Постанова від 03.12.2013 по справі 804/14435/13-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2013 р. Справа № 804/14435/13-а

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючий суддя Ляшко О.Б.,

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Українсько-Естонського товариства з обмеженою відповідальністю "Валсер" з іноземними інвестиціями до Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Українсько-Естонське товариство з обмеженою відповідальністю «Валсер» з іноземними інвестиціями 05.11.2013 звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, у якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби № 0002481540 від 11.06.2013.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що Українсько-Естонським товариством з обмеженою відповідальністю «Валсер» з іноземними інвестиціями надано податкові декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2010 - 2013 роки у терміни встановлені діючим законодавством та сплачено оренду плату відповідно до умов Договору (1,5 відсотка її нормативної грошової оцінки). Однак, актом перевірки встановлено порушення вимог п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України та не надано уточнюючі податкові декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 - 2013 роки, з урахуванням змін внесених до Договору на підставі рішення господарського суду по справі № 33/238/-10 від 07.10.2010. Позивач наголошує, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав, а зміни до договору оренди на підставі рішення господарського суду по справі № 33/238/-10 від 07.10.2010 зареєстровані не були у встановленому законодавством України порядку.

У судове засідання з'явився представник позивача, який підтримав позовні вимоги, на їх задоволенні наполягав, посилаючись на обставини, які викладені у позовній заяві.

Додатково представник позивача зазначив, що у період з 2010 по 2013 року Українсько-Естонським товариством з обмеженою відповідальністю «Валсер» з іноземними інвестиціями було подано до податкової інспекції податкові декларації за земельні ділянки державної і комунальної власності, у яких визначено суму річної орендної плати у розмірі 232919,91 грн. Проте, позивачем у додатку № 1 до декларації, де площа ділянки 173472 кв.м. річна сума оренди помилково вказана 45222,50 грн., замість - 133817,66 грн., у зв'язку з чим заявлена сума менше на 88595,05 грн. У додатку № 2 до декларації, де площа ділянки 72,0001 га річна сума оренди помилково вказана 187697,41 грн., замість - 99102,25 грн., у зв'язку з чим заявлена сума більше на 88595,05 грн. Представник позивача наголосив, що не дивлячись на механічні помилки у розрахунках, загальна сума декларацій, за заявленими ділянкам, відповідає загальній сумі визначеної в договорах оренди.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

У своїх письмових запереченнях представник Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області посилається на те, що перевіркою було встановлено, що Підприємство за договором з Дніпропетровською міською радою від 08.06.2007 орендує земельну ділянку площею 17,3472 га по вул. Робкорівська, строком на 10 років. Заступник прокурора Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпропетровської області звернувся до господарського суду з позовом до УЕ ТОВ «Валсер» з II про внесення змін до п.4.1 договору, виклавши його в наступній редакції: «Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до вимог Закону України «Про оренду землі» та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю» та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 06.08.2008 №39/35 у розмірі мінімальної ставки орендної плати, встановленої Законом України «Про оренду землі». Постановою господарського суду Дніпропетровської області у справі №33/238/10 від 21.12.2010 позов було задоволено у повному обсязі. Внаслідок оскарження вказана постанова була залишена без змін.

Окрім того, представник відповідача наголошує, що до договору оренди земельної ділянки є додатки, зокрема, розрахунок плати за змелю, який є невід'ємною частиною договору. У цьому розрахунку вказано, що він втрачає чинність у разі внесення змін до законодавства. Оскільки зміни до законодавства щодо 3% ставки нормативної грошової оцінки землі були внесені й Законом України «Про оренду землі», й Податковим кексом, й рішенням органу місцевого самоврядування, то, на думку податкової інспекції, у позивача були відсутні підстави для нарахування орендної плати за 1,5 % ставкою.

Також представник відповідача вважає, що позивач обраховував орендну плату у розмірі, який не відповідає умовам п.4.1 старої редакції договору. Під час перевірки відповідачем було здійснено розрахунок орендної плати за земельну ділянку загальною площею 17,3472 га з урахуванням грошової оцінки земельної ділянки відповідно до листа управління Держкомзему у м.Дніпропетровську від 14.12.2012 №11/11-390.

Представник відповідача наводить власну формулу обрахунку орендної плати:

173472 кв.м (площа ділянки) Х 152,93 грн. (грошова оцінка землі за 2010 рік відповідно до довідки Держкомзему) = 26529072,96 грн. (грошова нормативна оцінка землі);

26529072,96 грн. (грошова нормативна оцінка землі) Х 1,5% (ставка відповідно до діючого договору) = 397936,09 грн. - орендна плата за рік;

397936,09 грн. / 12 місяців = 33161,34 грн. - орендна плата за землю у 2010 році за місяць.

За результатом розрахунку представника відповідача, заниження податкового зобов'язання позивача з орендної плати складає 1897498,69 грн.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З огляду на викладене судом було ухвалено перейти в письмове провадження.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

З матеріалів справи вбачається, що 08.06.2007 між Дніпропетровською міською радою (надалі за текстом - Орендодавець), з одного боку, та Українсько-Естонським товариством з обмеженою відповідальністю «Валсер» з іноземними інвестиціями (надалі за текстом - Орендар), з іншого боку, було укладено договір оренди землі, який зареєстровано в реєстрі за № 1367 приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_2 (далі за текстом - Договір з реєстраційним номером 1367), відповідно до змісту якого Орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, загальною площею 72,0001 га, яка знаходиться за адресою: у районі вул. Робкорівської (Амур-Нижньодніпровський район) і зареєстрована в Державному реєстрі земель за кадастровим номером 1210100000:01:647:0091 /а.с. 15-22/.

У п. 1.2 Договору з реєстраційним номером 1367 визначено, що цільове використання земельної ділянки за цим договором (УКЦВЗ) 1.9 (житлові кооперативи).

Відповідно до п. 2.3 Договору з реєстраційним номером 1367, нормативна грошова оцінка земельної ділянки на час укладення цього договору становить 29524622,01 грн.

Згідно з п. 4.1 Договору з реєстраційним номером 1367, річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях), у розмірі - 1,5 відсотка її нормативної грошової оцінки.

Державна реєстрація Договору з реєстраційним номером 1367 відбулась 09.07.2007 за № 040710400297 /а.с. 23/.

Також, 08.06.2007 між Дніпропетровською міською радою (надалі за текстом - Орендодавець), з одного боку, та Українсько-Естонським товариством з обмеженою відповідальністю «Валсер» з іноземними інвестиціями (надалі за текстом - Орендар), з іншого боку, було укладено договір оренди землі, який зареєстровано в реєстрі за № 1368 приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_2 (далі за текстом - Договір з реєстраційним номером 1368), відповідно до змісту якого Орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, загальною площею 17,3472 га, яка знаходиться за адресою: у районі вул. Робкорівської (Амур-Нижньодніпровський район) і зареєстрована в Державному реєстрі земель за кадастровим номером 1210100000:01:647:0092 /а.с. 156-160/.

У п. 1.2 Договору з реєстраційним номером 1368 визначено, що цільове використання земельної ділянки за цим договором (УКЦВЗ) 1.17 (рекреаційного призначення).

Відповідно до п. 2.3 Договору з реєстраційним номером 1368, нормативна грошова оцінка земельної ділянки на час укладення цього договору становить 7113455,72 грн.

Згідно з п. 4.1 Договору з реєстраційним номером 1368, річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях), у розмірі - 1,5 відсотка її нормативної грошової оцінки.

Державна реєстрація Договору з реєстраційним номером 1368 відбулась 09.07.2007 за № 040710400298 /а.с. 160зв./.

Судом встановлено, що підставою для надання земельних ділянок в оренду за Договором з реєстраційним номером 1367 та Договором з реєстраційним номером 1368, є рішення міської ради від 07.02.2007 № 106/10 /а.с. 57-59/ та від 25.04.2007 № 104/14 /а.с. 209/.

Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 07.10.2010 по справі №33/238-10, яке залишене в силі постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 21.12.2010 та постановою Вищого господарського суду України від 22.02.2011, задоволений позов заступника прокурора Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради до Українсько-естонського товариства з обмеженою відповідальністю «Валсер» з іноземними інвестиціями про внесення змін до пункту 4.1 договору оренди землі від 08.06.2007, укладеного між Дніпропетровською міською радою та Українсько-естонським товариством з обмеженою відповідальністю «Валсер» з іноземними інвестиціями, виклавши його в наступній редакції:

«Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Закону України «Про оренду землі» та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю» та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 06.08.2008 р. №39/35 у розмірі мінімальної ставки орендної плати, встановленої законом України «Про оренду землі» /а.с. 63-69/.

З листа Управління Держземагенства у Дніпропетровському районі Дніпропетровської області за вих. № 17/17-414 від 27.09.2013, судом встановлено, що 17.12.2008 за № 040810400570 було проведено державну реєстрацію додаткового договору оренди землі (кадастровий номер 1210100000:01:647:0091), посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_2 за реєстром № 1367 (державна реєстрація від 09.07.2007 за № 040710400297 /а.с. 34/.

Також, з листа Управління Держземагенства у Дніпропетровському районі Дніпропетровської області за вих. № 27-105 від 02.12.2013, судом встановлено, що станом на 01.01.2013 державна реєстрація додаткового договору до договору оренди землі (кадастровий номер 1210100000:01:647:0092) від 09.07.2007, посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_2 за реєстром № 1368 (державна реєстрація від 09.07.2007 за № 040710400298, не проводилась /а.с. 153/.

Відповідно до інформації з Довідки про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 28.02.2007 за № 318 для земельної ділянки кадастровий номер 1210100000:01:647:0092:

- зональний коефіцієнт Км2 - 0,87;

- сукупний коефіцієнт Км3 - 0,75;

- коефіцієнт функціонального призначення Кф - 0,50;

- площа ділянки - 17,3472 га;

- грошова оцінка земельної ділянки - 7113455,72 грн.

Також у даній довідці вказано, що вартість одного квадратного метра землі з урахуванням коефіцієнтів індексації 1,182, 1,02 та 1,035 становить 125,69 грн. /а.с. 166зв./.

Згідно розрахунку розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена, станом на 07.06.2007, розмір орендної плати за земельну ділянку рекреаційного призначення площею 17,3472 га (кадастровий номер 1210100000:01:647:0092) складає 106701,84 грн. /а.с. 207/.

Суду був наданий лист Управління Держкомзему у м. Дніпропетровськ Дніпропетровської області за вих. № 11/11-390 від 14.12.2012, у якому визначено, що нормативна грошова оцінка 1 кв.м. земельної ділянки по вул. Робкорівської (кадастровий номер 1210100000:01:647:0092 та 1210100000:01:647:0091) для земель під будівництво за:

2008 рік - 125,36 грн.;

2009 рік - 144,42 грн.;

2010 рік - 152,93 грн.;

2011 рік - 152,93 грн.;

2012 рік - 152,93 грн. /а.с. 38/.

Українсько-естонське товариство з обмеженою відповідальністю «Валсер» з іноземними інвестиціями 27.01.2010 подало до податкової інспекції звітну податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 рік, у якій визначило суму річної орендної плати у розмірі 232919,91 грн. /а.с. 85/. У додатку № 1, де площа ділянки 17,3472 га, річна сума оренди вказана 45222,50 грн. /а.с. 86/, а у додатку № 2, де площа ділянки 72,0001 га, річна сума оренди вказана 187697,41 грн. /а.с. 87/.

Українсько-естонським товариством з обмеженою відповідальністю «Валсер» з іноземними інвестиціями 10.06.2010 було подано до податкової інспекції нову звітну податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 рік, у якій визначило суму річної орендної плати у розмірі 232919,91 грн. /а.с. 88/. У додатку № 1, де площа ділянки 17,3472 га, річна сума оренди вказана 133817,66 грн. /а.с. 89/, а у додатку № 2, де площа ділянки 72,0001 га, річна сума оренди вказана 99102,25 грн. /а.с. 89зв./.

Українсько-естонське товариство з обмеженою відповідальністю «Валсер» з іноземними інвестиціями 28.01.2011 подало до податкової інспекції звітну податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік, у якій визначило суму річної орендної плати у розмірі 232919,91 грн. /а.с. 90/. У додатку № 1, де площа ділянки 17,3472 га, річна сума оренди вказана 45222,50 грн. /а.с. 91/, а у додатку № 2, де площа ділянки 72,0001 га, річна сума оренди вказана 187697,41 грн. /а.с. 91зв./.

Українсько-естонське товариство з обмеженою відповідальністю «Валсер» з іноземними інвестиціями 20.02.2012 подало до податкової інспекції звітну податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2012 рік, у якій визначило суму річної орендної плати у розмірі 232919,91 грн., в тому числі по земельній ділянці де площа 17,3472 га, річна сума оренди вказана 45222,50 грн., а там де площа ділянки 72,0001 га, річна сума оренди вказана 187697,41 грн. /а.с. 94-95/.

Українсько-естонське товариство з обмеженою відповідальністю «Валсер» з іноземними інвестиціями 07.02.2013 подало до податкової інспекції звітну податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2013 рік, у якій визначило суму річної орендної плати у розмірі 232919,91 грн., в тому числі по земельній ділянці де площа 17,3472 га, річна сума оренди вказана 45222,50 грн., а там де площа ділянки 72,0001 га, річна сума оренди вказана 187697,41 грн. /а.с. 102-103/.

Судом встановлено, що 22.06.2013 Українсько-естонське товариство з обмеженою відповідальністю «Валсер» з іноземними інвестиціями направило поштою до Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська цінний лист № 4905200216380, у якому знаходились уточнені податкові декларації з додатками № 1 та № 2 за 2011 рік і 2012 рік /а.с. 104/. Даними уточненими деклараціями Українсько-естонське товариство з обмеженою відповідальністю «Валсер» з іноземними інвестиціями визначило суму річної орендної плати у розмірі 232919,91 грн. та у додатку № 1, де площа ділянки 17,3472 га, річна сума оренди вказана 133817,66 грн., а у додатку № 2, де площа ділянки 72,0001 га, річна сума оренди вказана 99102,25 грн. /а.с. 92-93, 98-101/.

Державна податкова інспекція в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби, правонаступником якої є Державна податкова інспекція в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, 11.03.2013 за вих. № 5830/10/15-418 направила до Українсько-естонського товариства з обмеженою відповідальністю «Валсер» з іноземними інвестиціями запит «Про надання інформації та її документального підтвердження» /а.с. 60-61/.

Державною податковою інспекцією в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби, правонаступником якої є Державна податкова інспекція в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, 17.05.2013 було складено акт № 1303/15-4/30431468 «Про результати документальної невиїзної перевірки з питання достовірності, повноти нарахування та своєчасності сплати орендної плати за землю» /а.с. 7-14/.

Перевіркою встановлено, що в порушення вимог п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України Українсько-естонським товариством з обмеженою відповідальністю «Валсер» з іноземними інвестиціями не надано уточнюючі податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 рік, 2011 рік, 2012 рік та 2013 рік.

На думку перевіряючих сума орендної плати за землю Українсько-естонського товариства з обмеженою відповідальністю «Валсер» з іноземними інвестиціями за земельну ділянку загальною площею 17,3472 га, згідно умов п.4.1 договору оренди землі від 08.06.2007, з урахуванням грошової оцінки земельної ділянки згідно листа управління Держкомзему у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області від 14.12.2012 за №11/11-390, постанови Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 21.12.2010 по справі №33/238-10:

- за квітень-грудень 2010 року повинна складати 308900,14 грн., що на 208536,89 грн. більше за задекларовану суму (100363,25 грн.) у податковій декларації за 2010 рік;

- за січень-грудень 2011 року повинна складати 795872,19 грн., що на 750649,69 грн. більше за задекларовану суму (45222,50 грн.) у податковій декларації за 2011 рік;

- за січень-грудень 2012 року повинна складати 795872,19 грн., що на 750649,69 грн. більше за задекларовану суму (45222,50 грн.) у податковій декларації за 2012 рік;

- за січень-березень 2013 року повинна складати 198968,04 грн., що на 187662,42 грн. більше за задекларовану суму (11305,62 грн.) у податковій декларації за 2013 рік.

У зв'язку з чим податкова інспекція вважає, що Українсько-естонське товариство з обмеженою відповідальністю «Валсер» з іноземними інвестиціями зменшило собі суму податкового зобов'язання по орендній платі за землю на 1897498,69 грн.

Державна податкова інспекція в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби, правонаступником якої є Державна податкова інспекція в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, 11.06.2013 винесла податкове повідомлення-рішення форми «Р» за № 0002481540, яким на підставі акта перевірки № 1303/15-4/30431468 від 17.05.2013 збільшила суму грошового зобов'язання Українсько-естонського товариства з обмеженою відповідальністю «Валсер» з іноземними інвестиціями (код ЄДРПОУ 30431468) за платежем орендна плата з юридичних осіб на 2371883,36 грн., з яких: за основним платежем + 1897498,69 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 474374,67 грн. /а.с. 6/.

Аналізуючи правомірність винесення оскаржуваного податкового повідомлення рішення суд приходить до наступних висновків.

Згідно п. 61.1 ст. 61 Податкового кодексу України, податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки (абз. 1 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України).

У пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України визначено, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Згідно Рішення Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року № 1/99-рп, частину першу статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

У ч. 5 ст. 6 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 № 161-XIV встановлено, що право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

Частиною 1 ст. 654 Цивільного кодексу України визначено, що зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24 січня 2000 року № 119 затверджено Порядок реєстрації договорів оренди земельної частки (паю) (далі - Порядок № 119).

Згідно змісту п. 3 Порядку № 119, для реєстрації договору оренди орендодавець подає особисто або надсилає поштою до відповідного виконавчого комітету органу місцевого самоврядування:

договір оренди у двох примірниках;

сертифікат на право на земельну частку (пай).

Виконавчий комітет сільської, селищної, міської ради перевіряє у дводенний термін подані документи, реєструє або готує обґрунтований висновок про відмову в реєстрації.

У п. 8 Порядку № 119 визначено, що договір оренди підлягає перереєстрації у разі, коли до нього внесено зміни.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що рішення господарського суду Дніпропетровської області від 07.10.2010 по справі №33/238-10, яке залишене в силі постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 21.12.2010 та постановою Вищого господарського суду України від 22.02.2011, та яким внесено зміни до пункту 4.1 договору оренди землі від 08.06.2007, укладеного між Дніпропетровською міською радою та Українсько-естонським товариством з обмеженою відповідальністю «Валсер» з іноземними інвестиціями, підлягає державній реєстрації Дніпропетровською міською радою, як орендодавцем на підставі п. 3 Порядку № 119. Суд наголошує, що без відповідної реєстрації, зміни до договору оренди земельної ділянки останні є недійсними.

Отже, висновки Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області з приводу того, що Українсько-Естонське товариство з обмеженою відповідальністю «Валсер» з іноземними інвестиціями повинно було використовувати 3% ставки нормативної грошової оцінки землі є безпідставними.

Щодо правомірності визначення позивачем розміру орендної плати за земельну ділянку суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Суду був наданий лист Управління Держкомзему у м. Дніпропетровськ Дніпропетровської області за вих. № 11/11-390 від 14.12.2012, у якому визначено, що нормативна грошова оцінка 1 кв.м. земельної ділянки по вул. Робкорівської (кадастровий номер 1210100000:01:647:0092 та 1210100000:01:647:0091) для земель під будівництво. Проте, відповідно до договорів оренди землі земельна ділянка за кадастровим номером 1210100000:01:647:0091 відноситься до категорії (УКЦВЗ) 1.9 (житлові кооперативи), а земельна ділянка з кадастровим номером 1210100000:01:647:0092 - до категорії 1.17 (рекреаційного призначення).

З огляду на викладене інформація, яка наведена у вищевказаній довідці не може бути використана для визначення орендної плати за земельні ділянки за кадастровим номером 1210100000:01:647:0091 і 1210100000:01:647:0092, що відносяться до категорій (УКЦВЗ) 1.9 (житлові кооперативи) та 1.17 (рекреаційного призначення), відповідно.

Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів затверджений Наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України, Української академії аграрних наук 27.01.2006 № 18/15/21/11, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 05 квітня 2006 року за № 388/12262 (далі - Порядок нормативної грошової оцінки земель).

Відповідно до п. 3.3 Порядку нормативної грошової оцінки земель, нормативна грошова оцінка одного квадратного метра земельної ділянки населених пунктів визначається за формулою

В х Нп

Цн = --------- х Кф х Км,

Нк

де Цн - нормативна грошова оцінка квадратного метра земельної ділянки (у гривнях);

В - витрати на освоєння та облаштування території в розрахунку на квадратний метр (у гривнях);

Нп - норма прибутку (6%);

Нк - норма капіталізації (3%);

Кф - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо);

Км - коефіцієнт, який характеризує місце розташування земельної ділянки.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки підлягає індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2000 № 783 «Про проведення індексації грошової оцінки земель».

Згідно п. 3.6 Порядку нормативної грошової оцінки земель, коефіцієнт, який характеризує місцерозташування земельної ділянки (Км), обумовлюється трьома групами рентоутворювальних факторів регіонального, зонального та локального характеру і обчислюється за формулою

Км = Км1 х Км2 х Км3,

де Км1 - регіональний коефіцієнт, який характеризує залежність рентного доходу від місцеположення населеного пункту у загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва і розселення;

Км2 - зональний коефіцієнт, який характеризує містобудівну цінність території в межах населеного пункту (економіко-планувальної зони);

Км3 - локальний коефіцієнт, який враховує місцерозташування земельної ділянки в межах економіко-планувальної зони.

Вихідними даними для обчислення Км є генеральні плани та проекти планування і забудови населених пунктів, плани їх земельно-господарського устрою, матеріали економічної оцінки їх територій.

Значення коефіцієнтів установлюються за результатами пофакторних оцінок кожної групи з урахуванням питомої ваги рентоутворювальних факторів у формуванні загального рентного доходу в межах населеного пункту та його економіко-планувальних зон.

Нормативна грошова оцінка земель населених пунктів виконується в послідовності відповідно до пунктів 3.6-3.9.

Суд зазначає, що при визначенні нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 1210100000:01:647:0092 у Довідці від 28.02.2007 за № 318 було використано наступну формулу:

базова вартість одного квадратного метра землі (що включає Км1) з урахуванням коефіцієнтів індексації Х зональний коефіцієнт Км2 Х сукупний локальний коефіцієнт Км3 Х коефіцієнт функціонального використання Кф Х площа ділянки = грошова оцінка земельної ділянки

125,69 грн. х 0,87 х 0,75 х 0,50 х 0,50 х 173472 кв.м. = 7113455,72 грн.

Згідно Додатку 1 до пунктів 3.5, 3.7, 3.9, 3.10 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, а саме Таблиці 1.1 «Коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельної ділянки (Кф)», для земель оздоровчого та рекреаційного призначення Кф - 0,5, а для земель під будівництво - Кф - 2,5.

З огляду на викладене у 2007 році нормативна грошова оцінка одного квадратного метра земельної ділянки населених пунктів (Цн) земельної ділянки рекреаційного призначення кадастровий номер 1210100000:01:647:0092 становила 41,01 грн.

Базова вартість одного квадратного метра землі з урахуванням коефіцієнтів індексації станом на 01.01.2007 складала 125,69 грн. та встановлювалась рішенням сесії V скликання Дніпропетровської міської ради від 26.12.2007 № 5/26 «Про затвердження проекту «Нормативно грошова оцінка земель м. Дніпропетровська».

Цим же рішенням затверджено проект «Нормативна грошова оцінка земель м.Дніпропетровська» з базовою вартістю 1 кв.м землі 237,36 грн. станом на 01.01.2007 з введенням у дію з 01.01.2008.

Рішенням сесії V скликання Дніпропетровської міської ради від 21.05.2008 № 3/31 «Про внесення змін до рішення міської ради від 26.12.07 № 5/26 «Про затвердження проекту «Нормативно грошова оцінка земель м. Дніпропетровська» було затверджено проект «Нормативна грошова оцінка земель м. Дніпропетровська» з базовою вартістю 1 кв.м землі 237,36 грн. станом на 01.01.2007 з введенням у дію з 01.01.2010.

Відповідно п. 3.8 Порядку нормативної грошової оцінки земель, у межах населеного пункту базова вартість одного квадратного метра земель диференціюється за економіко-планувальними зонами, які встановлюються на основі економічної оцінки території населеного пункту.

Суд зазначає, що поняття «нормативна грошова оцінка 1 кв.м. земельної ділянки» та «базова вартість одного квадратного метра землі з урахуванням коефіцієнтів індексації» є різними за своїм змістом категоріями, визначеними нормами законодавства.

У листі Управління Держкомзему у м. Дніпропетровськ Дніпропетровської області за вих. № 11/11-390 від 14.12.2012, визначено нормативну грошову оцінку 1 кв.м. земельної ділянки на рівні:

2008 рік - 125,36 грн.;

2009 рік - 144,42 грн.;

2010 рік - 152,93 грн.;

2011 рік - 152,93 грн.;

2012 рік - 152,93 грн.

З огляду на викладене лист Управління Держкомзему у м. Дніпропетровськ Дніпропетровської області за вих. № 11/11-390 від 14.12.2012 містить недостовірну інформацію, щодо розміру нормативної грошової оцінки 1 кв.м. наведених земельних ділянок, оскільки остання визначена (як зазначено у довідці) для земель під будівництво, а не для земель рекреаційного призначення із застосуванням, відповідно, неналежного коефіцієнту функціонального використання, що призвело до безпідставного збільшення розміру нормативної грошової оцінки 1кв.м. спірної земельної ділянки.

У зв'язку з вище викладеним суд приходить до висновку, що відповідач не визначив належним чином розмір орендної плати за земельну ділянку кадастровий номер 1210100000:01:647:0092, оскільки керувався недостовірними даними щодо розміру нормативно-грошової оцінки 1 кв.м. спірної земельної ділянки.

Отже податкове повідомлення-рішення форми «Р» за № 0002481540 від 11.06.2013, яким Державна податкова інспекція в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби, правонаступником якої є Державна податкова інспекція в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області на підставі акта перевірки № 1303/15-4/30431468 від 17.05.2013 збільшила суму грошового зобов'язання Українсько-естонського товариства з обмеженою відповідальністю «Валсер» з іноземними інвестиціями (код ЄДРПОУ 30431468) за платежем орендна плата з юридичних осіб на 2371883,36 грн., з яких: за основним платежем + 1897498,69 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 474374,67 грн., є протиправним та підлягає скасуванню.

У постанові Вищого адміністративного суду України від 21.10.2010 у справі № П-278/10, з урахуванням норм Кодексу адміністративного судочинства України, щодо компетенції адміністративних судів, визначено, що останні не можуть підміняти орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади. Таких висновків дійшов Вищий адміністративний суд України в ухвалі від 13.07.2011 у справі № 22а-10315/08 (№ 2а-12993/08).

З огляду на викладене, суд вважає, що не повинен самостійно визначати суму грошового зобов'язання Українсько-естонського товариства з обмеженою відповідальністю «Валсер» з іноземними інвестиціями (код ЄДРПОУ 30431468) за платежем орендна плата з юридичних осіб, оскільки дане питання належить до компетенції саме контролюючого органу - Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до п.1 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, суд вважає, що адміністративний позов Українсько-Естонського товариства з обмеженою відповідальністю «Валсер» з іноземними інвестиціями до Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, підлягає задоволенню.

Згідно з частиною 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 94, 128, 155, 158-163, 167, 267 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Українсько-Естонського товариства з обмеженою відповідальністю «Валсер» з іноземними інвестиціями до Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми «Р» за № 0002481540 від 11.06.2013, яким Державна податкова інспекція в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби, правонаступником якої є Державна податкова інспекція в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області на підставі акта перевірки № 1303/15-4/30431468 від 17.05.2013 збільшила суму грошового зобов'язання Українсько-естонського товариства з обмеженою відповідальністю «Валсер» з іноземними інвестиціями (код ЄДРПОУ 30431468) за платежем орендна плата з юридичних осіб на 2371883,36 грн. (два мільйони триста сімдесят одна тисяча вісімсот вісімдесят три гривні 36 копійок), з яких: за основним платежем + 1897498,69 грн. (один мільйон вісімсот дев'яності сім тисяч чотириста дев'яності вісім гривень 69 копійок), за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 474374,67 грн. (чотириста сімдесят чотири тисячі триста сімдесят чотири гривні 67 копійок).

Стягнути з Державного бюджету України на користь Українсько-естонського товариства з обмеженою відповідальністю «Валсер» з іноземними інвестиціями (код ЄДРПОУ 30431468) судовий збір у розмірі 2294,00 грн. (дві тисячі двісті дев'яносто чотири гривні 00 копійок).

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя О.Б. Ляшко