ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без розгляду
"21" січня 2014 р. Справа № 809/279/14
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Микитюк Р.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до УМВС України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій, скасування наказів, поновлення на роботі та нарахування коштів за час вимушеного прогулу,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до УМВС України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій, скасування наказів, поновлення на роботі та нарахування коштів за час вимушеного прогулу.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач в порушення вимог Закону України "Про Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ України", Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, Інструкції про порядок проведення службових розслідувань в органах внутрішніх справ України, без проведення повного і об'єктивного службового розслідування за фактом ймовірного, на думку відповідача, керування позивачем транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння, без посвідчення водія і свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу та допущення зіткнення з іншим транспортним засобом, прийняв накази №1131 від 23.09.2013 року та №373 о/с від 27.09.2013 року, якими позивача протиправно звільнено з органів внутрішніх справ. Підстави для притягнення до дисциплінарної відповідальності не відповідають дійсними обставинам справи, так як, на переконання позивача, транспортним засобом "Форд Сієра" д.н.з. НОМЕР_1 він 21 вересня 2013 року він не керував, а відтак, не вчиняв правопорушення передбачені статтями 124, 126, 130 КУпАП. Вважає, що у його діях відсутній склад дисциплінарного правопорушення, а виявлені при службовому розслідуванні порушення стосуються не його особисто, а брата. У зв'язку із викладеним, просить скасувати оскаржувані накази, поновити на займаній до звільнення посаді і виплатити заробіток за час вимушеного прогулу.
Разом з позовною заявою позивач подав заяву (клопотання) про поновлення строку звернення до адміністративного суду, обгрунтовуючи пропущення строку звернення до суду тим, що з 23.09.2013 року по 02.10.2013 року він перебував на лікарняному, а з 03.10.2013 року був змушений оскаржувати постанови про накладення на нього адміністративних стягнень у вигляді штрафів до Тисменицького районного суду. Про наявність наказів №1131 від 23.09.2013 року та №373 о/с від 27.09.2013 року дізнався в двадцятих числах грудня 2013 року коли прийшов до відповідача за отриманням трудової книжки. Дані обставини вважає поважними та такими, що слугують підставою для поновлення строку звернення до суду.
Суд, з'ясовуючи питання про наявність підстав для відкриття провадження в адміністративній справі та дотримання позивачем строків звернення із адміністративним позовом, зазначає наступне.
Частиною 2 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
За змістом пункту 15 частини 1 статті 3 коментованого Кодексу публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
З огляду на вказану норму Закону та зміст адміністративного позову суд зазначає, що предметом оскарження є накази суб'єкта владних повноважень у правовідносинах щодо проходження та звільнення з публічної служби позивача.
Відповідно до частини 2 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Спеціальні строки на оскарження встановлені частиною 3 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України, за змістом якої для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Положеннями пункту 8 частини 1 статті 12 Закону України "Про Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ України" визначено, що за порушення службової дисципліни, серед іншого, накладається дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення з органів внутрішніх справ.
Відповідно до частини 1 статті 21 коментованого Закону дисциплінарне стягнення може бути оскаржено протягом трьох місяців з дня ознайомлення з наказом особи, на яку воно накладено.
Таким чином у спірних правовідносинах щодо оскарження наказу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області про звільнення позивача з органів внутрішніх справ законодавством встановлено спеціальний трьох місячний строк на подання позову до адміністративного суду.
Відповідно до п. п. 5, 6 ч. 1 статті 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження у справі.
Як вбачається з матеріалів адміністративного позову ОСОБА_1 просить визнати нечинними накази Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області №1131 від 23.09.2013 року та №373 о/с від 27.09.2013 року про звільнення його з органів внутрішніх справ, поновлення на посаді і виплатити коштів за час вимушеного прогулу.
Отже, накази начальника Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області №1131 і №373 о/с в частині, що стосується позивача видані і набрали юридичної сили 23 вересня і 27 вересня 2013 року відповідно.
Щодо поданої позивачем заяви (клопотання) про поновлення строку звернення до суду, суд зазначає наступне.
Наведені позивачем в заяві (клопотанні) обставини суд не вважає поважними, оскільки позивачем не надано належних доказів та обгрунтувань чому з 03.10.2013 року він не виходив на роботу, а тільки в двадцятих числах грудня прийшов до відповідача за отриманням трудової книжки, де і дізнався про накази №1131 і №373 о/с, а факт звернення позивача до Тисменицького районного суду про оскарження постанов про накладення на нього адміністративних стягнень не перешкоджав йому звернутися з адміністративним позовом до суду про визнання протиправними дій, скасування наказів, поновлення на роботі та нарахування коштів за час вимушеного прогулу.
За таких обставин правові підстави на звернення позивача з даним позовом виникли починаючи із 24 і 28 вересня 2013 року.
Із адміністративним позовом до суду ОСОБА_1 звернувся 20.01.2014 року.
Таким чином, суд приходить до висновку, що адміністративний позов подано після закінчення строків установлених законом, а пропущення позивачем строку звернення до Івано-Франківського окружного адміністративного суду не обгрунтовано, суд не вважає причини пропущення строку звернення до суду поважними, а тому пропущений строк не підлягає поновленню.
Згідно ст.100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
На підставі наведеного, керуючись ч. 3 ст. 99, ст. ст. 100, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя ,-
Позовну заяву ОСОБА_1 до УМВС України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій, скасування наказів, поновлення на роботі та нарахування коштів за час вимушеного прогулу - залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Микитюк Р.В.