13 год. 50 хв. м. Черкаси
03 квітня 2009р.
Справа № 2-а-1734/08
За позовом
ОСОБА_1
до
виплатного центра управління праці та соціального захисту населення Черкаської районної державної адміністрації
про
визнання дій протиправними та стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною
Суддя Новікова Т.В.
Секретар Комишна О.М.
за участю представників сторін:
позивача - ОСОБА_1 (паспорт, серія НОМЕР_1)
відповідача - Шкарбути Б.В. (за доруч. від 01.12.2008р.)
Позивач звернулась до суду з адміністративним позовом від 26.11.2008р., в якому просить стягнути недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у сумі 1648грн.63коп. за період з 01.08.2007р. по 31.12.2007р. Позовні вимоги, з посилання на ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992р. № 2811-ХІІ, ст. 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007рік», обґрунтовані недоотриманням позивачем належної суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до встановленого прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Позивач неодноразово вносила зміни та доповнення до позовних вимог від 12.03.2009р., 30.03.2009р, в яких з посиланням на ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Рішення КСУ від 09.07.2007р. №6-рп/2007, від 28.05.2008р. № 10-рп/2008р., від 27.11.2008р. №26-рп/2008р., КАС України, ЦК України, Закон України «Про державний бюджет на 2007 рік», «Про Державний бюджет на 2008 рік», вважає дії Управління праці та соціального захисту населення Черкаської районної державної адміністрації неправомірними та просить стягнути з відповідача: 1964грн.56коп. недоотриманої допомоги при народженні дитини; 1648грн.63коп. недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку в 2007р.; 5579грн.60коп. недоплаченої допомоги у 2008-2009рр. по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, тобто всього на суму 9192грн.79коп. Крім того, зобов'язати відповідача проводити щомісячні виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку з березня 2009р. по 29.05.2010р., або до часу припинення цієї допомоги в розмірі, не менше прожиткового мінімуму; стягнути з відповідача судові витрати у сумі 3грн.40коп. та витрати на юридичну допомогу у сумі 150грн.00коп.
Позивачем було надано суду заяву про зміну позовних вимог від 12.03.2009р., в якій ОСОБА_1 збільшує позовні вимоги та просить стягнути з відповідача недоплачену допомогу при народженні дитини у сумі 1964грн.56коп., недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку за 2008-2009рр. в сумі 5579грн.60коп.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Відповідач - Черкаське районне управління праці та соціального захисту населення не погодився з адміністративним позовом та надав суду заперечення проти адміністративного позову від 16.12.2008р. № 2639/01-12, в якому просив відмовити у задоволенні адміністративного позову і закрити провадження у справі, з посиланням на відсутність незаконних дій чи бездіяльності щодо позивача, оскільки допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надавалася у розмірі, відповідно до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету міністрів України №1751 від 27.12.2001р.
Ухвалою суду від 22.01.2009р. відмовлено в задоволенні клопотання управління праці та соціального захисту населення Черкаської районної державної адміністрації про залучення до участі у справі Міністерство праці та соціальної політики України та Міністерство фінансів України.
Ухвалою суду від 22.01.2009р. клопотання ОСОБА_1 про залучення до участі у справі в якості третьої особи Головного управління Державного казначейства України в Черкаській області залишено без задоволення.
Розглянувши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову з огляду на таке.
Позивач, ОСОБА_1, є матір'ю ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 народження, застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, що підтверджується довідкою з місця роботи від ІНФОРМАЦІЯ_2 НОМЕР_2, та перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Черкаської райдержадміністрації, якій призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992р. №2811-ХІІ, «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», «Про Державний бюджет України на 2007рік» 19.12.2006р. N489-V.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 подала до Управління праці та соціального захисту населення Черкаської районної державної адміністрації заяву з проханням зробити перерахунок і доплату, відповідно до поданих нею документів для здійснення перерахунку та призначення допомоги по догляду за дитиною.
На звернення позивача щодо недоотриманої допомоги по догляду за дитиною Управління праці та соціального захисту населення Черкаської райдержадміністрації повідомило ОСОБА_1 про відсутність механізму практичного застосування виплати допомоги даної категорії громадян, посилаючись на Закон України «Про Державний бюджет» (лист від 05.02.2009р. №241/01-12).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.(ч. 2 ст. 95 КУ).
Єдиний закон України, який Конституція України відокремлює серед інших-це Закон України «Про Державний бюджет». Зокрема, суттєві його відмінності полягають в тому, що згідно з Конституцією України цей Закон приймається щорічно та має визначений термін дії. Суб'єктом права законодавчої ініціативи щодо цього закону є тільки Кабінет Міністрів України.
Відповідно до цих конституційних норм, у разі якщо застосування пільг, компенсацій та гарантій для певних категорій громадян, у тому числі виплата грошової допомоги по догляду за дитиною до 3-х років, потребує фінансування за рахунок коштів Державного бюджету України, його обсяги не можуть визначатися будь-яким іншим законом, окрім Закону «Про державний бюджет України» на відповідний рік.
Відповідно до ст.ст. 116, 117 Конституції України, забезпечення проведення фінансової політики, політики у сфері соціального захисту та розробка проекту закону «Про Державний бюджет України» покладено на Кабінет Міністрів України, постанови і розпорядження якого в межах його компетенції є обов'язковими до виконання.
Статтею 51 Бюджетного кодексу України визначено, що розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та проводять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами.
Відповідно до ст. 40 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» Кабінет Міністрів України може здійснювати протягом 2008 року перерозподіл загального обсягу субвенції, затвердженого місцевим бюджетом з Державного бюджету України на надання пільг, субсидій та допомоги населенню між їх видами, виходячи з фактично нарахованих обсягів відповідних пільг, субсидій та допомоги населенню.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується в розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 р.-50 відсоткам, з 1 січня 2009 р.-75 відсоткам прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 гривень.
Окрім того, згідно абз. 2 п.19 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001р. №1751, виплата допомоги в розмірі, що перевищує мінімальний, здійснюється протягом шести календарних місяців. Якщо особа, якій призначена допомога, після закінчення зазначеного строку не підтвердила право на призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, допомога виплачується у мінімальному розмірі. Для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, подається в установленому порядку довідка про склад сім'ї та декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї).
Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається з дня звернення за її призначенням, але не раніше ніж з дня, що настає після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами для непрацюючих осіб та осіб-суб'єктів підприємницької діяльності, а для працюючих осіб-з дня настання відпустки по догляду за дитиною по день її закінчення. Днем звернення за призначенням допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку вважається день прийняття органом праці та соціального захисту населення відповідної заяви з усіма необхідними документами. Виплачується така допомога щомісяця з дня призначення по день досягнення дитиною вказаного віку включно.
Для одержання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку органам праці та соціального захисту населення подаються такі документи:
1) заява матері (батька, усиновителя, опікуна), що складається за формою, затвердженою Мінпраці;
2) копія або витяг з наказу (розпорядження) роботодавця про надання відпустки;
3) копія свідоцтва про народження дитини;
4) копія трудової книжки матері (батька, усиновителя, опікуна), яка (який) здійснює догляд за дитиною;
5) довідка з місця навчання-для осіб, які навчаються;
6) довідка про те, що виплата допомоги по безробіттю або матеріальної допомоги по безробіттю не проводиться,-для непрацюючих осіб, які перебувають на обліку в центрі зайнятості.
Документи, необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, особисто. Протягом десяти днів з дня подання заяви документи розглядаються органом, що призначає і виплачує державну допомогу сім'ям з дітьми.
У разі, коли до заяви не додані всі необхідні документи, орган праці та соціального захисту населення повідомляє заявника про те, які документи мають бути подані додатково. Якщо вони будуть подані не пізніше ніж протягом одного місяця з дня одержання зазначеного повідомлення, днем (місяцем) звернення для призначення допомоги вважається день (місяць) прийняття або відправлення заяви.
Органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім'ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач подала до Управління праці та соціального захисту населення Черкаської районної державної адміністрації заяву від 29.01.2009р. з проханням зробити перерахунок і доплату, не надавши всіх необхідних для здійснення перерахунку та призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, документів.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 звернулася до відповідача про надання їй допомоги по догляду за дитиною на загальних підставах, що було підтверджено позивачем під час судового засідання. Зокрема, спростовуючи позовні вимоги відповідач зазначив, що ОСОБА_1 нарахована допомога по догляду за дитиною відповідно до поданих нею документів, які зберігаються в особовій справі заявника та відповідно до п.47 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми.
Отже, як вбачається з доданих до матеріалів справи доказів та виступу представників сторін, суд не вбачає протиправних дій з боку відповідача, оскільки допомога по догляду за дитиною виплачувалася позивачеві відповідно до поданих позивачем документів, на підставі Закону та в межах повноважень, наданих Управлінню праці та соціального захисту населення Черкаської райдержадміністрації.
Щодо позовних вимог на 2009 та 2010рр., викладених у заяві від 12.03.2009р., суд вважає їх такими, що не можуть бути задоволені з огляду на те, що до задоволення в адміністративному судочинстві підлягають лише ті вимоги, які відновлюють фактично порушені права та інтереси позивача.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На думку суду, позивачем не надано достатніх беззаперечних доказів, що підтверджують незаконність рішень, дій чи бездіяльності відповідача при визначенні розміру грошової допомоги та її виплати позивачу.
Дослідивши обставини справи, проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд приходить до висновку, що викладені в позовній заяві вимоги позивача є необґрунтованими, а тому адміністративний позов не підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 97, ст.122, 133, 158-163 КАС України, Черкаський окружний адміністративний суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Черкаської райдержадміністрації про визнання дій неправомірними щодо здійснення перерахунку і стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007-лютий 2009р. у розмірі 9192грн.79коп., зобов'язання проводити щомісячні виплати допомоги по догляду за дитиною з березня 2009 року по 29 травня 2010 року або до часу припинення цієї допомоги в розмірі не менше прожиткового мінімуму, стягнення судових витрат у вигляді судового збору в сумі 3грн.40коп. та витрати правової допомоги у сумі 150грн.00коп. відмовити. Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя
Т.В.Новікова
Повний текст постанови виготовлений 14.04.2009р.