про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
м. Черкаси
16 січня 2014 року Справа № 823/57/14
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Руденко А.В., перевіривши матеріали адміністративного позову Чигиринської міської ради до Чигиринської районної організації Всеукраїнського об'єднання «Свобода» про встановлення обмежень реалізації права на мирні зібрання, -
встановив:
16 січня 2014 року Чигиринська міська рада звернулася до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до Чигиринської районної організації Всеукраїнського об'єднання «Свобода», в якому просить встановити обмеження права на мирні зібрання (пікетування, пішої ходи, демонстрації, мітингів, зборів, тощо) шляхом заборони відповідачу Чигиринській районній організації Всеукраїнського об'єднання «Свобода» та іншим суб'єктам, які реалізують право на мирні зібрання, проведення вказаних заходів та встановлення малих архітектурних форм у вигляді наметів, кіосків, навісів у тому числі тимчасових та пересувних, а також використання гучномовців та іншої звукопідсилюючої апаратури в місті Чигирині на території вулиці Б. Хмельницького від перехрестя вулиці Грушевського до перехрестя вулиці Шевченка та на території центрального ринку по вул. Слави, а також прилеглих до них територій з 16 січня по 31 грудня 2014р.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що підставою для звернення до суду стало повідомлення від 10.01.2014р. Чигиринської районної організації Всеукраїнського об'єднання «Свобода» про початок проведення публічної агітації з використанням пересувних наметів, стендів, роздачею листівок і газет та використанням звукопідсилюючої апаратури з 12.01.2014р. по 31.12.2014р.
Розглянувши матеріали позовної заяви, суддя вважає, що дану справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 39 Конституції України громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.
Статтею 182 КАС України визначено, що органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування негайно після одержання повідомлення про проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій тощо мають право звернутися до окружного адміністративного суду за своїм місцезнаходженням із позовною заявою про заборону таких заходів чи про інше обмеження права на мирні зібрання (щодо місця чи часу їх проведення тощо).
Згідно п. 5 ч. 2 ст.17 КАС юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Таким чином, право органу місцевого самоврядування на звернення до суду згідно ст.182 КАС України стосується виключно заяв осіб щодо проведення мирних зібрань.
Лист від 10.01.2014р. в. о. голови Чигиринської районної організації Всеукраїнського об'єднання «Свобода» Кононенко М.М. не містить інформації щодо отримання дозволу на масове мирне зібрання, а має повідомлення стосовно проведення публічної агітації з використанням пересувних наметів, стендів, роздачею листівок і газет та використанням звукопідсилюючої апаратури у період з 12.01.2014р. по 31.12.2014р.
Оскільки вимоги позовної заяви стосуються вирішення питання щодо встановлення пересувних наметів, стендів, роздачею листівок і газет та використанням звукопідсилюючої апаратури, що є публічною агітацією, а не мирними зібраннями, дану позовну заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Звернення Чигиринської районної організації Всеукраїнського об'єднання «Свобода» до Чигиринської міської ради щодо встановлення пересувних наметів, стендів, роздачею листівок і газет та використанням звукопідсилюючої апаратури підлягає безпосередньому розгляду в межах його компетенції позивачем, рішення якого щодо надання певного дозволу чи вчинення заборони, а також його бездіяльність можуть бути оскаржені до суду відповідно до норм ст. ст. 2, 17 КАС України.
Пунктом 1 частини 1 статті 109 КАС України передбачено, що суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду в разі відмови у відкритті провадження у справі.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України, суддя -
ухвалив:
У відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Чигиринської міської ради до Чигиринської районної організації Всеукраїнського об'єднання «Свобода» про встановлення обмежень реалізації права на мирні зібрання відмовити.
Копію ухвали разом із позовною заявою та доданими до неї матеріалами повернути позивачу.
Повернути Чигиринській міській раді суму судового збору в розмірі 73 (сімдесят три) гривні 08 коп., сплаченого згідно квитанції № NOBJ333537 від 16.01.2014р.
Повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя А.В. Руденко