про повернення позовної заяви
21 січня 2014 року 810/402/14-а
Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши позовну заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві про визнання незаконними та скасування акту перевірки та постанови,
До Київського окружного адміністративного суду звернулась фізична особа-підприємець ОСОБА_1 з позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві про визнання незаконними та скасування акту перевірки та постанови.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали, суд дійшов висновку про те, що даний позов не підсудний Київському окружному адміністративному суду, з таких підстав.
Відповідно до частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративні справи вирішуються адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Згідно з приписами частини другої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача, або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом. Якщо така особа не має місця проживання (перебування, знаходження) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
З матеріалів справи слідує, що позов поданий з приводу скасування акту перевірки та постанови прийнятих Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві.
Отже, за правилами територіальної підсудності справа за таким позовом має бути вирішена за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача, або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, адресою позивача є: АДРЕСА_1, а місцем знаходження відповідача є: місто Київ, бул. Лесі Українки, 26.
У свою чергу, відповідно до Указу Президента України від 16.11.2004 № 1417/2004 «Про утворення місцевих та апеляційних адміністративних судів, затвердження їх мережі та кількісного складу суддів» повноваження Київського окружного адміністративного суду поширюються на територію Київської області.
Таким чином, дана позовна заява подана позивачем з порушенням правил територіальної підсудності, а тому вона підлягає розгляду адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, тобто, Окружним адміністративним судом міста Києва.
Згідно з пунктом 6 частини третьої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 7 Закону України «Поро судовий збір», сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду в разі повернення заяви або скарги.
Як слідує із платіжного доручення, наявного в матеріалах позовної заяви, позивачем було сплачено судовий збір за невірними реквізитами, а відтак судовий збір поверненню Київським окружним адміністративним судом позивачу не підлягає.
Керуючись частинами першою та другою статті 19, пунктом 6 частини 3 статті 108, статтями 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позовну заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві про визнання незаконними та скасування акту перевірки та постанови, - повернути позивачу.
2. Копію ухвали про повернення позовної заяви разом із позовною заявою та доданими до неї матеріалами надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд.
Згідно з частиною третьою статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Терлецька О.О.