ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
Справа № 910/12309/13 13.01.14
За позовом Приватного акціонерного товариства «Українська міжбанківська валютна
біржа»
До 1) Міністерства енергетики та вугільної промисловості України
2) Міністерства економічного розвитку і торгівлі України
Про визнання результатів конкурсу від 04.06.2013 та рішення щодо визначення
переможця конкурсу недійсними
Головуючий суддя Сівакова В.В.
Судді Балац С.В.
Трофименко Т.Ю.
Представники сторін:
Від позивача Паращук О.О. - по дов. № б/н від 27.12.2013
Від відповідача-1 Варданян А.А. - по дов. № 141/2013 від 26.12.2013
Від відповідача-2 Кілеса П.В. - по дов. № 2432-03/88 від 14.02.2013
На розгляд Господарського суду міста Києва передані вимоги Приватного акціонерного товариства «Українська міжбанківська валютна біржа» до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України (відповідач-1) та Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (відповідач-2) про
- визнання недійсними результатів конкурсу з визначення бірж з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку, скрапленого газу, у тому числі спеціалізованих аукціонів з продажу скрапленого газу для потреб населення, який відбувся 04.06.2013;
- визнання недійсним рішення конкурсної комісії щодо визначення переможця конкурсу з визначення бірж з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку, скрапленого газу, у тому числі спеціалізованих аукціонів з продажу скрапленого газу для потреб населення, який відбувся 04.06.2013, оформлене відповідним протоколом, в частині визначення переможцем конкурсу Товарну біржу «Перша незалежна біржа»;
- зобов'язання Міністерства економічного розвитку і торгівлі України виконувати свої зобов'язання за Угодою про організаційне забезпечення проведення аукціонів з продажу нафти та газового конденсату на базі ЗАТ «Українська міжбанківська валютна біржа», що укладена 10.05.2000 з позивачем (з наступними змінами та доповненнями), в частині обов'язку організовувати проведення аукціонів з продажу нафти та газового конденсату виключно на базі ПАТ «Українська міжбанківська валютна біржа» не рідше одного разу в місяць протягом 5 років.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем-2 своїх зобов'язань згідно Угоди про організаційне забезпечення проведення аукціонів з продажу нафти та газового конденсату на базі ЗАТ «Українська міжбанківська валютна біржа», що укладена 10.05.2000 з позивачем. Зазначає, що рішенням Господарського суду міста Києва у справі № 32/350 зобов'язано Міністерство економіки України організувати проведення аукціонів з продажу нафти та газового конденсату виключно на базі приватного акціонерного товариства «Українська міжбанківська валютна біржа» не рідше одного разу в місяць протягом п'яти років, починаючи з 06.11.2009, а також зобов'язано Міністерство економіки України припинити вчинення дій, пов'язаних з організацією проведення аукціонів з продажу нафти та газового конденсату на інших біржах, крім приватного акціонерного товариства «Українська міжбанківська валютна біржа». Також позивач вказує на те, що організація проведення конкурсу відбувалась з порушенням процедур, встановлених для проведення конкурсу чинним законодавством України.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 02.07.2013 порушено провадження у справі № 910/12309/13 та призначено справу до розгляду на 16.07.2013.
Ухвалою Господарського суду міста Києва № 910/12309/13 від 16.07.2013, в зв'язку з не з'явленням представників відповідачів в засідання суду та невиконанням сторонами вимог суду викладених в ухвалі про порушення провадження у справі від 02.07.2013, розгляд справи був відкладений на 23.07.2013.
В судовому засіданні 23.07.2013 на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України було оголошено перерву до 13.08.2013.
Відповідач-2 у поданому до відділу діловодства суду 12.08.2013 відзиві проти позову заперечує повністю, оскільки Міністерство енергетики та вугільної промисловості України не є стороною Угоди, і не зобов'язано виконувати її умови. У відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 03.10.2011 № 1064 затверджено Порядок організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу; доручено Міністерству енергетики та вугільної промисловості провести у місячний строк конкурс з визначення бірж, на яких проводяться біржові аукціони з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу; визнано такою, що втратила чинність постанова Кабінету Міністрів України № 599 від 04.04.2000. Отже, після набрання чинності даної постанови, тобто з 28.10.2011, повноваження Міністерства економічного розвитку і торгівлі України щодо організації і проведення аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля припинилися. Згідно з п. 2 Положення про Міністерство енергетики та вугільної промисловості України останнє керується у своїй діяльності Конституцією України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України та інш. Отже, не проведення Міністерством енергетики та вугільної промисловості України конкурсу було б порушенням вимог ст. 19 Конституції України, Положення про Міністерство енергетики та вугільної промисловості України та постанови Кабінету Міністрів України № 1064 від 03.10.2011. Боржником у виконавчому проваджені з примусового виконання наказу Господарського суду міста Києва № 32/350 є Міністерство економіки. При цьому згідно з постановою про закінчення виконавчого провадження від 30.06.2011 винесеною державним виконавцем виконавче провадження з примусового виконання наказу № 32/350 закінчено на підставі п. 1 ч. 1 ст. 49 Закону України «Про виконавче провадження» (фактичне виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом). Вважає, що у відповідача-1 відсутні зобов'язання щодо виконання Угоди та рішення Господарського суду міста Києва № 32/350, а у позивача відсутні правові підстави вимагати від відповідача-1 виконання Угоди та вказаного рішення.
В судовому засіданні 13.08.2013 на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України було оголошено перерву до 20.08.2013.
Відповідач-1 у поданому до відділу діловодства суду 20.08.2013 відзиві проти позову заперечує повністю, оскільки Міністерство енергетики та вугільної промисловості України не є стороною Угоди, і не зобов'язано виконувати її умови. У відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 03.10.2011 № 1064 затверджено Порядок організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу; доручено Міністерству енергетики та вугільної промисловості провести у місячний строк конкурс з визначення бірж, на яких проводяться біржові аукціони з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу; визнано такою, що втратила чинність постанова Кабінету Міністрів України № 599 від 04.04.2000. Отже, після набрання чинності даної постанови, тобто з 28.10.2011, повноваження Міністерства економічного розвитку і торгівлі України щодо організації і проведення аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля припинилися. Згідно з п. 2 Положення про Міністерство енергетики та вугільної промисловості України останнє керується у своїй діяльності Конституцією України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України та інш. Отже, не проведення Міністерством енергетики та вугільної промисловості України конкурсу було б порушенням вимог ст. 19 Конституції України, Положення про Міністерство енергетики та вугільної промисловості України та постанови Кабінету Міністрів України № 1064 від 03.10.2011. Вважає, що у відповідача-1 відсутні зобов'язання щодо виконання Угоди та рішення Господарського суду міста Києва № 32/350, а у позивача відсутні правові підстави вимагати від відповідача-1 виконання Угоди та вказаного рішення. Стосовно посилань позивача на порушення процедури проведення конкурсу зазначає, що в газеті «Урядовий Кур'єр» № 80 від 27.04.2013 опубліковано оголошення про проведення конкурсу, в якому дійсно було допущено технічну помилку стосовно кінцевої дати прийняття документів на участь в конкурсі, а саме зазначено дату 24.05.2013. Однак, в газеті «Урядовий Кур'єр» № 87 від 18.05.2013 опубліковано уточнення про виправлення помилки у вказаному оголошені, згідно з яким документи на участь в конкурсі приймаються до 27.05.2013. Отже, відповідач-1 діяв виключно в межах та у спосіб визначений Порядком. Крім того, зазначає. Що позивач не є учасником конкурсу, а отже конкурс не зачіпає права та інтереси позивача.
Відповідачем-1 до відділу діловодства суду 13.08.2013 подано клопотання про здійснення розгляду справи № 910/12309/13 колегіально у складі трьох суддів.
Ухвалою від 20.08.2013 суддя Сівакова В.В. дійшла висновку доцільним здійснити розгляд справи № 910/12309/13 колегіально у складі трьох суддів.
Розпорядженням Заступника Господарського суду міста Києва від 20.08.2013 доручено розгляд справи № 910/12309/13 здійснювати колегіально у складі : Сівакова В.В. (головуючий суддя), Балац С.В., Домнічева І.О.
Ухвалою Господарського суду міста Києва № 910/12309/13 від 21.08.2013 розгляд справи призначено на 24.09.2013.
Розпорядженням Заступника Господарського суду міста Києва від 23.09.2013 доручено розгляд справи № 910/12309/13 здійснювати колегіально у складі : Сівакова В.В. (головуючий суддя), Балац С.В., Трофименко Т.Ю.
Позивач в судове засідання 23.09.2013 не з'явився.
Від позивача поштою на адресу суду 23.09.2013 надійшла заява про зміну позовних вимог, яка у відповідності до ст. 22 Господарського процесуального кодексу України по суті є заявою про зміну предмету позову. У вказаній заяві позивач просить суд:
- визнати недійсними результати конкурсу з визначення бірж з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку, скрапленого газу, у тому числі спеціалізованих аукціонів з продажу скрапленого газу для потреб населення, який відбувся 04.06.2013;
- визнати недійсним рішення конкурсної комісії щодо визначення переможця конкурсу з визначення бірж з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку, скрапленого газу, у тому числі спеціалізованих аукціонів з продажу скрапленого газу для потреб населення, який відбувся 04.06.2013, що оформлене відповідним протоколом засідання конкурсної комісії № 4 від 07.06.2013;
- визнати незаконними дії Міністерства економічного розвитку і торгівлі України по організації та проведенню конкурсу з визначення бірж з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку, скрапленого газу, у тому числі спеціалізованих аукціонів з продажу скрапленого газу для потреб населення, який відбувся 04.06.2013.
Відповідач-1 в судове засідання 24.09.2013 не з'явився.
Відповідач-2 в судовому засіданні 24.09.2013 підтримав подане до суду 20.08.2013 клопотання про зупинення провадження у справі з посиланням на те, що дану справу не можливо розглянути до вирішення справи № 910/13780/13, оскільки її вирішення матиме наслідком встановлення наявності або відсутності права позивача вимагати виконання зобов'язань за угодою про організаційне забезпечення проведення аукціонів з продажу нафти та газового конденсату на базі ЗАТ «Українська міжбанківська валютна біржа» від 10.05.2000.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 24.09.2013 було зупинено провадження у справі № 910/12309/13 до вирішення спору по суті у справі № 910/13708/13.
Відповідачем-2 07.11.2013 до відділу діловодства суду подано клопотання про поновлення провадження у справі 910/13780/13 посилаючись на те, що постановою Київського апеляційного господарського суду від 23.10.2013 рішення Господарського суду міста Києва у справі № 910/13708/13 залишено без змін, а отже останнє набрало законної сили.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 18.12.2013 поновлено провадження у справі № 910/12309/13 та призначено її до розгляду на 13.01.2014.
Позивач в судовому засіданні 13.01.2014 позовні вимоги підтримав повністю з урахуванням заяви про зміну предмету позову.
Відповідач-1 в судовому засіданні 13.01.2014 проти задоволення позовних вимог заперечував повністю.
Відповідачем-2 до відділу діловодства суду подано письмові пояснення.
Відповідач-2 в судовому засіданні 13.01.2014 проти задоволення позовних вимог заперечував повністю.
В судовому засіданні 13.01.2014, відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, Господарський суд міста Києва,
Постановою Кабінету Міністрів України № 599 від 04.04.2000 «Про запровадження аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля» (далі - постанова № 599) установлено, що аукціони з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля проводяться на базі бірж, визначених за результатами спеціалізованого конкурсу, який організовує і проводить Міністерство економіки України (п. 2 постанови).
Пунктом 3 постанови № 599 Міністерству економіки доручено організовувати спеціалізовані конкурси з визначення бірж, на базі яких проводитимуться аукціони з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля, і укладати угоди з біржами - переможцями конкурсів.
Відповідно до вимог пунктів 2 та 3 постанови № 599 Міністерством економіки України 05.05.2000 був організований конкурс з визначення бірж, на базі яких проводитимуться аукціони з продажу нафти, газового конденсату, скріпленого газу та вугілля, переможцем якого було визначено Українську аграрну біржу.
10.05.2000 між Міністерством економіки України (Мінекономіки) та переможцем конкурсу Українською аграрною біржею (Біржа) була укладена угода про організаційне забезпечення проведення аукціонів з продажу нафти та газового конденсату на базі Української аграрної біржі (далі - угода).
Відповідно до п. 1.1. угоди остання укладена на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 599 від 04.04.2000 та Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля (Положення), затвердженого цією постановою, та відповідно до протоколу № 2 засідання конкурсної комісії від 05.05.2000 з визначення бірж, на базі яких проводитимуться аукціони з продажу нафти, газового конденсату, скріпленого газу та вугілля.
Згідно з п. 1.3. угоди Мінекономіки доручає, а Біржа бере на себе зобов'язання щодо організації та проведення аукціонів відповідно до вимог, визначених Положенням, правил та положень Біржі та цієї угоди.
03.10.2011 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1064 «Деякі питання організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу», згідно з якою:
- затверджено Порядок організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу (далі - Порядок);
- доручено Міністерству енергетики та вугільної промисловості провести у місячний строк конкурс з визначення бірж, на яких проводяться біржові аукціони з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу;
- визнано такою, що втратила чинність постанова Кабінету Міністрів України № 599 від 04.04.2000 «Про запровадження аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля».
Приписами ч. 1 ст. 117 Конституцій України встановлено, що Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
Відповідно до частини другої статті 6 Закону України «Про нафту і газ» Кабінет Міністрів України та інші уповноважені на це органи виконавчої влади в межах повноважень, визначених законом, реалізують державну політику в нафтогазовій галузі та здійснюють управління нею.
Згідно зі статтею 41 Закону України «Про нафту і газ» порядок організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої і газового конденсату власного видобутку, скрапленого газу, визначення стартових цін на таких аукціонах, надбавок за якість для нафти сирої і газового конденсату, а також порядок визначення обсягів реалізації на біржових аукціонах скрапленого газу для потреб населення встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Кабінет Міністрів України, в межах повноважень, наданих Конституцією України та Законом України «Про Кабінет Міністрів України», Законом України «Про нафту і газ» затвердив порядок організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої і газового конденсату власного видобутку, скрапленого газу, відповідно до якого саме Міненерговугілля проводить конкурс з визначення бірж, які мають право на організацію та проведення відповідних аукціонів, визначає за результатами конкурсу переможців і укладає з ними договір про організацію та проведення аукціонів.
На день вирішення спору, суду не надано доказів визнання незаконною та скасування або визнання такою, що втратила чинність постанови Кабінету Міністрів України № 1064 від 03.10.2011.
Згідно з п.п. 1-3 Положення про Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, затвердженого Указом Президента України № 382/2011 від 06.04.2011, Міністерство енергетики та вугільної промисловості України (Міненерговугілля) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Міненерговугілля є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади у формуванні та забезпеченні реалізації державної політики в електроенергетичному, ядерно-промисловому, вугільно-промисловому, торфодобувному та нафтогазовому комплексах.
Міненерговугілля у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України.
Основними завданнями Міненерговугілля України є формування та реалізація державної політики у паливно-енергетичному комплексі.
Відповідно до п. 1 Порядку, цей Порядок визначає механізм організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу на внутрішньому ринку, в тому числі спеціалізованих аукціонів з продажу скрапленого газу для потреб населення.
Згідно з п. 4 Порядку для організації та проведення аукціонів Міненерговугілля проводить конкурс з визначення бірж, які мають право на організацію та проведення відповідних аукціонів (далі - конкурс), визначає за результатами конкурсу переможців і укладає з ними договір про організацію та проведення аукціонів (далі - договір).
Відповідно до п. 6 Порядку для проведення конкурсу Міненерговугілля утворює конкурсну комісію (далі - комісія) у складі не менше семи осіб, з яких дві особи є представниками Мінекономрозвитку.
Наказом відповідача-1 від 24.04.2013 № 209 «Про утворення конкурсної комісії» утворено конкурсну комісію, якій наказано забезпечити проведення організаційного засідання та публікацію в газеті «Урядовий кур'єр», згідно з п. 11 Порядку, оголошення про проведення конкурсу.
Відповідно до п. 11 Порядку оголошення про проведення конкурсу публікується комісією в газеті «Урядовий кур'єр» не пізніше ніж за місяць до закінчення строку прийняття документів на участь у конкурсі, оприлюднюється на офіційному веб-сайті Міненерговугілля і містить такі відомості: 1) мета проведення конкурсу; 2) дата, час і місце проведення конкурсу; 3) строк прийняття документів; 4) обов'язкові вимоги до учасників конкурсу; 5) адреса, за якою подаються документи; 6) номери телефонів для довідок з питань проведення конкурсу; 7) порядок одержання інформації про умови конкурсу; 8) критерії визначення переможця конкурсу; 9) період проведення аукціонів на біржах.
На виконання вказаного наказу в газеті «Урядовий кур'єр» № 80 від 27.04.2013 опубліковано оголошення щодо проведення конкурсу та зазначено дату прийняття документів 24.05.2013. У зв'язку з допущенням технічної помилки у п. 3 зазначеного оголошення щодо строку прийняття документів, в газеті «Урядовий кур'єр» № 86 від 18.05.2013 опубліковано інформацію про те, що документи до участі у конкурсі приймаються до 27.05.2013.
Оголошення конкурсною комісією опубліковано у визначений законодавством строк - не пізніше ніж за місяць до закінчення строку прийняття документів на участь у конкурсі, а саме 27.04.2013, оскільки документи на участь у конкурсі приймались до 27.05.2013.
Дані оголошення містять всю необхідну інформацію щодо проведення аукціону.
Посилання позивача на те, що оголошення не відповідає вимогам Порядку та не містить обов'язкові вимоги до учасників конкурсу не приймаються судом до уваги, оскільки в оголошенні вказано обов'язковими вимогами до учасників конкурсу є відповідність вимогам, визначеним у Порядку.
Згідно з п. 12 Порядку у конкурсі беруть участь біржі, які утворені відповідно до Закону України «Про товарну біржу» і подали на розгляд комісії заявку на участь у конкурсі із зазначенням найменування, місцезнаходження біржі, складу керівництва (прізвище, ініціали, посада), чисельності працівників та спеціалізації біржі, а також номерів контактних телефонів.
До заявки додаються: 2) нотаріально засвідчена копія статуту; 3) копії балансу та звіту про фінансові результати за попередній рік з відповідною відміткою органу статистики; 4) правила біржової торгівлі та витяг з протоколу загальних зборів про їх затвердження, завірені підписом керівника, що скріплений печаткою біржі; 5) довідка про технічні можливості для забезпечення організації аукціонів, яка містить інформацію про: досвід роботи та кількість біржових угод, укладених протягом останнього року, та обсягів реалізованого майна на суму не менш як 2,5 млн. гривень; наявність: - відокремленого приміщення для персоналу біржі та приміщення для проведення торгів площею не менш як 100 кв. метрів, обладнаного електронним табло або іншими засобами оперативного висвітлення біржової інформації; - не менш як п'яти ліній міського та міжміського телефонного зв'язку; - електронної пошти (із зазначенням її адреси) та власного веб-сайту в Інтернеті; - штатних ліцитаторів; розмір плати за надання біржею послуг за останній рік відповідно до біржових угод (у відсотках); 6) довідка про наявність/відсутність простроченої заборгованості із сплати податків і зборів (обов'язкових платежів); 7) довідка про наявність/відсутність простроченої заборгованості із заробітної плати; 8) довідка про відсутність розпочатої процедури банкрутства стосовно біржі, видана державним органом з питань банкрутства.
Заявка на участь у конкурсі подається у запечатаному конверті із зазначенням найменування та місцезнаходження біржі, коду згідно з ЄДРПОУ, розрахункового рахунка та описом доданих документів, реєструється секретарем комісії у спеціальному журналі за датою її реєстрації у структурному підрозділі Міненерговугілля, що відповідає за реєстрацію вхідної кореспонденції, а в разі подання її нарочним - за датою її вручення секретарю комісії, що завіряється підписом уповноваженої особи біржі в журналі реєстрації (п. 13 Порядку).
Відповідно до п. 15 Порядку комісія протягом 10 робочих днів з дня закінчення строку, встановленого для подання заявки на участь у конкурсі: 1) приймає за результатами розгляду поданих відповідно до пункту 12 цього Порядку документів рішення стосовно участі біржі в конкурсі з урахуванням того, що до участі в конкурсі не допускаються біржі, які: подали документи не в повному обсязі або такі, що оформлені з порушенням установлених вимог; визнані банкрутами або стосовно яких порушено справу про банкрутство; перебувають на стадії ліквідації; мають прострочену заборгованість із заробітної плати, сплати податків і зборів (обов'язкових платежів); не відповідають вимогам, визначеним у підпункті 5 пункту 12 цього Порядку; 2) визначає переможців конкурсу з числа бірж, допущених до участі в конкурсі.
Як вбачається з копії протоколу № 3 засідання конкурсної комісії від 04.06.2013 до участі у конкурсі допущено Аграрну біржу, Універсальну товарну біржу «Контрактовий дім УМВБ», Українську універсальну біржу, Товарну біржу «Українська енергетична біржа», Товарну біржу «Іннекс», Українську аграрну біржу, Товарну біржу «Катеринославська», Товарну біржу «Перша незалежна біржа».
Пунктом 16 Порядку визначено, що основними критеріями визначення переможця конкурсу є: 1) розмір зареєстрованого і фактично сплаченого статутного капіталу; 2) наявність технічних можливостей та досвіду роботи з організації продажу майна строком не менше ніж шість місяців.
Відповідно до ч. 2 п. 18 Порядку за результатами проведення оцінювання біржі члени комісії, які беруть участь у засіданні, заповнюють та підписують бланк оцінювання біржі за встановленою комісією формою і передають його секретареві комісії.
Згідно з п. 19. Порядку за результатами розгляду даних, наведених у бланках та звітах про оцінювання біржі, комісія визначає переможцем конкурсу біржу, яка набрала найбільшу кількість балів.
Рішення про внесення Міненерговугіллю пропозицій щодо визначення переможця конкурсу приймається комісією на закритому засіданні в присутності не менше двох третин його складу, в тому числі голови комісії, простою більшістю голосів (п. 20 Порядку).
Протоколом № 4 засідання конкурсної комісії від 07.06.2013 за результатами даних, наведених у бланках оцінювання бірж, Міністерству енергетики та вугільної промисловості України запропоновано визначити переможцем конкурсу Товарну біржу «Перша незалежна біржа».
Згідно з п. 22 Порядку рішення Міненерговугілля про визначення переможця конкурсу оголошується біржам, що брали участь у конкурсі, в установлений комісією день та у триденний строк оформляється протоколом, який підписують голова і секретар комісії.
Як вбачається з копії протоколу № 5 засідання конкурсної комісії від 12.06.2013 біржам, що брали участь у конкурсі оголошено рішення Міненерговугілля, затверджене наказом № 349 від 11.06.2013 «Про результати конкурсу», що переможцем конкурсу з визначення бірж, які мають право на організацію та проведення аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку, скріпленого газу, у тому числі спеціалізованих аукціонів з продажу скрапленого газу для потреб населення визначено Товарну біржу «Перша незалежна біржа».
Посилання позивача на те, що фактична дата проведення конкурсу 04.06.2013 не збігається з датою проведення конкурсу, зазначеною в оголошенні - 30.05.2013 не приймаються судом до уваги, оскільки Порядком не передбачено те, що конкурс повинен бути проведений протягом однієї доби та в одне засідання конкурсної комісії, а також зважаючи, що конкурсне оцінювання є складним процесом, який займає певний час, провівши необхідну кількість засідань конкурсної комісії, відповідачем-1 не порушено встановлений чинним законодавством порядок проведення конкурсу.
З огляду на викладене суд приходить до висновку, що Міністерством економічного розвитку і торгівлі України проведено конкурс на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством.
Таким чином, вимоги в частині визнання незаконними дії Міністерства економічного розвитку і торгівлі України по організації та проведенню конкурсу з визначення бірж з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку, скрапленого газу, у тому числі спеціалізованих аукціонів з продажу скрапленого газу для потреб населення, який відбувся 04.06.2013 необґрунтовані та задоволенню не підлягають.
Під час проведення конкурсу визначається переможець конкурсу в результаті чого останній набуває право на укладення з Міненерговугілля договору про організацію та проведення біржових аукціонів з продажу скрапленого газу для потреб населення. Факт складання протоколу конкурсу має юридичне значення в аспекті виникнення підстав для подальшого укладення біржової угоди.
Тобто, конкурс за своєю правовою природою є багатостороннім правочином, оскільки в ньому мають місце всі елементи, притаманні правочину, та може бути визнаний недійсним на підставі норм цивільного законодавства про недійсність правочинів.
Оскільки, зі змісту ч. 1 ст. 215 Цивільного кодексу України підставами недійсності укладеного за результатами конкурсу правочину є недодержання вимог закону в момент його укладення, тобто безпосередньо за результатами конкурсу, то підставами для визнання конкурсу недійсним є порушення встановлених законодавством правил проведення конкурсу, передбачених Порядком.
Відповідно до ч. 2 ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Частинами 1 - 3, 5 та 6 ст. 203 Цивільного кодексу України встановлено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним. Правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що при проведенні конкурсу з визначення бірж з продажу майна не було допущено порушення норм діючого законодавства України.
Аналіз викладеного дає можливість зробити висновок, що недійсність конкурсу взаємно пов'язана із суттєвістю порушень їх проведення та впливом цих порушень на формування результатів конкурсу.
Викладене вище свідчить про відсутність підстав для задоволення позовних вимог про визнання недійсним конкурсу з визначення бірж з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку, скрапленого газу, у тому числі спеціалізованих аукціонів з продажу скрапленого газу для потреб населення, який відбувся 04.06.2013 на підставі ч. 1 ст. 203 Цивільного кодексу України.
Стаття 16 Цивільного кодексу України встановлює, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до ст. 1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів.
Згідно ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до ст. 34 Господарського процесуального кодексу України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Обов'язок доказування та подання доказів відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України розподіляється між сторонами виходячи з того, хто посилається на певні юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги та заперечення.
Позивачем доказів, які б спростовували вищевикладене та підтверджували факт порушення діючого законодавства в частині підготовки та проведення конкурсу не надано. Також позивачем не доведено в чому порушено його права та охоронювані законом інтереси внаслідок проведення спірного конкурсу.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Способом захисту цивільних прав та інтересів, зокрема може бути визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб (п. 10 ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу України).
Згідно з ч. 2 ст. 20 Господарського кодексу України кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються в тому числі шляхом визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемлюють права та законні інтереси суб'єкта господарювання або споживачів; визнання недійсними господарських угод з підстав, передбачених законом.
Тобто, за змістом наведених норм господарські суди розглядають на загальних підставах справи у спорах про визнання недійсними актів, прийнятих іншими органами, у тому числі, актів господарських товариств, які відповідно до закону чи установчих документів мають обов'язковий характер для учасників правовідносин, що виникають чи припиняються з прийняттям такого акту.
Протокол конкурсу за своїми ознаками до індивідуального акту не відноситься, оскільки є лише письмовим оформленням результатів проведеного конкурсу, а не актом ненормативного характеру, а тому питання про його недійсність не може бути предметом розгляду у господарських судах.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України господарський суд припиняє провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.
Оскільки, оскаржуваний протокол не носить характеру акту і не може бути предметом розгляду спору відповідно до ст. 12 Господарського процесуального кодексу України, оскільки спір в цій частині не підлягає вирішенню в господарському суді, тому провадження у справі в цій частині підлягає припиненню.
Витрати по сплаті судового збору, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на позивача.
Керуючись ст. 49, ст.ст. 80, 82-85 ГПК України, суд
1. Провадження у справі в частині позовних вимог про визнання недійсним рішення конкурсної комісії щодо визначення переможця конкурсу з визначення бірж з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку, скрапленого газу, у тому числі спеціалізованих аукціонів з продажу скрапленого газу для потреб населення, який відбувся 04.06.2013, що оформлене відповідним протоколом засідання конкурсної комісії № 4 від 07.06.2013 припинити.
2. В іншій частині в позові відмовити повністю.
Повне рішення складено 20.01.2014.
Головуючий суддя судді В.В.Сівакова С.В.Балац Т.Ю.Трофименко