Головуючий у 1 інстанції - суддя Семенюк Т.Б.
Суддя-доповідач - Яманко В. Г.
Україна
Іменем України
25 березня 2009 року справа № 2-а-313/08/1223
зал судового засідання № 3 у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Яманко В. Г.
суддів: при секретарі судового засідання
Міронової Г. М. Шаптали Н. К. Білоус К. І.
за участю представників:
від позивача: від відповідача
не з'явився, повідомлені належним чином, не з'явився, заявлене клопотання про розгляд справи за відсутністю відповідача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу
Управління праці та соціального захисту населення Ровеньківської міської ради Луганської області
на постанову Ровеньківського міського суду Луганської області
від
8 січня 2009 року
по адміністративній справі
№ 2-а-313/08 (суддя Семенюк Т.Б.)
за позовом
ОСОБА_1
до
Управління праці та соціального захисту населення Ровеньківської міської ради Луганської області
про
визнання дій відповідача незаконними та стягнення щорічної допомоги на оздоровлення;
Позивач звернувся 18 листопада 2008 року до Ровеньківського міського суду Луганської області з позовною заявою (арк. справи 2-4) до Управління праці та соціального захисту населення Ровеньківської міської ради Луганської області (далі по тексту - УПСЗН Ровеньківської міської ради Луганської області) про стягнення з відповідача суму недонарахованої державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 1 квітня 2007 року по 30 листопада 2008 року в розмірі 7874 грн.
15 грудня 2008 року позивачем позовні вимоги були уточнені (арк. справи 11) з наступним їх викладенням: визнати дії відповідача неправомірними, зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити на користь позивача суму недонарахованої державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 1 квітня 2007 року по 31 грудня 2007 року в сумі 1885 грн. 65 коп.
Постановою Ровеньківського міського суду Луганської області від 8 січня 2009 року (арк. справи 16-22) позовні вимоги ОСОБА_1були задоволені повністю. Суд першої інстанції визнав незаконними дії відповідача з відмови в донарахуванні позивачу державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в сумі 1885 грн. 65 коп., зобов'язав відповідача нарахувати та виплатити за рахунок коштів Державного бюджету України позивачу відповідно до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, в розмірі, встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, який затверджено Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», за період з 9 липня 2007 року по 1 грудня 2007 року в сумі 1885 грн. 65 коп.
В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати постанову суду першої інстанції як прийняту з порушенням норм матеріального та процесуального права та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог. Відповідач надав клопотання про розгляд справи за відсутності відповідача.
Позивач на судовий розгляд не з'явився.
Колегія суддів, заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Позивачка народила ІНФОРМАЦІЯ_1ОСОБА_3, що підтверджено свідоцтвом про народження (арк. справи 5), перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Дані щодо того чи є позивач застрахованою особою в матеріалах справи відсутні.
Відповідно до довідки відповідача (арк. справи 6) позивачу було сплачено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку: за липень 2007 року - 129 грн. 03 коп., за серпень 2007 року - 132 грн. 64 коп., за вересень 2007 року - 134 грн. 45 коп., за жовтень 2007 року - 136 грн. 13 коп., за листопад 2007 року - 140 грн. 05 коп., за грудень 2007 року - 144 грн. 10 коп.
Статтею 5 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII (зі змінами та доповненнями) передбачено, що всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).
Статтею 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. При цьому, колегія суддів зазначає, що за вказаною статтею функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, Кабінету Міністрів України не делеговані.
Пунктом 1 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.
На виконання рішення Конституційного Суду України N 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року у справі N 1-29/2007 з 9 липня 2007 року була відновлена дія статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в частині виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено розмір мінімального прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 грн., з 1 квітня - 463 грн., з 1 жовтня - 470 грн.
З урахуванням викладеного з 9 липня по 31 грудня 2007 року:
- розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яку відповідач повинен був нарахувати позивачу складає 2679 грн. 52 коп. (343 грн. 52 коп. (за липень 463 грн. х 23 дня/31) + 926 грн. (463 грн. х 2 міс.) + 1410 грн. (470 грн. х 3 місяці);
- розмір фактично сплаченої відповідачем позивачу допомоги складає 783 грн. 10 коп. (95 грн. 73 коп. (за липень 129 грн. 03 коп. х 23 дня /31) + 132 грн. 64 коп. + 134 грн. 45 коп. + 136 грн. 13 коп. + 140 грн. 05 коп. + 144 грн. 10 коп.)
Таким чином, сума недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку складає 1896 грн. 42 коп. (2679 грн. 52 коп. - 783 грн. 10 коп.), а не 1885 грн. 65 коп. як визначено судом першої інстанції.
Колегія суддів, враховуючи, що позивачем до стягнення з відповідача заявлено недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі 1885 грн. 65 коп., а відповідно до вимог частини 2 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. З врахуванням викладеного, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції щодо стягнення з відповідача недоплаченої догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі 1885 грн. 65 коп.
Колегія суддів не приймає посилання скаржника на відсутність бюджетного фінансування для здійснення соціальних виплат, з огляду на те, що судові рішення ухвалюються в межах норм діючого законодавства в незалежності від причин ненадходження коштів з Державного бюджету України на виплату допомоги та згідно частини 2 статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Крім того, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно зі статтею 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані (частина друга), при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (частина третя). Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням. У традиційному розумінні діяльності визначальними поняття змісту прав людини є умови і засоби, які становлять можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування та розвитку. Обсяг прав людини - це їх сутнісна властивість, виражена кількісними показниками можливостей людини, які відображені відповідними правами, що не є однорідними і загальними. Загальновизнаним є правило, згідно з яким сутність змісту основного права в жодному разі не може бути порушена.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно статті 5 Сімейного кодексу України держава охороняє сім'ю, дитинство, материнство, батьківство, створює умови для зміцнення сім'ї. Держава створює людині умови для материнства та батьківства, забезпечує охорону прав матері та батька, матеріально і морально заохочує і підтримує материнство та батьківство. До вимог, що випливають із сімейних відносин, позовна давність не застосовується відповідно до статті 20 Сімейного кодексу України.
Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення. Статтею 23 вказаного закону передбачено, що рішення органу, що призначає і здійснює виплату державної допомоги, може бути оскаржено у вищестоящих органах виконавчої влади або у судовому порядку.
Відповідно до пункту 57 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року N 1751, у разі затвердження нового розміру прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку розмір допомоги по вагітності і пологах, по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, допомоги на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням та допомоги на дітей одиноким матерям перераховуються без звернення осіб, яким вони призначені, з місяця набрання чинності актом законодавства, що встановлює новий прожитковий мінімум. За пунктом 55 вказаного Порядку призначені, але своєчасно не одержані суми державної допомоги сім'ям з дітьми з вини органу, що призначає або виплачує зазначену допомогу, виплачуються протягом будь-якого часу без обмежень. При цьому виплата здійснюється виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого на день її призначення.
Вказаним Порядком затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року N 1751 не встановлений кінцевий термін звернення за виплатою допомоги особою, яка має право на отримання її у зв'язку з доглядом за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Жодним з перелічених нормативних актів не встановлені обмеження щодо звернення за виплатою передбаченого відповідним законодавством розміру допомоги та оскарження дій суб'єкта владних повноважень щодо відмови в виплаті допомоги в належному розмірі.
Виходячи з наведених норм законодавства, колегія суддів вважає, що приписи частини 2 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України щодо обмеження річним строком звернення до суду, до правовідносин пов'язаних з забезпеченням державою надання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, не застосовуються.
Зважаючи на наявність в матеріалах справи звернень позивача до відповідача з вимогою про виплату недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відповіді відповідача з відмовою в виплаті недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови позивачу в виплаті недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.
Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції прийняв оскаржувану постанову з дотриманням норм матеріального та процесуального права, що з врахуванням статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, обумовлює залишення постанови суду першої інстанції без змін.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Ровеньківської міської ради Луганської області на постанову Ровеньківського міського суду Луганської області від 8 січня 2009 року по адміністративній справі № 2-а-313/08 - залишити без задоволення.
Постанову Ровеньківського міського суду Луганської області від 8 січня 2009 року по адміністративній справі № 2-а-313/08 - залишити без змін.
Ухвала складена в повному обсязі та підписана колегією суддів у нарадчій кімнаті та проголошена в судовому засіданні 25 березня 2009 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складення в повному обсязі.
Головуючий В.Г.Яманко
Судді Г.М.Міронова
Н.К.Шаптала