Справа № 161/21308/13-к
Провадження № 1-кс/161/4779/13
м. Луцьк 12 грудня 2013 року
Слідчий суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Ковтуненко В.В.,
при секретарі Ленічеві Є.А.,
з участю слідчого Поляка М.О.,
прокурора Приймачка В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Луцьк клопотання слідчого СУ УМВС України у Волинській області Пилипюка Ю.Г. про проведення обшуку,
Слідчий СУ УМВС України у Волинській області Пилипюк Ю.Г. звернувся до суду з клопотанням, погодженим з начальником відділу прокуратури Волинської області Приймачок В.В. про дозвіл на обшук житла та іншого володіння особи за адресою м. Луцьк, вул. Львівська 63А,/42.
В обґрунтування клопотання посилається на те, що 02.12.2013 року працівниками Луцького MB УМВС на сайті Інтернет видання «Волинь-Пост», виявлено повідомлення про прикріплення портретів Президента України ОСОБА_3 на гілках ялинок, що на Театральному майдані м. Луцька, на шиї якого зображена петля. Під час виїзду на місце події слідчо-оперативної групи Луцького MB УМВС даний факт підтверджено та встановлено, що під час проведення мітингу, невстановлена особа грубо порушуючи громадський порядок, з мотивів явної неповаги до суспільства, що супроводжувалося винятковим цинізмом, на гілках однієї з ялинок прикріпила вище вказані портрети.
02.12.2013 року відомості про вчинене кримінальне правопорушення СВ Луцького УМВС України у Волинській області були внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12013020010004904, попередня правова кваліфікація кримінального правопорушення, передбачена ч. 1 cт. 296 КК України.
03.12.2013 року в слідче управління УМВС України у Волинській області надійшло звернення заступника голови - керівника апарату Волинської обласної державної адміністрації про те, що у продовж часу з 07.00 год. по 10.00 год. група осіб заблокувала входи до будівлі Волинської обласної ради, яка розташована за адресою: м. Луцьк, Київський майдан, 9, чим унеможливила вільний доступ працівників і службовців Волинської обласної ради та Волинської обласної державної адміністрації до їх робочих місць, фактично захопивши у такий спосіб вищезазначену будівлю, що забезпечує діяльність органів виконавчої влади та місцевого самоврядування Волинської області.
03.12.2013 року відомості про вчинене кримінальне правопорушення СУ УМВС України у Волинській області були внесені до Єдиного реєстру досудових , розслідувань за № 12013020020000408, попередня правова кваліфікація кримінального правопорушення, передбачена ст. 341 КК України.
03.12.2013 року в слідче управління УМВС України у Волинській області надійшло звернення керуючого справами виконавчого апарату Волинської обласної ради про те, що 02.12.2013 року близько 10 год. 30 хв. група осіб на чолі з депутатом Луцької міської ради ОСОБА_4 та депутатом Волинської обласної ради ОСОБА_5 увірвалися в службовий кабінет голови Волинської обласної ради ОСОБА_6, який розташований в приміщенні Волинської ОДА за адресою: м. Луцьк, Київський майдан, 9, де відкрито заволоділи майном Волинської обласної ради вартістю 540 грн.
03.12.2013 року відомості про вчинене кримінальне правопорушення СУ УМВС України у Волинській області були внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12013020020000409, попередня правова кваліфікація кримінального правопорушення, передбачена ч. 2 cт. 186 КК України.
08.12.2013 року вище перелічені кримінальні провадження об'єднанні з присвоєнням реєстраційного № 12013020010004904 від 02.12.2013 року та дії невстановлених осіб по епізоду відкритого заволодіння майном Волинської обласної ради перекваліфіковано з ч.2 ст. 186 на ч. 2 ст. 296 КК України.
В ході досудового слідства встановлено, що 02 грудня 2013 року, в період з 11 години 00 хвилин до 11 години 30 хвилин, депутат Волинської обласної ради ОСОБА_5, депутат Луцької міської ради ОСОБА_7, колишній голова Волинської обласної державної адміністрації ОСОБА_8, діючи за попередньою змовою групою осіб, перебуваючи поблизу будівлі Волинської обласної ради за адресою: м. Луцьк, Київський майдан, 9 та на Театральному майдані м. Луцька, під час проведення масових заходів, стали закликати їх учасників прибути 03 грудня 2013 року о 7 годині до будівлі Волинської обласної ради та шляхом фізичної протидії заблокувати усі входи в її приміщення з метою не допустити працівників Волинської обласної державної адміністрації до своїх робочих місць, тобто вчинили публічні заклики до скоєння захоплення будівлі органу державної влади, що загрожують громадському порядку.
09.12.2013 року відомості про вчинене кримінальне правопорушення СУ УМВС України у Волинській області були внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12013020020000414, попередня правова кваліфікація кримінального правопорушення, передбачена cт. 295 КК України.
09.12.2013 року матеріали кримінального провадження № 12013020020000414 від 09.12.2013 року об'єднані з кримінальним провадженням № 12013020010004904 від 02.12.2013 року, з присвоєнням останнього вказаного реєстраційного номера.
Оскільки ОСОБА_9, приймав активну участь у вищевказаних кримінальних правопорушеннях та є всі підстави вважати, що за місцем його проживання можуть знаходитись знаряддя правопорушень, а саме: персональні комп'ютери, ноутбуки, планшети, принтери, звуко-, відео-, фото- пристрої, радіоелектронні засоби зв'язку, матеріали в електронному та паперовому вигляді, плани, схеми взаємодії між учасниками кримінального правопорушення та інші предмети і документи за допомогою яких здійснювалась підготовка, організація, вчинення та фіксація кримінальних правопорушень, то виникла необхідність у проведенні обшуку за його місцем проживання з метою виявлення цих речових доказів.
Крім того, згідно повідомлення УБОЗ у Волинській області від 09.12.2013 року, за місцем проживання ОСОБА_9 можуть знаходитися речі і документи, які мають відношення до вчинених кримінальних правопорушень.
Згідно довідки адресно-довідкового підрозділу УДМС, ОСОБА_9 зареєстрований за адресою АДРЕСА_1
Таким чином, в ході досудового розслідування встановлено, що в приміщенні за місцем проживання ОСОБА_9 за адресою АДРЕСА_1, знаходяться знаряддя кримінального правопорушення, а саме: персональні комп'ютери, ноутбуки, планшети, принтери, звуко-, відео-, фото- пристрої, радіоелектронні засоби зв'язку, матеріали в електронному та паперовому вигляді, плани, схеми взаємодії між учасниками кримінального правопорушення та інші предмети і документи за допомогою яких здійснювалась підготовка, організація, вчинення та фіксація кримінальних правопорушень.
Перелічені речі та документи самі по собі та в сукупності з іншими речами і документами є доказами в цьому кримінальному провадженні, що встановлюють факти і обставини вчинення хуліганства, публічних закликів до захоплення будівель, що загрожують громадському порядку та захоплення будівель, що забезпечують діяльність органів державної влади з метою перешкоджання їх нормальній роботі, а також мають значення для встановлення всіх осіб, які вчинили вказані злочини. Без їх використання неможливо іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів. Оскільки вони зберегли на собі сліди кримінального правопорушення, тому необхідні для проведення під час досудового слідства криміналістичних експертиз. З метою перешкодити встановленню істини у кримінальному провадженні, зацікавленими особами у володінні яких знаходяться такі документи та речі, тимчасовий доступ до них наданий не буде, а для ухилення від кримінальної відповідальності вони можуть змінити або знищити їх. Тому, для виявлення та вилучення вище перелічених документів і речей необхідно провести обшук за місцем проживання ОСОБА_9 за адресою АДРЕСА_1. Просить надати дозвіл на проведення обшуку в житлі за місцем проживання ОСОБА_9 за адресою АДРЕСА_1, з метою виявлення та вилучення персональних комп'ютерів, ноутбуків, планшетів, принтерів, звуко-, відео-, фото- пристроїв, радіоелектронних засобів зв'язку, матеріалів в електронному та паперовому вигляді, плани, схеми взаємодії між учасниками кримінального правопорушення та інші предмети і документи за допомогою яких здійснювалась підготовка, організація, вчинення та фіксація вказаних у клопотанні кримінальних правопорушень, а саме: хуліганських дій, закликів до вчинення дій, що загрожують громадському порядку.
Фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів не здійснювалось у відповідності до вимог ч. 1 ст. 107 КПК України.
Слідчий в судовому засіданні підтримав клопотання з підстав викладених у клопотанні. Просив клопотання задовольнити.
Прокурор в судовому засіданні підтримав клопотання слідчого та просив його задовольнити.
Заслухавши пояснення слідчого, прокурора, дослідивши письмові матеріали клопотання, приходжу до висновку про часткове задоволення клопотання з наступних підстав.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 30 Конституції України кожному гарантується недоторканність житла.
Не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду.
Конституція України захищає володільця житла, а також інших осіб, які в ньому проживають, від незаконних посягань будь-яких інших осіб, зокрема представників влади, посадових, приватних осіб тощо. Проте гарантоване Конституцією право може бути обмежене за наявності передбачених законом підстав. До таких належать необхідність провадження оперативно-розшукових заходів та слідчих дій з метою розкриття та розслідування злочину.
Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод передбачає аналогічні підстави обмеження даного права.
Відповідно до п. 2 ст. 8 Конвенції органи державної влади не можуть втручатися у його здійснення інакше ніж згідно із законом і коли це необхідно в демократичному суспільстві в інтересах національної і громадської безпеки або демократичного добробуту країни з метою запобігання заворушенням і злочинам, для захисту здоров'я чи моралі або з метою захисту прав і свобод інших осіб.
Вказаними положеннями Конституції України чітко передбачено, що гарантоване Конституцією право недоторканості житла може бути обмежене лише з метою розкриття та розслідування злочинів за вмотивованим рішенням суду.
Відповідно до ст. 2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Відповідно до ст. 84 КПК України доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
Відповідно до ст. 85 КПК України належними є докази, які прямо чи непрямо підтверджують існування чи відсутність обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, та інших обставин, які мають значення для кримінального провадження, а також достовірність чи недостовірність, можливість чи неможливість використання інших доказів.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 КПК України матеріали, в яких зафіксовано фактичні дані про протиправні діяння окремих осіб та груп осіб, зібрані оперативними підрозділами з дотриманням вимог Закону України "Про оперативно-розшукову діяльність", за умови відповідності вимогам цієї статті, є документами та можуть використовуватися в кримінальному провадженні як докази.
Відповідно до ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
При розгляді клопотання встановлено, що в провадженні СУ УМВС України у Волинській області перебувають матеріали кримінального провадження від 09.12.2013 року № 12013020020000414 та матеріали кримінального провадження № 12013020010004904 від 02.12.2013 року, які 09.12.2013 року об'єднані в одне кримінальне провадженням з присвоєнням останнього вказаного реєстраційного номера.
Так як 02.12.2013 року о 10.30 годині група осіб на чолі з депутатом Луцької міської ради ОСОБА_4 та депутатом Волинської обласної ради ОСОБА_5 увірвалися в службовий кабінет голови Волинської обласної ради ОСОБА_6, який розташований в приміщенні Волинської ОДА за адресою: м. Луцьк, Київський майдан, 9, де відкрито заволоділи майном Волинської обласної ради вартістю 540 гривень.
Також при розгляді клопотання встановлено, що ОСОБА_9 приймав активну участь у вчиненні кримінальних правопорушень. За вчинення ним кримінальних правопорушень йому 10.12.2013 року було повідомлено про підозру
Також встановлено, що стороною кримінального провадження було проведено ряд негласних слідчих дій для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні. Стороною кримінального провадження встановлено, що за місцем проживання ОСОБА_9 можуть знаходитись знаряддя, які мають безпосереднє відношення до вчинення кримінальних правопорушень. До таких знарядь відносяться - комп'ютерна техніка, засоби зв'язку, матеріали в електронному та паперовому вигляді, які використовувалися як для учасників так і учасниками вчинення кримінальних правопорушень.
Також при розгляді клопотання встановлено, що ОСОБА_9 проживає за адресою АДРЕСА_1 Вказане житлове приміщення на праві приватної власності належить ОСОБА_10 на підставі договору купівлі-продажу № 703 від 25.10.2005 року посвідченого приватним нотаріусом Луцького міського нотаріального округу ОСОБА_11
Також в ході розгляду клопотання стороною кримінального провадження доведено належними, достатніми, достовірними та допустимими доказами, що за місцем проживання ОСОБА_9 за адресою АДРЕСА_1, знаходиться комп'ютерна техніка, засоби зв'язку, матеріали в електронному та паперовому вигляді, які використовувалися безпосередньо ним для вчинення кримінальних правопорушень.
Приймаючи до уваги викладене та враховуючи, що стороною кримінального провадження повністю доведено наявність всіх підстав, передбачених пунктами 1- 4 ч. 5 ст. 234 КПК України для надання дозволу на обшук житла за місцем проживання ОСОБА_9 за адресою АДРЕСА_1, яке на праві приватної власності належить ОСОБА_10 на підставі договору купівлі-продажу № 703 від 25.10.2005 року посвідченого приватним нотаріусом Луцького міського нотаріального округу ОСОБА_11, з метою відшукання комп'ютерної техніки, засобів зв'язку, матеріалів в електронному та паперовому вигляді, які використовувалися ОСОБА_9 для вчинення кримінальних правопорушень, у вчиненні яких він підозрюється. На підставі досліджених в ході розгляду клопотання матеріалів кримінального провадження потреби досудового розслідування виправдовують саме такий ступінь втручання в права і свободи особи, про який йшлось в клопотанні про проведення обшуку. А тому за таких обставин, приходжу до висновку про часткове задоволення клопотання.
При цьому не може підлягати до задоволення клопотання в частині щодо надання дозволу на обшук з метою виявлення інших предметів і документів за допомогою яких здійснювалась підготовка, організація, вчинення та фіксація вказаних у клопотанні кримінальних правопорушень, а саме: хуліганських дій, закликів до вчинення дій, що загрожують громадському порядку. Так як інші предмети і документи стороною кримінального провадження не ідентифіковані, що суперечить положенням ст. 234 КПК України та унеможливлює їх встановити у доданих до клопотання доказах. А тому за таких обставин, приходжу до висновку про відмову в задоволенні клопотання в цій частині.
Керуючись ст. 235 КПК України,-
Клопотання слідчого СУ УМВС України у Волинській області Пилипюка Ю.Г. про дозвіл на обшук житла та іншого володіння особи - задовольнити частково.
Надати слідчому СУ УМВС України у Волинській області Пилипюку Ю.Г. дозвіл на обшук за місцем проживання ОСОБА_9 за адресою АДРЕСА_1, яке на праві приватної власності належить ОСОБА_10, з метою відшукання комп'ютерної техніки, засобів зв'язку, матеріалів в електронному та паперовому вигляді, які використовувалися ним з метою вчинення кримінальних правопорушень, у вчиненні яких він підозрюється.
В решті клопотання відмовити.
Ухвала надає право слідчому СУ УМВС України у Волинській області Пилипюку Ю.Г. проникнути до житла за місцем проживання ОСОБА_9 за адресою АДРЕСА_1, яке на праві приватної власності належить ОСОБА_10, лише один раз.
Строк дії ухвали не може перевищувати одного місяця з дня постановлення ухвали.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя В.В. Ковтуненко