09 січня 2014 року справа № 823/3977/13-а
15 год. 00 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Руденко А.В.,
при секретарі - Чемерин О.В.,
за участю:
представника позивача - Синельникова Є.В. (за довіреністю),
представника відповідача - Самойлової Д.Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом «Багатогалузевого об'єднання «Інтербуд» Української спілки ветеранів Афганістану до управління Державної казначейської служби України у м. Черкасах Черкаської області про зобов'язання сплатити кошти з рахунку, -
У грудні 2013 року до суду звернулось «Багатогалузеве об'єднання «Інтербуд» Української спілки ветеранів Афганістану з позовом до управління Державної казначейської служби України у м. Черкасах Черкаської області, в якому просило зобов'язати сплатити кошти з рахунку позивача на користь одержувачів у відповідності до реєстрів бюджетних фінансових зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів від 11.11.2013р. № 11 на загальну суму 1 271 948 грн. 79 коп. та від 14.11.2013р. № 12 на загальну суму 3 405 грн. 68 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що станом на 13.11.2013р. на його рахунку, відкритому відповідачем для здійснення розрахунково-касового обслуговування, знаходились грошові кошти у сумі 1292493 грн. 14.11.2013 р. позивач надав відповідачу платіжні доручення на перерахування грошових коштів одержувачам за бюджетними зобов'язаннями та бюджетними фінансовими зобов'язаннями, підтвердженими відповідачем, однак на час звернення до суду відповідач перерахуваня не здійснив, чим порушив право позивача на мирне володіння майном, яке гарантоване статтею 1 Протоколу №1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити.
Відповідач проти позову заперечив, пославшись на недостатнє наповнення єдиного казначейського рахунку, з якого проводяться усі видаткові операції розпорядників, одержувачів бюджетних коштів. У подальшому відповідач послався на здійснення оплати за наданими позивачем платіжними дорученнями у грудні 2013 року. З вказаних підстав просив у позові відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив.
Судом встановлено, що «Багатогалузеве об'єднання Інтербуд» Української спілки ветеранів Афганістану (позивач у справі) зареєстроване як юридична особа за ідентифікаційним кодом 14194232, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 20.11.2013р.
29.08.2008р. між позивачем та відповідачем був укладений договір про здійснення розрахунково-касового обслуговування, відповідно до п. 1 якого відповідач відкриває позивачу бюджетні (бюджетний) рахунок (рахунки) та здійснює його розрахунково-касове обслуговування відповідно до вимог законодавства. В тому числі нормативно-правових актів Державного казначейства і Національного банку України та умов цього договору.
На виконання вказаного договору позивачу був відкритий рахунок № 35444002004556.
18.11.2013р. відповідач зареєстрував і взяв на облік реєстр бюджетних фінансових зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів від 11.11.2013р. № 11 на суму 1271948 грн. 79 коп. та реєстр бюджетних зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів від 14.11.2013р. № 12 на суму 3405 грн. 68 коп., згідно з якими позивач зобов'язався сплатити бюджетні кошти за послуги з проведення невідкладних відновлювальних робіт, будівництво та реконструкцію загальноосвітніх навчальних закладів
Відповідно до виписки з рахунку №35444002004556 за 13.11.2013р. залишок грошових коштів позивача складав 1292493 грн. 00 коп.
14.11.2013р. позивач надав відповідачу платіжні доручення:
- № 24 на суму 77 210,40 грн., № 25 на суму 74214,38 грн., № 26 на суму 4 358,40 грн., № 27 на суму 20 700,14 грн., № 28 на суму 205 574,45 грн. та пд № 33 від 11.11.2013р. на суму 77 9465,00 грн. про перерахування грошових коштів ПрАТ «Експоінвест» за виконання будівельних робіт по будівництву добудови спортзалу школи І-НІ ступеня № 18 по вул.Н.Левицького,12 в м. Черкаси;
- № 31 на суму 2776,80 грн. про перерахування грошових коштів філії ДП «Укрдержбудекспертиза» за виконання експертизи ПКД по будівництву добудови спортзалу школи І-ПІ ступеня № 18 по вул. Н. Левицького,12 м. Черкаси;
- № 29 від 11.11.2013 р. на суму 60 000,00 грн. і № 30 від 11.11.2013 р. на суму 32 400,00 грн. про перерахування грошових коштів ДП «УкрНДПІлегпром» за обстеження об'єкту, коригування ПКД по будівництву добудови спортзалу школи І-ПІ ступеня № 18 по вул. Н.Левицького, 12 в м. Черкаси;
- № 34 на суму 693,59 грн., № 35 на суму 667,26 грн., № 36 на суму 39,51грн., № 37 на суму 190,74 грн., № 38 на суму 1814,58 грн. про перерахування грошових коштів на поточний рахунок позивача витрат на утримання служби замовника по будівництву добудови спортзалу школи І-ІІІ ступеня № 18 по вул. Н. Левицького,12 м. Черкаси;
- № 32 від 11.11.2013 р. на суму 15 249,22 грн. про перерахування грошових коштів за стружкопилосос по будівництву добудови спортзалу школи І-ПІ ступеня №18 по вул. Н.Левицького, 12 м. Черкаси.
30.12.2013р. позивач здійснив перерахування грошових коштів за вказаними платіжними дорученнями у повному обсязі.
Вказані обставини підтверджуються наявними в матеріалах справи копіями бюджетних зобов'язань, копіями платіжних доручень та поясненнями представників сторін.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язанні діяти лише на підставі, в і повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 43 Бюджетного кодексу України при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 вказаної статті казначейське обслуговування бюджетних коштів передбачає розрахунково-касове обслуговування розпорядників і одержувачів бюджетних коштів, а також інших клієнтів відповідно до законодавства.
П. 1 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 р. № 460/2011 передбачає, що Державна казначейська служба України (Казначейство України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України. Казначейство України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для реалізації державної політики у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Відповідно до п.п. 1 п. 4 Положення казначейство України відповідно до покладених завдань здійснює через систему електронних платежів Національного банку України розрахунково-касове обслуговування розпорядників, одержувачів бюджетних коштів та інших клієнтів, операцій з коштами бюджетів, спільних із міжнародними фінансовими організаціями проектів.
Відповідно до п. 7 положення казначейство України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення (у разі їх утворення).
Таким чином, повноваження щодо здійснення розрахунково-касового обслуговування позивача як розпорядника бюджетних коштів покладено на управління Державної казначейської служби України у м. Черкасах Черкаської області.
Стаття 49 Бюджетного кодексу України передбачає, що розпорядник бюджетних коштів після отримання товарів, робіт і послуг відповідно до умов взятого бюджетного зобов'язання приймає рішення про їх оплату та надає доручення на здійснення платежу органу, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, якщо інше не передбачено бюджетним законодавством, визначеним пунктом 5 частини першої статті 4 цього Кодексу. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснює платежі за дорученнями розпорядників бюджетних коштів у разі:
1) наявності відповідного бюджетного зобов'язання для платежу у бухгалтерському обліку виконання бюджету;
2) наявності затвердженого в установленому порядку паспорта бюджетної програми (у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі);
3) наявності у розпорядників бюджетних коштів відповідних бюджетних асигнувань.
Наказом Міністерства фінансів України від 23.08.2012р. за №938, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12.09. 2012 р. за № 1569/21881, затверджено Порядок казначейського обслуговування місцевих бюджетів.
Згідно з п.п. 10.1 п. 10 пунктом 10 вказаного Порядку органи Казначейства здійснюють розрахунково-касове обслуговування розпорядників бюджетних коштів шляхом проведення платежів з реєстраційних, спеціальних реєстраційних рахунків розпорядників бюджетних коштів та рахунків одержувачів бюджетних коштів, відкритих в органах Казначейства, відповідно до кошторисів, планів асигнувань загального фонду місцевих бюджетів (за винятком надання кредитів з місцевих бюджетів), планів спеціального фонду місцевих бюджетів (за винятком власних надходжень бюджетних установ та відповідних видатків), планів надання кредитів із загального фонду місцевих бюджетів або планів використання бюджетних коштів та помісячних планів використання бюджетних коштів. Органи Казначейства здійснюють платежі на підставі платіжних доручень (додаток 21 до цього Порядку) розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів у разі наявності в обліку відповідного бюджетного зобов'язання та бюджетного фінансового зобов'язання у межах залишків бюджетних коштів на рахунках розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів за відповідними кодами економічної класифікації видатків та класифікації кредитування.
Згідно з п.п. 10.3 п. 10 вказаного порядку платіжні доручення (додаток 21 до цього Порядку) подаються до органів Казначейства в кількості примірників, необхідних для всіх учасників безготівкових розрахунків. Форма, обов'язкові реквізити, строк дії платіжних доручень та вимоги до заповнення розрахункових документів на паперових носіях визначено Інструкцією про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004 року N 22, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 29 березня 2004 року за N 377/8976. У платіжному дорученні повинні бути заповнені всі реквізити, передбачені його формою. Реквізит "Призначення платежу" платіжного доручення заповнюється з урахуванням вимог нормативно-правових актів та повинен містити повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування бюджетних коштів отримувачу. Подані розпорядниками бюджетних коштів та одержувачами бюджетних коштів платіжні доручення перевіряються органами Казначейства щодо наявності всіх необхідних реквізитів, відповідності підписів відповідальних посадових осіб і відбитка печатки установи зразкам. За правильність оформлення та достовірність інформації, наведеної у платіжному дорученні, відповідає розпорядник бюджетних коштів (одержувач бюджетних коштів). Перерахування бюджетних коштів з рахунків розпорядників бюджетних коштів (одержувачів бюджетних коштів) здійснюються на підставі першого примірника розрахункового документа, який залишається на зберіганні в органі Казначейства. Після проведення видатків на платіжних дорученнях, за якими проведено оплату, ставиться відмітка у вигляді відбитка штампа казначея "Оплачено" (додаток 17 до цього Порядку).
Згідно з п.п. 10.5 п. 10 вказаного Порядку орган Казначейства при здійсненні видатків шляхом проведення платежів з рахунків розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів надає розпоряднику бюджетних коштів (одержувачу бюджетних коштів) виписки з рахунка про здійснені операції за результатами попереднього операційного дня з відміткою у вигляді відбитка штампа встановленого зразка та підписом казначея.
Згідно з п.п. 10.7 п. 10 вказаного порядку платіжне доручення не приймається до виконання у разі:
а) неправильного заповнення реквізитів, або незаповнення хоча б одного з реквізитів, та/або недотримання вимог до оформлення платіжного документа;
б) відсутності в обліку органів Казначейства відповідних бюджетних зобов'язань та бюджетних фінансових зобов'язань;
в) невідповідності платежу зареєстрованим бюджетним зобов'язанням та бюджетним фінансовим зобов'язанням;
г) невідповідності зазначеного коду економічної класифікації видатків та класифікації кредитування бюджету економічній характеристиці платежу;
ґ) обмеження здійснення видатків та надання кредитів, що встановлюється нормативно-правовими актами;
д) накладення арешту на кошти, що перебувають на відповідному рахунку розпорядника бюджетних коштів;
е) зупинення операцій з бюджетними коштами на відповідному рахунку розпорядника бюджетних коштів;
є) надходження до органів Казначейства відповідного рішення органу оскарження за результатами розгляду скарги щодо порушення законодавства у сфері державних закупівель та/або копії рішення суду про визнання результатів процедури закупівлі недійсними, яке набрало законної сили;
ж) відсутності або недостатності залишків коштів на відповідних рахунках бюджетних установ та організацій;
з) перевищення показників, затверджених у кошторисах, планах асигнувань загального фонду місцевих бюджетів (за винятком надання кредитів з місцевих бюджетів), планах спеціального фонду місцевих бюджетів (за винятком власних надходжень бюджетних установ та відповідних видатків), планах надання кредитів із загального фонду бюджету, планах використання бюджетних коштів;
и) неподання документів, що підтверджують отримання товарів, робіт/послуг за договорами, згідно з умовами яких було здійснене авансування;
і) відсутності затвердженого в установленому порядку паспорта бюджетної програми, крім бюджетних програм, за якими не складаються паспорти бюджетних програм (у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі).
Платіжне доручення, не прийняте до виконання, не пізніше наступного робочого дня повертається без виконання органами Казначейства розпорядникам бюджетних коштів (одержувачам бюджетних коштів), від яких воно надійшло.
Відповідно до п. 2.3.13 договору про здійснення розрахунково-касового обслуговування від 29.08.2008р., укладеного між позивачем та відповідачем, відповідач зобов'язаний здійснювати оплату платіжних документів по зареєстрованих зобов'язаннях, що надійшли до казначейства протягом операційного часу, в день їх надходження, а які надійшли після операційного часу - наступного робочого дня.
При цьому відповідно до п. 1.2 договору відповідачем встановлено операційний час з 8 години 30 хвилин до 12 години 30 хвилин у операційні дні з понеділка по п'ятницю.
У судовому засіданні встановлено, що відповідач не повернув позивачу вищезазначені платіжні доручення з підстав, передбачених п.п. 10.7 п. 10 Порядку №938, тому вказана обставина свідчить про виникнення у відповідача обов'язку здійснити їх оплату 14 листопада 2013 року, тобто в день їх подання.
Оскільки оплата платіжних доручень здійснена лише 30.12.2013р., відповідачем були порушені зобов'язання, передбачені пунктом 2.3.13 договору про здійснення розрахунково-касового обслуговування від 29.08.2008р. щодо їх оплати протягом операційного дня, та право позивача розпоряджатися грошовими коштами, що перебували на його рахунку розпорядника бюджетних коштів, передбачене п. 2 вказаного договору.
Разом з цим, відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи чи інтереси.
За змістом вказаних приписів суд зобов'язаний прийняти позовну заяву та розглянути її і застосувати способи захисту у разі, коли протиправним рішенням, діями чи бездіяльністю порушені права, свободи та інтереси фізичної особи чи права та інтереси юридичної особи.
Враховуючи ту обставину, що відповідачем до винесення судового рішення у цій справі здійснено перерахування грошових коштів позивача з його рахунку у повному обсязі, суд прийшов до висновку про відсутність порушення прав позивача та як наслідок відсутність підстав для задоволення позову.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя А.В. Руденко
Повний текст постанови виготовлено 15.01.2014р.