Ухвала від 14.05.2009 по справі 2-а-27298/08/1270

Справа № 2-а-27298/08/1270 Суддя доповідач: Шаптала Н.К. Суддя у 1-ій інст.: Островська О.П.

донецький апеляційний адміністративний суд

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2009 р. місто Донецьк

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого судді: Шаптала Н.К.

суддів апеляційного суду: Колеснік Г.А., Ястребової Л.В.

при секретарі судового засідання: Агейченковій К.О.

З участю сторін: представника позивача ОСОБА_1., представник відповідача до суду не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи сторони були повідомлені належним чином;

розглянувши апеляційну скаргу

Управління Пенсійного фонду України в місті Алчевську Луганської області

на постанову

Луганського окружного адміністративного суду

від

23 грудня 2008 року

за позовом

ОСОБА_2

до

Управління Пенсійного фонду України в місті Алчевську Луганської області

про

визнання дій неправомірними та зобов'язання зробити перерахунок пенсії;

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2008 року визнані неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в місті Алчевську Луганської області щодо нарахування та виплати пенсії ОСОБА_2. у розмірі меншому, ніж передбаченому ст. ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 01.10.2008 року та Управління Пенсійного фонду України в місті Алчевську Луганської області було зобов'язано здійснити ОСОБА_2. перерахунок основної - державної пенсії у розмірі 6 мінімальних пенсії за віком та додаткової пенсії, за шкоду заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, з 01.10.2008 року.

З даною постановою не погодився відповідач та подав апеляційну скаргу в якій просив постанову суду першої інстанції скасувати, та просив винести нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог позивача в повному обсязі.

Колегія суддів заслухавши доповідача, представника позивача, перевіривши матеріалами справи в межах апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга відповідача не підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції має бути залишена без змін.

Перевіривши матеріали справи за доводами апеляційної скарги, колегія встановила, що при вирішенні даного спору, суд першої інстанції виходив з того, що позивачу як особі, яка постраждала від ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС була встановлена ІІІ група інвалідності, пов'язана з ліквідацією наслідків аварії.

Відповідно до норм ст.ст. 54, 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ОСОБА_2., як інвалід ІІІ групи пов'язаної з наслідками ліквідації аварії на ЧАЕС, має право на основну - державну пенсію у розмірі 6 - мінімальних пенсій за віком, а також на додаткову пенсію у розмірі 50% - мінімальної пенсії за віком.

Про те, при зверненні позивача за перерахунком пенсії до Управління Пенсійного фонду йому було відмовлено в такому перерахунку, з тих підстав, що усі пенсійні виплати Пенсійний фонд здійснює відповідно до норм чинного законодавства, в зв'язку з чим ОСОБА_2. і звернувся до суду.

Судова колегія, аналізуючи норми права відносно пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, вважає, що при вирішенні даного спору, суд першої інстанції, прийшов до правильного та обґрунтованого висновку, про необхідність, при розгляді даної справи, керуватися саме нормами ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно з якими розмір основної - державної пенсій для інвалідів ІІІ групи постраждалих від Чорнобильської катастрофи, не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком, а додаткова пенсія має складати 50 % мінімальної пенсії за віком.

Колегія вважає, дані висновки суду першої інстанції обґрунтованими, оскільки відповідно до вимог ст.ст. 46, 48 Конституції України - громадяни України мають право на достатній життєвий рівень та соціальний захист, що включає в себе і право громадянина на пенсійне забезпечення в старості. Більш того, пенсії та інші соціальні виплати та допомоги мають забезпечувати рівень життя громадянина не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» (далі ЗУ №2017 від 05.10.2000 р.), визначаються правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України - основних соціальних гарантій.

Відповідно до норм ст.ст. 5,6 ЗУ № 2017, основним державним соціальним стандартом є прожитковий мінімум, на підставі якого встановлюються та визначаються державні гарантії та стандарти в усіх сферах життєдіяльності населення, в тому числі й щодо дотримання соціальних гарантій та стандартів підтримки інвалідів, осіб похилого віку. Статтею 17 ЗУ №2017 основні державні соціальні гарантії встановлюються законами України, з метою забезпечення конституційних прав громадян на достатній життєвий рівень - до таких гарантій віднесено і мінімальний розмір пенсії за віком та мінімальний розмір заробітної плати, - які не можуть бути меншими від прожиткового мінімуму встановленого законом.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно дійшов висновку, що пенсія позивача має бути перерахована саме відповідно до норм ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з мінімальної пенсії за віком, розмір якої не може бути нижчим за прожитковий мінімум для непрацездатних осіб.

З огляду на наведене, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга відповідача задоволенню не підлягає, а постанова суду першої інстанції має бути залишена без змін.

Керуючись ст.ст. 195, п.1 ч.1 ст. 198, 200, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія; -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в місті Алчевську Луганської області - залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2008 року, якою визнані неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в місті Алчевську Луганської області щодо нарахування та виплати пенсії ОСОБА_2 у розмірі меншому, ніж передбаченому ст. ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01.10.2008 року та Управління Пенсійного фонду України в місті Алчевську Луганської області було зобов'язано здійснити ОСОБА_2 перерахунок основної - державної пенсії у розмірі 6 мінімальних пенсії за віком та додаткової пенсії, за шкоду заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, з 01.10.2008 року - залишити без змін.

Ухвала набуває чинності з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, протягом місяця з дня виготовлення повного тексту ухвали, тобто з 19 травня 2009 року

Колегія суддів: