007 року.

В судовому засіданні 27.02.2007 року було постановлено ухвалу про закінчення підготовчого провадження та призначено розгляд справи на 20.03.2007 року. В судовому засіданні 20.03.2007 року розгляд справи було відкладено 25.04.2007 року.

В ході розгляду спору суд дійшов висновку про необхідність призначення у справі судово-бухгалтерської експертизи відповідності висновків податкової перевірки фактичним обставинам господарської діяльності позивача, оскільки з'ясування обставин, які мають значення для справи, потребує спеціальних знань у галузі ведення бухгалтерського та податкового обліку.

У зв'язку з призначенням експертизи провадження у справі було зупинене відповідно до ухвали від 27.04.2007 року та поновлене відповідно до ухвали від 31.01.2008 року після повернення матеріалів справи з ЕНІДСЕ з висновком експертизи.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлено наступне.

Переяслав-Хмельницькою об'єднаною державною податковою інспекцією Київської області проведено виїзну позапланову перевірку СП ТОВ „Нива Переяславщини" з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за період з 1.07.2006р. по 30.09.2006р.

За наслідками перевірки відповідачем складено акт № 54\23-4\25564175 від 20.11.2006р. Згідно з даними акту в ході перевірки працівниками податкової служби виявлено порушення позивачем:

- п.п. 7.4.1 п. 7.4 статті 7 Закону України „Про податок на додану вартість" та п. 2 Постанови КМУ від 12.05.1999р. № 805 „Про порядок нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко та м' ясо в живій вазі" в частині віднесення до податкового кредиту загальної декларації за липень, серпень 2006р. суми ПДВ витрат по будівництву свинокомплексу при відсутності реалізації м'яса в живій вазі переробним підприємствам з оподаткуванням за нульовою ставкою - в результаті чого платником завищено податковий кредит загальної декларації за липень 2006р. на 139804 грн. та за серпень 2006р. на 431223 грн.

- занижено позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту з ПДВ за серпень 2006р. на 656 грн.

- пп. 7.7.2 „а" п. 7.7 статті 7 Закону України „Про податок на додану вартість" в результаті чого платником завищено бюджетне відшкодування:

- в серпні 2006р. на 146744 грн.

- у вересні 2006р. на 451975 грн.

На підставі згаданого акту перевірки згідно з пп.4.2.2 «б»п.4.2 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»відповідачем винесені податкові повідомлення-рішення від 20.11.2006р. № 0000252302/0 та № 0000232302/0, якими позивачеві зменшено заявлену до відшкодування суму податку на додану вартість за деклараціями серпня на 146744 грн. та вересня на 451975 грн. відповідно, № 0000242302/0 про нарахування податкових зобов'язань та штрафних санкцій на загальну суму 853 грн.

Як вбачається з матеріалів справи та зазначено в акті перевірки, СП ТОВ „Нива Переяславщини" має статус сільськогосподарського товаровиробника і користується пільгами, передбаченими податковим законодавством для даної категорії платників, і відповідно подавало три податкові декларації з ПДВ, а саме: - спецдекларацію (код 0132)-сільськогосподарського підприємства, що має код галузі „тваринництво", „виробництво молочних продуктів";

- спецдекларацію (код 0133)- сільськогосподарського підприємства, що має код галузі „рослинництво", „надання послуг";

- загальну декларацію.

З метою підтримки сільськогосподарських виробників тваринницької продукції та своєчасного перерахування їм дотацій за продані переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, відповідно до пункту 11.21 статті 11 Закону України „Про податок на додану вартість" Кабінетом Міністрів України Постановою № 805 від 12.05.1999р. затверджений Порядок нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо в живій вазі, який встановлює механізм нарахування та виплат дотацій, а не регулює порядок формування податкового кредиту з ПДВ залежно від реалізації.

Згідно приписів п. 11.29 статті 11 Закону України „Про податок на додану вартість", який є загальним для всіх сільськогосподарських товаровиробників: до 1 січня 2007 року зупинити дію пункту 7.7 статті 7, пунктів 10.1 і 10.2 статті 10 цього Закону в частині сплати до бюджету податку на додану вартість щодо операцій з поставки товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини, за винятком операцій з поставки переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою, що здійснюється сільськогосподарськими товаровиробниками незалежно від організаційно-правової форми та форми власності, в яких сума, одержана від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки за попередній звітний (податковий) рік, становить не менше 50 відсотків загальної суми валового доходу підприємства.

Порядок акумуляції та використання коштів визначено Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.99 № 374 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 26 лютого 1999 року № 271», якою встановлено виключно цільовий характер використання сум податку на додану вартість, перерахованих на окремі рахунки. Відповідно декларації подаються за скороченою формою, розрахунки з бюджетом за цими деклараціями не здійснюються, бюджетне відшкодування за такими деклараціями не проводиться; позитивна різниця між податковими зобов'язаннями та податковим кредитом звітного місяця перераховується на спецрахунок; якщо ж така різниця має від'ємне значення, то вона погашається за рахунок податкових зобов'язань наступних податкових періодів.

Для визначення обсягів операцій з поставки (продажу) сільськогосподарської продукції сільськогосподарське підприємство враховує власну вирощену, розведену, виготовлену сільськогосподарську продукцію та не враховує придбану (покупну) сільськогосподарську продукцію. Податкова декларація з податку на додану вартість за іншими категоріями операцій, в тому числі і реалізація молока та м'яса в живій вазі переробним підприємствам, подається за повною формою, і за цією декларацією здійснюються розрахунки з бюджетом, при цьому сплата податку та бюджетне відшкодування здійснюються в порядку, встановленому Законом України „Про податок на додану вартість".

З огляду на те, що позивач - СП ТОВ „Нива Переяславщини" впродовж діяльності підприємства є сільськогосподарським товаровиробником, тому за результатами звітного періоду обґрунтовано складає податкові декларації з податку на додану вартість, а саме: за результатами окремого обліку продукції, проданої сільськогосподарським товаровиробником - м'яса в живій вазі, відповідно до вимог Закону України „Про податок на додану вартість", визначаються суми податкових зобов'язань та податкового кредиту, які виникають у зв'язку з продажем цієї продукції, і складають декларацію, яка разом з даними щодо іншої діяльності подається до органу державної податкової служби за місцем реєстрації підприємства, як платника податку на додану вартість, у порядку і в строки, визначені цим Законом, - тобто загальну декларацію.

Згідно вимог п.3.1 статті 4 Закону України „Про податок на додану вартість" об'єктом оподаткування є операції платників податку з поставки товарів (робіт, послуг) на митній території України, в тому числі операції з оплати вартості послуг за договорами оренди (лізингу) та операції з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору) для погашення кредиторської заборгованості заставодавця; ввезення (пересилання) товарів на митну територію України та отримання робіт (послуг), що надаються нерезидентами для їх використання або споживання на митній території України, в тому числі операції з ввезення (пересилання) майна за договорами оренди (лізингу), застави та іпотеки; в ивезення (пересилання) товарів за межі митної території України та надання послуг (виконання робіт) для їх споживання за межами митної території України.

Приписами п.4.1 статті 4 Закону України „Про податок на додану вартість" визначено, що база оподаткування операцій з поставки товарів (робіт, послуг) визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, визначеної за вільними або регульованими цінами (тарифами), з урахуванням акцизного збору, ввізного мита, інших загальнодержавних податків та зборів (обов'язкових) платежів, за винятком податку на додану вартість, що включаються в ціну товарів (робіт, послуг) згідно з законами України з питань оподаткування. До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податку безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу в зв'язку з компенсацією вартості товарів (робіт, послуг), проданих(виконаних, наданих) таким платником податку.

Об'єкти оподаткування, визначені статтею 3 Закону України „Про податок на додану вартість", за винятком операцій, звільнених від оподаткування, та операцій, до яких застосовується нульова ставка згідно з цим Законом, оподатковуються за ставкою 20 відсотків (п.6.1 ст.6), тільки відповідно до п.п.6.2.6 п.6.2 статті 6 сільськогосподарські товаровиробники реалізують переробним підприємствам усіх форм власності м'ясо в живій вазі, нараховуючи податок на додану вартість за нульовою ставкою.

Суми податку, що підлягають сплаті до бюджету або відшкодуванню з бюджету, визначаються як різниця між загальною сумою податкових зобов'язань, що виникли у зв'язку з будь-яким продажем товарів (робіт, послуг) протягом звітного періоду, та сумою податкового кредиту звітного періоду (п.п.7.7.1 п.7.1 ст.7).

Відповідно до п.1.6 Закону України „Про податок на додану вартість", податкове зобов'язання - загальна сума податку, одержана (нарахована) платником податку в звітному (податковому) періоді.

Згаданим Законом передбачено, що датою виникнення податкових зобов'язань з продажу товарів (робіт, послуг) вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше (п.п.7.3.1 п.7.3 ст.7) або дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника податку як оплата товарів (робіт, послуг), що підлягають продажу, а у разі продажу товарів (робіт, послуг) за готівкові грошові кошти - дата їх оприбуткування в касі платника податку, а при відсутності такої - дата інкасації готівкових коштів у банківській установі, що обслуговує платника податку; або дата відвантаження товарів, а для робіт (послуг) - дата оформлення документа, що засвідчує факт виконання робіт (послуг) платником податку.

Податковий кредит звітного періоду, згідно пп.7.4.1 п.7.4 статті 7 Закону України „Про податок на додану вартість" в редакції, яка була чинною на момент здійснення господарських операцій (за період з 1 липня 2006р. до 30 вересня 2006р.), складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 8-1 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних-операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку.

Відповідно до вимог п.1.7 Закону України „Про податок на додану вартість", податковий кредит - сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду.

Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари (послуги) та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається дата здійснення першої з подій (п.п.7.5.1 п.7.5 ст.7): або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків; або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг).

Як вбачається з залученого до справи акту перевірки відповідача № 54/23-4/25564175 від 20.11.2006р. позивач - СП ТОВ „Нива Переяславщини", використовуючи загальний і спеціальний режими оподаткування, за період, який перевірявся ОДПІ, вів окремий податковий облік податкових зобов'язань та податкового кредиту щодо операцій, стосовно яких застосовуються різні режими обкладання ПДВ.

В акті перевірки № 54/23-4/25564175 від 20.11.2006р. зазначено, що в попередні звітні періоди СП ТОВ „Нива Переяславщини" здійснювало розподілення податкового кредиту по будівництву свинокомплексу згідно намірів проведення господарських операцій з даним об'єктом в майбутньому. Так, витрати по розпочатому в червні 2005 року будівництві свинокомплексу платник відніс у червні, липні, серпні, вересні, жовтні 2005 року до податкової декларації по тваринництву. В розрахунку коригування сум ПДВ до загальної декларації з ПДВ за листопад 2005 року декларує інший свій намір щодо свинокомплексу - зміни мети розпочатого будівництва свинокомплексу згідно наказу №61/2П. Намір платника-можливий продаж або оренда цього об'єкта. У зв'язку з новим наміром щодо свинокомплексу платник робить коригування податкового кредиту за період з червня по жовтень 2005р. та з грудня 2005 року розпочинає заявляти бюджетне відшкодування в значних обсягах. А вже 13.06.2006р. підприємство повідомляє, що в зв'язку з тим, що кількість поголів'я дуже велика і для їхньої переробки необхідно великі переробні потужності, яких у Підприємства немає, справжнім наміром є все ж таки реалізація свиней в живій вазі переробним підприємствам за нульовою ставкою. Підприємство на протязі не тривалого терміну не тільки декларує та заявляє кардинально різні наміри щодо свинокомплексу, а ще й не послідовний в розподілі витрат між деклараціями з ПДВ. Так, витрати по свинокомплексу платник відносить на загальну декларацію, а витрати по ввезенню та утриманню свиней - на спецдекларацію по тваринництву. Хоча свинокомплекс та поголів'я свиней є складовими частинами єдиного виробничого циклу.

Як зазначено в акті перевірки № 54/23-4/25564175, згідно наказу №61/2-П у зв'язку із зміною мети будівництва свинокомплексу, з грудні 2005р. всі витрати, пов'язані з будівництвом свинокомплексу, платник декларує в загальній декларації.

До матеріалів справи залучено наказ СП ТОВ „Нива Переяславщини" від 01.11.2005р. за №61/2-П, в якому зазначено: що в зв'язку з невизначеністю напрямків розвитку сільського господарства, а саме тваринництва в Україні з 01.01,2006р., зниження закупівельних цін на свинину та надходження пропозицій від третіх осіб про бажання оренди приміщень майбутнього свинокомплексу наказано продовжити будівництво свинокомплексу по відгодівлі 30000 поголів'я свиней в рік за графіком; розглянути питання щодо повного або часткового продажу свинокомплексу після закінчення будівництва, а також можливості надання в повну або часткову оренду приміщень свинокомплексу. Розглянути пропозиції та надати розрахунки орендної плати в залежності від типу та розміру приміщення; головному бухгалтеру Лесь В.М. слід зробити необхідні зміни по веденню бухгалтерського та податкового обліку операцій з будівництва свинокомплексу.

Відповідно до приписів норми частини другої підпункту 7.4.1 п.7.4 статті 7 Закону України „Про податок на додану вартість”, суми податку, сплачені (нараховані) платником податку у звітному періоді у зв'язку із придбанням (спорудженням) основних фондів, з метою подальшого використання у виробництві товарів для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку, включаються до складу податкового кредиту такого звітного періоду, незалежно від строків введення в експлуатацію основних фондів.

Оскільки приписи наведеного Закону визначають право на включення до складу податкового кредиту суми податку незалежно від того чи такі основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного періоду з тим, чи введено основні фонди в експлуатацію, СП ТОВ „Нива Переяславщини" мало правові підстави на включення до податкового кредиту з ПДВ звітного періоду нарахованих (сплачених) сум податку на додану вартість в зв'язку зі спорудженням основних фондів, а саме: свинокомплексу, з метою подальшого використання його у виробництві.

Як вбачається з матеріалів справи 20.12.2005р. позивач - СП ТОВ „Нива Переяславщини" подав до Переяслав-Хмельницької ОДПІ розрахунок коригування сум ПДВ до податкової декларації з ПДВ за 11 місяць 2005р., в розділі «Коригування податкового кредиту з ПДВ, рядок 16»якого значиться запис: «1.11.2005р. перенос сум ПДВ у зв'язку з наказом №61/2П від 01.11.2005р. з зміною мети будівництва свинокомплексу»на загальну суму 1622709,00 грн.

З метою оподаткування господарська діяльність визначена п. 1.32 статті 1 Закону України „Про податок на прибуток підприємств" - як будь-яка діяльність особи, спрямована на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою.

Як зазначено в акті № 54/23-4/25564175 від 20.11.2006р. в ході перевірок був зроблений висновок, що свинокомплекс використовується платником в господарській діяльності по виробництву тваринництва, а віднесення витрат по свинокомплексу до загальної декларації з ПДВ є порушенням пп. 7.4.1 п.7.4 статті 7 Закону України „Про податок на додану вартість"

При цьому, як було встановлено під час судового розгляду коригування позивачем податкового кредиту шляхом перенесення суми ПДВ за червень-жовтень 2005р. з декларації по тваринництву до загальної декларації, а, відповідно, і подальше віднесення ПДВ витрат по будівництву свинокомплексу до податкового кредиту загальної декларації відбулося після того, як було відмовлено в дозволі на будівництво забійного цеху (крім цеху санітарного забою), а велика вартість переробних цехів і холодильних установ та велика кількість свиней на реалізацію остаточно закріпили шляхи реалізації тварин в живій вазі переробним підприємствам.

Відповідно до приписів п.1 Постанови КМУ від 12.05.1999р. № 805, цей Порядок встановлює механізм нарахування та виплат дотацій, а не регулює порядок формування податкового кредиту з ПДВ залежно від реалізації.

Як вбачається з залучених до матеріалів справи документів, в податкових деклараціях з ПДВ СП ТОВ „Нива Переяславщини": за липень 2006р., поданої до Переяслав-Хмельницької ОДПІ 21.08.2006р. б/н, у рядку 5.1 „Загальний обсяг оподатковуваних' операцій звітного періоду" загальна вартість операцій, які підлягають оподаткуванню ПДВ за базовою ставкою 20% складає 246,00грн., в графі 9 "Усього податкових зобов'язань" ПДВ складає 49,00грн.; за серпень 2006р., поданої до Переяслав-Хмельницького відділення ОДПІ 20.09.2006р., вх.№8305, у рядку 5.1 "Загальний обсяг оподатковуваних операцій звітного періоду" загальна вартість операцій, які підлягають оподаткуванню ПДВ за базовою ставкою 20% складає 3278,00грн., в графі 9 „Усього податкових зобов'язань" ПДВ складає 656,00грн.; за вересень 2006р., поданої до Переяслав-Хмельницького відділення ОДПІ 20.10.2006р., вх.№9624, у рядку 5.1 "Загальний обсяг оподатковуваних операцій звітного періоду" загальна вартість операцій, які підлягають оподаткуванню ПДВ за базовою ставкою 20% складає 1019,00грн., в графі 9 „Усього податкових зобов'язань" ПДВ складає 210,00грн

Згідно податкових накладних, та реєстрів отриманих податкових накладних СП ТОВ „Нива Переяславщини": загальна сума ПДВ за липень 2006р. складає 139804грн.; загальна сума ПДВ за серпень 2006р. складає 431223грн.; загальна сума ПДВ за вересень 2006р. складає 350885 грн.

Згідно податкових декларацій з ПДВ, поданих до Переяслав Хмельницької ОДПІ 21.08.2006р. б/н за липень 2006р., загальна сума податкового кредиту з ПДВ складає 139804,00грн.; за серпень 2006р., поданої до Переяслав-Хмельницького відділення ОДПІ 20.09.2006р., вх.№8305, загальна сума податкового кредиту з ПДВ складає 431223,00грн. (рядок 17); за вересень 2006р., поданої до Переяслав-Хмельницького відділення ОДПІ 20.10.2006р., вх.№9624, загальна сума податкового кредиту з ПДВ складає 350885,00грн.

Оскільки приписи Закону України „Про податок на додану вартість" чітко визначають право на включення до складу податкового кредиту суми податку незалежно від того чи такі основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного періоду з тим, чи введено основні фонди в експлуатацію, СП ТОВ „Нива Переяславщини" мало правові підстави на включення до податкового кредиту звітного періоду нарахованих (сплачених) сум податку в зв'язку зі спорудженням основних фондів, а саме свинокомплексу, з метою подальшого використання його у виробництві.

Зважаючи на відсутність обмеження у формуванні податкового кредиту з ПДВ «по будівництву свинокомплексу при відсутності реалізації м'яса в живій вазі», наданими в матеріалах справи податковими накладними, підтверджується податковий кредит з ПДВ.

СП ТОВ "Нива Переяславщини" у загальних деклараціях з ПДВ: за липень 2006р. в сумі 139804 грн.; за серпень 2006р. в сумі 431223 грн.; за вересень 2006р. в сумі 350885 грн.

У відповідних податкових деклараціях з ПДВ значення рядку 18.2 "Різниця між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту з ПДВ поточного звітного (податкового) періоду має „від'ємне значення" та складає: за липень 2006 року -139755 грн.; за серпень 2006 року - 430567грн., за вересень 2006р-350675 грн.; в р.21 "Від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного податкового періоду" та р.22.2 "Зарахування від'ємного значення різниці поточного звітного (поточного) періоду до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, значення якого переноситься до рядка 23.1 податкової декларації наступного звітного періоду розділу ІІІ «Розрахунки з бюджетом за звітний період»складає за липень 2006р.-139755 грн., за серпень 2006р.-430567грн., за вересень 2006р -350675 грн.

Оскільки залишок від'ємного значення попереднього звітного періоду, тобто за червень 2006р., що включається до складу податкового кредиту поточного звітного періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду, за липень 2006р., відображений по рядку 23 "Залишок від'ємного значення попереднього звітного податкового періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного податкового періоду" в сумі 1980727 грн. зменшено на 2428 грн. і є ідентичною сумі рядка 24 "Залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду" податкової декларації по ПДВ за липень 2006р. та по рядку 1 Додатку №3 "Розрахунок суми бюджетного відшкодування" до податкової декларації з ПДВ зазначено в сумі 1980727грн. (зменшено на 2428 грн.). Сума податкового кредиту попереднього податкового періоду, фактично сплачена отримувачем товарів у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів, є ідентичною сумі, що підлягає відшкодуванню і зазначена в р.4 Додатку№3 і по рядку 25 Податкової декларації СП ТОВ „Нива Переяславщини" за поточний місяць, тобто за липень 2006р., складає суму 377363грн. Аналогічно, від'ємне значення, згідно записів по рядку 22.2 декларації з ПДВ за липень 2006р. відображено в сумі 139755 грн.

Оскільки залишок від'ємного значення попереднього звітного періоду, тобто за липень 2006р., що включається до складу податкового кредиту поточного звітного періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду, за серпень 2006р., відображений по рядку 23 "Залишок від'ємного значення попереднього звітного податкового періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного податкового періоду" в сумі 1743119 грн. зменшено на 2428 грн. і є ідентичною сумі рядка 24 податкової декларації по ПДВ за серпень 2006р. та по рядку 1 Додатку №3 до податкової декларації з ПДВ зазначено в сумі 1743119грн.( зменшено на 2428 грн.). Сума податкового кредиту попереднього податкового періоду, фактично сплачена отримувачем товарів у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів, є ідентичною сумі, що підлягає відшкодуванню і зазначена в р.4 Додатку№3 і по рядку 25 Податкової декларації СП ТОВ „Нива Переяславщини" за поточний місяць, тобто за серпень 2006р., складає суму 146744грн.

Приписами Закону України „Про податок на додану вартість" визначене право на включення до складу податкового кредиту суми податку незалежно від того чи такі основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного періоду з тим, чи введено основні фонди в експлуатацію, СП ТОВ „Нива Переяславщини" мало правові підстави на включення до податкового кредиту звітного періоду нарахованих (сплачених) сум податку в зв'язку зі спорудженням основних фондів, а саме: свинокомплексу, з метою подальшого використання його у виробництві.

Враховуючи відсутність правового обмеження у формуванні податкового кредиту з ПДВ по будівництву свинокомплексу, не дотримуючись попередньо зазначених в п.2 умов Постанови КМУ від 12.05.1999р. №805, а саме: - не реалізуючи м'ясо в живій вазі переробним підприємствам за нульовою ставкою, податковими накладними підтверджується податковий кредит з ПДВ СП ТОВ „Нива Переяславщини" у загальних деклараціях з ПДВ: за липень 2006р. в сумі 139804грн., за серпень 2006р. в сумі 431223грн.

Таким чином, висновки актів перевірки про порушення позивачем вимог пп. 7.7.2 п. 7.7 статті 7 Закону України „Про податок на додану вартість" щодо завищення з боку позивача в серпні 2006р. бюджетного відшкодування на 146744 грн., а в вересні 2006р. на 451975 грн. спростовуються матеріалами справи, що також підтверджено результатами проведених в матеріалах справи експертних досліджень, викладених у висновку КНІДСЕ від 18.01.2008 року № 5567.

З огляду на викладене, є безпідставним донарахування позивачеві 656 грн. податкового зобов'язання з ПДВ та нарахування 197 грн. штрафних санкцій згідно оспорюваного податкового повідомлення-рішення від 20.11.2006р. № 0000242302/0, винесеного на підставі акта перевірки № 54\23-4\25564175 від 20.11.2006р.

Таким чином, зменшення позивачеві заявленої до відшкодування суми податку на додану вартість за декларацією серпня 2006р. на 146744 грн. та за декларацією вересня 2006р. на 451975 грн. є безпідставним, що в свою чергу вказує на обґрунтованість вимог позивача щодо скасування податкових повідомлень-рішень від 20.11.2006р. № 0000252302/0 та № 0000232302/0.

Судові витрати відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України відшкодовуються позивачеві з Державного бюджету України, однак судом враховується, що в клопотанні від 15.04.2008р. позивач відмовився від стягнення на його користь витрат, здійснених ним на проведення судово-економічної експертизи.

Враховуючи наведене, керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 71, 94, 158 - 163, Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов Спільного українсько-великобританського товариства з обмеженою відповідальністю „Нива Переяславщини" задовольнити.

2. Скасувати податкові повідомлення-рішення Переяслав-Хмельницької об'єднаної державної податкової інспекції від 20.11.2006р. № 0000252302/0, №232302/0 та № 0000242302/0.

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь СП ТОВ „Нива Переяславщини (08420, Київська обл., Переяслав-Хмельницький р-н., с. Переяславське, вул. Привокзальна, 2 код ЄДРПОУ 25564175) 3,40 грн. судового збору.

Постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня її проголошення, якщо заява про апеляційне оскарження постанови не буде подана. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана, в двадцятиденний строк після надання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Суддя Кошик А. Ю.