Копія
Іменем України
Справа № 801/8914/13-а
15.01.14 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Ілюхіної Г.П.,
суддів Яковенко С.Ю. ,
Лядової Т.Р.
секретар судового засідання Прищепа Н.С.
за участю сторін:
від позивача (Сакського міськрайонного центру зайнятості): Метленко Олена Вікторівна, довіреність № 01-09/45 від 08.01.14
від відповідача (ОСОБА_3) не з'явився.
розглянувши апеляційну скаргу Сакського міськрайонного центру зайнятості на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Дудін С.О.) від 04.11.13 у справі № 801/8914/13-а
за позовом Сакського міськрайонного центру зайнятості (Новоселівське шосе, 3, м. Саки, Сакський район, Автономна Республіка Крим, 96500)
до ОСОБА_3 (АДРЕСА_1)
про стягнення заборгованості у сумі 25905,25 грн.,
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 04.11.2013 в задоволенні позову відмовлено в повному обсязі (арк. с. 82-86).
Рішення суду мотивовано тим, що відповідач був прийнятий на роботу прибиральником Молочненської сільської бібліотеки за сумісництвом, відомості про вказану роботу в трудовій книжці відсутні, а отже ОСОБА_3 при зверненні до центру зайнятості були правомірно повідомлені відомості про останнє основне місце роботи згідно даних трудової книжки - ДАТ "Черноморнефтегаз", таким чином витрати на матеріальне забезпечення ОСОБА_3 та соціальні послуги були понесені позивачем правомірно, підстави для їх примусового стягнення з відповідача відсутні.
Не погодившись з рішенням суду, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 04.11.2013 та прийняти нове рішення про задоволення позову (арк. с. 91-93).
Доводи апеляції мотивовані тим, що судове рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, висновки суду не відповідають обставинам справи, ОСОБА_3 при реєстрації у Сакському міськрайонному центрі зайнятості подав недостовірні відомості щодо свого останнього місця роботи, які впливають на нарахування допомоги по безробіттю, таким чином він порушив п.2 статті 36 Закону № 1533-III, нараховане матеріальне забезпечення у період перебування на обліку у Сакському міськрайонному центрі зайнятості з 30.03.2011 по 30.05.2011, було отримано відповідачем незаконно та відповідно до статті 34 3акону № 1533-III та частини 3 статті 36 Закону №1533- III підлягає поверненню.
В судовому засіданні представник позивача підтримав апеляційну скаргу, просить її задовольнити, рішення суду першої інстанції скасувати по мотивам, викладеним в ній.
В судове засідання, призначене на 15.01.2014 позивач явку уповноважених представників не забезпечив, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причини неявки суд не повідомив, від представника позивача надійшло заперечення на апеляційну скаргу (вх. № 61 від 08.01.2014).
Згідно з частиною четвертою статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
При викладених обставинах, враховуючи те, що позивач викликався в судове засідання, явку своїх представників в судове засідання не забезпечив, суд вважає можливим розглянути справу у відсутність представників позивача за наявними матеріалами.
Розглянувши справу в порядку статей 195, 196 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів встановила наступне.
Згідно з персональною карткою №011100411032300003, 23.03.2011 ОСОБА_3 звернувся до Сакського міськрайонного центру зайнятості за сприянням в працевлаштуванні та в якості останнього місця роботи повідомив наступні дані: ДАТ "Черноморнефтегаз", інженер з проектно-кошторисної роботи, причина звільнення - п. 2 ст. 36 КЗпП України (у зв'язку із закінченням строку договору) (арк.с.8).
30.03.2011 ОСОБА_3 подав заяву до Сакського міськрайонного центру зайнятості про надання йому статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, в якій було зазначено про те, що на даний час (тобто станом на 30.03.2011) не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує. Також, відповідач взяв на себе зобов'язання у випадку працевлаштування, укладення договору цивільно-правового характеру (трудової угоди), підприємницької діяльності та іншої діяльності, яка надає прибуток, невідкладно повідомити про це Сакський міськрайонний центр зайнятості (арк.с. 9).
У витягу з наказів від 01.06.2011 "Про прийняття рішень службою зайнятості, передбачених Законами України "Про зайнятість населення", "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та нормативними актами щодо їх застосування" зазначено, що наказом від 30.03.2011 року № НТ110330 відповідачеві надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю як застрахованій особі з урахування страхового стажу відповідно до п.п. 1,3,4 статті 22, п. 1 статті 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та п. 2.1 "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності", розпочато виплату допомоги по безробіттю з 30.03.2011 року (арк. с. 12-14).
31.03.2011 за наказом №НТ110331 від 31.03.2011 було припинено виплату допомоги по безробіттю у зв'язку з проходженням безробітним професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації за направленням ДСЗ відповідно до п.п. " 4" п. 1 статті 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". Призначено матеріальну допомогу у період професійного навчання у зв'язку із зарахуванням на навчання відповідно до п. 1 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та п. 5 Порядку надання матеріальної допомоги період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного з 31.03.2011 по 14.04.2011 .
Наказом № НТ110407 від 07.04.2011 перераховано виплати.
Наказом №НТ110415 від 15.04.2011 припинено виплату матеріальної допомоги у період професійного навчання у зв'язку із закінченням навчання з 15.04.2011 та розпочато (поновлено) виплату допомоги по безробіттю з 15.04.2011.
Наказом №НТ110420 від 20.04.2011 компенсовано фактичні витрати на проїзд у період проходження професійного навчання до місця навчання та у зворотному напрямку.
Наказом №НТ110531 від 31.05.2011 виплачено одноразову допомогу по безробіттю для організації безробітним підприємницької діяльності відповідно до п. 7 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, з 30.05.2011 по 23.03.2012 (299 днів), припинено виплату допомоги по безробіттю у зв'язку з працевлаштуванням безробітного з 30.05.2011 та знято відповідача з обліку (арк.с. 12-14).
В зв'язку з розслідуванням страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" було виявлено, що відповідач перебував у трудових відносинах з Молочненською сільською бібліотекою - філії Сакської централізованої бібліотечної системи з 03.09.2010 по 23.03.2011, що підтверджується актом №20/р розслідування страхового випадку від 28.08.2012 (арк. с. 15).
Наказом по Сакській централізованій бібліотечній системі №53 від 02.09.2010 ОСОБА_3 було прийнято прибиральником Молочненської сільської бібліотеки за сумісництвом з 03.09.2010 по 1 тарифному розряду із заробітною платою 222 грн. на місяць (арк. с. 16).
Наказом №15 від 23.03.2011 ОСОБА_3 прибиральника Молочненської сільської бібліотеки, було звільнено 23.03.2011 за статтею 38 КЗпП України (власне бажання) (арк. с. 17).
При викладених обставинах, Сакський міськрайонний центр зайнятості вважає, що відповідачем при зверненні до центру були надані недостовірні дані щодо свого останнього місця роботи, яким є саме Сакська централізована бібліотечна система, а не ДАТ "Черноморнефтегаз", внаслідок чого відповідач має повернути суму витрат на матеріальне забезпечення та соціальні послуги у загальному розмірі 25905,25 грн., які складаються з:
- виплаченої Сакським міськрайонним центром зайнятості допомоги по безробіттю в сумі 3264,00 грн.;
- виплаченої Сакським міськрайонним центром зайнятості одноразової допомоги по безробіттю для зайняття підприємницькою діяльністю в сумі 21414,18 грн.;
- виплаченої Сакським міськрайонним центром зайнятості матеріальної допомоги у період професійної підготовки в сумі 1035,78 грн.;
- виплаченої Сакським міськрайонним центром зайнятості компенсації витрат на проїзд до місця в сумі 22,58 грн.;
- понесених Центром зайнятості АР Крим витрат, пов'язаних з професійним навчанням, в сумі 168,71 грн.
Сакський міськрайонний центр зайнятості надсилав листи-вимоги № 01-09/1494 від 25.09.2012 та №01-09/69 від 08.01.2013 ОСОБА_3 про добровільне відшкодування витрат на матеріальне забезпечення та соціальні послуги у загальному розмірі 25905,25 грн.(арк.с. 20, 22).
Постановою Окружного адміністративного суду від 26.02.2013 у справі № 2а-11824/12/0170/18 позивачу відмовлено в задоволенні позовних вимог про стягнення суми витрат на соціальні послуги у розмірі 25736, 54 грн. з підстав того, що відповідач на час реєстрації у центрі зайнятості, не мав права не отримання статусу безробітного з відповідними виплатами забезпечення та надання соціальних послуг, оскільки відносився до категорії зайнятого населення (арк. с. 75-77).
Позивач повторно звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_3 про стягнення суми витрат матеріально-технічного забезпечення та вартості соціальних послуг в загальному розмірі 25 905,25 грн.
Позов мотивовано тим, що відповідачем надані недостовірні відомості про останнє місце роботи.
Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правову оцінку обставин у справі та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, з наступних підстав.
Правовідносини сторін регулюються Конституцією України, Кодексом законів про працю України, Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", в редакції станом на момент понесення позивачем витрат (далі-Закон №1533-III), Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних» від 14.02.2007 № 219, в редакції станом на момент звернення відповідача до Сакського міськрайонного центру зайнятості, тобто станом на 23.03.2011 (далі - Постанова № 219).
Суд першої інстанції здійснив аналіз діючого законодавства України та дійшов вірного висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.
Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 6 Закону №1533-III право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття (далі - забезпечення) та соціальні послуги мають застраховані особи.
Статтею 7 Закону №1533-III закріплено, що видами забезпечення за цим Законом є, серед іншого, допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітним підприємницької діяльності; матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного.
Відповідно до частини другої статті 7 Закону №1533- III, видами соціальних послуг за цим Законом та Законом України "Про зайнятість населення" є, зокрема, професійна підготовка або перепідготовка, підвищення кваліфікації у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, у тому числі в навчальних закладах державної служби зайнятості, на підприємствах, в установах, організаціях.
Згідно з частини першої статті 22 Закону №1533-III застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу.
Допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості (частина третя статті 22 Закону №1533- III).
Частиною сьомою статті 22 Закону №1533-III, передбачено, що допомога по безробіттю може виплачуватися одноразово для організації підприємницької діяльності безробітними, які не можуть бути працевлаштовані у зв'язку з відсутністю на ринку праці підходящої роботи. Ця допомога виплачується особам, яким виповнилося 18 років, за їх бажанням .
Відповідно до частини п'ятої статті 23 Закону №1533-III одноразова виплата допомоги по безробіттю для організації безробітним підприємницької діяльності здійснюється у розмірі допомоги по безробіттю, нарахованої відповідно до цієї статті, у розрахунку на рік.
Частина 3 статті 23 цієї 23 Закону №1533-III обумовлює, що допомога по безробіттю особам, які звільнилися з останнього місця роботи за власним бажанням без поважних причин, призначається відповідно до частин першої та другої цієї статті, і її виплата починається з 91-го календарного дня.
Згідно з частиною другою статті 36 Закону №1533-III, застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Частина третя, цієї ж статті встановлює, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Таким чином, законодавець встановлює певні передумови для стягнення з застрахованої особи суми забезпечення та вартості наданих соціальних послуг:
- умисне невиконання особою своїх обов'язків та зловживання ними;
- наявність обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
За таких підстав твердження позивача про те, що з останнього місця роботи - Сакської централізованої бібліотечної системи, відповідач звільнився за власним бажанням, допомога по безробіттю мала бути виплачена йому не з 8 дня після реєстрації в центрі зайнятості, а з 91-го календарного дня, судова колегія не може погодитись.
Доводи позивача спростовуються матеріалами справи, судовою колегією не приймаються до уваги, з урахуванням наступного.
Відповідно до пункту 2 Постанови № 219, під час проведення реєстрації кожна особа за допомогою працівника центру зайнятості заповнює із застосуванням автоматизованої системи картку особи, що звернулася до центру зайнятості (далі - картка), у якій зазначаються особисті дані особи (прізвище, ім'я та по батькові; зареєстроване місце проживання; число, місяць та рік народження, ідентифікаційний номер), останнє місце роботи або вид діяльності, що визначений частиною третьою статті 1 Закону України "Про зайнятість населення", підстава припинення трудових відносин відповідно до запису в трудовій книжці або підстава припинення іншого виду діяльності, що підтверджено документально, і засвідчує особистим підписом достовірність внесених до картки даних та ознайомлюється з пам'яткою "Ваші права - Ваші обов'язки". Форму картки та пам'ятки затверджує Мінпраці.
У разі коли після припинення трудових відносин особа виконувала роботу (надавала послуги) згідно з цивільно-правовими договорами, останнім місцем роботи вважається робота, дані про яку внесено до трудової книжки особи.
Реєстрація та облік громадян, які звертаються за сприянням у працевлаштуванні, проводяться державною службою зайнятості за місцем їх проживання за умови пред'явлення паспорта, трудової книжки, цивільно-правового договору, а в разі потреби також військового квитка, диплома або іншого документа про освіту. Для реєстрації у державній службі зайнятості громадяни подають копії документів (трудової книжки, диплома або іншого документа про освіту), які зберігаються в їх особовій справі (п. 3 Порядку).
Порядком передбачено, що при звернення до центру зайнятості за сприянням в працевлаштуванні у відповідній картці особою зазначаються дані про останнє місце роботи згідно з даними трудової книжки (тобто дані про основну роботу), яка пред'являється до центру зайнятості для відповідної перевірки та копія якої долучається до особової справи.
Згідно зі статтею 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
До трудової книжки заносяться відомості про роботу, заохочення та нагороди за успіхи в роботі на підприємстві, в установі, організації; відомості про стягнення до неї не заносяться.
Згідно з копією трудової книжки ОСОБА_3, яка міститься в матеріалах справи, останнім місцем роботи є ДАТ "Черноморнефтегаз", про що й було зазначено в картці реєстрації особи (арк. с. 10-11).
Також судом першої інстанції вірно зазначено, що відповідач був прийнятий на роботу прибиральником Молочненської сільської бібліотеки за сумісництвом, відомості про вказану роботу в трудовій книжці відсутні, а отже ОСОБА_3 при зверненні до центру зайнятості були правомірно повідомлені відомості про останнє основне місце роботи згідно даних трудової книжки - ДАТ "Черноморнефтегаз", як того вимагає вищевказаний Порядок №219.
Таким чином, матеріалами справи не підтверджується умисне невиконання відповідачем своїх обов'язків та зловживання ними, як одна з необхідних передумов, передбачених статтею 36 Закону №1533-III, для стягнення з застрахованої особи суми виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг.
За таких обставин, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що витрати на матеріальне забезпечення ОСОБА_3 та соціальні послуги були понесені позивачем правомірно, підстави для їх примусового стягнення з відповідача відсутні, а отже, позов задоволенню не підлягає.
Правова оцінка, яку суд першої інстанції надав обставинам справи, не суперечить вимогам процесуального і матеріального права, а доводи апеляційної скарги щодо їх неправильного застосування є необґрунтованими.
Судове рішення є законним і обґрунтованим й не може бути скасовано з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.
На підставі викладеного, судова колегія дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись частиною третьою статті 24, статтями 160, 167, частиною першою статті 195, статтею 196, пунктом 1 частини першої статті 198, статтею 200, пунктом 1 частини першої статті 205, статтями 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1.Апеляційну скаргу Сакського міськрайонного центру зайнятості на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 04.11.13 у справі № 801/8914/13-а залишити без задоволення.
2. Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 04.11.13 у справі № 801/8914/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Повний текст судового рішення складений 20 січня 2014 р.
Головуючий суддя підпис Г.П.Ілюхіна
Судді підпис С.Ю. Яковенко
підпис Т.Р.Лядова
З оригіналом згідно
Головуючий суддя Г.П.Ілюхіна