5.6.1
Іменем України
15 січня 2014 рокуЛуганськ№ 812/10010/13-а
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом Прокурора міста Антрацита в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі інспекції Держенергонагляду в Луганській області відокремлено підрозділу "Держенергонагляд у Донбаському регіоні" до Комунальної установи " 1-а міська лікарня" Антрацитівської міської ради про стягнення штрафу у сумі 5100,00 грн.,-
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Прокурора міста Антрацита в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі інспекції Держенергонагляду в Луганській області відокремлено підрозділу "Держенергонагляд у Донбаському регіоні" до Комунальної установи " 1-а міська лікарня" Антрацитівської міської ради про стягнення штрафу у сумі 5100,00 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог прокурор посилався на наступне.
При проведенні перевірки щодо виконання Комунальною установою "1- я міська лікарня" Антрацитівської міської ради вимог припису № 02/26-01-0140 від 19.12.2012 встановлено часткове невиконання деяких пунктів зазначеного припису, а саме: 6, 8, 10, 11, 13, 15, 17, 18. У зв'язку з цим постановою від 09.07.2013 №02/26-01-029 на відповідача накладено штраф в розмірі 5100 грн. Постанову про накладення штрафу відповідач отримав 16.07.2013, проте на даний час штраф залишається несплаченим.
У зв'язку з зазначеним прокурор просить стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України суму штрафу 5100грн.
Дослідивши надані докази, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, з таких підстав.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про електроенергетику» однією із засад державної політики в енергетиці є створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів. Згідно з п. 1 Положення «Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 № 929 державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовуючих установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).
Відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України від 3 листопада 2006 року Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.96 № 929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України та діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго». Особа, в інтересах якої заявлено позов щодо стягнення штрафних санкцій, є суб'єктом владних повноважень в розумінні ст. 3 КАС України, оскільки здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.
Суддею встановлено, що Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Луганській області було проведено позапланову перевірку виконання припису від 22.08.2012 №02/26-01-0114 Комунальною установою "1- я міська лікарня" Антрацитівської міської ради. За результатами перевірки винесено припис № 02/26-01-0140 від 19.12.2012 про зобов'язання вжити заходів щодо усунення порушень чинного законодавства. Термін виконання припису до 19.03.2013. (а.с. 12-13).
27.06.2013 позивачем було проведено перевірку виконання відповідачем вимог вищевказаного припису. Актом перевірки від 27.06.2013 № 02/26-01-029 встановлено ухилення від виконання відповідачем вимог припису № 02/26-01-0140 від 19.12.2012, а саме: не виконано 8 з 23 пунктів (а.с. 11).
На підставі зазначеного акту перевірки постановою начальника інспекції Держенергонагляду в Луганській області - старшого державного інспектора з енергетичного нагляду Вайнера В.Ю. № 02/26-01-029 від 09.07.2013 на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику в розмірі 5100 грн. (а.с. 9). Копію постанови відповідач отримав 16.07.2013 (а.с. 10). Дана сума штрафу мала бути сплачена до Державного бюджету України протягом 30 днів з дня прийняття постанови.
Постанова в установленому законом порядку не була оскаржена.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади з державного енергетичного нагляду.
Відповідно до ч. 4 ст. 26 Закону України «Про електроенергетику», споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій у вигляді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п. 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.1999 № 1312, суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у визначений термін він стягується в судовому порядку.
Суддею встановлено, що на відповідача було накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику згідно постанови, яка відповідачем не оскаржувалася, тобто вона є чинною, але штраф згідно даної постанови до теперішнього часу до бюджету відповідачем не перераховано.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суддя вважає, що позовні вимоги документально обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, відповідають чинному законодавству, не суперечать закону та не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси, у зв'язку з чим підлягають задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись ст. ст. 11, 71, 159-163 КАС України, Законом України «Про електроенергетику», суддя,-
Адміністративний позов Прокурора міста Антрацита в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі інспекції Держенергонагляду в Луганській області відокремлено підрозділу "Держенергонагляд у Донбаському регіоні" до Комунальної установи " 1-а міська лікарня" Антрацитівської міської ради про стягнення штрафу у сумі 5100,00 грн. задовольнити.
Стягнути з Комунальної установи "1- я міська лікарня" Антрацитівської міської ради в дохід Державного бюджету України штраф в сумі 5100 грн. (п'ять тисяч сто гривень).
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції у разі її прийняття в письмовому провадженні подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя С.В. Борзаниця