15 січня 2014 р.Справа № 820/9938/13-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Кононенко З.О.
Суддів: Бондара В.О. , Калитки О. М.
за участю секретаря судового засідання Губарь А.С.
представників позивача Бондаренко А.А., Савіних О.Б.
представника відповідача Ісмайлова Т.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Виконовчої дирекції Харківського обласного відділеня фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 05.11.2013р. по справі № 820/9938/13-а
за позовом Дитячо-юнацької спортивної школи з художньої гімнастики Харківського обласного фізкультурно-спортивного товариства "Україна"
до Виконовчої дирекції Харківського обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності
про скасування рішення,
Позивач, Спеціалізована дитячо-юнацька школа олімпійського резерву з тенісу, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Виконавчої дирекції Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання дій виконавчої дирекції Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності незаконними, скасування рішення №129-03-04-КРВ від 08.08.2013 р. про повернення коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, використаних неправомірно (не за цільовим призначенням), та застосування фінансових санкцій, прийняте директором виконавчої дирекції Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ОСОБА_4
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 05.11.2013 року адміністративний позов задоволено частково. Скасовано рішення Виконавчої дирекції Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 129-03-04-КРВ від 08.08.2013 р. про повернення коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, використаних неправомірно (не за цільовим призначенням), та застосування фінансових санкцій.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Відповідач, не погодившись із постановою суду першої інстанції, подала апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову, якою у задоволені позову відмовити у повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга відповідача не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що у періоді з 26 по 29.07.2013 p. спеціалістами виконавчої дирекції Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та спеціалістом виконавчої дирекції Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності було проведено перевірку правомірного (цільового) використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у Спеціалізованій дитячо-юнацькій школі олімпійського резерву з тенісу (далі - ДЮСШ), про що складено акт перевірки від 29.07.2013р.
Перевіркою встановлено порушення вимог ст. 48 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18.01.2001 року № 2240 (надалі - Закон № 2240), п.2.5.1 Порядку часткового фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 31.07.2012р. № 44 (далі - Порядку №44), та пункту 31 Положення про дитячо-юнацьку спортивну школу, затвердженого Постановою КМУ від 05.11.2008р. № 993 (далі - Положення №993), а саме: тренер-викладач ОСОБА_6 яка прийнята на посаду згідно наказу від 01.09.2006 року без вищої освіти з фізичного виховання і спорту освітньо-кваліфікаційного рівня "бакалавр", "спеціаліст" чи "магістр". Сума переплати заробітної плати за січень-червень 2013 року склала 8049,40 грн., нарахування на Фонд оплати праці 2164,48 грн. Разом сума нецільового використання коштів Фонду становить 8049,40 грн.
08.08.2013 року виконавчою дирекцією Харківського обласного відділення Фонду, на підставі акту перевірки від 23.07.2013р., прийнято рішення №129-03-04-КРВ про повернення коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, використаних неправомірно (не за цільовим призначенням), та застосування фінансових санкцій, згідно якого СДЮШОР повинна повернути до Фонду кошти використані не за цільовим призначенням в сумі 8049,40 грн. та сплатити штраф за порушення порядку цільового використання страхових коштів - 4024,70 грн.
Отримавши акт перевірки від 23.07.2013р. ДЮСШ 31.07.2013 р. відповідно до вимог "Порядку проведення перевірок отримувачів коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності цільового призначення, оформлення, реалізації та оскарження їх результатів" затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 22.12.2010 р. №30 направило свої заперечення до виконавчої дирекції Харківського обласного відділення Фонду, також відповідно до вимог даного порядку ДЮСШ оскаржувало рішення №129-03-04-КРВ від 08.08.2013р. до:
- виконавчої дирекції Харківського обласного відділення Фонду - скарга від 21.08.2013р. - відмовлено в задоволенні.
- виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності - скарга від 16.09.2013р. - відмовлено в задоволенні.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що рішення № 129-03-04-КРВ від 08.08.2013 року Виконавчої дирекції Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності винесено з порушенням норм чинного законодавства України оскільки Положення п.31 про дитячо-юнацьку спортивну школу, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2008 року № 993 (далі Положення № 993) не розповсюджуються на ОСОБА_6
Колегія суддів погоджується з вищезазначеним висновком суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Статтею 48 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" передбачено, що за рахунок коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, у межах асигнувань, що визначаються щорічно при затвердженні бюджету Фонду на наступний фінансовий рік, здійснюється утримання дитячо-юнацьких спортивних шкіл в порядку, визначеному правлінням Фонду.
Порядок часткового фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду від 31.07.2012р. № 44 визначає умови часткового фінансування ДЮСШ за рахунок коштів Фонду.
Колегією суддів встановлено, що до початку часткового фінансування виконавчою дирекцією Харківського обласного відділення Фонду ДЮСШ, відповідно до п.1.5 Порядку № 44 правлінням Фонду Харківського обласного відділення було прийняте рішення щодо здійснення часткового фінансування ДЮСШ на підставі наступних документів: копії Статуту ДЮСШ; довідки установи банку про відкриття поточного рахунку ДЮСШ або довідки органу Державної казначейської служби України про відкриття ДЮСШ спеціального реєстраційного рахунку (якщо ДЮСШ є бюджетною установою); копії Звіту дитячо-юнацької спортивної школи (спеціалізованої дитячо-юнацької школи олімпійського резерву) (форма N 5-ФК) за попередній рік, складеного за формою, затвердженою наказом Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту від 05 червня 2006 року N 1861 "Про затвердження форм звітності N 5-ФК, N 5-ФК (зведена) про діяльність дитячо-юнацьких спортивних шкіл, спеціалізованих дитячо-юнацьких шкіл олімпійського резерву та Інструкцій щодо їх заповнення", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 23 червня 2006 року зa № 741/12615; копії штатного розпису працівників ДЮСШ, також було надано оригінал для звірки; інформації про спеціалізацію ДЮСШ за видами спорту та чисельність вихованців; копії плану навчально-тренувальної роботи ДЮСШ на наступний рік.
З урахуванням зазначеного штатного розпису ДЮСШ надано проект кошторису до Фонду.
Згідно з пунктом 2.2. Порядку №44 правління Фонду Харківського обласного відділення на підставі наданих проектів кошторисів визначено перелік ДЮСШ та обсяги їх часткового фінансування за рахунок коштів Фонду в наступному фінансовому році. До переліку включено ДЮСШ з обсягом фінансування на оплату праці, згідно наданого кошторису.
З матеріалів справи вбачається, що згідно положень пункту 2.3. Порядку №44, після затвердження правлінням відділення Фонду обсягу часткового фінансування ДЮСШ, кошториси для погодження подавались до виконавчої дирекції Харківського обласного відділення Фонду (в т.ч. ДЮСШ).
Таким чином, відповідачем було затверджено та погоджено, кошторис ДЮСШ, підставою для складання якого був штатний розпис з даними про освіту тренерів - викладачів.
В штатному розписі наданому до Виконавчої дирекції Харківського обласного відділення Фонду зазначено наявність чи відсутність вищої освіти з фізичного виховання і спорту тренерів викладачів. ОСОБА_6 заслужений тренер України, має другу категорію тренера - викладача, як зазначено в штатному розписі, має вищу освіту за фахом викладача та звання мастера спорту СРСР, працює в ДЮСШ з 2006 року.
До того ж, зауважень стосовно невідповідності працівників ДЮСШ, вимогам, наведеним у Положенні про дитячо-юнацьку спортивну школу, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2008 року N 993 з боку відповідача не було.
Крім того, як вбачається з п. 2.3. Порядку №44 достовірність наданих у кошторисі витрат могла бути перевірена в ДЮСШ виконавчою дирекцією Харківського обласного відділення, проте таких перевірок не проводилось.
Відповідно до п.п. 2.5.1 п.2.5 Порядку № 44, за рахунок коштів Фонду передбачаються витрати (часткове фінансування) на оплату праці працівників ДЮСШ, які відповідають вимогам, наведеним у Положенні про дитячо-юнацьку спортивну школу, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2008 року № 993 (далі Положення № 993), згідно з укомплектованим штатом відповідно до спеціалізації ДЮСШ та наявних власних споруд.
Відповідно до п.31 Положення № 993, тренером-викладачем спортивної школи може бути особа, що має високі моральні якості, вищу освіту з фізичного виховання і спорту освітньо-кваліфікаційного рівня "бакалавр", "спеціаліст" чи "магістр".
Як вбачається з листа Мінсім'ямолодьспорту України від 09.10.2009 р. № 51/12784 пункти 31,40,42,46,48 Положення N 993 не розповсюджуються на осіб, які працювали в ДЮСШ на момент його прийняття.
Аналогічне роз'яснення наведено у листі Мінсім'ямолодьспорту України від 04.10.2011 р. № 72/4954.
Відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.02.1999р. №1-рп/99 встановлено, що надання зворотної дії в часі нормативно-правовим актом може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно - правовому акті.
До того ж, умови оплати праці працівників ДЮСШ регулюються Постановою КМУ №2097 від 23.09.2005 p., де у Примітки Додатку 19 зазначено: "Особи, які мають стаж тренерсько-викладацької роботи, можуть займати посади тренерів-викладачів зі спорту без наявності спеціальної освіти після проходження ними атестації в комісіях органів виконавчої влади з питань фізичної культури і спорту".
ОСОБА_6 працює тренером з 1973 року, має другу категорію тренера - викладача, працює в ДЮСШ з 2006р. тобто, до вступу в дію вимог Положення N 993. В періоді, який перевірявся ОСОБА_6 фактично виконувала роботу тренера - викладача відповідно до покладених на неї службових обов'язків, на підставі документів що свідчать про професійну придатність, а тому ДЮШС зобов'язана платити заробітну плату працівнику, у строки та у порядку, що передбачені чинним законодавством України.
Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Виконовчої дирекції Харківського обласного відділеня фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 05.11.2013р. по справі № 820/9938/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Кононенко З.О.
Судді(підпис) (підпис) Бондар В.О. Калитка О.М.
Ухвала складена у повному обсязі 20.01.14р.
Помічник судді
Левченко А.М.