15 січня 2014 р.Справа № 816/5454/13-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Кононенко З.О.
Суддів: Бондара В.О. , Калитки О. М.
за участю секретаря судового засідання Губарь А.С.
представника позивача Купрієнко В.І.
представника відповідача Порубльової С.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз" на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 10.10.2013р. по справі № 816/5454/13-а
за позовом Публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз"
до Відділу Держземагенства у Карлівському районі Полтавської області треті особи Карлівська міська рада Полтавської області , Карлівська районна державна адміністрація Полтавської області
про скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 10.10.2013р. у задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз" до Відділу Держземагенства у Карлівському районі Полтавської області, треті особи: Карлівська міська рада Карлівського району Полтавської області, Карлівська районна державна адміністрація про визнання протиправною відмови, скасування рішення, зобов'язання вчинити дії відмовлено.
В апеляційній скарзі позивач, Публічне акціонерне товариство "Укртрансгаз", зазначає, що оскаржувана постанова прийнята без повного та всебічного з'ясування всіх обставин справи, в порушення норм матеріального права, є необґрунтованою та підлягає скасуванню. Позивач вважає що дії відповідача щодо відмови у проведенні державної реєстрації його земельної ділянки є неправомірними, оскільки останнім було порушено вимоги п. 4 ст. 9 Закону України "Про державний земельний кадастр", п. 155 Постанови Кабінету Міністрів України №1051 від 17.10.2012р.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення у даній справі в межах апеляційної скарги у відповідності до ч.1 ст. 195 КАС України, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що спільним наказом Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" та Державного комітету нафтової, газової та нафтопереробної промисловості України від 06 листопада 1998 року №68/234, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 24 липня 1998 року №1173 "Про розмежування функцій з видобування, транспортування, зберігання і реалізації природного газу" було припинено діяльність Акціонерного товариства "Укргазпром" у зв'язку з його реорганізацією шляхом поділу та приєднання до дочірніх компаній НАК "Нафтогаз України", в тому числі до ДК "Укртрансгаз" /а.с. 31-33/.
На виконання розпорядження Кабінету Міністрів України "Про реорганізацію дочірніх компаній Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" від 13.06.2012 №360-р та наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України "Про реорганізацію Дочірньої компанії "Укртрансгаз" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" від 18.07.2012 № 530 припинено діяльність ДК "Укртрансгаз", внаслідок реорганізації шляхом перетворення в Публічне акціонерне товариство "Укртрансгаз" (пункт 1.1. Статуту ПАТ "Укртрансгаз" /а.с. 42-58/).
Відповідно до пункту 1.2 Статуту ПАТ "Укртрансгаз" є правонаступником усіх майнових та немайнових прав та обов'язків ДК "Укртрансгаз" НАК "Нафтогаз України".
Рішенням Карлівської міської ради народних депутатів від 14 травня 1996 року №79 Диканському управлінню магістральних газопроводів ДП "Київтрансгаз", який на той час входив до складу АТ "Укргазпром" був виданий Державний акт на право постійного користування землею ІІ-ПЛ №000764, яка розташована на території Карлівської міської ради Карлівського району Полтавської області та згідно якого землекористувачу надається у постійне користування 0,7130 гектарів землі у межах згідно з планом землекористування для виробничих потреб та обслуговування житлового будинку /а.с. 23-26/.
11 липня 2012 року між ДК "Укртрансгаз" НАК "Нафтогаз України" (Замовник) та ТОВ НВП "Горизонт" (Виконавець) було укладено договір №1207000328 /а.с.27-30/, згідно умов якого виконавець зобов'язувався у 2012-2013 роках за завданням Замовника надати послуги з розробки землевпорядної документації та оформлення документів, що посвідчують право користування земельними ділянками ДК "Укртрансгаз" НАК "Нафтогаз України" під діючими об'єктами трубопровідного транспорту, які знаходяться на території Полтавської області, а Замовник - прийняти і оплатити такі послуги.
На виконання умов даного договору, з метою переоформлення державного акту на право постійного користування земельної ділянки під АГРС та під'їзним шляхом Диканського ЛВУ МГ філії "УМГ "Київтрансгаз" ПАТ "Укртрансгаз" на території Карлівської міської ради Карлівського району Полтавської області, що перебуває у постійному користуванні позивача, ТОВ НВП "Горизонт" було розроблено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) зовнішніх меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ПАТ "Укртрансгаз" для розміщення об'єктів трубопровідного транспорту (АГРС та під'їзний шлях) на території Карлівської міської ради Карлівського району Полтавської області /а.с. 13-14, 15, 16/.
04 березня 2013 позивач звернувся до державного кадастрового реєстратора Відділу Держземагенства у Карлівському районі Полтавської області із заявою про внесення відомостей (змін до них) для внесення земельної ділянки, що знаходиться під АГРС та під'їзним шляхом Диканського ЛВУ МГ філії "УМГ "Київтрансгаз" ПАТ "Укртрансгаз" на території Карлівської міської ради Карлівського району Полтавської області до Державного земельного кадастру з присвоєнням кадастрового номера.
Рішенням від 06 березня 2013 року №РВ-5300006742013 державним кадастровим реєстратором Відділу Держземагенства у Карлівському районі відмовлено у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру з підстав невідповідності електронного документа установленим вимогам, а саме: перетин земельної ділянки з ділянкою 5321610100:00:001:1204; площа співпадає на 3,68% /а.с. 74/.
Позивач не погоджується із таким рішенням відповідача, та зазначає, що було порушено його законні права, оскільки такі обставини унеможливлюють реєстрацію даної земельної ділянки позивача в Державному земельному кадастрі та подальшу реєстрацію права користування у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відповідно до вимог чинного законодавства України.
Відмовляючи в задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що оскільки у результаті перевірки документів для державної реєстрації земельної ділянки, поданих позивачем до Відділу Держземагенства у Карлівському районі, було виявлено факт накладення земельної ділянки позивача, наданої йому відповідно до державного акту ІІ-ПЛ №00764 та земельної ділянки 5321610100:00:001:1204, відповідач, при прийнятті рішення від 06 березня 2013 року №РВ-5300006742013 про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, протиправності у його діях не встановлено.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції виходячи з наступних підстав.
Повноваження відділу Держземагенства у Карлівському районі Полтавської області щодо вирішення заяви позивача визначені Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженим постановою КМ України від 17 жовтня 2012 року № 1051 (далі - Порядок).
У відповідності до п. 9 Порядку до повноважень Державного кадастрового реєстратора територіальних органів Держземагентства у районах, містах республіканського (Автономної Республіки Крим) та обласного значення належать, зокрема, здійснення державної реєстрації земельних ділянок, обмежень у їх використанні, скасування такої реєстрації, а також присвоєння кадастрових номерів земельним ділянкам.
За змістом п.п. 110, 111 Порядку для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстраторові подається заява про державну реєстрацію земельної ділянки з додатками. Державний кадастровий реєстратор здійснює перевірку поданих документів та за її результатами здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або приймає рішення про відмову у державній реєстрації земельної ділянки.
Згідно статті 1 Закону України "Про державний земельний кадастр" державна реєстрація земельної ділянки - це внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.
Підставою для прийняття рішення про відмову в державній реєстрації земельної ділянки може бути розташування в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.
Рішенням від 06 березня 2013 року №РВ-5300006742013 державним кадастровим реєстратором Відділу Держземагенства у Карлівському районі відмовлено у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру з підстав невідповідності електронного документа установленим вимогам, а саме: перетин земельної ділянки з ділянкою 5321610100:00:001:1204; площа співпадає на 3,68% .
Судом апеляційної інстанції оглянуто план-схему (карту) організації території розташування земельної ділянки позивача згідно державного акту на право постійного користування землею ІІ-ПЛ №00764 із зображенням схеми накладення із земельною ділянкою 5321610100:00:001:1204 /а.с. 104/.
Із зазначеного плану-схеми вбачається, що земельна ділянка позивача згідно державного акту на право постійного користування землею ІІ-ПЛ №00764 накладається на раніше зареєстровану земельну ділянку за кадастровим номером 5321610100:00:001:1204 (площа накладення 3,68% заштрихована червоним пунктиром) /а.с. 104/.
За таких обставин колегія суддів погоджується, що відділ Держземагенства у Карлівському районі Полтавської області, приймаючи рішення про відмову в задоволенні заяви Публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз" від 04 березня 2013 року, діяв у відповідності з вимогами діючого законодавства.
Щодо доводів апеляційної скарги стосовно наявності помилки в проектній документації, колегія суддів зазначає наступне.
Пунктом 9 вказаного порядку передбачено, що до повноважень Державного кадастрового реєстратора територіальних органів Держземагентства у районах, містах республіканського (Автономної Республіки Крим) та обласного значення належать:
1) внесення або надання відмови у внесенні до Державного земельного кадастру відомостей (змін до них) про землі та земельні ділянки (їх частини), розташовані в межах району, міста республіканського (Автономної Республіки Крим) чи обласного значення;
2) здійснення державної реєстрації земельних ділянок, обмежень у їх використанні, скасування такої реєстрації;
3) формування поземельних книг на земельні ділянки, внесення записів до них, забезпечення зберігання поземельних книг;
4) присвоєння кадастрових номерів земельним ділянкам;
5) здійснення реєстрації: заяв про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру; заяв про відкликання заяв про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру; заяв про надання відомостей з Державного земельного кадастру; повідомлень про виявлення помилок, допущених під час ведення Державного земельного кадастру; заяв про виправлення технічних помилок, допущених під час ведення Державного земельного кадастру; заяв про внесення виправлених відомостей до Державного земельного кадастру;
6) проведення перевірки відповідності поданих документів вимогам законодавства;
7) узагальнення відомостей про землі в межах району, міста республіканського (Автономної Республіки Крим) чи обласного значення за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру;
8) надання відомостей з Державного земельного кадастру щодо об'єктів, зазначених у підпункті 1 цього пункту, та відмови у їх наданні, витягів з Державного земельного кадастру про будь-яку земельну ділянку в межах державного кордону;
9) виправлення помилок у Державному земельному кадастрі, допущених у відомостях щодо об'єктів, зазначених у підпункті 1 цього пункту;
10) оприлюднення за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру на офіційному веб-сайті Держземагентства: відомостей щодо об'єктів, зазначених у підпункті 1 цього пункту; дати та номера реєстрації заяв про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру та заяв про відкликання заяв про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, їх стислого змісту та інформації про результати розгляду.
Відповідно до п. 73 Порядку ведення Державного земельного кадастру Державний кадастровий реєстратор у строк, що не перевищує 14 робочих днів з дня прийняття заяви про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, зокрема, розглядає її разом з документами, зазначеними у пункті 69 цього Порядку, та перевіряє: відповідність документів вимогам, зазначеним у пункті 67 цього Порядку; електронний документ відповідно до пункту 74 цього Порядку.
Згідно п. 74 Порядку ведення Державного земельного кадастру Державний кадастровий реєстратор протягом строку, встановленого пунктом 73 цього Порядку, перевіряє електронний документ на відповідність:
1) даним Державного земельного кадастру (геодезичній та картографічній основам, даним кадастрових карт (планів);
2) вимогам до змісту, структури і технічних характеристик такого документа згідно з додатком 1;
3) даним документації із землеустрою та оцінки земель.
Пунктом 107 Порядку ведення Державного земельного кадастру визначено, що державна реєстрація земельної ділянки здійснюється під час її формування за результатами складення документації із землеустрою після її погодження у встановленому порядку та до прийняття рішення про її затвердження органом державної влади або органом місцевого самоврядування (у разі, коли згідно із законом така документація підлягає затвердженню таким органом) шляхом відкриття Поземельної книги на таку земельну ділянку відповідно до пунктів 49 - 54 цього Порядку.
Згідно п. 109 Порядку ведення Державного земельного кадастру державна реєстрація земельної ділянки здійснюється за заявою власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності (у разі поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок) або уповноваженої ними особи.
Державний кадастровий реєстратор для здійснення державної реєстрації земельної ділянки протягом 14 календарних днів з дня реєстрації відповідної заяви перевіряє: 1) відповідність поданих документів вимогам, передбаченим пунктом 67 цього Порядку; 2) електронний документ відповідно до пункту 74 цього Порядку.
Відповідно до п.п. 77, 79 Порядку ведення Державного земельного кадастру у разі невідповідності електронного документа вимогам, зазначеним у пункті 74 цього Порядку, Державний кадастровий реєстратор:
1) складає за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру протокол проведення перевірки електронного документа за формою згідно з додатком 16;
2) повертає заявникові документацію із землеустрою та оцінки земель без позначки, зазначеної у пункті 75 цього Порядку, разом з електронним документом, протоколом його перевірки та іншими документами, крім документа, що підтверджує оплату послуг з внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, для виправлення зазначених у протоколі проведення перевірки електронного документа помилок та подання документів разом з цим протоколом для проведення повторної перевірки.
Розгляд доопрацьованого електронного документа, що містить відомості про результати робіт із землеустрою та оцінки земель, здійснюється у разі повторного звернення заявника відповідно до пунктів 66 - 78 цього Порядку.
Державний кадастровий реєстратор приймає рішення про відмову у державній реєстрації земельної ділянки відповідно до пунктів 70, 73, 77 - 85 цього Порядку в разі:
- невідповідності поданих документів, зазначених у пункті 110 цього Порядку, вимогам законодавства;
- розташування в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини;
- розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора;
- подання заявником документів, зазначених у пункті 110 цього Порядку, не в повному обсязі (п. 111 Порядку ведення Державного земельного кадастру).
Відповідно до постанови КМУ №1051 пунктом 138 помилками у Державному земельному кадастрі є технічні помилки (описка, друкарська, граматична, арифметична чи інша помилка), допущенна органом, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, помилка, допущена у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок помилки у документації із землеустрою та оцінки земель (в тому числі виявлена після перенесення інформації про земельні ділянки з державного земельного кадастру та відомостей про інші об'єкти Державного земельного кадастру, що містяться в документації із землеустрою та оцінки земель, затвердженій та переданій до 01.01.2013 року до Державного фонду документації із землеустрою, помилка, допущена у відомостях Державного земельного кадастру, внесених до нього з інших кадастрів та інформаційних систем у порядку інформаційної взаємодії).
З вищезазначених норм вбачається, що помилка в електронному документі, яка була допущена проектною організацією, до компетенції та повноважень Відділу Держземагенства у Карлівському районі Полтавської області у відповідності до Постанови КМУ № 1051 не відноситься.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, а тому не вбачає підстав для його скасування. Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують з наведених вище підстав.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз" залишити без задоволення.
Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 10.10.2013р. по справі № 816/5454/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Кононенко З.О.
Судді(підпис) (підпис) Бондар В.О. Калитка О.М.
Повний текст ухвали виготовлений: 20.01.2014р.
Помічник судді
Левченко А.М.